Ditjes en Datjes. Jaarverslag van den Schiedamschen Bestuurdersbond, zoo sterk domineerde. Ook de blauwe kleur met de vermaning „niet drinken, niet schénken" werd naast het rood opgemerkt. In het midden van het terrein was een estrade voor muziek en zang en het viertal aangekondigde sprekers opgericht Achter op het terrein werd op het weinig gras door de dames en heeren betoogers een ware pick-nick gehouden met limonade en melkstelletjes op den achtergrond, terwijl in de geopende schuur verschillende levens- en genot middelen werden verkocht en tal van fietsen eene berg plaats vonden. De vermaning „koopt niets bij Jamin" werd alom gezien, terwjjl druk werd gecolporteerd met de socialistische geschriften en verder ook reclame werd gemaakt voor de organisatie o.a, door een typische pladt met het bijschrift„De kroeg uit, de beweging in" en het onveranderljjk refrein„sluit Schiedam Nadat de muziek eenige opwekkende tonen had doen hooren, voerden achtereenvolgens het viertal sprekers Spiekman, Bergmeijer, Van Hinte en Schmidt het woord, terwijl de beide socialistische corporatiën, het harmonie orkest „Kunst na Strijd" en de zangvereeniging „De stem des volks" zich bij afwisseling deden hooren. Omstieeks vier ure was de meeting afgeloopen en begaven de meeste vereenigingen zich met hunne vaan dels in optocht door de Boterstraat, Hoogstraat, Broers- vest en Singel naar het station, waarheen de Schiedamsche corporatiën hen begeleiden. De meeting had over het geheel een ordelijk verloop. Voor de christelijke werklieden-corporatiën ligt zeker in deze betooging, die geheel in het teeken stond der S. D. A. P., een dringend vermaan om de vakorgani satie met kracht ter hand te nemen, waar 't bljjkt., dat de zoogenaamd neutrale vereenigingen steeds meer in het roode sop verzeilen. Wjj gelooven dat deze verslagen zoo duidelijk als maar mogelijk is bewijzen, dat de meeting een volledig succes en een betooging van indrukwekkende kracht was. (Slot.) De verrichtingen van het Bureau voor Arbeidersrecht. In de allereerste plaats gevoelen we ons gedrongen onze erkentelijkheid te betuigen aan het Bureau voor Arbeiders- recht te Rotterdam, voor de ook in dit jaar onder vonden steun en medewerking. Vooral tijdens de ziekte van den Ambtenaar is de welwillendheid der zuster instelling ons Bureau zeer ter sta gekomen. Onder Burgerlijke zaken zijn gerangschikt alle die zakeD, die een meer algemeen karakter dragen. Men vindt er dan ook de grootste verscheidenheid onder. Ze met name te noemen is in een jaarverslag ondoenlijkze te be spreken is natuurlijk geheel onmogelijk. Slechts over een geval zij hier een beknopt overzicht gegeven. Het dochtertje van een halte-wachter van de H. IJ. S. M. aan een onzer provinciale dorpen, diende bjj den burge meester van dat dorp. Op een morgen beklaagde het meisje zich bij haren vader, dat de heer burgemeester op ernstige wijze hare eerbaarheid had bedreigd. Reden waarom ze uit den dienst was weggeloopen. De vader (een stoere kerel) nam de eerste gelegen heid waar om den heer burgemeester over dit teit aan te spreken, maar deze weigerde hem een onderhoud en zei alleen tot den man „ik zal zorgen dat je wordt overgeplaatst", 't Wonder gebeurdede burgemeester bleek daarover zelfs de beschikking te hebben. Van den inspecteur H. IJ. S. M. ontving de man telegrafisch bericht, dat hij, noch zijn vrouw meer dienst mochten verrichten dat hjj overgeplaatst zou worden en tegelijk werd hun boete opgelegd wegens beleediging van een reiziger. Zoo stonden de zaken toen de man bij ons kwam. 't Is een openhartige, gulle kerelmet een eerlijke uitdrukking in 't gezicht, dat direct vertrouwen in boezemt. 't Is het type van den spoorwegman die op eenzame posten van onschatbare waarde zijn, die on danks de al te zware eischen aan hem gesteld, in den dienst „opgaan". Wij richtten aan den heer burgemeester een beleefd gesteld schrijven, wijzende op de onbillijke straf door zijn bemiddeling toegepastverzoekende het kwaad door hem gesticht weder ongedaan te maken. Geen antwoord volgde. De bevalling van des spoor- wachtersvrouw moest worden afgewacht, dan zou ver plaatsing geschieden. Dienst mocht al dien tijd niet worden verricht. Op de onbeleefdheid van den burge meester wendden wij ons gelijktijdig tot de Directie der H. IJ. S. M. met verzoek de uitgesproKen straf te ver nietigen, waarop afwijzend werd beschikt; 2e. totZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek den Burgemeester uit te noodigen, die stappen te doen welke tot opheffing der straf van den spoorwegman leiden zoudenaan den heer A. Talma, als voorzitter der Commissie van onderzoek naar de toestanden aan de H. IJ. S. M. een kennisgeving van het gebeurde. Wat achter de coulissen is afgespeeld, zullen wjj niet pogen te gissen. Minister Rink schijnt met veel spoed zelfs te hebben gehandeld; de schrjjver van den brief aan Z.Ex., de spoorwegwachter en zijn dochter werden voor den Rechter van Instructie te Rotterdam opgeroepen, teneinde te worden gehoord, ter zake van een aanklacht (uit vrije beweging door den burgemeester tegen hem ingesteld. Na dit instructie-verhoor is er door betrokkenen nooit meer iets van een vervolging gehoordmaar zeer kort daarna werd de burgemeester zeer tot zijn leedwezen, maar met groote haast overgeplaatst naar een vergeten vlekje in een der vergeten hoeken van ons land De belastingzaken vergden ook dit jaar weer een groot aandeel in onze werkzaamheden. Bedrjjfs-, Personeel-, maar vooral Inkomstenbelasting wordt nogal vaak te hoog opgejaagd. Maar het moet ook gezegd, dat door onnauwkeurige aangifte het euvel vaak in de hand wordt gewerkt. Daarom doet men zeker 't best reeds met de aangifte-formulier zich tot ons te wenden. Men heeft voor dezelfde kosten dan toch veel minder lasten. Op het terrein der loonvorderingen werden ook verschil lende zeer mooie resultaten bereikt, al zijn er ook daartegenover vorderingen die op niets uit loopen. De oorzaak is bekend, 't is een schier hopeloos werk te procedeeren en indien het Arbeidscontract deze proce durevorm vereenvoudigt, welnu dan doet het tenminste ook nog iets goeds. Onder de 28 ongevallenwet-zaken zijn er van minder, maar zjjn er ook van groot aanbelang. Er werden enkele malen behandeling voor den Centralen Raad aan het Bureau te Utrecht overgedragen en naar genoegen afgewerkt. Afgezien natuurlijk van het Resultaat. In twee gevallen van pensioneering werd de volle eisch toegekend. In een dezer trad onze Ambtenaar ook voor den Centralen Raad op. 't Was de zaak der weduwe K., wier man, schippersknecht, Zondagsmorgens naar de schuit was gaan zien, maar er toen schijnt afgevallen en verdronken te zjjn, althans later op den dag uit 't water werd opgehaald. Het bestuur der Rijksverzeke ringsbank ontkende het recht op uitkeering, maar de C. R. kende ze toe. 't Is voor de weduwe die met 8 kinderen was nagebleven, een heele uitkomst, 60 pCt. van het loon haars mans te genieten. Voor 't ergste gebrek is ze nu bewaard. Beslnit. Het derde jaar gaan wij in met de overtuiging dat onze werkzaamheden wederom zullen vermeerderen. Het Bureau wil een gids zjjn voor den rechteloozen arbeider èn zijn verdedigerdankbaar [gedenken we wat we in dit opzicht reeds vermochten te doen. Zeker, we hebben geen tjjd te veel, geen behoefte aan werk, we zijn ten allen tjjde nog steeds bereid aan bevoegden deze taak over te dragen, maar tot zóólang zjjn we óók bereid, overtuigd goed en nuttig werk te ver richten, onze bescheiden krachten aan het Recht van den arbeider beschikbaar te stellen. De Ambtenaar P. de Bruin. Het Bestuur. A. Brand. W. Verdijsseldonk. Financieel Verslag (1907—08). Ontvangen. Aan adviezen schenkingen afbetalingen saldo 190607 68.60 27.25 3.20 60.39 Totaal f '159.44 Uitgaven. Aan honoraria proceskosten advertentiën porto's bureaukosten voorschotten f 50. 8.89 10.75 7.64 8.52 23.50 Saldo f 109.30 50.14 159.44 Wat is men ving als het arbeiders geldt. In het laatste no. van de Gemeentewerkman plaatst het bestuur der afd. Schiedam van den Bond van Gem. Werkl. een stuk over het getreuzel der autori teiten met het toegezegde werkliedenreglement. Reeds in November 1905 begon de actie daarvoor met een rede van prof. Treub over „Scheidsgerecht voor Gemeentewerklieden." De Bondsatd. richtte zich toen tot den Gemeenteraad met het verzoek, de rechts positie der gem. werklieden te regelen. Twee jaar later wachtte men nog tevergeefs. Toen kwam de Bondssecretaris van Hiote den 12 Dec. 1907 de zaak nog eens opwarmen in een open bare vergadering, waar o. a. de heeren Honnerlage Grete, van Westendorp, van Rietschoten, Gerlach en Visser tegenwoordig waren. De heer Honnerlage Grete deelde toen mede, dat een commissie reeds bezig was aan de samenstelling van een werkliedenreglement. Noch het Bondsbestuur noch de afdeeling Schiedam van den Gem. Werkl. Bond wist iets daarvan. Bjj onderzoek bleek, dat de commissie bestond uit de wethouders Honnerlage Grete, van Westendorp en Lagerwejj, de Raadsleden Gouka, van der Velden en Wittkampf en de directeuren van Rietschoten, Gerlach en Visser. Toen dit bekend was, gingen de hoofdbe stuurders van Hinte en Schoonderwoerd op bezoek bjj den heer Honnerlage Grete, den voorzitter dier com- Zjj verzochten toegelaten te worden tot een der ver gaderingen dier commissie, teneinde enkele punten be treffende het werkliedenreglement hunnerzijds toe te lichten. De heer Honn. Grete vond dit zeer goed en beloofde hun verzoek aan de commissie over te brengen, zjj zouden dan 2 of 3 weken later bericht krjjgen. Het is nu reeds meer dan 3 maanden geleden. Van Hinte en Schoonderwoerd hoorden nog niets. En de comm. voor het werkliedenreglement schjjnt nog maar altijd niet klaar te zijn. Is dit nu geen schandaal? Dingen van zulk een over wegend belang voor de betrokken arbeiders als de regle mentaire vaststelling van hun loonen, arbeidstijden, de bepalingen van aanstelling en ontslag, de invoering van een scheidsgerecht, enz.laat men nu al 27, jaar sleepen zonder tot een oplossing te komen. Welk een minachting tegenover de arbeiders spreekt uit zulk een houding. Maar welk een gevaarlijk spel van verbittering en ontmoediging spelen de heeren ook! Ordeverstoorders. Bjj gelegenheid van de optocht der meetinggangers verleden Zondag trachtte de koster der katholieke Singelkerk tot 2 malen toe de door en door kalme en waardige betooging in de war te schoppen door de deelnemers op zijde te duwen, terwijl ze nota bene gewoon op den rijweg liepen. Onze vrienden behandelden hem natuurlijk als een niet geheel toerekenbaar, door fanatisme verblind mensch en lieten hem kalm aan zijn lot over; maar toch was een officiëele waarschuwing nog noodig, dat hjj ingerekend zon worden als hij niet ophield, om hem verder van ordeverstoring te doen afzien. Wie zijn de ordeverstoorders? Troef. De Nieuwe Schied. Courant plaatst onder het verslag van de meeting voor vakorganisatie het volgend berichtje: Volgens aangifte van B. Broekhuizen te Heer- jansdam bij de politie, alhier is hem gisteren op de meeting een zilveren horloge met nikkelen ketting ontrold. De betrokken zakkenroller is vermoedeljjk een consequent socialist, die het bekende woord „eigendom is diefstal" heeft toegepast. Wij geven de redactie der N. S. C. in bedenking den laatsten zin aldus te wijzigen De betrokken zakkenroller is vermoedelijk een consequent katholiek, die het bekende woord „het doel heiligt de middelen" heeft toegepast. Nu kon de N. S. C. nog een hateljjkheid tappen op de prachtig geslaagde meeting. Anders had ze dat zelfs niet kunnen doen. De t(jdem veranderenOok in Schiedam. Wie had, toen een tiental jaren geleden hier een afdee ling werd opgericht van de S. D. A. P., wie had toen in zwart Schiedam durven droomen van een meeting voor vakorganisatie binnen de wallen van deze veste van 't conservatisme, zooals we er Zondag een te zien kregen Wél hebben we zwarte jaren achter ons. Dood van dorheid voor het leven van den arbeider, toen nog hoofdzakelijk de brandersknecht, die gebukt onder over matig lange werkdagen we kunnen haast zeggen werknachten bjj onvoldoende nachtrust in die hokken die wij branderjjen noemen, geestelijk werd verdoemd, werd gedegradeerd van mensch tot geestloos, denkloos werkbeest. Om één uur 's nachts al op de straat, in den winter een zwaren deken om den hals ter bescherming tegen felle kou, kon men ze vinden, liggend half slapend! voor den muil van 't grauwe monster, dat ze straks voor 12, 14, 16 uur zal opslokken in zijn ingewand, dat hongert naar hun zweet, hun bloed, hun levens vreugd De levensvreugd dier arme beklagenswaardige werkers! Het brandersbedrijf ligt op zijn stervenden rug en nieuwe industrieën zijn gekomen om de plaats in te nemen der oude; nieuwe industrieën waarbij de werktijd niet zóó overmatig lang is als bjj die oude industrie, en dus niet in diezelfde mate zijn demoraliseerende, geestverdoemende werking kan uitoefenen, nieuwe indus trieën dus met arbeiders in haar dienst, tot wier hoofd een weg is voor het nieuwe licht, dat straalt in het duister van 't arbeidersleven, het nieuwe licht, dat hen den weg wijst naar een betere toekomst voor hen of hunne kinderenwier oogen geopend kunnen worden om hen te doen zien, de heilzame kracht, die van hen uit kan gaan, wanneer ze schouder aan schouder optrekken, die betere toekomst tegemoet, die betere toekomst, die ze voet-voor-voet en duim-voor-duim op het conservatisme hebben te veroveren, hebben te bevechten. En de middelen waarmee die strijd wordt gevoerd, zjjn de vakorganisatie en het was als één groote propa ganda voor die vakorganisatie, dat de meeting van Zondag op touw werd gezet. Ze is uitnemend geslaagd, die eerste poging, welke we hier op het gebied in Schiedam mochten zien. Een heerlijk zonnetje, zoo één van 't soort, die men wel oranjezonnetje pleegt te noemen, lachte de meeting-

De Moker | 1908 | | pagina 2