Uit de Vakvereenigingen. Vlaardingsche IJzerkoekjes. gangers tegen, heette hen hier welkom. Onder zoo'n zonnetje klonken de tonen van zang en muziek dubbel vroolijk, gaf de meeting in licht en klank een poëtische schildering van den tjjd, die wezen zal Behalve op de materieele voordeelen wezen de spre kers op de zedelijke waarde der organisatie, op de ver edelende werking, die ze oefent op hare leden, door ze af te houden van den drank, ze te houden buiten de kroeg en te geven in ruil voor herbergsgetingeltangel en dronkemansruwheid, gemeenschapsgevoel en gezonde gedachten, de gezelligheid van den huiseljjken haard. In de vakvereeniging geen plaats voor afgod alcohol Hij wordt er als de schijnvriend van den arbeider van zijn voetstuk geworpen Een lange optocht besloot de meeting. Ze leverde een vroolijk gezicht op, die lange betooging van doelbewuste mannen en vrouwen. Hoog de vanen, de hoop in het hart, trokken ze door dat nog altijd zoo hopeloos zwart Schiedam. De tijden veranderen Dat het vereenigde proletariaat nog eens kome als een machtige Hercules om met de frissche wateren der vooruitgang schoon te spoelen di-n Augiusstal van het conservatisme, die men hier in Schiedam het stadhnis pleegt te noemen. Op, mannen broedersAangesloten en Vooruit Een bezoeker van de meeting. Timmerlieden. De afd. van den Alg. Ned. Timmerliedenbond hield 1.1. Vrijdagavond een huish. vergadering in het Volkshuis. Nadat de voorzitter op de gewone wijze de verg. had geopend en de notulen zonder aanmerkingen waren goedgekeurd, werd overgegaan tot de behandeling dei- ingezonden stukken. Een schrijven was ingekomen van liet H. B., vragende het oordeel der afd. over het voorstel om een schuldenlast der afd. Leiden in verband met de staking vrjj te schelden. Dat genoemde afd. door de toenmaals gevoerde staking die ten volle 6 maanden heelt geduurd in geldmiddelen totaal was uitgeput valt niet te verwonderen. Vandaar dat zjj een verzoek aan het H. B. had ingediend om, daar zjj geen kans ziet van het x/4 deel der contributie die schuld af te betalen, een half jaar vrijstelling van contributie. Het oorde-1 der verg. was van dien aard dat zjj met haast algemeene stemmen het verzoek der afd. Leiden aannam. Vervolgens jaarverslagen Secr. en Penning meester. Uit het verslag van den Secr. bleek, dat de toestand der timmerlieden weer iets verbeterd was, daar het loon dit jaar van 21 tot 22 ct. per uur is gestegen. Ook de groei der afd. is aanmerkelijk vooruitgegaan, gezien het feit dat het ledental is gestegen van 49 tot 67 leden. Het verslag deelde verder nog het werken der afd. en van het bestuur mede en sloot met nog een opwekking aan de leden, op grond der reorganisatie van den bond, waardoor vastere vormen en betere samenwerking zal aanbreken in den strjjd, om allen daaraan mede te werken tot grootmaking der afdeeling. Het verslag van den penningmeester gaf als resul taat, na in onderdeden nagegaan te hebben van de in- en uitgaven der afd., dat nog een voordeelig saldo in kas was. By de bestuursverkiezing die hierop volgde werden alle aftredende bestuursleden herkozen, behalve de Secr. welke medegedeeld had dat hij niet meer in aan merking wenschte te komen. In zijn plaats werd be noemd S. K. v. d. Berg, Singel 184/15. Als correspon dent werd den afgetreden Secr. benoemd. Verder deelde de Voorz. nog mede dat op 4 Juli de verhoogde contributie welke op 1 uur standaardloon gesteld is zon ingaan. In de rondvraag werd van uit de verg. de vraag gesteld hoe de toestand is met de loonactie. De Voo:z. stelde de vergadering met een antwoord te vreden. Hierna sloot de Voorz. de drukbezochte verg. Zagerij- en Sehavery-slaven. Ons bericht over de arbeiderstoestanden bij de firma Van der Eist Co. in ons nummer van 14 dagen geleden vereischt een kleine aanvulling wat de loonen betreft. De daar ge noemde loonen betreffen nl. alleen de sjouwerlieden, de machinist en zagers krijgen iets meer, nl. f 12.50 per week (de sjouwers f 9.90) en 15 cent voor overwerk (de sjouwers 13). Maar zelfs die loonen bjj zulke ge weldige arbeidsdagen zijn nog ergerlijk. En opnieuw wekken wij de arbeiders in die onder neming krachtig op, zich te organiseeren en door hun organisatie verbetering te breugen in dergelijke arbeids- standen. Gemeentewerklieden. Het orgaan van den Bond van Gemeente-werklieden vat in een artikel den arbeid van dien bond in 't afgeloopen jaar samen. Wij nemen dat om de belangrijkheid geheel over. Het is getiteld Onze Balans. Deze week zal aan onze leden weer een jaarverslag worden uitgereikt. Het is 't verslag wat onze secretaris geeft van wat in het afgeloopen jaar door het hoofd bestuur, door den Bond is verrichtmeeninghet is de balans van onzen voor- en tegenspoed, van ons win nen en verliezen, kortom de resultaten van onzen mooi- en, maar soms harden en bitteren strjjd. Niet ten onrechte schrijft onze secretaris in het be gin van zjjn verslag „Ja, gevoelens van teleurstelling, bittere teleur stelling, over een deel onzer leden die gehoor ga ven aan den oproep van onzen vijanden, die soms medehielpen lasterpraatjes te verspreiden, die ons zeer diep griefden, en die daardoor medehielpen om al hetgeen wat met zooveel moeite en opof fering was opgebouwd, weer af te breken." Ja, de strijd tegen het kapitalisme is zwaar, ver eischt een ontzettende krachtsinspanning, doch te strij den tegen zjjn medearbeiders, tegen zijn medeleden ten slotte, dat is bitter en teleurstellend, dat is zoo weer zin wekkend dikwijls. En toch, zegt onze secretaris, het moet geschieden, wjj kunnen onzen mooien strijd niet onmogenljjk laten maken ook niet door onze mede arbeiders. Het gevoel moet dan gesmoord wordeneen bestuur der mag zjjn gevoel niet laten spreken. Het verstand moet het gevoel beheerschen. Doch gelukkig heeft ook dat ons weer resultaten afge worpen. Tegen een leden verlies van tweehonderd in Den Haag, staat een aanwinst van veertienhonderd al léén in Amsterdam. De strijd tegen de anarchisten, tegen de kerkelijken en tegen de kapitalisten heeft den Bond niets dan voordeel gebracht. De aanvallen zijn alle glansrijk af geslagen. We zijn vooruitgegaan op elk gebied. De Bond heeft aan prestige gewonnen. Op verschillende plaatsen is met den Bond onderhandeld over arbeids voorwaarden en de regeling der rechtspositie door de gemeentebesturen. Het moreele peil der leden, het vertrouwen in de leiding en de taktiek is gestegen. De verhooging der contributie en de progressieve vorm is ingevoerd zonder ledenverlies. Aan de algemeene actie is door den Bond steeds deelgenomen. Op verscheiden congressen en meetings zijn wjj vertegenwoordigd geweest. Aan algemeene steun werd door bemiddeling van het hoofdbestuur al leen f 2000 afgedragen, behalve hetgeen door de leden nog op bjjzondere wjjze werd geofferd. Doch ook de voordeelen door den Bond voor de leden behaald, zjjn niet onbelangrijk, ja vormen zelfs het gewich tigste deel onzer balans. Wij kunnen alleen maar vermelden die posten, welke door de gemeentebesturen bjj raadsbesluit werden vastgesteld. Dat dit lang niet alle loonsverhoogingen zjjn, begrjjpt ieder die ook maar een weinig op de hoogte is. Zoo werd in Amsterdam een som van f 120.000 per jaar voor loonsverhooging toegestaan, plus vol zieken geld en andere gunstige bepalingen. In Assen werd door onze actie een loonsverhooging van f 1100.per jaar verkregen. In Alkmaar een loonsverhooging van f 4082.per jaar. In Breda is een loonsverhooging verkregen van on geveer f 1.per week, wat een som van f 7000.— per jaar uitmaakt. In Delft is een drie-ploegenstelsel verkregen (wat nog wel niet aan de eischen voldoet) plus een loons verhooging van enkele f 3.60 per week en meerdere f2.en f 1.20. Een totale loonsverhooging van f 3350.—. In Dordtrecht een loonsverhooging van 1 cent per uur en de arbeidsdag met 2 uur verkort. In Den Haag waar wij den grooten strijd hebben doorgemaakt, is zeer weinig bereikt. Vergelijken wjj maar eens met Delft. Toch is ook daar nog eenige loonsverhooging en verbetering bereikt, en zal zeker dit jaar meer verkregen worden. In Kampen werden de loonen f 0.50, f 1.— en f 1.50 per week verhoogd. In Leeuwarden werd aan enkele f 0.50, aan andere f 1.loonsverhooging per week toegestaan. In Leiden werd het drie-ploegenstelsel ingevoerd. In Njjmegen eveneens. In Botterdam is ook tamelijk wat resultaat bereikt. Aan de plaatselijke werken werd het uurloon met 1 cent, de vaste weekloonen met f 0.50 verhoogd. De werktijd werd met een half uur verkort en van 10 op 9Y2 uur per dag gebracht. Aan de ga fabriek werd een loons verhooging van f 25.000.per jaar bereikt, plus het drie-ploegenstelsel voor allen die geregeld nachtdienst verrichten, ook portiers. Aan de reiniging een loonsverhooging van f 1.tot f 1.50 per week, benevens den 10-urendag en schoeisel, kleeren en gereedschappen. Aan de waterleiding werd f 0.50 tot f 1.per week loonsverhooging verkregen, plus kleeren en gereed schappen. Evenzoo aan andere diensttakken. In Utrecht werd aan de reiniging een verhooging van f6000, aan de gasfabriek een van f 5000 per jaar ver kregen. In Zaandam een loonsverhooging voor onze leden alleen f4000 en voor alle gem-arbeiders f 7500, terwijl de verkorte werktijd 21.540 uren per jaar bedraagt. In Zutphen is pensioneering tot stand gekomen voor de werklieden en hunne weduwen en weezen zonder premiebetaling van de zijde der werklieden, dus gansch in overeenstemming met ons strijdprogram. Dat is zoo ongeveer 't voornaamste uit het verslag, wat onze winst betreft. Alles bij elkaar genomen is het niet onbelangrijk. Er is toch een globaal bedrag verkregen van f 242.232, ongerekend alle andere loons verhoogingen door tariefverhooging (wat bijv. in Bot terdam en Schiedam voor straatmakers en-helpers alleen wel een f 10.000 zal beloopen)verstrekking van klee ren, schoeisel, gereedschappenhet verkorten van den werktijd, de invoering van het drie ploegen-stelselde honderden, ja, duizenden individueele voordeelen, zooals het opheffen van straffen enz. enz., die bereikt zijn door het optreden van onzen bond en waar nooit of zeer zelden verslag van gemaakt wordt. Dit alles tesamen genomen gelooven wij niet te over drijven, wanneer wij de voordeelen, door ons bereikt, op f 1.000.000 schatten voor alle gemeente-werklieden. Stel hier nu tegenover het bedrag aan contributie alleen door onze leden opgebracht, dan kunnen wij zeggen dat ook wjj een hoog dividend hebben bereikt. Wat zou dat nog gansch anders zijn, a'.s alle leden, als alle arbeiders meewerkten. En 't is toch zoo hard noodig. Want al is er veel bereikt, het is lang niet voldoende. De behaalde voordeelen wegen immers lang niet op tegen het tekort, tegen om maar iets te noemen het duurder worden der levensmiddelen. Daarom, leden, werkt nu allen eens flink mee om onzen bond groot te maken, dan zal onze balans een volgende maal er nog heel wat gunstiger uitzien en het dividend, de rente onzer contributie, hooger zjjn. Het jolig Christendom. Op de villa „Buda" van den WelEdelen Heer B. H. van Buuren van Heijst, aan den Binnensingel, werden wjj kort geleden uitge- noodigd deel te nemen aan een bal, ter gelegenheid van ja waarvan ook weer Enfin, wat doet het er ook toe waarvoqr dat bal was, er was bal, dat was het feit. Orkest ookNotabene het draaiorgel van Yan Spijk was orkest. En wie er geweest zjjn, zoo als wjj, hadden eens moeten zien, wat heerlijke sprongen de Baron van der Feltz maakte. Maar het ergst van alles was, dat de Heer de Bordes, burgemeester van Vlaardinger Ambacht en Christelijk raadslid van Vlaardingen, hier op de schoone begelei ding van een draaiorgel zichzelf aan de edele dans kunst overgaf O ijdelheid der jjdelheden, alles is jjdelheid. De kerkelyken en 't steuncomité voor Werkloozen. In een drietal artikelen hebben wij voor eenigen tijd de houding der kerkelijken inzake het steuncomité besproken. Wij hebben toen gekonstateerd dat, zoolang de ge delegeerden van de verschillende kerkelijke organisaties nog niet bewerkt waren door hooger hand, zjj ten op zichte van de voorziening in de behoeften van de werk loozen, volkomen ons standpunt deelden. Alle besluiten werden met algemeene stemmen genomen. De motie die afkeuring over de houding van B. en W. uitsprak was zelf door de gedelegeerde van Patrimonium gesteld. De kerkelijke kuipersvereeniging „Eensgezindheid", heeft nu een manifest over deze zaak verspreid onder de kuipersgezellen. In dat manifest zegt zjj 0. m. dat een 5-tal kerkelijke organisaties zich terug moesten trekken, omdat dooi de algemeene arbeidersbeweging de gemeentepolitiek er in werd betrokken. Hier wordt door dat manifest, dat onderteekend is door D. Hofman en A. Plantinga, bewust gelogen. Met algemeene stemmen, ook van de kerkelijken, was be sloten, dat aan den Baad hulp zou worden gevraagd voor de werkloozen. En toen dat adres aan den Baad reeds verzonden was, toen stelden de kerkelijken later voor dat adres weer terug te gaan vragen Want, zóó zei broeder van Bjjn, dat adres zal in den Baad worden besproken ten koste van een zekere partjj. De heeren voelden dus zeer goed dat als dat adres ter sprake kwam, dat het dan niet hun mannen zouden wezen, die voor hulp aan werkloozen zouden spreken en stemmen. En daarom trokken zjj zich terug, zij moesten den weg effenen voor conservatieven als De Heer en zijn partijgenooten, ten koste van de hulp aan werklooze arbeiders. Wandeltocht V. B. B. De meeting voor vak organisatie j .l. Zondag te Schiedam gehouden, is uitste kend geslaagd, maar als ze het van Vlaardingen had moeten hebben, nou, dan zou het een jammerlijk fiasco geworden zijn. De deelname toch van hier was eenvoudig bespottelijk. De menschen hadden allerlei bezwaren en bezwaartjes. De een zei, 't komt zoo lastig uit met het eten, de ander weer voor 7 centen ben je met het spoor in Schiedam, daar ga ik niet voor loopen, een derde is weer wat verlegen enz. enz., met dit resultaat, dat de

De Moker | 1908 | | pagina 3