No. 21. ZATERDAG 25 Juli 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Algemeen Kiesrecht Betooging. Provinciale Meeting. De werkloosheid-verzekering in den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25. cent per kwartaal j Uj v00rmthetaU franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau ran Redaktf e Gebouw „CONSTAKTIA", Hoogstraat. Bureau ran dm i nistra tie Rkoonseke raat fboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Den 13 {September zal de jaarlijksche groote betVoging voor Algemeen Kies recht in Den Haag plaats hebben. Daar moeten de Schiedamsche georganiseerde arbeiders bij honderden heen. De reis kost slechts 50 cent heen en weer, maar voor menigeen is die uitgaaf in ééns zeker nog te hoog. Daarom zal er gele genheid zijn, 5 maal 10 cents te storten in een afzonderlijke reiskas; onze pen ningmeester W. Hoek zal daarvoor iederen Zaterdagavond van 8 uur af zitting houden in Constantia; ieder die vóór 13 September 5 maal 10 cents komt storten, kan zich aldus gemakkelijk de geldelijke zekerheid verschaffen, dat hij mee kan gaan naar Den Haag om deel te nemen aan de groote betooging voor Algemeen Kiesrecht. Wij rekenen er op, dat honderden van deze gelegenheid gebruik zullen maken en wekken partij- genooten en geestverwanten op, allen mee te werken en zooveel mogelijk in hun omgeving tot deelneming aan te sporen. Het Bestuur van de Afd. Schiedam der S.D.A.P. Zondag 23 Augustus zal er te Rotterdam een Pro vinciale Meeting worden gehouden voor Alg. Kiesrecht, Wettelijke 10-urendag en Vakorganisatie. Men houdt deze dag alvast vrij. Den Haag, 13 September. Reiskas-Betooging. Een ieder, welke wenscht deel te nemen aan deze reiskas, kan Zaterdagavond al beginnen met z'n dub beltje te storten. De Penningmeester zal om half negen in Constantia" zijn. We achten het van veel belang de debatten over de werkloosheid-verzekering in de Raadszitting van 23 Juni gevoerd, onder aller aandacht te brengen. Want ze zjjn zeer leerzaam voor wie belang stellen in de wijze waarop in den Raad de belangen der burgerjj in 't algemeen, der arbeidersklasse in 't bjjzonder, worden behartigd. En daarom we dachten goed te doen die diskussiën hier weer te geven zooals ze in 't officiëele verslag voor komen. De aandachtige lezer zal tot deze ervaring komen. Ie. dat de heer Smit begon met de zaak te bederven toen hjj vertelde, dat de samenstelling van 't comité niet deugde, van welke bewering anderen, vierkante tegenstanders als mr. Jansen en schjjnvrienden als de heer Wittkampf gretig gebruik maakten; 2e. dat de heer Smit voorts eigenmachtig het adres der commissie ging bederven door het „Gentsche stelsel" er uit te willen lichten3e. dat de heer Smit ten slotte als derde blunder het le voorstel-Ris deed kelderen. (De stem van den heer Smit was juist voldoende geweest voor aanneming.) Voorts trekt in 't bijzonder de houding van mr. Jansen de aandacht. Bij den aanvang der diskussie vreesde deze ouden vakvereenigings-hater dat het voorstel om in beginsel Kt Gentsche stelsel te aanvaarden, kans van slagen had. En h(j probeerde het voorstel wat minder „gevaarlijk" te maken door zich op het te voorbarig ingediende en daarom onhandige voorstel-Ris te werpen, waaruit dan volgens een amendement-Jansen de woorden waarin steun aan de vakvereenigingen werd toegezegd, moesten worden geschrapt. Maar toen het succes grooter was dan de oude con servatief had durven hopen, en de voorstellen die zéér „gevaarlijk" waren, van de baan geknikkerd, toen retireerde de voorsteller zóó brutaal, zooals ook hij alléén het eigenljjk maar aandurft, en stemde tegen zjjn eigen voorstel. Ten slotte wijzen we er nog op dat ook de heer Van der Drift, lid van 't comité, dat het adres indiende, en volgens eigen verklaring voorstander van't Gentsche stelsel, tegen het voorstel-de Bruin stemde. Trouwens uit heel de verhandeling bleek wel, dat er verschillende raadsleden (en wethouders erbij) van het belangrijke vraagstuk der werkloosheid-verzekering nog geen sikkepit afweten. En nu het verslag. Zooals men weet had de Commissie het verzoek ge daan om: le. aan haar een officieel mandaat te verstrekken voor het onderzoek naar den aard en den omvang der werkloosheid te dezer stede, alsmede tot het doen van eventueele voorstellen. 2e. voor dien arbeid eeti klein crediet beschikbaar te stellen 3e. zich in beginsel te verklaren voor de verstrekking van een zeker bedrag uit de gemeentekas, als byslag op de door de vakvereenigingen te stichten werklozen fondsen (Gentsche stelsel), benevens voor de ongeor ganiseerde werkloozen; met prae-advies van Burge meester en Wethouders. De heer Smit acht zich verplicht een kleine leemte iu het adres te herstellen. Daarin staat dat het initiatief werd genomen door Kamers van Arbeid, Patrimonium en andere vereenigingenverzuimd is daarbij te ver melden dat ook de Vereeniging tegen Bedelarij daaraan deel heeft genomen. Deze vereeniging stelt er prijs op bij name genoemd te worden omdat zij over deze zaak een uitvoerig rapport heeft samengesteld en ingediend. Spreker wil hier nog bjj voegen dat eenige leden dier vereeniging tegen elk stelsel van werkloozenfondsen zijn tenzij de praktijk elders ze als goed heeft doen kennen. Voorts zegt spreker dat het Comité te groot is en te los aan elkaar hangt om daarmede goed te kunnen werken; vandaar dat een officieel mandaat werd ge vraagd en nu stelt het comité er prijs op te weten hoe het comité zal worden ingekrompen. Als uit elke groep van werklieden één vertegenwoordiger in het comité zitting Keft, dan ljjkt dat spreker voldoende. In een comité met een groot aantal wordt gewoonlijk veel gesproken, maar weinig gedaan. Spreker zon dus wenschen dat Burgemeester en Wet houders het tegenwoordige comité ontbonden en een nieuw benoemden. De voorzitter merkt op dat in het adres van de commissie wordt gevraagd haar een officieel mandaat te verstrekken. Burgemeester en Wethouders adviseeren gunstig op dat verzoek te beslissen. Wat de heer Smit nu vraagt is echter iets and rs, al zullen Burgemeester en Wethouders allicht bereid zijn om bij een nader verzoek ook daarop in te gaan. De heer Smit zegt dat de bedoeling heeft voorgezeten om een officieel mandaat te erlangen door de benoeming van een klein comité. Het heeft het adres wel mede onderteekend, maar dit geeft toch niet de juiste bedoe ling weer. De voorzitter merkt op dat dit toch een nieuw voorstel is, n.l. om in overleg met de commissie in dien geest een officieel mandaat uit te reiken. De heer De Groot vraagt of het niet beter is dat de heer Smit deze zaak in het comité voorbereidt en dan eerst daarmede bij den Raad komt. De heer Smit heeft in deze zaak het initiatief genomen, en dat moet hij behouden; eerst na voorbereiding moet dan bij den Raad met een nieuw voorstel gekomen worden of de commissie moet zelf de regeling ter hand nemen. De "Raad is thans niet in staat die zaak be hoorlijk te regelen. De heer Smit begrijpt dat de Raad onvoorbereid is en wil wel op zich nemen deze zaak met het comité te bespreken om daarna met voorstellen te kom6n. De voorzitter merkt op dat men nn de zaak kan Hitstellen, maar ook het voorstel zonder nadeel kan aannemen; het laatste acht hij het beste. De heer Ris meent daarentegen dat het beter is met de verdere behandeling te wachten tot over 14 dagen. De heer Smit ook acht het beter nn het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan te nemen en dat dan later aan te vullen met nadere voorstellen. Punt 2 is alleen een credietkwestie en punt 3 geeft gelegenheid om in beginsel het streven der commissie aan te nemen. Als het voorstel nu wordt aangehouden, vreest spreker dat het op lange baan geschoven zal worden. De zomer is ganw om en het is niet onmogeljjk dat men gauw in een kouden winter is zoodat men werkdadig moet optreden. Wat zooeven door hem gezegd is, kan aangehouden worden tot de volgende vergadering. De heer De Bruin zou het niet wenschelijk achten dat deze zaak aangehouden werd. Spreker betreurt het ook dat de heer Smit de her vorming van het comité zoo onvoorbereid in den Raad heeft gebrachthet tot een oplossing brengen van deze zaak op die wijze, acht Spreker voor het comité niet wenschelijk. Wat heeft de Raad te maken met de samenstelling Het meest wenschelijke is de eenvoudige aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wat het comité verder zal doen, is de zaak van het comité. Den heer Wittkampf komt het voor dat waar het comité zelf nog niet in het reine is over deze zaak de Raad zich daarover moeilijk kan uitspreken. Alleen wil hjj vragenwaar in het prae-advies wordt gesproken van „de commiesie die door haar ruime samenstelling onze sympathie en ons vertrouwen heeft," of die sympathie en dat vertrouwen onveranderd zal bljjven als die commissie niet meer die ruime samen stelling zal hebben en mogelijk juist personen uitvallen die hun de commissie sympathiek maakten. De heer De Groot merkt op dat die „ruime samen stelling" toch niet bedoelt het aantal leden waaruit de commissie is samengesteld. Het is natuurlijk mogelijk dat door vervanging van personen in de commissie, deze niet meer het zelfde vertrouwen zal blijven be zitten, maar een andere samenstelling zal toch steeds de goedkeuring van den Raad noodig hebben en boven dien zou de Raad nog weer zijn toestemming kunnen intrekken. De heer Van Westendorp heeft de vergadering van het comité bijgewoond en daardoor verwondert het Spreker wel dat de heer Smit met het door dezen ge dane voorstel is gekomenhet comité heeft daarover volstrekt piet gesproken. Er bljjft dus nog op te lossen de kwestie of het werkelijk wenschelijk is, maar als

De Moker | 1908 | | pagina 1