No. 24. ZATERDAG 15 Augustus 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Uit de Afdeeling. Aan de arbeiders in Nederland. Br ochurenhaudel Schiedam Vooruit." ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hj vooruithetalm9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wie wil onder zijne of hare vrouwelijke kennissen gratis het vlugschriftje getiteld: De Soc. Democratie m het Vrouwenkiesrechtverspreiden Men vrage ze aan bij den secr. onzer Afdeeling. Op eene doelmatige verspreiding rekenen wij. Den partijgenooten zij gemeld dat de teekeningen van ons nieuwe gebouw te bezichtigen zjjn vanaf Zaterdag avond in „Constantia." Reiskas voor 13 Sept. Die nog wenscht deel te nemen aan deze reiskas, begint alsnog nu z'n dubbeltje te storten. Er zijn nog niet veel liefhebbers. Komt, partijgenooten en geestverwanten, bedenkt toch eens dat de penningmeester niet zit voor zijn plijzier, maar voor wv gemak. We moeten met velen naar Den Haag. (Naar Rotterdam spreekt vanzelf). PROVINCIALE ©PENLIICHTMEETING. Zondag 23 Augustus a. s. zal er te Rotterdam van wege de federatie S. D. A. P. en den Rotterdamschen Bestnurdersbond een openluchtmeeting worden gehouden voor Vakorganisatie, Wettelijken 10-urendag en Algemeen Kiesrecht. Iedereen moet dien dag naar Rotterdam naar de meeting. Vereenigingen, welke geen uitnoodiging mochten ont vangen, verzoeken wij toch hun deelname niet te ont- Wij moeten in grooten getale aanwezig zjjn als voor- looper van de groote landelijke Meeting op 13 Sep tember in den Haag. Zegt het voort. Het bestuur van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. Den Haag 13, September. Reiskas-Betooging. Een ieder, welke wenscht deel te nemen aan deze reiskas, kan Zaterdagavond al beginnen met z'n dub belt e te storten. De Penningmeester zal om half negen in „Constantia zijn. Kameraden De strijd tusschen den Bond van sleepbooteigenaren en den Bond van Machinisten en Stokers is snel be slecht. De onderkruipers kwamen, daük zij de malaise, die overal heerscht, in grooten getale op. Deze strijd der arbeiders is dus verloren door toedoen van mede arbeiders. Thans staat de Bond van Machinisten en Stokers voor de noodzakelijkheid om een groot aantal slacht offers te steunen. Eenige honderden hoofden van gezinnen staan nog op straat en het is te voorzien dat bij de slapte in het bedrijf en het' te- werk stellen der onderkruipers noch geruimen tijd. zaf duren. Deze flinke kerels, 'die met moet in den strjjd gingen om hunne organisatie te behouden en de pogingen der patroons onr hunne positie te verslechteren af te weren, mogen Diet worden overgelaten aan den honger. Wij doen hierbjj een krachtig bnroep op u om steun te verzamelee zooveel als in uw vermogen is en ver zoeken u zoo spoedig mogeljjk uw bijdrage te willen zenden aan het Bureau van den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland. Het Dagelijksch Bestuur van het N. V. V. Henri Polak, Voorzitter. J. Ondegeest, Secretaris, Giften worden ingewacht b(j de Penn. van den S. B. B., Gebouw „Constantia" en bij de Administratie van dit blad. Binnenkort zal verschijnen een boek getiteld Klanken van Strijd, bijeengegaard uit de geschriften van W. H. Vliegen ter herinnering aan zjjn 25-jarige deelname aan de socialistische beweging. Gaarne zag ondergeteekende, dat wie zoo'n boek wenscht, dat even opgaf met het oog op de te bestellen exemplaren. De prjjs is ingenaaid f 1.—, geb. f 1.40. Voor den brochurenhandel M. J. v. DIJK. Soc.-dem. arbeiderspartij in Nederland. Door den Partijsecretaris is de volgende uitnoodigiDg verzonden Aan Muziekkorpsen, die op de Betooging willen meewerken. W. M. Indien Uw corps bereid is z(jne medewerking te ver- leenen aan de Nationale Kiesrechtbetooging op 13 Sept. a.s., wees dan zoo goed onderstaande vragen te beant woorden le. Uit hoeveel leden bestaat Uw corps? 2e. Wat is het minimum bedrag der kosten, dat door U in rekening zal worden gebracht? Hierbjj het totaal bedrag opgeven. 3e. Zon Uw vereeniging ook bereid zijn zonder eenige vergoeding van kosten haar medewerking te verl-enen Gelieve het antwoord op deze vragen aan onder staand adres te zenden en wel uiterlijk 16 Augustus a.s. Daarna ontvangt gij bericht, of de medewerking van Uwe vereeniging hetzij zoowel op het terrein als in den stoet wordt aangenomen. Namens het Partijbestuur w. g. VAN KUIJKHOF. Wij vertrouwen er op, dat de mnziekvereenigingen hier ter plaatse, aan de uitnoodiging van den Partij secretaris zullen voldoen en zoo spoedig mogelijk de noodige inlichtingen verschaffen. Wat we over deze vereeniging in ons vorig no. schreven, heeft nog al eenig stof opgejaagd. Allemrst gaat de redactie vaD de Schied. Cour. tegenover onze vertoogen hare meening nader toelichten en voorts is in verholen stijl de heer Loeft de Meijer tegen ons aan 't polemi- seeren in de Schied. Cour. Het redactioneel artikel bevalt ons 't meest, al kun nen we er nog niet over roemen. Want men had mogen verwachten dat de redactie uit ons artikel wat méér had aangehaald dan de simpele twee zinnetjes, nu geciteerd. Ze heeft de conclusie van ons betoog nu alléén aan hare lezers meegedeeld en de bewijs- voeriug weggelaten. tusschen, dat is een kwestie van meerdere of mindere loyaliteit tegenover den tegenstander, waar over niet allen even ruime opvattingen koesteren. Wij wenschen steeds in alles „vrijzinnig" te zijn en daarom geven we 't hoor en wederhoor zoo ruim men 't wen schen kan. De redactie haalt uit ons schrijven 't volgende: „Welk profijt heeft de j gemeente gehad bij de „vestiging der nieuwe industrieën, dank zij „Schie- „dam Vooruit" hier gekomen?" En „Want de gemeente kan „Schiedam Vooruit" „wél missen." Over het door ons als 't voornaamste feit uit de geschiedenis van „Schiedam Vooruit" geconstateerde verval der bourgeois-klasse, die trots ze de elite van Schiedams industriëelen omvat, zoo'n onnoozel onder neminkje nog moet afhankelijk stellen van een gemeen telijke subsidieover 't feit, dat de ondernemers der groote industriën niet hier komen, doch Schiedam de bezitloozen alléén krijgtover dat alles weet de Schied. Cour. waarschijnlijk niets te zeggen. Welnu, dat is niet onze schuld. En we hebben vrede met die stilzwijgende verklaring van onmacht en zullen nagaan wat de Schied. Cour. dan wel te bemerken heeft op de boven aangehaalde beweringen onzerzijds. We lezen dan Die twee uitingen zijn natuurlijk het resultaat van denzelfden gedachtengang en berusten o. i. op de verkeerde meening, dat de hier gekomen indus trieën geen, althans niet genoeg, voordeelen aan de gemeente hebben gebracht, tegenover de nadeelen die daarvan het gevolg waren. Wij willen onze meening nader toelichten. Vóór dat „Schiedam Vooruit" aan het werk toog, stonden hier talrijke panden leeg en ver tegenwoordigden een uiterst lage handelswaarde, terwijl thans de leege panden nog slechts schaars worden aangetroffen en alle in waarde zoodanig gestegen zijn, dat ze nu tegen een normale prijs 'kunnen worden verkocht. Een sterk sprekend voorbeeld noemde de directeur van S. V. in de vergadering van Woensdagavond, toen hij weesop de panden die voor de vestiging van S. V. f2000 opbrachten en nu voor f 9000 in andere handen zijn overgegaan. Die vermeerdering der waarde van onroerende goederen heeft zeer belangrijk het totaal vermogen in Schiedam verhoogd, wat rechtstreeks bij de belastingaanslagen ten goede komt aan de ge meentekas. Voorts hebben de hier gevestigde industriën een groot personeel in dienst, waaraan in totaal we kelijks zéér groote sommen aan loon worden uit betaald. Dat loon wordt hier voor het grootste deel ook weer uitgegeven en komt ten goede aan de winke'iers, wier omzet en daarmede hun ver diensten vermeerderen, daardoor meer draagkracht verkrijgen en op hun beurt weer bijdragen om an- derer omzet en verdiensten te vergrooten. De uitbreiding der bevolking is oorzaak geweest dat een groote behoefte aan woningen ontstond en al moge in die behoefte nog niet voorzien zijn er is daardoor in de laatste jaren veel ge bouwd en dit heeft de prijzen der grond aanmer kelijk doen rijzen. Dit is tendeele rechtstreeksche winst voor de gemeentekas geweest, tendeele droeg het ook weer bij aan het verhoogen van het to taal vermogen in Schiedam. Dit als antwoord op de eerste vraag. Men kan uit het bovenstaande duidelijk zien dat niet iedereen tegen wat ophakken bestand is en de redactie van de Schiedamsche Courant is danig onder den indruk van 't gesnoef van den directeur van „Schiedam Vooruit" geraakt. Dat eene geval van dat pand dat (volgens den di recteur van S. V.) van f 2000 op f 9000 is gestegen, DE MOKER

De Moker | 1908 | | pagina 1