Ditjes en Datjes. Het manifest aan het Partijbestuur. yiaardingsche IJzerkoekjes. af Constantia naar de boot te gaan vóór het bezoeken der meeting. De tijd was bepaald op kwart voor elf in CoDStantia. Dit is echter veranderd in kwart voor tienen. Laat ieder dus zorgen op zyn post te zijn. Zondagmorgen om kwart voor tienen in Constantia. De Correspondent. Bond van arb. in alcoliolli. en alcoholvrije dranken. De afd. Schiedam had Zaterdag 15 Aug. een huish. verg. in „Constantia" belegd. Nadat de voorz. de verg. had geopend en de notulen waren goedge keurd, werden de ingek. stukken behandeld. Van bet Hoofdbestuur was een verzoek ingekomen, dat de afd. een commissie benoemde tot verschaffing van gegevens, welke noodig zijn tot het aan de regeering te richten adres voor wettelijk verbod van nachtarbeid in de bran derijen. S leden hadden zich daarvoor reeds beschik baar gesteld. Het verzoek van het „Comité tot be strijding der werkloosheid," aan de afd. om een fonds tot verzekering tegen werkloosheid op te richten, werd nog niet in behandeling genomen, daar men nog niet over voldoende gegevens beschikte. Een verzoek tot deel neming aan het congres, uitgeschreven door den „Bond van Staatspensioneering," we d voor kennisgeving aan genomen. Uit het verslag van de penningm. bleek dat de afd. over een voordeelig saldo beschikt. Bij de bespreking van het ontslag Rodenberg werd besloten, dat het bestuur nogmaals een poging bü den heer Kranen zal doen, om het ontslag ingetrokken te krijgen. Aan de meetings te Rotterdan en den Haag zal worden deelgenomen. De voorz. spoorde de leden krachtig aan, zooveel mogelijk beide meetings te bezoeken. Bij de rondvraag dreigde een discussie te ontstaan naar aanleiding van een stukje in De Moker en een daarop gevolgde critiek. De voorz. maakte hieraan een einde door op te merken, dat dit moet plaats hebben, waar het behoorde, n.l. in dit geval in De Moker. De verg. werd hierna door den voorz. gesloten. De Secr. Kinderwerk. Van den heer Loef de Meijer, directeur van „Schiedam Vooruit" ontvingen we een uitvoerig schrijven, waarvoor ons geen plaatsing gevraagd is en dat we dus ook niet plaatsen. Maar we willen toch den heer Loef de Meijer in overweging geven, zulk soort brieven niet meer te schrijven, indien hij zich althans niet wenscht te com- promitteeren. Over zaken valt te spreken en over belangen onze gemeente of hare inwoners betreffende, willen ook wjj gaarne gelegenheid geven aan elk om zijn inzichten kenbaar te maken. Maar voor scheldpartijen als anderszins heeft De Moker geen plaats en wanneer de heer Loef de Meijer zich met zulke bezigheden wil vermeien, zoeke hij een ander terrein, dat meer geschikt is voor aschbelt. Of het gebruiken van wat hatelijkheden behoort bij het streven om Schiedam vooruit te brengen, weten we niet. Maar zeker hadden we niet verwacht dat iemand die het wel en wee van Schiedam zoozeer beheerscht, als de heer Loef de Meijer in zijn ingezonden stuk in de Schied. Cour. ons wilde doen gelooven, over zóó weinig zelfbeheersching beschikt, als ons nu duidelijk geworden is. De prullemand is er goed voor. Ingevolge besluit van de vergadering van den 28en Juni is onderstaand schrijven aan het Partij-Bestuur en aan alle Afdeelingen verzonden. Uit de verschillende partij-bladen vernamen we dat tot nog toe 6 afd. het schrijven zullen steunen. Aan het Partijbestuur. W. P., De afdeeling Schiedam der S. D. D. P. besloot in haar vergadering van den 28 Juni U te verzoeken, de onderstaande wijziging te brengen in de voorbereidende werkzaamheden voor het jaarlijksch partij-congres. Daar de statuten en het huishoudelijk reglement dienaangaande niets bepalen, meent onze afdeeling dat het P. B. de wettelijke bevoegdheid heeft de door ons gewenschte wijziging aan te brengen. Deze wijziging komt hierop neerde critiek op de leidende partij-organen wordt vóór het congres schrifte lijk uitgebracht door de afdeelingen en de verspreide leden en in duidelijk omschrijvende conclusies samen getrokken die critiek met de conclusies wordt met den beschrijvingsbrief aan de afdeelingen en de ver spreidde leden rondgezondenen op het congres (dit natuurlijk te besluiten door het congres zelf) wordt het debat inzake deze critiek beperkt tot de afgevaardigden van de afdeelingen die conclusies voorstelden en de door de aangevallen leidende organen met de verde diging belaste partijgenooten en wordt dit debat tot een vast te stellen tijd beperkt. Onze afdeeling meent, dat deze regeling de critiek op de leidende organen tegelijkertijd beter tot haar recht laatj komen en tot grooter nauwkeurigheid dwingt, terwijl daardoor tevens zonder schade voor de partij de voor deze critiek bestemde tijd op het congres tot een behoorlijke afmeting kan worden teruggebracht. Het jaarverslag van den party-secretaris en het jaar verslag der Kamerfractie zonden in dit geval eenige weken vroeger moeten verschijnen. O ze afdeeling meent, dat het daaraan verbonden bezwaar niet mag in aanmerking komen tegenover de groote voordeelen aan de door ons voorgestelde regeling verbonden. Wij hebben van dit schrijven afschrift gezonden aan alle afdeelingen en deze uitgenoodigd ons verzoek aan U te ondersteunen. Voor de afdeeling Schiedam der S. D. A. P. de Voorzitter, Dr. J. VAN LEEUWEN, de Secretaris, M. J. VAN DIJK. Invnllingsbiljetten bedrijfsbelasting. Nu de invullingsbiljetten voor de bedrijfsbelasting weer zyn rondgezonden, is het zaak voor hen, die daar niet goed mee op de hoogte zijn, zich van deskundige zijde te doen voorlichten, wil men niet het gevaar loopen door onvoldoende of slechte invulling te veel belasting te moeten betalen. Geen beter adres daarvoor dan het Vlaardingsche Bureau voor Arbeidersrecht, Westhaven plaats 15 en geopend iederen Maandagavond van 810 uur. De ambtenaar A. W. Heykoop, een ex-belasting ambtenaar, is daardoor uit den aard der zaak met de belastingen speciaal op de hoogte. Als bewijs diene dat reeds inzake de aanslagen in de personeele belasting, waarvoor door hem voor verschillende personen kort geleden reclames zijn ingebracht, bericht is ingekomen dat de aanslagen van de betrokken personen verlaagd zijn. Wel een bewijs dus dat ieder arbeider alvorens zijn biljet in te vullen goed zal doen even naar het Bureau voor Arbeidersrecht aan te loopen. Zooals men weet worden de leden van de by het Bureau aan gesloten vereeuigingen gratis geholpen, anderen tegen de geringe vergoeding van slechts 25 ct. Meeting Botterdam. Wij herinneren nogmaals aan de meeting op morgen, Zondag 23 Augustus, door den Rotterdamschen Bestuurdersbond en de Federatie der S. D. A. P. georganiseerd ter propaganda voor Vakorganisie, Wetteljjken 10-urendag en Algemeen Kiesrecht. In verband hiermede wekken wjj de meetinggangers op zooveel mogelijk met den trein die 10.15 (spoortyd) van hier vertrekt, mee te gaan. De meeting toch begint 12 uur en van Station Delftsche Poort naar het meetingterrein '(„Woudenstein" nan den Honinger- dyk bij de Oude Plantage) is bijna een uur loopen. Dus de aangegeven trein is de meest verkieselykste. Ons wordt zoo juist nog medegedeeld dat ook de muziekvereening „Voorwaarts" mee zal gaan. Niet zoo bekrompen als hier. Velen zullen zich de discussie nog wel herinneren die in onzen Raad is gevoerd naar aanleiding van het adres van het werkloozen-comité aan dat lichaam om steun voor de werkloozen. 't Resultaat van die discussies was, dat een motie-De Witte, uitsprekende dat het op den weg van den Raad lag steun aan werkloozen te verleenen, verworpen werd. De argumenten die de tegenstanders, klerikalen als liberalen, te berde brachten zullen we niet herhalen, 't is genoeg als we zeggen dat het de gewone zeurkousery was, die ook elders de v rtegen- woordigers der kapitalisten ten beste gaven. Frisch steekt daartegenover af het besluit van den Groninger Raad, die in zyn zitting van j.l. Zaterdag besloot tot oprichting van een werkloozenfonds. Over de discussies die daar over deze zaak zyn ge voerd lezen we in de bladen „Er is over deze zaak een langdurig debat gevoerd en wel voornameljjk over de vraag of van gemeente wege steun zou worden verleend enkel aan vakvereenigin- gen of ook vereenigingen die opgericht worden in hoofd zaak met het doel deel te nemen aan het werkloozenfonds en dan van den toeslag der gemeente kunnen profiteeren. Van sociaal-democratische zijde was men vóór het verleenen van steun enkel aan vakvereenigingen, doch van andere zjjde werd daartegen aangevoerd dat men de werklieden niet moest dwingen lid van een vak- vereeniging te worden. Met een heel kleine meerder heid besloot de raad echter enkel steun aan vakver eenigingen, die aan de bekende bepalingen voldoen, te verleenen. Een voorstel, om ook steun te verleenen aan vereenigingen, die geen rechtspersoonlijkheid bezittén, werd verworpen, terwyl eveneens werd verworpen een voorstel om ook steun te verleenen aan afdeelingen van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging." Zeer vrijzinnigTen onzent bestaat een Vrij zinnige Propaganda-club, wier taak het is de vrijzinnige beginselen te propageeren, en van wier leden men dus mag verwachten dat ze ook vrjjzinnig zullen handelen. En vooral geldt zulks van hen die een bestuurs-functie bekleeden. Dat daaraan nogal wat mankeert, bewijst het volgende ingezonden stuk dat we in zijn geheel uit het Augustusnummer van „De Milicien" overnemen: Vlaardingen, 24 Juli 1908. Mijnheer de Redacteur „Als milicien-korporaal der lichting 1900 van het 4e leg. inf. te Delft, werd ik van 15 Juni—11 Juli j.l. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Teneinde mijn kantoorwerkzaamheden zooveel als in mjjn vermogen was bij te honden, verzocht ik mijn compagnie-commandant permissie, my voor dat doel eiken avond, tot laatsten trein, naar huis te mogen begeven, hetgeen mij door Z Ed Gestr. werd toegestaan. In die oogenblikken van verlof veroorloofde ik mjj de vrijheid, H. Ms. uniform tegen m|jn burgerkleeding te verwisselen, meer om mjj voor mijn, in zoo'n kort oogenbllk van vrijheid te verrichten werkzaamheden wat frisscher te gevoelen, dan wel uit een oogpunt van openlijke persi flage voor den uniform. Doch hoe stond ik verwonderd te kijken, toen mijn kapitein mij op zijn bureau liet ontbieden en mjj mede deelde, dat van deze verwisseling der kleeding dooi den goeden vaderlaudschen onderwjjzer W. van Brouwershaven, alhier, melding was gemaakt. Hoe is het toch mogelijk, dat zoo iets in 't brein van een onderwijzer kan opkomen Zou hij misschien zoo ver strooid zjjn geweest, of het werkelijk uit een gevoel van vaderlandsliefde gedaan hebben Neen, het is te beschouwen als een wraakoefening. Van niemand is zoo iets te verwachten, doch de uitzonderingen vormen steeds den regel. Is het niet klein- en naargeestig, een gebrek aan mannelijk karakter, ondanks de persoon in kwestie reeds getrouwd, onderwijzer M. U. L. O. en o.a. in het bezit van einddiploma 5-jarigen cursus is Er is toch militaire en politieke macht voldoende, die daarnaar kunnen kjjken? Eigenlijk kan het be schouwd worden als een onderkruiperjj van beide functiën. Doch hoe het ook zij, mijnheer de school meester heeft mij er een „verstoken van gunsten en permissiën" mede bezorgd. Een schitterend succes voor hem! Hulde aan mijn compagnie-commandant, dat hij zich niet aan zulke uitsloverij van een schoolmeester te veel gelegen heeft laten liggen. Het is niet overbodig, dat ik hiermede den miliciens op genoemden heer opmerkzaam maak, opdat zjj niet door hem in dezelfde strikken als ik zouden geraken. Aanbeveling verdient het ook, zijn collega's alhier en te Haarlem, waar hij tegen 1 September is benoemd, van deze flinkheid in kennis te stellen. Hoogachtend, C. Nookdhoek. De redaktie van De Milicien zette er 't volgend onderschrift onder [Uit Vlaardingen schrjjft men ons, dat de heer Van Brouwershaven nooit milicien of vrijwilliger is geweest. Dit verklaart veel van zijn optredende man weet niet beter. Maar zoo'n „vaderlander" moest zich nu toch dadelijk voor levenslang als vrijwilliger op gaan geven Hjj die een ander om zoo'n nietigheid in de provoost had kunnen brengen, zou er dan wel anders over denken. Onder de hand heeft hij zichzelf leeljjk geteekend.] Als men nu weet dat deze heer Van Brouwershaven secretaris is of was van de vrijzinnige propagandaclub, dan komt zjjn gedoe in een nóg akeliger licht te staan Fabrieksarbeiders. Door den Vlaardingschen Bestuurdersbond werden pogingen in het werk gesteld deze arbeiders te organiseeren. Zoo is reeds j.l. Don derdag een vergadering met dat doel belegd, waarin door onzen partijgenoot A. W. Heykoop, ambtenaar van het Bureau voor Arbeidersrecht alhier, de nood zakelijkheid van organisatie werd aangetoond, 't Resul taat van die vergadering kon thans niet meer vermeld Bovendien zal de volgende week Donderdag, eveneens op de bovenzaal „Volkskoffiehuis", een tweede verga dering worden gehouden voor hen die deze week niet konden, en waar dan als spreker zal optreden C. J. A. Bartsch, eveneens aan het Bureau voor Arbeidersrecht verbonden. Moge deze poging van den Bestuurdersbond krachtig weerklank vinden bjj de betrokken arbeiders „De Stem de Volks." Naar men ojs mede deelt zal deze zangvereeniging Woensdag 26 Augustus in de theetuin „De Melkkop" te Maassluis een uit voering geven. Een Czaartje. De directeur der gasfabriek schjjnt zoo'n beetje de gezagsmensch te willen spelen zijn optreden althans tegenover het surveilleerende politiekorps is echt Rus isch. De agenten die 's Zondagsch in het „Hof" dienst moeten doen, vervoegden zich wel eens bjj de wacht van de gasfabriek om een dronk water. Dit schjjnt ons czaartje niet erg te bevallen.

De Moker | 1908 | | pagina 3