S. D. A. P., Affleelins VLAARDINGEN. NIEUW M &LTH.B0ND Algem. Nederl. Metaalbewerkers Bond Mevrouw SCHAMLE, FEEST-AVOND Voor de winterprovisie. Bureau voor Arbeidersrecht. Hugo de Grootstraat 91 Abonneert U op MOKER". Afdeeling SCHIEDAM, Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Een harer leden zou worden ontslagen bij de firma de Jong, in de Stationstraat. Als motief werd opgegeven dat de zaak niet voldoende rendeerde, dus werd de afdeeling waarin de betrokken arbeider werkzaam was, opgeheven. Het afdelingsbestuur stelde het Hoofdbestuur in kennis van een en ander. Maandag j.l. kwam de Bondsvoorzitter, Dekkers, alhier en confereerde met den patroon. Hjj mocht de voldoening smaken een schriftelijk contract los te krijgen dat bedoelde werkman tot halt April 1909 in dienst blijft van de firma de Jong. Voorwaar voor den werkman in kwestie een geluk en voor de organisatie een niet onbeduidend succesje onder de tegenwoordige treurige maatschappelijke verhoudingen. De oorzaak van de goede afloop dezer zaak isdat het geheele personeel vereenigd is. Een goede les dus voor de ongeorganiseerde arbeiders die immer zeggen„het geeft toch niks Het begint al! In ons blad van veertien dagen geleden bespraken we in een artikeltje „De maatschap pelijke orde", de heerschende malaise in onze gemeente, speciaal in het haringbedrijf. En wij maakten verder de opmerking dat zeer waarschijnlijk vele kuipers in de naaste toekomst zonder werk zouden komen, en zich alsdan in de hongerkunst zouden kunnen trainen. Reeds spoediger dan we verwachtten, is dat werke lijkheid geworden, en kunnen de betrokkenen in de hierboven genoemde soort sport toonen wat ze straks op de lange baan in die edele kunst zullen vermogen.... Zoover als tot op heden, toen wij dit stukje schreven, onze inlichtingen strekken, zijn door de volgende patroons arbeiders ontslagen. Door den heer A. de Neeff, „Eerste Vlaardingsche Stoomkuiperjj," een goede 20 man, door de firma G. J. van Leeuwen en W. P. Versteve 11 man, door I. Brobbel ook enkelen, terwijl voorts nog enkele andere patroons hun personeel reeds gewaarschuwd hebben dat ook zij tot ontslag-geven zullen moeten overgaan. Ziedaar, reeds het begin van de sinds jaren ongekende malaise in het haringbedrijf, zich allereerst uitend in het broodeloos worden der arbeiders. Zjj zijn, daarvoor zijn het maar arbeiders, natuurlijk het meest gedupeerd bij de heerschende malaise. Econo misch zwak als zp zijn, worden de slagen die het kapita listisch productiestelsel met zich brengt, het zwaarst door hen gevoeld. En overduidelijk blijkt ook thans weer dat de be staanszekerheid voor den arbeider schjjn is, en niets anders. Vandaag werk, morgen zonder. Het is de oude geschiedenis; die zich ook thans weer herhaalt. O, neen, we zullen ditmaal geen breed betoog neer schrijven over de krankzinnige wijze waar onder ons huidig regiem geproduceerd wordt we hebben dat reeds vroeger gedaan, maar wèl den betrokken ar beiders opwekken zich eens nauwkeurig rekenschap te geven vanwaar en hoe het komt dat, onafscheidelijk aan het kapitalistisch productiesysteem, de werkloosheid immer als een Damocleszwaard boven hunne hoofden hangt. Dan zal het ook hun duidelijk worden dat ook zij den strijd hebben aan te binden tegen een stelsel waar ze niets dan ellende en kommer van te wachten hebbendat reeds te lang door hen verzuimd is zich bjj hunne klassegenooten te scharen die vechten voor een betere, een mooiere samenleving, eene, welke niet gebaseerd zal zijn op de uitbuiting van den een op den ander, maar waar brood zal zijn voor ieder. Onmacht. De finantieële toestand der ge meenten, ook van de onze, is in de laatste jaren van dien aard geworden, dat het samenstellen der be grooting een steeds lastiger karwei wordt. Dat beeld geeft onze gemeente-begrooting voor 1909, ons ook thans getrouwelijk weer. In de algemeene beschouwingen, die Burg. en Weth. aan de begrooting vooraf doen gaan, klinken u zulke wanhoopskreten tegemoet, dat je het bloed in de aderen voelt stollen. Ook dit jaar, zoo heet het o. m. ging het samen stellen der begrooting met zulke moeilijkheden gepaard, zoodat met de grootste moeite voor den postOnvoor ziene uitgaven, slechts een kleine f 1000.— kon worden uitgetrokken. En, voegen zij er direct aan toe, het zal voor ieder duidelijk zijn dat deze post veel te laag ge raamd is, maar het kon niet anders. Thans (wjj cursiveeren Red. „Moker") de belasfing- schroef nog meer aanzetten, zoo zeggen zij, durven wij niet aan, rationeel zal echter zjjn dat het Rijk in de naaste toekomst bijspringt, door aan den finantieele nood der gemeente tegemoet te komen. Zooals men ziet, durven de heeren het thans nog niet aan de belastingschroef weer wat meer aan te zetten, maar je kan je er al vast weer op voorhereiden dat binnen niet al te langen tijd voorstellen in dien geest gedaan zullen worden. Een prettig vooruitzicht dus. En toch zjjn er nog zulke dringende zaken die voor de arbeidende klasse om verbetering of voorziening schreeuwen. Laten wij thans alleen maar noemen de actueele kwestie wat betreft de verzekering tegen werkloosheid. Op dit oogenblik toch is ook van de zijde van den R. K. Volksbond deze zaak weer aan de orde gesteld. Door hem zijn de arbeidersorganisaties hier ter plaatse opgeroepen mede te werkea voor een gezamenlijke adresbeweging aan den Raad om subsidie tegen de geldelijke gevolgen der werkloosheid. Wat zal de Raad doen Laten we ons maar geen illusies maken. Behoudzuchtig als hij is zal wel nul op rekwest gegeven worden. Immers, Burg. en Weth. gingen reeds voor door op de begrooting zelfs niet de geringste som daarvoor uit te trekken. En zou de Raad dan anders handelen Daar is geen denken aan, de ja-broers zullen Burg. en Weth. ook thans niet in den steek laten. Lett maar op. Zullen ze een stevige progressie in den hoofdelijka| omslag invoeren, geen kwestie van. En zoo is er zooveel wat anders zou kunnen, indiei| de arbeiders zich maar niet voor het karretje heeren lieten spannen bij verkiezingen, doch terdegel begrepen dat zij hun eigen vertegenwoordigers moesta| afvaardigen, willen zij verbetering verkrijgen. Of in 1909 deze les door hen in practjjk zal gebradn| worden Och, men weet het, als de rooie boeman op proppen gehaald wordt, dan ziet men de gekste ding gebeuren Bureau voor Arbeidsrecht. Westhavenplaats 18. In het geheel werden over de maand September 2i| adviezen gegeven. Zjj waren als volgt verdeeld Vereenigingszaken 1 Ongevallenwet 6 Belasting 7 Militie 3 Loonvorderingen 3 Rechtsvorderingen 1 Diversen 4 Huurkwestie 1 Zjj waren over de navolgende organisaties verdeeld! S. D. A. P. 3 Kuipers 4 Metaalbewerkers 3 Metselaars 8 Glasblazers 3 Ongeorganiseerden 5 CORRESPONDENTIE, Mej. N. K. Ons blad is een zuiver plaatselijk blad| en maakte daarom destijds geen melding van het tn- sluit van den Alg. Ned. Typograf mbond ten opzichte der prod. ass. De opneming van 't gevraagde artikel is dientengevolge evenmin voor ons geschikt, Wai| plaatselijk de behandelde kwestie aan de orde, zouden wjj van den inhoud van 't artikel meer of uitvoerig melding hebben gemaakt. STEUNPENNING. Schiedam. Voor het nieuwe gebouw 7 cent. Wie volgt, om oi dit motto steun voor De Moker te verzamelen? K. 2 ct., de Moker 10 cent, F. F. 5 ct., Oversctó| 5 cent. In de bus. Vorige week A. 10 ct., B. 10 ct., C. 9 ct., D. 1 ct. I week A. 10 ct., B. 10 ct., C. 9 Ct., D. 1 ct. In deze vakken bestaat geen organisatie. op Zoudag 11 October 1908, des 's morgens half elf, bovenzaal „VOLKSKOFFIEHUIS". AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken. 3. Verslag Controle-Commissie. 4. 3-maandel. verslag Penningmeester. 5. Vaststelling [winterpropaganda. 6. Bestuursverkiezing. 7. Rondvraag. HET BESTUUR. Prima, zeer grove KACHELKOLEN, de 45 Kilo 50 cent. Puike WINTER-AARDAPPELEN, Brielsche Kralen f 2.50 de H.L. Eigenheimers f 1.75 af 2.— Aanbevelend, Gebr. JANSON. Hoofdstraat 121. N.B. Bestellingen worden vry aan huis bezorgd. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DEK MEER, dagelijks is te ontbieden en ALLE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prjjs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V3—10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. AFDEELING SCHIEDAM. ter herdenking van het 3-jarig bestaan van de Afd. Schiedam van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers Bond op Zaterdag ÏO October 1908, 's avonds 8 uur, in de Zaal der Schied. Officieren-Vereen. (Zaal geopend 7 nar) Met welwillende medewerking van de Arbeiders-Muziekver. „Kunst en Strijd" en de Tooneelvereeniging „Nieuw Heven". PROGRAMMA: 1. Internationale (Kunst en Strjjd.) 2. Opening door den Voorzitter. 3. Naar 't Huis, Dramatische Schets in 1 bedrijf, door Inte Onsman. 4. Causerie, door W. F.Dekkèrs, Bondsvoorzitter, 5. Muziek (Kunst en Strijd.) PAUZE. 6. Muziek (Kunst en strijd). 7. Staatspensioneering. (Voordracht door R.) 8. Het Spreekuur v.d. Docter. Kluchtspel in 1 bedrijf. 9. Muziek (Kunst en strijd.) 10. Voordrachten. NA AFLOOP BAL. Programma's verkrijgbaar bij J. CAM, Broersveld, SigarenwinkelC. K0RPEL, Beurlandetraat, Barbier; Gebouw „Constantia" en W. HOEK, Singel, Barbier. ROTTERDAM. Bovenhuis.

De Moker | 1908 | | pagina 4