No. 32. ZATERDAG 10 October 1908. 8e Jaargang. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. lie Moker Uit de Partij. Steeds nieuwe aanklachten. De Stoommolen Nederland, de firma Van der Eist Co. en L. van Eijk. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitletalin franco per post 80 cent j 9 Losse nummers 2 cent. Bureau rap Redaktie Gebouw „COVSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoo»sfch**straat Tbovcn ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Huishoudelijke Vergadering op Zondag 18 October, 'smorg. 10 uur in „Constantia". Zie achterstaande agenda. Aan partggenooten en geestverwanten. Zooals u allen bekend zal zijn geeft de Brochnren- handel der S. D. A. P. evenals het vorige jaar wederom een scheurkalender nit. Verleden jaar hadden wij een 150 inteekenaren op deze kalender, nu moet het minstens 200 worden. Tot nu toe evenwel ontbreken er nog heel wat aan dit getal. Wij verzoeken daarom degene welke een kalender wenschen (en iedereen onzer moet er zich een aan schaffen) zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Voor 1 Nov. moet de opgave geschieden, na dien tijd worden geen bestellingen meer aangenomen. In „Constantia" hangen de inteekenljjsten. Zijn er nog partijgenooten welke met lijsten willen werken Zij zijn ter hunner beschikking. Wanneer nu ieder partijgenoot zichzelf en nog een inteekenaar aanbrengt hebben wij bovenstaand getal al bereikt. Dit kan gemakkelijk wanneer wij allen eens een klein beetje moeite voor de propaganda over hebben. Zijn er nog liefhebbers voor „Klanken van Strijd?" Ingen. f 1.—. Voor den Brochurenbandel, M. J. van Dijk. Wij leven weer in een tijd, waarin de aanklachten tegen de burgerlijke maatschappij als een stortregen onze dagbladen overstroomen Het eene krantenbe richt spreekt van ellende waartegen ieder mensch op- sputtert, het andere van rampen en leed die een ieder 't hart verscheuren. En steeds is daarbij de slotge dachte dat men onmachtig is daar iets tegen te doen. Onmachtig verklaart onze burgerklasse zich dagelijks, onmachtig tegenover al die ellende en rampen, die alle zonder onderscheid voortbrengselen zijn van het kapita listische stelsel. Zoo brachten de plaatselijke dagbladen de vorige week een ingezonden stuk van het bestuur der Gezond heidskolonie, dat wij in zijn geheel overnemen om zijn barre kritiek op onze maatschappij en zjjn onverholen erkenning van de onmacht der burgerklasse om te ver beteren wat de door haar geschapen en door haar met opzettelijkheid in stand gehouden maatschappij heeft bedorven (de cnrsiveeringen zijn van ons) Gezondheidskolonie. Mijnheer de Redacteur. Vrijdagavond 25 dezer keerden de kinderen, uitge zonden door de Schiedamsche Gezondheidskolonie, uit Voorthuizen terug. Het verblijf in het Delftsch-Schiedamsche kolonie gebouw aldaar duurde van 29 Aug. tot 25 September en werd, behalve in de eerste week begunstigd door bnitengewoon mooi weer, wat ter bereiking van het doel, genieten van de buitenlucht, zoo zeer gewenscht is. Het resultaat was b\j deze 38 kinderen goed merk baar, hun gewichtstoename bedroeg van 23l/s K.G. met een enkele uitzondering van slechts 3 ons, terwijl hun uiterlijk getuigde van een maand goede voeding en gezonde boschlucht zoodat ouders en onderwijzers zich erover verbaasden, hoe zoo'n kort verblijf in Gel derland van zoo grooten invloed kan zijn op het physiek van dergelijke zwakkelingen, de teersten van de slum- perds door geneesheeren en onderwijzers uit de kinde ren onzer openbare- en bijzondere armenscholen g- kozen. Schiedam en Delft zjjn in gunstige conditie met hun doelmatig koloniegebouw in die heerlijke Geldersche dreven, dezen zomer als het ware nog vergroof met het aangrenzende bosch, waarvan een stadgenoot eige naar geworden, goedgunstig het gebruik toestond. Jammer, dat de exploitatie voor het gebouw voor het beoogde doel in Schiedam met zooveel bezwaren gepaard gaat. lo. De proef om een betalende kolonie uit te zen den is verleden jaar, voor Schiedam althans, mislukt. Toch hoopt de commissie in het volgende jaar nog maals een oproeping te doen voor die kinderen uit den middenstand, die ook een verblijf buiten zoo hard noodig kunnen hebben, maar niet in de termen vallen met de kostelooze kolonie mee te gaan. 2o. Moeilijk, zeer moeilijk schijnt het ook in Schiedam om degelyke hulp voor de kinderen te verkrijgen. Weinige dames zijn er in onze stad, die lust hebben zich uit liefde voor het ar \e kind een maand beschik baar te stellen. Hoe dankbaar zouden aanbiedingen voor belanglooze hulp door het bestuur worden aanvaard. 3o. Last not least de geldkwestie. De stichters en edele beschermers van dit kostelijke kinderverblijf op de Veluwe, moeten kunnen rekenen op voldoende jaar- lijksche bijdragen om het gebouw steeds te kunnen bevolken. Door vertrek en overlijden daalt het aintal donateurs, met groote moeite worden de kosten bestreden voor éêne uitzondering en wat beteekent dan een getal van 38 kinderen op de ruim 2500 leerlingen onzer Schiedamsche armenscholen. Waar de inrichting geen enkele subsidie geniep do t het bestuur by deze een beroep op alle invloedrijke en welwillende stadgenooten van elke richting of stand om propaganda te maken voor de Schiedamsche Gezondheidskolonie en aan te sporen tot het geven van jaarlijksche bijdragen. Opgaven voor donateurs kunnen geschieden by de bestuursleden de damesA. van der Stadt, Van Has- selVan Rees en Nolet en by de heerenM. Horn, N. J. Elzevier Dom, Th. A. J. Zoetmulder en Jb. Hage. Hoort de aanklacht, die er ligt in de mededeeling dat slechts één enkele maand „goede voeding en ge zonde boschlucht" die „teersten van de stumperds" zóó kan doen veranderen, dat ouders en onderwijzers zich erover verbaasden." Hoort in dat bericht de aan klacht van dagelijksche ontbering van honderde arbei derskinderen in Schiedam en daarbij de aanklacht van dagelijksche wanhoopsleed bij de ouders dier arme „stumperds" die hun kinderen moeten laten gebrek lyden en verschrompelen, omdat de kapitalistische maatschappij van de schatten der aarde niets voor hen beschikbaar stelt En let op den klassetrots en de klasse-onverschillig heid by de „meergegoede" dames, die sprektn uit de mededeeling dat zich zoo „weinige dames" beschikbaar stellen„Uit liefde voor het arme kind," zegt het ingezonden stuk. Welk een grenzelooze onkunde ligt er in de neerschryving van die woordenWeten die dames en heeren dan niet, dat het kapitalisme de liefde en de genegenheid zelfs afhankelijk heeft gemaakt van het geld dat de reine heerlijke ontwikkeling van het gevoels- en gemoedsleven door het kapitalisme onmo gelijk is gemaakt en nog slechts in enkele uitzonde ringen mogelijk is En weten die dames en heeren niet, dat de regel in onze „meergegoede en rijke" bur gerklasse is, dat men met een gevoel van tegenzin en afschuw of hoogstens met liefdadigheidsmidelijden op de „armen" neerziet? En merkt dan op, dat het bestuur der Gezondheids kolonie niet dan met groote moeite de kosten bestrijden kan van uitzending gedurende 1 maand van 38 der 2500 leerlingen „onzer Schiedamsche armenscholen". Wat gaat mij het arme, het arbeiderskind aan? Ben ik mijn broeders hoeder? Maar dwazen die gij zijt, weet ge dan nog niet, na eenige jaren van bestuur dezer Gez indheidskolonie, dat in onze maatschappij niet te bereiken is wat ge wiltde voldoende zorg voor het kind der armenschool Dat weet ge niet omdat ge zelf een stuk zijt van die burgerklasse die het bestaande maatschappelijk stelsel op zijn hoogst hier en daar wat wil opknappen maar in hoofdzaak wil handhaven daarom schrijft ge in onze dagbladen stukken vol hard vochtige aanklacht tegen uw eigen klasse zonder te begrijpen dat ge als medeverdedigers der kapitalistische maatschappij zeiven medeschuldig zijt aan uw gemis aan succes Als wy nu eens de kracht hadden, dat wankelende, scheurende gebouw der burgerlijke kapitalistische maat schappij in een te rameien en ons socialistische maat schappelijk gebouw in de plaats daarvan op te bouwen Arbeiders, haast u dan toch en sluit u aaneenHet is voor een groot deel uw eigen schuld, dat deze ellendige doemwaardige toestanden nog zoo lang kunnen voortbestaan In no. 563 van Themis behandelt de redacteur Frans Schaap Jr. de faillietverklaring van den aannemer L. van Eijk. Zijn verhaal luidt in 't kort aldus: Eenige jaren geleden brandde de stoommeelmolen Nederland (eigenaar de heer J. A. M. Jansen) af. Van Eijk en zijn schoonvader namen den opbouw aan, maai de heer Jansen bleef hun op hun vordering f 18.000 schuldig. Toen de heer Jansen die som weigerde te betalen, droeg van Eyk de advokaten Knottenbelt en Fruin op, langs gerechtelijken weg dien som op te vorderen. Voor den heer Jansen trad de advokaat Jos. van Raalte op. Dit proces werd „op een zeldzame wijze" door die heeren gerekt en was nog niet ten einde toen de heer Jansen met zijn molen failliet werd verklaard. Van de f 18.000 kwamen nog geen f 2700 terecht en die verdwenen op „enkele bankjes van honde d gulden" na in de zakken der advocaten. Voor van Eijk was dit verlies „een formeele ramp" en na de oplevering van de verbouwing van het nieuwe kantongerechtsgebouw te Schiedam bleek zijn toestand onhoudbaar. Alle schuldeischers namen genoegen met het voorstel, door den heer Frans Schaap Jr. namens van Eijk gedaan, met uitzondering van de firma van der Eist, die op van Eijk een vordering had van f 4000. Hoewel deze firma in de vele jaren, waarin zij voor duizenden guldens zaken had gedaan met van Eijk, nooit een cent tekort was gekomen, en ook nu „goed beschouwd de firma v. d. Eist bij verstandig optreden geen schade behoefde te lijden", stelde de heer van Waas, „die de zaken dier firma beheert", hare vordering in handen van den Rot- terdamschen advokaat V. van Peski. Deze dreigde met faillissements-aanvrage indien niet binnen een week betaald was maar deed die aanvrage reeds vóór het verstrijken van die week. De firma van der Eist ver klaarde zich toen op aandringen van den heer Schaap bereid tot een uitstel van 8 dagen, maar des ondanks weigerde de rechtbank te Rotterdam het verzoek om 8 dagen uitstel, nota bene door den faillisse mentaanvrager zelf gedaan, in te willigen. Alle bezittingen van Van Eijk, met uitzondering van eenig beddegoed en kleeren, zullen dus worden verkocht. Maatschappelijk is hij dus met zijn gezin vernietigd. En de firma van der Eist zal blij mogen zijn als zij een tiende van haar vordering binnen krijgt. Tot zoover Themis". In hoever de heer van Eijk nog aan andere omstandigheden (met of zonder schuld) dan dit verlies van f 18000 zijn ondergang te danken heeft, kunnen wij niet beoordeelen. Maar vast te stellen is toch wel, dat dit verlies van f 18000 een allesover- wegenden invloed heeft gehad op zijn lot. In dat ver band wijzen wy op de verachtelijke opvattingen over

De Moker | 1908 | | pagina 1