Ditjes en Datjes. Vlaardingscbe IJzerkoekjes. Metaalbewerkers. De correspondent van de Metaalbewerkers verzoekt ons het volgende te plaatsen RECTIFICATIE. Eenigen tijd geleden publiceerde ik eenige toestanden vau de kettingfabriek en keurde ook de houdiBg van den baas at tegenover het personeel. In dat zelfde stukje liet ik o.m. deze opmerking vallen„En die wil nog al lid van de organisatie worden Deze opmerking nu moet ik terugnemen. Het is mij nl. gebleken dat de man er in 't geheel niet over denkt lid van de organisatie te worden. De Correspondent. Timmerlieden. De afd. van den Bond hield Vrijdagavond 2 Oct.. een h.h. vergadering, die door ongeveer 40 leden was bezocht. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd goedgekeurd werden, kwam als le punt in behandeling de werkloozenverzekering. Het bestuur had in de voorlaatste vergadering opdracht gekregen tot samenstelling van een concept-reglement. Het bestuur had dit uit tal van gegevens same gesteld, die bet ingewonnen had bij die vereenigingen welke in het bezit zijn van een werkloozen-verzekering. D t reglement werd zonder noemenswaardige wijzigingen goedgekeurd, zoodat de eer»te contributie-storting in begin November zal plaats hebben. Wij hopen dan maar dat die leden, welke niet mee konden gaan met de bijtrekking van een dergelijk fonds vanwege de verhoogde contributie, zullen inzien dat wij, die ten zeerste betrokken zijn in de werkloosheid, ons niet mogen onttrekken aan een maatregel welke ons allen ten goede komt. Ve volgens was het verslag der vaandel-commissie aan de orde. Deze commissie deelde in haar verslag mede, dat uit het vaandelfonds, waaruit de aid. haar vaandel had betaald nog f 5.51 was overgebleven. Dit bedrag werd onder applaus der vergadering in de werklooz nkas gestort. Daar de agenda hiermee was afgehandeld sloot de voorz. onder dank de vergadering. Zelf verraad. De katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant heelt in haar laatste Raadsoverzicht „In onze Vroedschap" het volgende stukje staan (cu'siveeringen van ons) Na dit triumfje van den wethouder van Financiën, die zeker zijn goeden dag beleefde, hadden wij nog eenige veelal minder belangwekkende onderwerpen af te doen. De heer De Groot verdedige nog even zijn latest novelty: door het Rijk geld aan de Gemeente te doen leenen, maar moest zich tevreden stellen met de toe zegging dat zij den volgenden keer in de uitstalliugs- kast zou prijken, geheel onbewust of ze koopers vindt. Ook het zaakje van „St. Ambrosius^ werd uitgesteld ei de Bondsteekenschool deelde bijna hetzelfde lot. Maar hare subsidie werd nog even in veilige haven gebracht, natuurljjk met tegenstemmen vau den heer Van Westendorp, die nu aan de Burgeravondschool in de Ambachtsschool gevestigd, weer over genoeg heelt. Evenzeer ging het voorstel inzake bestrijding der werke loosheid, na venverping van een schif tingsvoorstel van mr. von Briel Sasse, er nog net door. Is het niet bar, dat men de werkloosheidskwestie, die 9 tienden der Schiedamsche inwoners van zeer nabij raakt, onder de „minder belangwekkende onderwerpen" rangschikt? En is het niet schandalig, dat dit katho lieke orgaan Mr. W. H. Jansen, den eenigen tegen stemmer tegen het werkloosheidsvoorstel, niet ongenadig aframmelt om zijn arbeidersvijandig optreden? en den beer Lagerwey niet kras onder handen neemt over zijn ontijdig vertrek Intusschen verraadt dit katholieke blad aldus steeds zich zelf, toont het steeds meer zijn vijandschap tegen over de arbeidersorganisatie.' 't Zyn maar arbeiderswoningen. Op de Pernisschestraat komt een hofje uit, watr een groot aan tal één kamerwoningen op uitkomen. Sinds het Kamp opgehoogd is, zakt al het grondwater naar dat laag gelegen hofje toe. Bij de rioleering van de Groenelaan en de verdere Gorzen schijnt men dit hofje ie hebben vergeten, met uitzondering van de ratten die lastig over de tafel liepen. Althans bij iedere regen en bij iederen schoonmaak is dit hofje een stinkende water poel, waaruit het water vau tijd tot tijd verdampt maar de stank nooit wegtrekt. Zon de gezondheids-commissie daaraan niets kunnen doen En zouden deze krotten met hun ongezonden ligging en inrichting niet in aan merking komen voor afbraak en herbouw door de ge meente als werkloozen-werkverschaffing Als de heeren van de gezondheids-commissie of van den Gemeenteraad ons niet gelooven, laten zij dan maar eens een vergadering op het hofje gaan houden na een regenbui of schoonmaakpartjj, desnoods ook bij droogte, 't Is er altijd stank of stank met modder. Maar 't zjjn ook slechts arbeiderswoningen Huishoudelijke vergadering S. D, A. P. Wij vestigen de aandacht onzer leden op de huish. vergadering Zondagmorgen, 11 October, te houden. Zie achterstaande advertentie. Allen behooren present te zijn. De Maas- en Westlander is voor wie het niet mocht weten de krant die in de tale Kanaans geschreven wordt. Dies volgt daaruit onmiddellijk dat alles, waar de redactie van dat bl ad wat van te zeggen heeft, een geest van zachtmoedigheid, verdraagzaamheid, barmhartigheid, nederigheid, lankmoedigheid en goeder tierenheid ademt, die weldadig aandoet. Dat eert het vrome blad Want altijd is nog van kracht„aan de vruchten kent men den boom." Een aardige bijdrage tot bovengenosmde „christelijke" deugden is in het nummer van j.l. Zaterdag te vinden. En de stof voor die bjjdrage vond het blad hierin dat, zooals velen bekend is, Henri Polak gepost is. Polak gepostDe tiran van de Fransche laan Een feit van beteekenis voor alles en ieder die de arbeidersbeweging een ingekankerden haat toedraagt. Wat is de reden dat men P. gepost heeft? Een voudig deze, dat hij in zijn kwaliteit van bondsvoor zitter van den A. N. D. B., de besluiten heeft helpen uitvoeren door dien bond genomen ia zijn aanhoudend pogen om de loonen der diamantbewerkers op peil te houden, en waaronder de strijdmiddelen voornamelijk het posten met goed gevolg werd aangewend. Kwaadwillige werkgevers en hoe ze meer mogen heeten, die met dat wapen wel eens in aanrak'ng zijn geweest, en er allesbehalve prettige herinneringen van hebben, zijn op het lumioeuse idee gekomen om Polak ook eens van hetzelfde laken een pak te geven. En over dat feit heeft het. vrome blad De Maas- en Westlander heet htt een heel lang artikel uit De Tel. overgenomen, waarin op schunnige wijze over den per soon van Polak geschreven wordt. Met zichtbaar welgevallen heeft dat blad zitten likke baarden aan dat artikel en, volksvijandelijk als het is, het met graagte een plaatsje ook in haar kolommen toegedacht. Ja, als het gaat tegenover de opdringende arbeiders beweging, in dat geval dus tegen den A. N. D. B., die, als het er op aankwam, bewezen heeft verwaten patroons duchtig mores te leeren, dan valt alles wat de puist gezien heeft aan de machtsontwikkeling van het prole tariaat, met een gehuil als van een uitgehongerde troep wolven daar op aan, en o wee, a's je dau vooraan staat! Toch, per slot van rekening is het maar loos gerucht wat gemaakt wordt, wat moge blijken uit het antwoord van Polak zelf, door hem aan eeu inzender in het Handelsblad over deze zaak gegeven „Men bedenke eens aldus Polak de gemeente (Amsterdam nl.) heeft ook wel menschen laten posten (en dat wel op veel hinderlijker wijze dan deA.N.Ü.B. het zijn vijanden doet), nl. de houders van bordeelen, rendes-vouz en speelhuizen. Men stelle zich nu voor, dat eenige dezer ridders, uit wraak daarover, den heer Van Leeuwen hadden „gepost" 1 „Wat zou er dau wel geiegd, geschreven en gebeurd zijn „Evenmin als de burgemeester persoonlijk aanspra kelijk is voor hetgeen van gem entewege geschiedt, ben ik persoonlijk aansprakelijk voor hetgeen vanwege den A. N. D. B. geschiedt. „Wie dat uit het oog verliest en in mijn particuliere leven tracht te dringen, zal ervaren, dat ik tegen geen middel opzie, om daaraan summier een einde te maken." Tot zoover Polak. Nu zullen wij eens opletten of het vrome blad De Maas- en Westlander heet het ook dit antwoord van Polak zal opnemen! Wij zijn er w 1 wat bang voor Welkom. De vakbeweging begint zoo zachtjes aan ook ten onzent vasten voet te krijgen. Zoo is j.l. Dinsdag, nadat veertien dagen geleden door den bonds- bestnurder Walop de voorbereidende maatregelen waren getroffen, definitief een atdeeling van den Meubelma- kersbond opgericht, met aanvankelijk 20 leden. Ook werd reeds een bestuur gekozen. Wij heeten de nieuwe strijders hartelijk welkom. De leuze Verdeel en Heersch is de taktiek der kapitalisten en huu handlangers. Onverantwoordelijk mag het daarom heeten het wer ken van een groepje personen, welke zich in een vrije organisatie van metselaars hebben vereenigd. Den heer Izak Breederlaud bestuurslid van de kies- vereeniging „Volksbelang," idem der „Coöperatie „De Voorlooper," is Secretaris geworden. Ons dankt dat, waar bovengenoemde organisaties ge steund en gevormd zijn door de leden der moderne ar beiders beweging, het ook op hun weg ligt Izakje op zjjn des organiseerend werken attent te maken. Werkloozenverzekering. Hieronder laten wij volg< n het adres met uitvoerige Memorie van Toe lichting dat door een aantal organisaties van onder scheidene richting, deze week den Raad werd toege zonden. Een heuglijk feit is in deze adresbeweging de een drachtige samenwerking der christelijke en neutrale organisaties. Moge die samenwerking tot goede resul- ta'en leiden en ongerept bewaard blijven. Hier volgt het adres Aan den Baad der Gemeente Vlaardingen. Edelachtbare Heeren, Geven eerbiedig te kennen, De ondergeteekenden, allen vertegenwoordigers van arbeiders- en vakvereenigingen van onderscheidene richting, in deze gemeente gevestigd en namens hunne organisatie's optredende, ten deze domicili kiezende ten huize van C. J. Halkes, Buitenlust, Vlaardinger- Ambacht; Overwegende dat, ook den Raad der Gemeente de buitengewone slapte die op dit oogenblik in deze ge meente heerscht volkomen bekend zijn, zoomede dat zeer waarschijnlijk een vrij uitgebreide werkloosheid het gevolg zal wezen Overwegende dat, zooals ook de bijgevoegde Memorie van Toelichting" tracht aan te toonen, dat de werk loosheid moet worden beschouwd als een maatchappe- lyk kwaad, welks bestrijding van algemeen belang mag worden geacht Redenen waarom zjj, onder verwijzing naar bijgaande „Memorie van Toelichting," Uwen Raad beleefd ver zoeken, de pogingen door particuliere vereenigingen tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid reeds gedaan of zoo juist begonnen, te ondersteunen, door het daarheen te willen leiden dat ook in deze gemeente zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot de instel ling eener Gemeentelijke Werkloozenverzekering. Adressanten veroorloven zich Uwen Raad te ver zoeken deze instelling in het leven te roepen in den geest van het bekende „Gentsche stelsel," hetwelk tot heden den meest deugdelijken vorm van werkloozen- verz "kering gebleken is. H Welk doende, Vlaardingen, 7 Oct. '08 (Volgen onderteekeningen.) Memorie van Toelichting. De werkloosheid, waarvan in het adres onzer vereeni- ging sprake is, treft in de tegenwoordige omstandigheden niet alleen diegenen, die óf wel door onvoldoende vakken nis, óf wel door gemis aan lichamelijke krachten, óf wel door minder goed gedrag van geregelde werkzaamheid zijn uitgesloten, maar zij treft vele degelijke vaklieden, die gaarne door arbeid hun brood verdienen en daartoe ook de bekwaamheid bezitten. Nu eens tengevolge van allerlei maatschappelijke toestandendan weêr door veranderingen in handel en industrie, ook wel door seizoeninvloeden, komt in ver schillende bedrijven herhaaldelijk meerdere of minder werkloosheid voor. Zij bepaald zich niet tot een zeldzaam voorkomende algemeene crisis gelijk wij thans moeten doorleven, maar zij herhaalt zich dikwijls, nu in het eene en dan in het andere bedrijf. Waar deze werkloosheid meestal, vooral in tjjden als de huidige in onze Gemeente, diegenen treft, die in gewone omstandigheden door de algemeene of par ticuliere liefdadigheid niet zijn te bereiken, zijn de gevolgen des te droeviger. Vooral als de werkloosheid eenigen tijd aanhoudt, brengt zij den werklooze armoede en ontbering, welker gevolgen soms zeer lang nawerken. Doch daarmede is nog niet alles gezegd. Ook zij, die van den welvaart der werklieden afhangen, gevoelen de gevolgeneerst de huiseigenaar, die de huishuur niet innen kan dan de leveranciers van voedings- en kleedingsartikelen, die in ieder geval minder verkoopen, of verkoopen op een wijze die niet soliede kan worden genoemd en die, door den werklooze uit nood aanvaard, voor verkooper en aannemer wordt een bron van einde- looze zorgen. Gaat het alzoo den winkelstand slecht dan komen de gevolgen ook op vele andere menschen, handelaars en klein-industrieëelen, w er welvaart met de welvaart der overige burgerij nauw samenhangt. En dat ook de Gemeentekas voor het al of niet aanwezig zijn van werkloosheid niet ongevoelig is, be hoeft geen betoog. Immers, hoe minder welvaart er is, hoe minder ook de opbrengst der belastingen, hoe moeilijker ze zijn te innen, hoe zwaarder ze drukken op een kleinen kring. De juistheid van dit vluchtig overzicht zal, dunkt ors, in de tegenwoordige omstandigheden doorniemand worden betwist. Derhalve blijkt, èn uit haar oorzaken, èn uit haar gevolgen èn uit den omvang van die gevolgen, dat de telkens terugkeerende wex'kloosheid in de eerste plaafs voor den werklooze zelf een ramp is en in de tweede plaats een ongeluk mag worden genoemd voor de samenleving, een maatschappelijk kwaad. Het moet dus in het algemeen belang zijn de werk loosheid zoo mogelijk te voorkomen, of althans haar schadelijke gevolgen zooveel mogelijk te beperken. Het eerste zal meestal en voorloopig nog onmogelijk blijken, het laatste wordt op velerlei plaatsen beproefd.

De Moker | 1908 | | pagina 3