II 11 NIEÏÏWMALTH.B0ÏÏ1 Mevrouw SGHAMLE, S. D. A. P„ Aftalil VLAARDINGEN. Sociaal-Demacratisclie AMers-Party, ZAflGVËREEIGING „EXCELSIOR". hoogstraat No. 52 Programma's zijn te verkrijgen bij de bekende adressen a 15 cent. Huishoudel. Vergadering Bureau voor Arbeidersrecht. Voor de winterprovisie. Hugo da Grootstraat 91 Onze Leestafel. Zaterdagmiddag 6 uur wordt GEOPEND op de een zaak in Cuxe «Artikelen, Salanteriën en JCuisfioudelijke «Artikelen in den meest uitgebreiden zin. M. HIJMANS. Afdeeling SCHIEDAM, Alle voorbehoedmiddelen van den N. ffl. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Het meest practische middel is verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. In onze gemeente is door de Ned. R. K. Volksbond een werkloozenfonds voor haar leden opgerichtde afd. Vlaardingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond bezit een werkloozenfonds, althans een aandeel in het fonds van genoemden bond"; de timmerlieden- vereeniging Arbeid Adelt" heeft eveneens voor hare leden een werkloozenfonds opgericht, terwjjl nog enkele andere vereenigingen daartoe eerlang zallen overgaan. Het zijn deze pogingen welke wij Uwen Kaad beleefd verzoeken te willen steunen, omdat de organisaties alleen onmachtig zijn redelijke hulp te bieden. Verschillende gemeenten in het buitenland, vooral in België, Frankrijk en Duitschland, trekken zich de werkloosheidsverzekering sedert eenige jaren aan. In den laatsten tijd hebben verschillende gemeenten in ons land grootere en kleinere een regeling in den geest van het Gentsche stelsel getroffen en ge meentelijke bijslag op werkloosheiduitkeeringen van particuliere vereenigingen ingevoerd. Wij noemen Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Amersfoort, Leiden, Hilversum, Zeist, Dordrecht en vooral Haarlem en Delft, die met onze gemeente deze overeenkomst hebben, dat de bebouwde kom zich over meerdere gemeenten uitstrekt. Al deze Gemeenten passen in hoofdlijnen het „Gent sche stelsel" van verzekering toe, omdat dit in de practijk het meest proefhoudend is gebleken. Met vertrouwen vragen ook wjj dus het Gemeente bestuur van Vlaardingen ons pogen in de aangegeven richting te steunen. Vooreerstomdat het een werkelijk gemeentebelang geldt: dat blijkt duidelijk genoeg bij onze uiteenzetling van de oorzaken, de gevolgen en den omvang der werkloosheid. Bovendien bevestigt het voorbeeld van zoovele ge meenten deze meening; de Gemeente-gelden tot dit doel uitgegoven komen niet alleen aan de onmiddellijk be trokkenen zelf, maar zullen in veel breeder kring de gevolgen der werkloosheid bestrijden. Vervolgens vertrouwen wij op Uwen steun omdat een regeling in den geest van het Gentsche stelsel voor de Gemeente de gemakkelijkste, de goedkoopste en de veiligste weg is om in deze maatschappelijke kwaal eenige verlichting aan te brengen. De gemakkelijkste weg, omdat de organisatie van dezen bijslag hoogst eenvoudig is. Immers het eigenlijk werk wordt door de vereenigingen verricht, wel fee ver eenigingen aan de Gemeente rekenplichtig zijn. De goedkoopste weg omdat de belanghebbenden het grootste deel der gelden bijeenbrengen en eerst in ver houding tot dat deel de Gemeente de hoegrootheid harer toeslag bepaalt en dus ook weêr de vereeni gingen zelf het grootste risico dragen. De veiligste weg omdat nooit beter controle en beter waarborg tot een zuinig beheer kan worden gegeven dan door de verzekerden zelf, die elkaar goed kennen, dikwijls ontmoeten en bij een zuinig beheer persoonlijk belang hebben. Ten slotte veroorlooven wij ons er op te wijzen, dat de Gemeente voor dit doel mag rekenen op Kijkssteun. Op de Staatsbegrooting van het vorig jaar was immers een bedrag beschikbaar gesteld tot steun van Gemeenten „ten behoeve van de verzekering tegen de geldelijke gevolgea van werkloosheid". Na deze motiveerende toelichting van hun verzoek meenen adressanten zich van een uitvoerige uiteen zetting der finesses van het dusgenaamde „Gentsche stelsel", als zijnde voldoende bekend, ontslagen te mogen rekenen. Zeer zal het door hen worden op prijs gesteld, als Uwe raad kan beslniten tot inwilliging van haar ver zoek, terwijl zij zich voor plegen van overleg met het Gemeentebestuur zeer gaarne aanbevelen. Adressanten zijn overtuigd dat de instelling van een Gemeentelijke Werkloozenverzekering als door hen bedoeld, het zegenrijke gevolg zou hebben dat eener- zijds een aantal oppassende werklieden voor het ergste stoffelijke verval worden gevrijwaard en, anderzijds dat, geholpen door den steun der Gemeente ook de belang hebbende vereenigingen zooveel mogelijk in eigen kring zouden trachten te bereiken. Vlaardingen, 7 October 1908. 't Welk doende, enz. Metaalbewerkers, gaat allen naar de feestver- gaderiug van de afdeeling Schiedam van uw bond, Zaterdagavond 10 Oct. in de zaal der Officieren- Vereeniging te houden. De bondssecretaris, W. F. Dekkers, houdt een causerie, terwijl voorts muziek en een tweetal tooneelstukjes ten beste zullen worden gegeven. Zevende jaarverslag van de vereenigingsfederatie Rotter damsche Bestuur dersbondvijfde jaarverslag van het Bureau voor Arbeidsrecht. Ieder belangstellende in den strijd der arbeiders tegen het kapitalisme neemt ook van de jaarverslagen van den Botterdamschen Be- stuursbond steeds met genoegen kennis. Voor byna on overkomelijke moeilijkheden staat de Rotterdamsche arbeidersorganisatie, |zoowel door den geregelden toevoer van goedkoope volkomen klasse-onbewuste arbeidskracht als door den hoog-t öngeregelden arbeidstoestand in de voornaamste bedrijven. Het doet telken jare goed, in de genoemde jaarverslagen overal, ook tusschen de regels, den geest van volharding en geloof in de toe komst aan te treffen. Hulde aan onze Rotterdamsche kameraden Een eenigszins volledig uittreksel uit dit verslag te maken, gaat niet, onze plaatsruimte belet dat. "Wj wekken evenwel de georganiseerde arbeiders op, ooi dit van strijd en volharding vertellende boekje te lezen, En wij moeten ons nu wel bepalen tot de overzieninj van de laatste zinnen uit het algemeen verslag, luidende Eerlijk gezegd, wij hadden grooter verliescijfer ver wacht als ons met het opmaken van de balans en gemeend dat de actie aan 't verflauwen was. Ge lukkig is het niet zoo. Het kleine verlies zijn wij spoedig te boven, wanneer de tijdsomstandigheden wat gunstiger worden. Bovendien is het afgeloopen jaar er juist geweest van ferme actie, waaruit blijkt dat de beweging een flinke kern heeft die nooit den moed verliest ei altijd op de bres staat om de rechten van de arbei dersklasse te handhaven. We gaan in 't bezit van dien wetenschap, den menden tijd met opgewektheid tegemoet, overtuigd als wij zijn, dat onder de arbeiders meer en meer het be sef komt, dat onze strijd noodzakelijk en rechtvaardig is. Dat zij gaan beseffen dat de vakvereenigingen er niet alleen zijn om stoffelijke vooideelen te behalen, maar dat zij daarin ook opgevoed worden tot beten menschen, tot menschen die het eigen belang niet oj den voorgrond stellen, maar samenwerken tot een ger doelzich gemeenschappelijk omhoog te werken. Die opvoedende kracht die van onze organisaties oil gaat is het mooie dat onze beweging kenmerkt en de werkgevers wordt aangezien in hnn nadeel te omdat zjj door de ontwikkeling van de arbeidersklasse hun overheersching zullen verliezen en daardoor ondergang tegemoet gaan. Op de bres dus kameraden voor onze vakorganisatie, die de arbeiders de eerste stap doet zetten op bet terrein van den strijd en ze de kennis aanbrengt, waar door zij ook op ander terrein met ons zullen meevech ten tot ontvoogding der arbeiderklasse. Het komende jaar weer ijverig aangepakt, gezorgt dat de Bestuurdersbond nog meer dan voorheen ia kracht en sterkte toeneemt, om pal te staan voor belangen van de gezamelijke arbeiders en voor b kinderen die reeds vroegtijdig de nadeelige gevolgea van den slechte huidige samenleving ondervinden. STKIW'E\XIX(J. Schiedam. K. 2 cent„De Moker" 10 centgoed vriend 10 cent.Overschot 10 cent. Rectificatie. Vorige week verantwoord Overschot 5 cent, moet zyn 10 cent. Verkiezingsfonds. A. St. 20 centJ. v. Z. 20 centJ. v. K. 20 cent- N. N. 15 cent. op Zondag 11 October 1908, des 's morgens hall elf, bovenzaal „VOEKSKOFPIEHUIS". AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken, 3. Verslag Contröle-Commissie. 4. 3-maandel. verslag Penningmeester. 5. Vaststelling Jwinterpropaganda. 6. Bestuursverkiezing. 7. Rondvraag. HET BESTUUR. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 18 Oct. '8 mor gens lO u. in „Constantia". AGENDA: 1. Opening en Notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Driemaand, fine. afdeelingsverslag. 4. Verslag financ. Contr.-Commissie. 5. Benoeming commissie St. Nicolaas- kinderfeest. 6. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 7. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Niemand verzuime deze vergadering. op Dinsdag 13 Oct., 's av. 8 uur, in „CONSTANTIA". AGENDA Opening en Notulen. Mededeelingen. 3-m. rekening v. d. penningm. Bestuursverkiezing. De jaarl. uitvoering. Wijziging art. 3 H. R. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V210 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen f 0.10voor anderen f 0.30. Prima, zeer grove KACHEEKOEEN, de 45 Kilo 50 cent. Puike WINTER-AARDAPPEEEN, Brielsche Kralen f 2.50 de H.L. Eigenheimers f 1.75 af 2.— Aanbevelend, Gebk. JANSON. Hoofdstraat 121. De prjjzen dezer verschillende artikelen zijn verrassend laag, men zie slechts de étalage, terwijl elke kooper, die minstens 50 ct. besteed, cadeau ontvangt een Nikkelen Dameshorlogeketting of een Heerenzakknipmes of een doosje inhoudende vier heerljjke stukjes Sanderszeep ter waarde van 25 ct. elk. Bovendien ontvangt men bij elke 25 ct. die men besteed een foto. Wie 24 van deze foto's toonen kan ontvangt dan gratis een albnmpje daarvoor. Let op de prijzen mjjner artikelen. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mei E. H. VAN DER MEER, dagelijks is te ontbieden en ALEE middelen van den Bond voor de leden tegen kostendei prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR ROTTERDAM. Rovenhnfc, N.B. Bestellingen worden vrij aan huis bezorgd. HET BESTUUR 7) 7! Feestavond Metaalbewerkers

De Moker | 1908 | | pagina 4