Uit de Vakvereenigingen. Ylaardingsche IJzerkoekjes. Duidelijker kan niet worden erkend, dat bet deze coöperatie alleen om eenige materieele voordeelen te doen is. Ook deze coöperatie is niets dan een vorm van kapitalistische ondernemingbet belang der ge zamenlijke ondernemers (de leden) brengt deq eisch van den verkoop van goede waar met goed gewicht mee, maar tevens den eisch van zoo goedkoop mogeljjke ex ploitatie om daardoor zoo groot mogelijke winst te maken ten bate der ondernemers-leden. Het verschil tnsschen znlk een coöperatie en een gewone patroons- undernemiDg bestaat alleen in den vorm. Uit de voorstellen voor de Alg. Vergadering blijkt dit eveneens. Alle bestuursvoorstellen raken het ver schaffen van eenige materieele voordeelen aan de leden of zijn philantropische voorstellen. Ook wij zijn voorstanders van coöperatie. Maar wanneer de coöperatie leidt tot de handhaving en ver sterking van het kapitalisme, in een gewijzigden vorm, dan is de coöperatie een kwaad voor de arbeiders en geen winst. Materieel mogen zij zich eenige voordeelen behalen van betere waren, beter gewicht en geringere prijzen. En die voordeelen onderschatten wij in geen enkel opzicht. Maar daartegenover staat een verscherpte handhaving van het kapitalisme door zulke kapitalistische coöperaties. En daarmee raakt de geheele arbeiders klasse in haar strijd tegen het kapitalisme meer achter uit dan vooruit. In een der eerstvolgende nummers zullen wij nog eens uiteenzetten, op welke wjjze een coöperatie in de richting der arbeidersbeweging kan werken en de ar beidersorganisatie kan versterken. Patroonsmanieren. Dat het, wanneer er voor een of ander werk gunstige bepalingen voor de arbei ders in het bestek zijn opgenomen, aanbeveling verdient er voor te waken, dat die bepalingen goed worden nageleefd, behoeft zeker geen betoog. Het meerendeels van de patroons is er gauw bij, wanneer het er op aankomt, zich aan de hen opgelegde plichten te onttrekken. Een voorbeeld daarvan levert ons de „Volkshuisvesting". Het schilderwerk aldaar wordt uitgevoerd door den heer Timmermans, van Amersfoort. In bet bestek staat, dat aan een schil dersgezel 21 ets. per uur moest uitbetaald worden wat doet nu de heer Timmermans Hij neemt gezellen aan, grootendeels Rotterdammers, en laat hen arbeiden tegen het plaatselijke loon, d. i. 18 ets per uurdus 3 ets per uur en per gezel winst. Het was hem nog te weinigdaarom de schroef nog meer aangezet. Het werk werd uitbesteed tegen f 15 per woning, d. i. ongeveer f 10 of f 15 te weinig. Nog niet voldoende de volgende woningen werden uitb steed voor f 14. Men bedenke, er is weinig werk voor de gezellen, m. a. w. Timmermans maakte gebruik van een andermans honger, om zijn geldbuidel te vullen. Door tusschenkomst van een opzichter echter is aan dien toestand een einde gemaakt. Timmermans is ver plicht geworden 21 ets per uur uit te gaan betalen en het onrechtmatig ingehouden loon te vergoeden. Dat is dns in orde. Of liever, het is nog niet in orde. Nu zijn er weer deuren uitbesteed voor een prijs, waarvoor het onmogelijk goed kan geschieden. Wanneer een deur aan beide kanten goed geplemuurd moet worden is er minstens 1 uur arbeid aan. Timmermans geeft 16 ets voor een deur, het is dus onmogelijk dat zoo'n gezel aan zijn uurloon kan komen. Wij hopen dat de opzichter welke aan de eerste misstand een einde gemaakt heett, het ook aan deze zal doen. Nog één vraag ten slottewaarom kijkt het bestuur niet te lang duurt. Als 't eens waar was wat er ver teld werd, dat 't minstens drie maanden zou duren. Zouden de kleinen het uithouden? En zij zelf? Zij voelde zich zelf in elkaar zakken, maar vooral kwelde haar dat voortdurende gevoel van vrees over de kleinen, dat als een molensteen drukte op haar vermagerende borst en dat als een prop zat in haar keel, dat gevoel als van voortdurende vrees voor een groote ramp dat haar beet had en nooit los liet. De vrees werd bewaarheid. Het duurde al tien weken en er was geen einde in 't verschiet. Steeds meer werd er afgepingeld op 't voedsel voor de kinderen en voor zich zelf, en bij elke snee brood die ze dunner sneed en bij elke cent die ze uitspaarde en bjj elk gemak dat ze afschafte, was 't haar als tapte ze 'n beker bloed uit de verzwakkende lichaampjes der kleinen, om hem óm te keeren in den afschuwelijken bek van 't men- schenslachtende monster waartegen de strijd ging. Twaalf, dertien, veertien weken. De voortdurende geruchten over het einde maakten de krachtenslooping grooter, doch hield aan den anderen kant de moed er in. Ze was ziek en moe, eeuwig ziek en moe. En als ze 's avonds bij het ontvangen der krant de rubriek de uitsluiting betreffend, las, en ze weer weglegde, na de wetenschap te hebben opgedaan dat er nog niets veranderd was, dat de strjjd nog duren zou, nog lang zou duren, dan staarde haar oogen mat en moe in de toekomst, die haar tegeugrijnsde met visioenen van kinderlijkjes in houten kistjes met bloemen omkransd, of van lange rijen van gasthuisbedden, waarin zij zelf lag, ziek en moe. van Volkshuisvesting niet beter toe op het naleven der besteksvoorwaarden De feestavond van de Metaalbewerkers. Het was niet die gezellige drukte welke wij op onze feestavonden gewend zjju. „Na afloop bal" trekt te veel diegene aan welke nog te ver van ons verwijderd zijn. Het was een te algemeen hunkeren naar het einde. De geheele avond was er een gegons door de zaal dat de medewerkers verschrikkelijk hinderde. Alleen tijdens de rede van den bondsvoorzitter was het muisstil. Op kernachtige wjjze geeselde Dekkers de hedendaagsche maatschappelijke toestanden. Hjj wekte de mannen op om mede te helpen deze toestanden te verbeteren en wees hen op hun moderne slavenleven. De vrouwen vooral kregen er goed van langs. Spr. zette uiteen, hoe de hedendaagsche maatschappij de vrouwen als min derwaardige menschen behandeld, en hoe wij tegenover dit vraagstuk staan. Spr. wekte de vrouwen en meisjes op om hun mannen en aanstaanden te dwingen om iu hun vakorganisatie te gaan. Met een opwekkend woord aan de ongeorganiseerden om zich op te geven als lid van de afdeeling Schiedam van den Algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersboud, sloot spr. zijn met aandacht aangehoorde rede. De rest van den avond werd aangevuld met twee tooneelstukjes door „Nieuw Leven". Het ljjkt ons toe, dat wat meer studie, en voorrepetitie niet kwaad zou zijn. Enkelen uitgezonderd, waren de spelers niet op de hoogte van hun rol. Vooral kwam dat uit by het tweede stukje, „Het spreekuur van den dokter", dat voor die avond veel te lang en afgezaagd is. Bovendien moet er een betere verdeeling van de rollen plaats hebben, wil er iets van „Nieuw Leven" terecht komen, want eenige tooneelisten waren absoluut niet geschikt voor de rol die vervuld werd. Het geheel bij elkaar genomen is dat onze feestavond niet zoo pleizierig is geweest als op de „rooie zolder". Een collecte voor een ziek lid der afdeeling bracht f 11.15 op. St. Nicolaasfeest S. D. A. P. Naar aanleiding van de h.h. vergadering, Zondag 1.1., waar besloten werd het St. Nicolaasfeest te vieren, vestigt de commissie de aandacht erop, dat dit jaar het feestje voor kinderen van partjjgenooten en geestverwanten toegankelijk zal zijn. Zij die hun kinderen (niet ouder dan van 512 jaar) daaraan wenschen te laten deelnemen, moeten zich Maandag 10 October vervoegen op de boven zaal v. h. „Volkskolfiehais" van de B uijn van 8—10 uur. Na dien is er geen gelegenheid meer tot deelname. Ontduiking der Bestekvoorwaarden. Evenals de Burgervader en de heer Versteve besloten ook wij eens een kijkje te gaan nemen op de terreinen waar de nieuwe vischhal wordt gebouwd. Wij deden dat, om eens te zien in hoeverre de aannemer aan zijn verplichtingen voldeed, welke be trekking hebben op de arbeidsvoorwaarden enz. welke zijn omschreven in de bestekken van bovengenoemd werk. Zooals men in De Moker heeft kunnen lezen moet er een schaftlokaal zijn van 25 M3 oppervlakte, tever geefs zochten wjj echter naar een dergeljjk lokaal. Na eenig vragen wees men ons een hokje dat minder dan de helft groot was, en wat voor 7» volgedragen was met allerlei materieel. Het bestek zegtalles moet behoorljjk schoon en Vijtien weken werd het, zestien zeventien. Eindelijk kregen de geruchten vasteren vorm, de spanning bereikte haar hoogtepunt. De vrees voor een nederlaag vertroebelde de alles overweldigende hoop op het einde, doch eindelijk, daar viel de beslissing, de strijd is uit. Toen Berg de tijding bracht vielen ze stom in elkan ders armen. Hij mocht 't niet uitschreeuwen, immers het leed was nog niet geheel geleden. Nog een heele week zou 't duren voor er geld kwam en nog maanden zon 't duren voor alles geleden was. En toen kwam de morgen van het heengaan, naar de fabriek. Een kennis kwam hem aanroepen en ze gingen samen. Ze tapteD moppen over het einde van de vakantie en zij lachte mede, 't vrouwtje, nu weer zoo bleek en zoo teer, oogen en lippen verradende de gevolgen van 't weken en maandenlang ontberen. Nog had ze een uurtje te schaizelen met de kinde ren die naar schoolmoesten en zjj beloofde de zwakke lingen iets bjj de boterham, van middag, 't Moest nu maar weer. God, wat was ze bljj dat ze 't weer doen kon. En toen 't rustig was las ze in de kiant wat de leider van de patroonsvereeniging gezegd had over de gevolgen van den strijd, koude, poenige woorden zon der gevoelen nn werd 't haar te sterk. Plotseling was 't alsof de prop in de keel haar stikken deed, alsof dat kleine beetje bloed dat nog in haar aderen zeurde, met fonteinskracht naar boven werkte. Zjj schreeuwde 't nu uit, ze kon niet anders zindelijk zijn. In werkelijkheid lijkt het meer op een varkenshok^ dan op een behoorlijk schaftlokaal. Ook zagen wij op welke wijze voorzien is in drink water in een oude, roestige emmer wordt wat water gehaald en daar moet men zijn dorst mee lesschen. Het privaat en urinoir zijn van zoodanig maaksel dat als beiden tegelijk gebruikt worden de een de ander bevuild. Zagen de Burgemeester en de heer Versteve die zaken niet, toen zij een bezoek brachten aan boven genoemd werk? En hoe zit dat met de Directie van Gemeentewerken Let die daar niet op Dat de aannemer, daar waar hij maar eenigszins kan zich zal bevoordeelen, behoeft ons niet te verwon deren en is ook van zijn standpunt verklaarbaar. Het is nu pas een begin, het is dus zaak dat de be voegde autoriteiten ook dat gedeelte van de bestekbe palingen controleeren, dat de positie der arbeiders regelt, of staan die bepalingen er enkel voor reclame in? Ook de betrokken organisaties moeten die zaak bjj de horens nemen, opdat wat zjj eenmaal door hun aktie hebben verkregen, nu niet verloren gaat. De Moker zal ook af en toe gaan kijken en als er iets is dat niet in orde is, dan zullen wjj daar melding van maken. Het bestek zegt dat voor iedere overtreding f 10 boete zal worden geheven. De heer Both kan dus al dokken. Met het bestekin de hand zijn er al verschillende overtredingen te con- stateeren. Onzedelijk is elk boetestelsel, omdat de boeten bjjna altijd betaald moeten worden van de weekloonen der arbeiders, dus ljjden vrouwen en kinderen mee. Van het loon dat toch al te klein is moet men dan nog iets missen, waar!oor het tekort nog grooter wordt. Bjj de firma Schipper Bros is oog een boetestelsel. In theorie worden de boetecenten eens per jaar ver deeld, tot nog toe is dat echter nog nimmer gebeurd. Er worden echter wél boeten geheven. Luister slechts, 's Morgens te 5 minuten voor 9 wordt de waterleiding opengezet, en dan mag ieder die wil, zich van drink water voorzien gedurende 5 minuten. Wil men in den loop van de dag eens drinken dan moet men op 't kantoor een bonnetje gaan halen. De z. g. meesterknecht moet dan beoordeelen of men dorst heeft ja of neen! Valt dat onderzoek gunstig uit, dan kan de betrokken arbeider gaan drinken. De vorige week was een arbeider zoo brutaal om eigenmachtig de hoofdkraan open te draaien en zich zelf van water te voorzien. Deze inbraak in het driemaal heilig huisje van gezag en orde, bracht den meesterknecht zoo in opwinding, dat een elk die nogmaals de brutaliteit had om zich zelf van water te voorzien ƒ2.50 boete zou krijgen. Ja, maar als hij dan eens niet wist welke arbeider dat gedaan had? Geen nood: dan krijgt elk der arbeiders f 1 boete, dan zullen zij de schuldige wel aanwijzen, en wijzen ze hem niet aan, welnu dan heeft de firma Schippers Bros die week een meesterknecht die hjj van de boeten- centen betalen kan, zooveel te beter dus. Deze arbeiders krijgen hun trekken geducht thuis. Hun slappe houding by het ontslag Wildenbos wreekt zich. Mochten zjj toch eens begrijpen, dat geen slappe rug- gegraat, of een fluweelen tong, de patroons tot men- scheljjk handelen brengt. Alleen organisatie doet zulks, organiseert u dus. Wat had ze geleden God, o God, je kinderen 't leven ontrukken, ont stelen, stukje voor stukje, je eigen lievelingen 't bloed aftappen, druppel voor druppel, al wat je lief hebt, en waardoor en waarvoor je leeft, vermoorden, koelbloedig en met overleg, om den strjjd vol te houden tegen die ellendelingen. Je kinderen 't brood uit den mond stelen huichelachtig lachend tegen ze, alsof 't niets beteekent, alsof 't ze niets deed, alsof niet elke slok melk die je ze hebt afgetroggeld een stukje kracht en gezondheid beteekende. En als je dat gedaan hebt, maanden, maanden lang, geleden hebt als een veroordeelde in den hongertoren, dan lees je daar die wolventaal van lui die tevreden zijn, tevreden dat er zoo geleden is, tevreden dat ze je zoo uitgeput hebben, dat je moe en ziek bent en dat je kinderen geen glans meer in hnn oogen en geen bloed meer iu 't ljjf hebben. En ze gilde 't uit. God, o God, zyn dat menschen? Menschen?? Adders zijn 'tSnikkend viel ze neer en huilde, huilde, haar leed van meer dan twintig weken lijden, uit, dikke tranen voegend bij 't bloed dat haar in dezen langen, langen ti d was afgetapt, haar en de haren en waarin t leek alsof dat beulenras wellustig grjjnzend rondzwom om er goud uit op te visschen, goud, dat ze wegborgen in gro jte brandkasten, versierd met kinder lijkjes. God, o God, zijn dat mènschen 26 Juni 1904. (Het Volk.)

De Moker | 1908 | | pagina 3