No. 34. ZATERDAG 24 October 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stokken yoor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in bet bezit der Redactie zijn. De Moker Afdeelingsnieuws. Het Afdeelingsverslag over de Gemeentebegrooting. Uit den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent bij vooruitbetaling. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau ran Administratie Rhoonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. St. Nlcolaas-kinderfeest. Vergadering der tommissie op Zondag 25 Oct. te 1 uur in Constantia. Excelsior. Repetitie voor de heeren Zondag 25 Oct. te half 11, voor dames te half 12. Om half 1 onthulling van het nieuwe vaandel. Wij rekenen daarbjj op de tegenwoordigheid van alle leden. Het Bestuur. Aandeelen in de rentelooze leening voor het ameublement van 't nieuwe gebouw a 50 cent zijn iederen Zaterdagavond in Constantia te verkrijgen en voorts bij alle Bestuursleden. Laat nu ieder lid en geestverwant 10 of 25 cent (of als hij kan nog meer) per week op zijde leggen, want zooveel mogelijk aan deelen moeten te Schiedam worden geplaatst. Scheurkalenders kunnen nog tot 1 November worden besteld. Na 1 Nov. worden geen bestellingen meer aangenomen. Prijs 35 cent p. stuk. Bestelt dus spoedig Het afdeelingsverslag over de Gemeentebegrooting staat in het teeken der regeeringsonmacht. De raads leden zien „de belastingen vermeerderen en de uitgaven stijgen tot een bedenkelijke hoogte," zien „de toekomst der gemeente donker in wanneer de belastingen steeds worden vermeerderd, daar deze de inkomst van ge- wenschte tributaire (belastingkrachtige) gezinnen tegen houden," en erkennen dat er nog „belangrijke hoog- noodige werken moeten verricht worden zonder dat de middelen aanwezig zijn Dat stemt hen somber en slaat hen met stomheid, machteloos, onmachtig. „Een lid geeft in overweging by de Regeering aan te dringen tot beraming van plannen om de gemeente-financiën ter hulp te komen." Aan „de Regeering" klampt men zich vast, maar die is ook vastgewerkt zooals het heele burgerlijk regeeringsstelsel. De ware beteekenis dezer onmacht komt eerst aan het licht als men de verhouding van belasting en in komsten in onze gemeente daarbij in 't oog houdt. Wij zullen die cijfers nog eens noemen zooals ze in Februari van dit jaar officieel in den Gemeenteraad zijn meege deeld. Indien wij de belastingplichtigen verdeelen in 4 groepen, groep I de aangeslagenen beneden de f 1000. groep II de aangeslagenen tusschen de f 1000.en f 1500.—, groep III die tusschen de f 1500.en 2000.— en groep IV boven de f 2000.dan hebben wij deze staatjes Groep. I II III IV Aantal belasting plichtigen. 3327 of 83 pCt. 331 of 8 pCt. 81 of 2 pCt. 292 of 7 pCt. Aandeel in het totaal van het belastb. inkom. 26 pCt. 10 pCt. 4 pCt. 60 pCt. Gemiddeld be lastb. inkomen per hoofd. f 200, - 845, - 1372, - 5212, Maken wij een staatje van de verhouding van groep II, III, en IV tot groep I, ook wat het belastbaar inkomen betreft, dan krijgen wij Groep. II. III. IV. Verhouding tot het aantal van groep I. 10 pCt. 27z 9 Verhouding t. h. totaal belastb. ink. v. groep I. 42 pCt. 16 230 Uit deze cijfers blijkt dus, dat er 292 belastbare in komens zijn boven de f 2000.die te samen 60 pCt. van het geheele belastbaar gemeentelijk inkomen hebben en 27, maal meer dan de 3327 belastbare inkomens beneden de f 1000.Wil men nog andere getallen; aangeslagen zijn die 292 samen voor f 1.521.900 3327 - 0.664.050 en daartusschen liggen dan de aanslagen van groep II en III, n.l. groep II, 331 samen voor f 0.279.900 III, 81 - 0.111.100 Als men al deze cijfers nagaat, is het duidelijk dat er te Schiedam even goed als in 't geheele land nog geld genoeg te vinden is voor zelfs zeer groote uitgaven. Wij zullen eens gaan cijferen. De 3327 aangeslagenen hebben een gemiddeld belast baar inkomen van f 200.—. Stel dat de plaatselijke inkomsten belasting 5 pCt. heftdan is dat f 10. van de f 200.zoodat er voor iemand met zulk een be lastbaar inkomen slechts f 190.over blijft boven zijn hoogst noodig levensonderhoud waarvoor hij niet be lastbaar is. De 292 aangeslagenen uit groep IV hebben een gemid deld belastbaar inkomen van f 5212.Na aftrek van een plaatselijke inkomsten belasting van 5 pCt., dus van t 260.houdt zoo iemand nog f 5952.over boven zijn hoogstnoodig levensonderhoud waarvoor hij niet belastbaar is. Gesteld nu eens dat van Groep IV niet 5 maar 10 procent inkomstenbelasting werd geheven, dan zou iemand uit die groep van zijn gemiddeld inkomen van f 5212 niet f 260 maar f 520 moeten betalen, maar dan hield hy boven zijn onbelastbaar inkomen toch nog f 4698 over. Dit kan dus nng schikken. En de gemeentekas zou van de f 1.521.900 die deze 292 samen aan belast baar inkomen hebben niet f 76.095 (5 procent) maar het dubbele of f 152.190 ontvangen en dus f 76.095 vooruitgaan. De rijkswetgeving laat een dergelijke hoogere belastingheffing van de grootere inkomens toe. De gemeenteraad van Schiedam weigerde evenwel van zijn recht gebruik te maken, om die hoogere inkomens meer te .laten betalen. Wanneer dus de raadsleden in zak en asch zitten over den gemeentelijken financieelen nood, dan is dat alleen het gevolg van hun echt kapi- talistischen onwil om 't geld te halen waar het is, nl. by de rijken. En dan is hun geweeklaag niets dan echt kapitalistische huichelarij en boerenbedrog. Aan ons sociaal-democraten staat de taak, door de verovering van de regeeringsmacht ook in de gemeente raden de maatregelen te nemen, die noodig zijn om de gemeentefinanciën in orde te brengen door het. geld te halen waar het is en de rijken niet te sparen en te bevoorrechten, zooals de kapitalistische burgerpartijen doen. Ook het afdeelingsverslag over de gemeentebegrooting voor 1909 te Schiedam is een der schitterendste be wijzen van den onwil der burgerlijke partijen om het geld te halen waar het is en daardoor voor hun onmacht om de „belangrijke hoognoodige werken" uit te voeren waarop de gemeente al jaren lang wacht. De opmerkingen van de afdeelingen over de ver schillende posten van uitgaaf en inkomst zijn hier en daar merkwaardig. Wij pikken er de voornaamste uit. Geklaagd werd over de geweldige besnoeiing van de „oorspronkelijke begrooting van gemeentewerken, vooral wat bestrating betreft, daar deze nu niet goed uitgevoerd kan worden." Het oude liedje. De gasfabriek en de waterleiding kunnen het er zoo royaal mogelijk van nemen omdat dat „winstgevende" bedrijven zijn. Maar „gemeentewerken", een bedrijf waar geen winst aan kan zitten, moeten altijd even stiefmoederlijk bedeeld. Is dit van 't standpunt van een behoorlijk gemeente- huishoudelijk beheer al ongeoorloofd, dubbel ongeoorloofd is deze stiefmoederlijke bedeeling, omdat steeds de ar beidersstraten dientengevolge in een haveloozen ver waarloosden toestand verkeerenDat hoort ook zoo in een stad met een echt kapitalistische christelijke(! meerderheid in den raad. Het Lager Onderwijs genoot in afdeeling I, waarin de reactionaire anti-revolutionaire Hobbe van der Laan en zijn concurrent in reactie Goslinge zaten, de eer van de opmerking, dat de klassen nog wel grooter konden gemaakt worden. Wel ja, waarom niet? dan zijn de resultaten van 't onderwijs nog wat geringer en hebben de onderwijzers nog meer reden om zich opgewekt te gevoelen door de heerlijke gevolgen van 't onderwijs in overvulde klassen Een betere klank komt er uit de vraag, of de hoofden der scholen niet een klas kunnen krijgen. Tviaar wat zal „Vidi" in Land en Volk daarover over weer te keer gaan verbeeld je de heer Van der Hout voor een klas Ellendig klinkt daarentegen de opmerking in afdee ling II gemaakt, dat men het schoolgeld der Hoogere Burgerschool met f 20.moest verhoogen „om daar door vermoedelijke uitbreiding van het gebouw te voorkomen'*, Dat is weer echt „christelijk" gedacht maak het onderwijs maar duur dan kunnen des te min der menschen zich ontwikkelen. Je zoudt zoo zeggen, dat de politieke christenen alleen in den onontwikkel- den mensch „het evenbeeld Gods" kunnen terugvinden Jammer slechts, dat er zoo iemand bestaat als Dr. Abraham Kuyper, die met onbeschaamde openhartigheid eens in eens officieel regeeringsstuk heeft uitgelegd, dat deze jacht op onontwikkeldheid niets met het christendom te maken heeft, maar dat domme onont wikkelde menschen zich beter laten „leiden" door de heeren kapitalisten en hun politieke „christelijke" vrienden Meer hebben wij over dit afdeelingsonderzoek niet te zeggen dan alleen nog ditna het lezen van zulk muf werk is het een genot te weten, dat de frische jonge kracht van een stoere arbeidersbeweging ook in onze stad overal merkbaar wordt en met een jong en vroolijk geluid de arbeiders oproept tot den strijd tegen het kapitalisme, den strijd voor de vrijheid en de ont wikkeling van het arbeidende volk. De laatste zitting van den Gemeenteraad is er een van buitengewone beteekenis geworden tengevolge van de debatten, die door de vernieuwde subsidie-aanvrage van „Kunst aan het Volk" werden uitgelokt. De meeste leden hadden die debatten wel willen vermijden. De heer Nolet zei het dan ook hardop tegen zijn buurman Goslinga„we moeten dat maar direct af stemmen". Maar Goslinga, de nieuwe leider der anti revolutionaire raadsclub (Mr. von Briel Sasse zal er binnenkort uittrekken en Hobbe van der Laan heeft zich in den korten tijd van zijn raadslidmaatschap den tegenzin en antipathie van ongeveer iedereen op den hals gehaald), Goslinga heeft den zwakken slappen burgemeester nog niet genoeg aan de touwtjes om te kunnen doen wat hem goeddunkt. Er kwam dus een debat. Het prae-advies van B. en W. gaf er stof ge noeg voordaarin komt o. a. deze zin voor is duideljjk, dat de Raad in plaats van de kermis als ontaarde vermakelijkheid geen hooge kunst, doch goede volksfeesten wilde, juist zooals de Oranjevereeniging dat wilde toepassen. Maar de Raad besliste den 28 December 1906 ter gelegenheid van de afschaffing der kermis in geheel anderen geest dan B. en W. nu willen doen gelooven. Het is ons onmogelijk hier aan een vergissing te denken.

De Moker | 1908 | | pagina 1