No. 37. ZATERDAG 14 November 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn, De Moker Afdeelingsnieuws. Uit den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j vooruitJ)etaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraatstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De rentelooze leening van ons gebouw- ameublement. Partijgenooten en geestver wanten, over 3 weken betrekken wij ons nieuwe gebouw. Dan moet het geld voor de meest noodzakelijke meubels er zijn. Koopt en verkoopt dus de aandeelen in onze leening bij tientallen en stelt dat niet uit want de t'ijd dringt. „Nieuw Leven" nam 10 aandeelen. Kannen andere groepen dat voorbeeld niet navolgen? Wij rekenen op Het Bestuur. St. Nicolaasfeest. De Commissie houdt weder om zitting tot het inschrijven van kinderen en het in ontvangst nemen van gelden, Zaterdagavond Sy3 9l/3 nur en Zondagnamiddag van 5 6 uur in „Con stantia". De leden der Commissie worden allen Zondag op bovengenoemd nur in „Constantia" verwacht ter verdere besprekingen. Een ieder brenge de lijsten mee. De Secretaris. Soc -Dem. Ceesclub. Den leden wordt ver zocht hun controleboekje deze week eens aan den penningmeester af te geven. Voor hen wier boekje ver leden Zaterdag is gecontroleerd is dit niet noodig. Het Bestuur. De behandeling der Gemeentebegrooting stond dit jaar sterk onder den invloed van de soc.-dem. critiek en eischen. De Bruin was nu, na een groot jaar zitting in den Baad, en na een jaar van veel studie in ge meentelijke zaken, voor een principieele bespreking der begrooting behoorlijk toebereid en heeft zich daarbjj danig geweerd. Reeds bij de algemeene beraadslagingen kwam dat uit. Nadat de heer de Groot met eenige cijfers had aangetoond, dat het gemeentelijk financieel beheer niet nauwkeurig en zuinig genoeg was en dat tal van (boogere) inkomens te laag in de gemeentelijke belasting zijn aangeslagen, en de heer Goslinga een lans had gebroken voor de eigenbouwers (wat zullen de christe lijke huisjesmelkers hem dankbaar herdenken en voor de voor de bewoners van het Singelkwartier, kwam de Bruin met 3 hoofdgrieven voor den dag, nl. lo. dat men nu weer de begrooting sluitend heeft gemaakt door het uitbuiten der gemeentebedrijven (de gasfabriek doet een uitkeering f 28000, de waterleiding een van f 16500 aan de gemeente)2o. dat men in onderwijs zaken zich aan klassebevoorrechting schuldig maakt, zooals o. a. blijkt uit de gulle behandeling van het gymnasium en de ellendige verwaarloozing van het lager onderwijs dat nu al jaren op een nienwe school wachten 3o. dat B. en W. voor de gemeente-arbeiders nog steeds geen regeling hunner rechtspositie hebben ontworpen. Veel weerwerk kreeg de Bruin niet. De Voorzitter verdaagde zijn antwoord naar de komende begrootings- posten, waarbij dat te pas kon worden gebracht. En de Raadsleden zwegen. Daarom stelde de Bruin toen vast deze motie voor De Raad, de noodzakelijkheid van de regeling der rechtspositie van de Gemeente-ambtenaren en -werklieden erkennende, noodigt B. en W. uit voorstellen daartoe bij den Gemeenteraad in te dienen. Voor wie op de hoigte der zaken is was de aanne ming dezer motie een succes. De geheimzinnigen com missie, die deze zaak in onderzoek heette te hebben maar blijkbaar steeds verzuimde iets uit te voeren, is door deze motie eervol ontheven van haar werkloos heid en vervangen door B. en W. Nu is de zaak nog wel niet in orde, want B. en W. hebben nu wel een opdracht, maar die moet nog worden uitgevoerd en de vraag is, wanneer B. en W. daarmee klaar zullen zjjn en hoe ze zullen werken en wat ze zullen voorstellen, maar in elk geval is nu een bepaalde opdracht aan een bepaald college gegeven, en dat kan gedurig eens worden aangepord wanneer dat noodig is. Na de algemeene beschouwingen kwamen de artike len der begrooting aan de orde. Enkele besprekingen daarbij gehouden zullen wij nader beschouwen, voor zoover ze n.l. naar onze meening dat waard zijn. B(j de post uitgaven voor presentiegelden aan de leden van de Raad stelde de heer Wittkampf voor, deze te schrappen omdat hjj het raadlidmaatschap als een „eere-betrekking" beschouwt en niet tot een betaal de betrekking wil verlagen. De Bruin kwam natuur lijk tegen deze voorstellen in verzet. Antieker kan het dan ook nietden heer Witikampf speelden herinne ringen uit den ouden pruikentijd door het hoofd, toen de rijke regenten op grond van hun rijkdom en hun fami- lieatkomst alle macht voor zich hielden. Die tijd is voorbij en met dien tijd zijn ook die oude regenten voorrechten verdwenen. Nu is een raadslid niets meer dan een lasthebber van de kiezers, aan wie hij volledige verantwoording verschuldigd is en die hem als hij niet naar behooren zijn last vervult gewoon niet herkiezen zoodra zijn tijd van aftreding is gekomen. De meeste raadsleden weigerden den ouden pi uikenregent te volgen zoodat het voorstel-Wittkampt slechts 4 stemmen kreeg. (v. d. Schalk, Benkers, Nolet en Witt kampf.). Een oogenblik kwam het tot een scherp debat tns- schen de Bruin en den Burgemeester, toen de Bruin n.l. de benoeming van een 54-jarig persoon tot bevol kingsagent aan critiek onderwierp en daarbij van een „vriendjesbenoeming" sprak waarbij hij het tevens ver oordeelde dat aan sollicitanten tegenwoordig de vraag werd voorgelegd tot welke kerk zij behooren en of zij geheel-onthouder zijn. De Burgeweester vatte dit als een persoonlijke beleediging en een ergerlijke beschul diging aan het college van B. en W. op, maar ver zuimde daarbij op de vragen zelt, door de Bruin gesteld, te antwoorden. Telkens komt de Burgemeester door altijd en altijd zijn persoon er bij te betrekken tot een tegenovergesteld resultaat van wat hij bedoelthij versterkt daardoor den indruk dat hij zijn persoon te veel laat overwegen. Bjj de post „Volkshuisvesting" nam de Bruin mi', von Briel Sasse even te pakken. De heer Gouka stelde n.l. voor, dat de Raad zou beslissen f 100.000 aan Volkshuisvesting te geven zoo deze er om vroeg. Mr. von Briel Sasse ried aan de aanvrage van Volkshuis vesting om een dergeljjk bedrag af te wachten maar zeide tevens te meenen, dat de Raad zeker een der gelijke aanvrage zou toestaan. Maar toen herinnerde de Bruin hem eraan, dat hij nog pas kort geleden gestemd had tegen het voorstel-Wittkampf om f 100.000 te geven. De heer von Briel Sa'se vond deze herin nering zeer onaangenaim maar had er natuurlijk niets tegen te zeggen. Binnen kort komt deze kwestie weer in den Raad. Wat zal er dan geschieden Over het slechte onderhoud der straten en de buiten gewone schrielheid van den Raad tegenover Gemeente werken klaagde de Bruin steen en been. Reeds zoo dikwijls heeft De Moker op deze fout in onze gemeente- huishouding gewezen. De heeren op 't stadhuis schijnen nog maar steeds niet te wi'len inzien, dat het slechte onderhoud der straten enz. voor de gemeente niets dan nadeelen kan opleveren. De Bruin's voorstel om de f 8500,- door de Commissie voor Gemeentewerken voorgesteld maar door B. en W. geschrapt weer op de lijst der uitgaven te brengen, maar kreeg slechts 6 stemmen er vóór (v. Westeudorp, Gouka, K-mpmaus, Goslinga, Beukers en de Bruin). We zu'len dus weel een jaar onze stad met haar meer dan onooglijke slechte bestrating een toonbeeld zien zijn van verval en slecht onderhoud. Bij de post „kosten der havens enz.wees de Bruin op den onhoudbaren dienst van het personeel aan de Buitensluis, dat soms 36 uren achtereen dienst moet doen. Hoeveel jaren geleden is De Moker al begonnen de aandacht op de dienstregeling daar te vestigen En nu nu is het nog even beroerd en zeide de Burgemeester op de Bruin's opmerking niets anders dan dat B. en W. de zaak zoud-n onderzoeken en het rapport van den havenmeester vragen. Hoeveel jaren zal deze toestand nu nog voortduren Het wordt toch tijd, dat er eens andere menschen in den Raad komen en dat de Bruin en Koopmans niet de eenigen meer zijn om de belangen als van deze sluiswachters ter sprake te brengen. Nu wjj de verdere behandeling der begrootingsver- gaderingen tot de volgende week moeten uitstellen, willen wij vast het laatste deel van het verslag daar over uit „Het Volk" overnemen, aansluitende aan de stukken de vorige week geplaatst. Dit verslag luidt aldus Bjj de begrootingen van gasfabriek en waterleiding kwam de heer Goslinga (a.-r.) terug op de uitlating van De Bruin bij de algemeene beschouwingen, dat hier bedrijfs-nitbuitiug plaats had. Hij verklaarde zich tegen het stelsel van uitbuiting in 't algemeen, doch waar hij ze hier niet aanwezig zag, vroeg hij onzen partijgenoot z'n bewering te staven. De Bruin meende dit gemakkelijk te kannen doen. Voor de gasfabriek staat een vermoedelijke uitkeering aan de gemeente van f'28000, voor de waterleiding een dito van f 16500 aangegeven. Dat zijn de resultaten der bedrjjfs-uitbuiting, welke plaats heeft ten koste dei- verbruikers, die alzoo een extra en een hooge belasting hebben te betalen, Nu kwamen de tongen los. De heer Gouka (lib.) ge voelde iets voor het standpunt van De Bruin, maar de afschrijvingen konden wel eens blijken niet hoog genoeg te zijn (speciaal voor de waterleiding) en in dat geval was al die winst geen zuivere winst. De heer Wittkampf' (kath.) kon zich de redeneering van de Bruin indenken, en meende dat het verschil liep over de waarde die men aan indirekte belastingen toekent, welke hij zoo kwaad nog niet vindt. Indirecte belastingen worden met meer pleizier betaald dan direkte. D i heer Van der Schalk (lib.) begreep er niets van, dat De Bruin zich interesseerde voor den middenstand. Dat waren zjjn partijgenooten niet zoo gewend. En de middenstand heeft niet zoo'n bezwaar tegen deze wijze van betalen. Trouwens, de term uitbuiting acht spr. misplaatst en kan dien alleen verwachten van De Bruin en diens vrienden, die in elk bedrijf uitbuiting zien. De Bruin stelde in z'n antwoord den heer Gouka de vraag of uitkeering aan de gemeente nu naar zijn meening het middel is om in 't geval van te lage af schrijving te voorzien. Naar spr.'s overtuiging is ver hooging der reserve hier meer preferent. (De heer Gouka knikt.) De Bruin is 't eens met den heer Wittkampf dat de vraag maar is, hoe men over indirekte belastingen belastingen denkt. Spr. denkt er niet gunstig over, en deze ouderwetsche belastiDg-methode raakt meer en meer inpopulair. De burgerjj gaat 't meer begrijpen dat haar stiekum de centen uit den zak worden gehaald vandaar de meerdere klachten over de prijzen der pro ducten. Den heer Van der Schalk antwoordt spr. dat de sociaal-demokraten oog en oor hebbeu voor de belangen van alle klassen der samenleving, ook voor die van den middenstand, al geven zij zich niet s.eciaal uit voor middenstandsbeschermers. Dat bewijs is geleverd met deze bespreking.

De Moker | 1908 | | pagina 1