Scheren en Haarsnijden Geen rommel A. van*der Sloot Jr., Mevrouw SGHAMLE, NIEUWMALTH.EQND „DE MO ZEE". Sociaal-Draocratiscle AMers-Partij, SIGAREN, PRUIM- n ROOKTABAK. Salon voor 18 - Korte Achterweg -18, Hugo de Grootstraat 91 Bureau voor Arbeidorsreehf. Arbeiders. Onze Leestafel. Ingezonden Lees dit even Alle voorbehoedmiddelen van den N, M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Afdeeling SCHIEDAM, Abonneert U op Flink zooAls eerste resultaat van de werk zaamheden der Commissie voor huisbezoek etc. kunnen wij mededeelen dat een 6-tal nieuwe abonnée's op ons dagblad Eet Volk is gewonnen. Aandeelen. Leden en geestverwanten zij ge meld, dat aandeelen in de door onze zuster-afdeeling Schiedam uitgeschreven rentelooze leening ten behoeve der meubileering van haar nieuw tehuis, verkrijgbaar zijn aan het Secretariaat der afd.2e Maasboschstr. 2. Ook op onze eerstvolgende huishoudelijke vergadering zullen zij te verkrijgen zijn. Wij wekken leden en geestverwanten op, indien eenigszins mogelijk één of meer aandeelen a 10.50 te nemen. Het geld is ongetwijfeld uitstekend besteed j Jaarfeest Metaalbewerkers. Naar wij ver nemen zal de afd. van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond ter gelegenheid van haar twee-jarig bestaan een feestavond organiseeren op Donderdag 12 December a.s., 8 uur, in de zaal „Excelsior", Oosthavenkade. Medewerking zal worden verleend door het Dubbel- Mannen-kwartet „Entre Nous" van de zangvereen. „De Stem des Volks" te Rotterdam, onder leiding van den heer Werner en onze Muziek- en Tooneelvereenigingen. De bondvoorzitter Dekkers zal de feestrede uitspreken. Actie tegen de huisindustrie. De kleedermakers- vereeniging „De Ster" heeft de actie tegen de huis industrie in haar bedrijf' ter hand genomen. Zij is be gonnen met de uitgave van een groote plaat en de weergave daarvan op een briefkaart. De plaat zelve stelt een hniswerkersgezin voor, gehuisvest in een één kamerwoning, de man naaiende op zijn schraagtafel, de vronw gezeten in de bedstede, een tweede vrouwelijke werkster aan de machine. Boven de plaat: „IJvert met ons voor afschaffing der Huisindustrie"er onder „Zoo wordt de kleeding vervaardigd van rijk en arm Gevoelt ge u verantwoord, indien ge niet meehelpt zulke toe standen uit den weg te ruimen De briefkaart is duidelijker dan de plaat zelve, maar ook deze verdient op ruime schaal te worden verspreid en opgehangen te worden. Men kan niet te veel de aandacht vestigen op de ellenden van den huisarbeid en de kleedermakersvereeniging „De Ster" verdient alle lof voor de uitgave van deze sprekende propaganda- plaat. Als zij nu slechts zorgt voor voldoende ophanging en verspreiding De Rechtspositie van Gemeente-Werklieden en de Juiste Toon. Dat is de titel van Troelstra's rede voor de afd. Rotterdam van den Bond van Ned. Gem. Werklieden den 26en Oct. uitgesproken. Zeer duidelijk worden daarin de positie van den gemeente-werkman en -ambtenaar omschreven en de verhouding van de organisaties van gemeentewerklieden en -ambtenaren tot de gemeentebesturen. Wij bevelen ieder, die belang stelt in dit onderwerp, de lezing dezer brochure aan. wij als steunpenning voor voor onzen dank. ,De Moker" gebruikt, waar- CORRESPONDENTIE. I. B. te VI. Uw ingezonden stuk was Woensdag om 12 uur toen wij de bus lichtten nog niet inge komen en kwam eerst Zaterdag in ons bezit. Daarom wordt het in dit no. geplaatst. Uw postzegel hebben Mijn laatste woord. Mijnheer de Redacteur Nogmaals doch thans voor de laatste maal, wensch ik te antwoorden op uw onderschrift onder mijn laatste stukje „Laf" In de eerste plaats ditdat uw corres pondent nog niets is wezen onderzoeken, en in de tweede plaatsdat ik niet hengel naar den naam uwer Vlaar- dingsche correspondent en zjjn „staf", die namen zijn mij bekend, wat u kan blijken uit mijn toespeling op Aitje, Fransje en Jantje in een vorig schrijven. Dit trio vormt de correspondent met zijn staf, doch kiesch- heidshalve zal ik hun namen nog maar niet noemen, tenzij u mij daartoe provoceerde. Ik meen te mogen constateeren, dat uw correspondent een droevig figuur gemaakt heeft en dat ridderlijkheid verre van hem was. Ik begrijp zeer goed het netelige van zijn positie, doch laat dit geval voor hem en zijn assistenten voor 't vervolg een les zijn, om niet meer zonder onderzoek maar raak te schrijvenDaardoor treft men niet anderen, maar wel zich zelf, en het Orgaan waaraan men zijn krachten wijdt. Mocht evenwel uw correspondent nog lust en moed krpgen tot het instellen van een onderzoek naar de documenten der Onderlinge Metselaarsclub „Voorzorg", dan zullen zij hem ten alle tijden voorgelegd worden, Dankend voor de plaatsing, I. BREEDERLAND. Vlaardingen, 11 Nov. 1908. Ons laatste woord. Wij hebben niets hieraan toe te voegen dan ditdat de heer I. B. op nieuw in gebreke bljjtt, het door hem veel-besprokene bericht te weer leggen, en daarme dus het overtuigend bewijs geleverd heeft van de waarheid daarvan. Redactie. De brandersknecht organistie gaat de weg op naar het kerkhof, aldus een bericht in uw blad van jl. Zater dag. Uwe Red, die dit epistel opnam zal toch zeker niet de meening deelen van den inzender, die blijk geeft, totale veerkeerde opvatting te hebben, hoe een moderne vakbond er uit moet zien. Hij argumenteert zijn zienswijze met „dat de organisatie reeds jaren bestaat" en „dat zij geheel den weg der moderne vak beweging volgde". Onzin waarde heer in tegendeel, voordat de stfdeeling van onzen bond gegroeid was uit de brandersknechts- bond, stond deze op het standpunt van „zelfdoen". Hij stond geïsoleerd, deed niets, bereikte niets en groeide niet maar daalde van haar geboorte tot overgang naar onzen bond van 300 leden tot 60 af. De warwinkel die er toen heerschte, zal niet geheel onschuldig zijn, dat de brandersknechtsbond steeds meer en meer in de poel van het moeras zonk, ziekelijk werd en zeer zeker den gang naar het kerkhof zou hebben gemaakt indien niet de taktiek der moderne vakbeweging was gevolgd en hem voor een geheele ondergang behoedt had. De schrijver van het verdeeldheid zaaiende stukje wordt of is anar chist in zijn bewering, wanneer hij de oude leden op roept om de bewezen beproefde taktiek te blijven vol gen, met andere woorden, terug te keeren naar het géisoleerende standpunt, het ten verderf leidende en het jaren lang door N. A. S. gepropageerde „zelf doen". „Op den verkeerden weg" toont alleen de boosheid van den schrijver, omdat de afdeeling vergaderde ia „Het Volkshuis" en omdat dit gebeurde, is de afdeeling geen deel der moderne vakbond. Is er grooter nonsens denkbaar Nergens hebben wij ook in Schiedam niet ons klasse-standpunt verloochend dit zou uit den schrijver geconcludeerd kunnen worden, doch de taktiek van dergelijke schrijverij is beslist slecht om de arbeiders in de jenever-industrie tot klasse-bewustzijn te brengen. Is het taktisch om aan dergelijke abstrakte begrippen te hangen, zooals schrijver dat doet Is het taktisch en een wapen van den modernen vakbond, om een nog zwakke afdeeling van een modernen vakbond uit elkaar te rukken Ten slotte één vraag aan den schrijver. Is die vak bond die in „Constantia" vergaderde een moderne vak bond Zijn dan de anderen die er volgens uw blad, geachte Red. niet vergaderde, zooals de afdeeling Schiedam—Rotterdam van den Bakkersgezellenbond en anderen, ook op weg naar het kerkhof? Eerlijkheids halve ja, niet waar? De schrijver zal zijn gezochte kritiek op onze afdeeling willen herroepen en we geven hem in overweging om, indien hij een drankbereider is, met zijn bezwaren op de afdeeling te komen is hij dat niet, dan kan een zeer ernstige waa* schuwing, om wat minder vlug van stal te loopen en niet klakkeloos een afdeeling van een vakbond eens een flinke trap te geven, allicht geen kwaad doen. Dankend voor opname. Het hoofdbestuur van den Drankbereidersbond. Onderschrift der Redactie. Wij willen hierop voorloopig slechts twee opmerkin gen maken lo. dat de Brandersknechtsbond de N.A.S.-taktiek van "zelfdoen" volgde, is in ieder opzicht onjuist; reeds zijn aansluiting bij een laudelijke bond van ar beiders in de draukbereidersvakken is daar een bewjjs tegen; dat de begrippen der moderne; vakbeweging ook onder de brandersknechts ingang hebben gevonden, is het werk van de door het hoofdbestuur zoo smade lijk besproken brandersknechtsvereeniging 2o. het is onze meening inderdaad, dat „Constantia" de vereenigingsplaats voor de moderne vakyereenigin- gen moet zijnwant dat is de woning der geheele moderne arbeidersbeweging te Schiedam, dus ook van. de moderne vakvereenigingen. Indien het hoofdbestuur zich wat meer van de plaatselijke toestanden hier up de hoogte zal hebben gesteld, meer dan het uit boven staand stuk blijkt te bezitten, dan zal het daarmee met ons instemmen moeten. En wij waarschuwen het hoofdbestuur ernstig voor voortgaan op den thans ingeslagen weg, want het zal, zoo doorgaande de beste krachten uit de branderskuechts- organisatie van zich stooten. Wij zeggen dit alleen, omdat ons de arbeidersbeweging lief is en omdat wij, wat met zeer veel inspanning en geduld te Schiedam tot stand gebracht is, niet gaarne zouden zien ver- loopen. STEUNPENNING. Schiedam. K. 2 ct.de Moker 10 ct.Goed vriend Overschot 10 ct.F. F. 8 ct. I. B. te Vlaardingen 5 ct. 10 ct. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 22 Nov. 's mor gens ÏO u, in „Constantia". AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verslag financ. Contr.-Commissie. 4. Voorstel tot toepassing van Art. 8 van het H.H. Reglement. 5. Verslag afgevaardigde Zuid-Holl. Zui derkwartier. 6. Bespreking exploitatie nieuwe gebouw. 7. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 8. Rondvraag en sluiting. Aller opkomst gewenscht. HET BESTUUR. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. DISTRICT III. Partijgenooten en Geestverwanten TEVENS VERKRIJGBAAR: Aanbevelend. C. KORPEU, Reierlandschestraat 1. maar Prima, zeer grove f 1.— KACHELKOLEN, per H.L. GAS-COKES tegen fabrieksprijs. Puike Brielsche Eigenheimers f 2 a f 2.25 per 70 Kilo. Zeeuwsche Blauwen f2.70 per 70 Kilo. Voor dengd en kwaliteit wordt ingestaan. Aanbevelend, Gebr. JANSON. Hoofdstraat 121. N.B. Bestellingen worden vry aan huis bezorgd. Briefkaarten worden vergoed. SCHOENHANDEL, SCHOENMAKERIJ, bericht de ontvangst van een uitgebreide collectie DAMES-, HEEREN- en KINDER PANTOFFELS voor het seizoen. Heeft voorradig: waterdichte Rijg- en Gesp-Bottines, Chroom Dames- en Heeren- Rijg-Bottines v.af f3.50, f4.00 enz. enz. ZICH BELEEFD AANBEVELEND. ROTTERDAM. Bovenhuis. IMieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 873—10 uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f O.BO. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: ©osterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAN DEK MEER, dagelijks is te ontbieden en ALLE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ill'' I I .«.Ill

De Moker | 1908 | | pagina 4