No. 39. ZATERDAG 28 November 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk ïïoen dag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Postabounees Aan de Stadsabonnees Afdeelingsnieuws. Ons nieuwe Tehuis. De 10=urenmotie. A B ONNEME NTS PRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj V00riatleiaUng. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonsclies raat 7bo«n AD VERTEN TIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortimg. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandsckestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 December begint het nieuwe kwartaal. Gij zondt het werk der administratie verlichten, indien het abonnementsgeld vóór 15 December opgezonden wordt per postwissel. Na den 15 wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 December begint het nieuwe kwartaa1. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Administratie. Gebouw gesloten. Maandag 30 November en Dinsdag 1 December is „Constantia geslote.n. Opening nieuwe gebouw. Woensdag 2 Dec. 'i> avonds opening van het nieuwe gebouw, Boterstraat 30. De feestelijke opening zal Donderdag 10 December plaats hebben met onzen partijvoorzitter Vliegen als spreker. Het Bestuur. Rentelooze leening. De afd. Schiedam van den Bond van drankbereiders nam 10 aandeelen. Bravo De bencodigde aandeelen zijn nog niet geplaatst; dns aan *t werk gebleven, partijgenooten en geestverwanten, en zooveel mogelijk aandeelen verkocht Het Bestuur. St. Nicolaasieest. De kaarten voor de kindei en moeten afgehaald worden Zondag 29 Nov. 's nam. van 5—6 uur in „Constantia". Bij ieder groepje kinderen van een gezin mag maar èèn geleider meekomen. Een 2e en meer geleiders kunnen tegen betaling van minstens 10 cent een toegangsbewijs krijgen. Hjj of zij die een der ljjsten hebben geteekend, kunnen genoemd uur een toegangsbewijs komen halen. Bovenstaande maatregel moeten we toepassen omdat we nog geld tekort komen naar verhouding van het vorige jaar. Wie heeft er nog wat over voor de kleinen Alle leden der Commissie moeten Zondag op boven vermeld uur in „Constantia" present zijn, hunne lijsten en het bedrag meebrengende. Wie wil er op het feestje voor St. Nicolaas fun- geeren? Partijgenooten of geestverwanten er zal onder U wel een ziju die bereid is deze functie dien avond ie vervullen. Wie er lust in heett geve dit zoo spoedig mogelijk op aan ondergeteekende. Namens de Commissie, J. VAN WaGTENDONK, Secr. Den 1 December 1901 besloot onze afdeeling tot het huren van een eigen vergaderlokaal. Den 8 Maart 1902 werd „de roode zolder" aan de Hoogstraat ingewijd. De Moker wijdde aan die gebeurtenis de volgende beschouwing Van avond wordt ors nieuwe gebouw ingewijd, het eerste Tehuis voer onze ifdeeling. Nog geen 3 jaren geleden werd onze afdeeling opgericht, en nu reeds zijn wij in staat, steunende alleen op eigen kracht en werkzaamheid, een ilgen gebouw te huren. Nu hoeven wij niet meer at te hangen van vreemde zaalverht urders. Nu hoeven wij ons niet meer in onze bijeenkomsten te beperken, om dat de kas dat vereiseht, ot omdat de vereischte zaal niet beschikbaar is op den verlangden dag. Nu staat aan onze propaganda en onzen arbeid niets meer in den weg dan de beperktheid van ons arbeidsvermogen. Met vereende kracht en door groote samenwerking hopen wij dat arbeidsver mogen in korten tijd te vertienvoudigen. Daardoor zullen onze propaganda en onze innerlijke kracht opgroeien tot een hoopvolle belofte voor de toekomst. En na de beteekenis van het bezit van een eigen gebouw voor vrienden en vijanden te hebben uiteengezet, eindigt De Moker haar artikel aldus: In ons eigen gebouw, partijgenooten, daar kunnen wpj elkander sterkeD, daar kunnen wij ons gemeen scha pelijk onttrekken aan den ontmoedigenden invloed van een gedwongen leven in een ellendige maatschappij. Daar kunnen Wij de grondslagen leggen van een eigen nieuwe maatschappij, het pprsip begin maken met de vorming van nieuwe betere toestanden. Dat gebouw, partijgenooten, het ligt aan ons om er het middelpunt van een onafgebroken krach tige propaganda naar buiten van te maken, en het ligt aan ons, om er voor ons zelf een reinigende hoogophefiende kracht van te doen uitgaan, die het leven in de beroerde maatschappij van thans dra gelijker kan maken. Juist 7 jaren nadat onze afdeeling besloot tot het huren van een eigen vergaderlokaal, den 1 December 1908, zal zö „den rooden zolder" aan den Hoogstraat ver laten en een ruimer, grooter gebouw betrekken aan de Boterstraat. Zes jaar en negen maanden is die toode zolder het tehuis onzer partij geweest. Wat is er in dien tjjd veel veranderdWat „De Moker" van 8 Maart 1902 het doel noemde van ons eigen gebouw, is bereikt ge worden. De vakbeweging zich plaatselijk samentrekkend in den Beetnurdersbond, heett in „Constantia" een veilige woning gevonden. Regelmatig is de vakorganisatie vooruitgegaanvoortdurend werden nieuwe vakken ge organiseerd het bezit van „Constantia" maakte dat mogenlijk zelfs de kleinste vakvereeniging vond daar haar tehuis en vond daar den nuttigen omgang en en vaak zoo nocdigen steun van de klassestrijders uit andere vakken. De politieke arbeid rsbeweging heeft in „Constantia" een smidse gevonden, waar zjj de wapenen smeden kon, noodig ter bestrijding barer tegenstanders, een school, waarin zij de krachten vormen en ontwikkelen kon, noodig om haar taak behoorlijk te vervullen, een tribune ook vanwaar z'\) haar meeningen en eischen kon ontvouwen en verdedigen voor het pnbliek. En dan is in dien tijd „Excelsior" ontstaan, onze kranige afdeeliDgszangvereeniging, die regelmatig in ledental en innerlijke kracht is vooruitgegaan en gelei delijk opgroeit tot een der beste koren van Schiedam. Na „Excelsior" kwam „Kunst en Strijd". Ondanks de zeer groote financiëeele moeilijkheden van de maan- deljjksche afbetaling der instrumenten, heeft „Kunst en Strijd" steeds het h ofd boven water weten te houden. Het heeft daarmede levenskracht getoond te bezitten, en door ijverige studie kon het steeds beter werk leve ren. Ook voor deze onderafdeeling is in onze bewe ging een mooie rol weggelegd. Ten slotte kwam ook „Nieuw Leven," onze afdeelings- tooneelclub, waarin groote geestdrift en werklust zit, maar die op ons ongelukkig tooneeltje aan de Hoog straat een slecht werkte: rein had. In ons nieuwe ge bouw zal dat beter zijn. Onder bekwame leiding voort- werkende, zal ook deze onderafdeeling het hare kunnen bijbrengen tot den vooruitgang onzerbeweging, welk een kracht zit er niet in een mooi propagandistisch tooneelstuk. Heen onze afdeeling in Maart 1902 haar rooden zol der betrok, telde ze slechts een paar tientallen leden en beschikte de georganiseerde vakbeweging over slechts eenige tientallen. Nu is dat aantal tot evenveel hon derdtallen opgegroeid. Van een klein groepje gegroeid tot een flinke macht van eenig* honderden dat wil ook zeggen, dat er groote verandering in de organisatie is gekomen. De oude gemoedelijke onderonsjes, waar sommigen het ideaal in zagen en soms nog zien, zijn verdwenen. De souvereiniteit der organisatie heer.-cht, de „leiders" dei- organisatie zijn haar „vertrouwensmannen" maar ook tevens haar dienaren en niets meer. Dat deze overgang van het kleine onder-onsje naar de groote organisatie, van de overheersching van den enkelen persoon naar de souvereiniteit der organisatie, niet geheel zonder moeielijkheden is gegaan, spreekt van zelf. Ook onze afdeeling heeft die moeielijkheden doorgemaakt, maar die strubbelingstjjd, die periode van overgang, duurde slechts kortmet jeugdige kracht kwam zij er spoedig doorheen. En met onverholen .trots wijzen wij op den geest van broederschap en eensgezindheid en op den hoogen adel, die onze beweging kenmerken. Toegerust met den wetenschap der sociaal-democratie, levende in een stad die bijna geheel een stad van arbeiders is, en gedragen door onderlinge broederschap en hooge edele begeerten, gaat onze beweging in haar nieuwe gebouw een heerlijke periode van groei en voor uitgang tegemoet. Vrienden, waakt ervoor, dat er niets onder u komt, dat belemmerend kan werken op den vooruitgang in macht, den vooruitgang in kennis en de vooruitgang in gemeenschapsbewustziju Laten wij met steeds toene mende kracht en kennis, en met steeds groeiende eens gezindheid en broederschap ook in ons nieuw gebouw den strijd voeren, die op „den rooden zolder" de be zieling gat aan onzen arbeidden strijd voor de be vrijding der arbeidersklasseHoog de vaan van den klassenstrijd Bovenstaande motie werd den 24sten December 1906 door mij, in overleg met de soc.-dem. Kamerfraktie, ingediend. Twee jaren zijn dus ongeveer sedert de indiening verstreken, en eenig ongeduld is ten aanzien van het tijdstip der behandeling gewettigd. Toch moet erkend, dat er motiën zijn, die véél ouder zijn en toch nog nimmer zijn behandeld. Dat de Kamer onze 10-urenmotie reeds ééns op de agenda plaatste, waarvan ze echter weer onafgehandeld verdween wegens de uitgebreidheid van het werkloosheidsdebat, bewijst, dat in het Parlement het gewicht van het onderwerp wordt beseft. In December e.k. zouden wij waarschijnlijk dit voorstel hebben kunnen behandelen, daar de voorzitter hiertoe den stoot had gegeven. Evenwel is met onze toestemming nog tot eenig uitstel besloten. Van meer dan eene zijde, ook van den kant dergenen, die voor de zaak waar het om gaat gevoelen, was ons aangeraden om de motie niet te doen behandelen bij de behandeling van een hoofdstuk der Staatsbegrooting. De gejaagdheid der begrootings-discussiën zou aan den ernst der beraadsla gingen over deze belangrijke kwestie afbreuk doen. Wij konden niet anders dan dezen raad opvolgen, in het belang onzer eigen zaak. In het voorjaar van 1909 zal nu de behandeling naar wij hopen volgen. „De Kamer, van oordeel dat, naast de grootst mogelijke beperking van den nachtar beid en betere bescherming van kin deren en jeugdige personen, de wette lijke beperking van den arbeidsduur voor alle volwassen arbeiders, en wel tot tien uren per etmaal, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag."

De Moker | 1908 | | pagina 1