No. 42 ZATERDAG 19 December 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't De Moker Vergadering Zaalcommissie. Uitvoering van Excelsior. Afdeelingsnieuws. nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj v00ruithetaUng. franco per post 80 cent J 3 Losse nummers 2 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Beierlandschestraat 1. Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 80. Te "Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Zondag 5 uur vergadering. Alle leden moeten tegen woordig zijn. Wij wekken partijgenooten en geestverwanten op tot de bpwoning van de uitvoering van Excelsior op a.s. Zondag. Het programma is mooi en onze zangvereen. mag gehoord worden. In mevrouw Troelstra vond zij bovendien een uitmuntende soliste. Huishoudelijke vergadering op Zondag 27 Dec. '08 in „Constantia". Zie de agenda hierachter. Scheurkalenders en Jaarhoekjes zpn weder om Zaterdagavond in „Constantia" verkrijgbaar. Partijgenooten en geestverwanten welke nog een kalender wenschen en niet op de inteekenlijst staan, geven dit uiterlijk Zondag 20 Bee. op in „Constantia" of aan ondergeteekende. Na deze termijn worden geen bestellingen meer aangenomen. Men wachtte dus niet met zich op te geven, want dan krpgt men er geen. Meer bestellen als wp noodig hebben doen wp niet, omdat, als wij ze niet allen kwijt raakten, het schade voor de afdeeling zou worden. Voor den Broch -handel M. J. van Dijk. Soc-Dem. Iiees-Club. Van nu af treedt onder geteekende alleen op als penningmeester dezer club. De leden kunnen Zondagmorgen van 11 Va12Va uur hun contributie komen afdragen. P. Ooms. St. Xic.-Commissie. Zondag 1.1. vergaderde de Commissie voor het gehouden St. Nic.-feest voor de laatste maal. Het bleek dat er deze keer aan het feestje hadden meegedaan 100 meisjes en 95 jongens, dat is ruim 40 kinderen meer dan het vorige jaar. Het feestje was naar ieders genoegen geweest. Uit de rek. en verantwoording van de penninsrmeesteres bleek dat de inkomsten bedroegen i 99.03 en de uitgaven f 95.10 zoodat er een saldo was van i 3.93. Met den verkoop van toegangsbewijzen hebben wij dit batig saldo gekregen, anders had het juist het tegendeel geweest. Met algemeene stemmen werd besloten het saldo te verdeden als volgtf 0.43 als steun van De Moker en voor het resteerende 7 aandeelen in de meubeleering van het gebouw te nemen. Wij ver trouwen dat wij hiermee naar ieders zin het over schietende hebben bestemd. De aandeelen worden bij het secretariaat der afdeeling bewaard. Nadat nog was verzocht om openlyk onzen dank te be tuigen aan de gevers van vrijwillige bijdragen, zoowel binnen als buiten de stad(hetgeen wp hierbij ook doen) werd de Commissie door den voorzitter yoor- loopig namens d^ afdeeling bedankt voor hare moeiljjke en vele werkzaamheden en ontbonden, waarna de ver gadering werd gesloten. v- D. Bureau van Bedaktie Gebouw „COWSTANTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven Socialistischs „Droombeelden" en Kapitalistische Werkelijkheid. „De strijd der socialistische arbeiders is een jacht op droombeelden-" Er zpn nog tegenstanders die het beweren. Zp heb ben lange jaren moeten slapen om zoo iets te kunnen zeggenzij rekenen nog met vroegere socialistische be weringen, welker leuzen en idealen grond voor hun bewering zouden kunnen geven. Maar, in trouwe, wan- neeu men niet oliedom is, ook maar iets kent van wat deygansche wereld beweegthet socialisme, dan uit mem in den tegenwoordigen tijd dergelpke beweringen niet meer. Tenzij men over een rnim geweten bechikt en ieder strijdmiddel geoorloofd acht, wanneer het maar is gericht tegen de sociaal-democratie. Is dit het geval met het dezer dagen te Vlissingen verspreidde „Anti-revolutionair Propagandablaadje," dat met zpn quasi-onschuldigen maar toch giftigen inhoud bestemd is ter overdenking door de vrome zielen in Kerstmaand 1908? Ons streven vertoont twee zijden. De eenever hooging van het levenspeil der arbeiders en van de weerbaarheid hunner klasse, te bereiken binnen het raam van het bestaande, door sociale hervormi gen de andere: de omzetting van het tegenwoordige, kapi talistische, stelsel van voortbrenging in een socialistisch. Den strijd voor sociale hervormingen zal zelfs de anti-revolutionair, die in de praktijk geen vriend van sociale hervormingen van beteekenis is, niet een jacht op droombeelden noemen. Rest dus de strijd die moet uitloopen op de verwezen lijking van het socialisme. Riepen wij in den blinde weghet moet niet langer zijn zooals thansconcurrentie, voortdurende strijd van den een tegen dea ander, maar in de plaats daarvan moet komen een werken met elkaar en voor elkaar, dan, ja dan zon ons terecht kunnen worden tegenge worpen dat wij streden voor een hersenschim. Maar onze leer, en daarmede onze strijd, is gebouwd op de kennis der maatschappelijke ontwikkeling. Wp zien het klein-bedrpf afnecen en het groot bedrijf in beteekenis reusachtig stijgen. Het aantal loonarbeiders neemt daarbij toede door het groot kapitaal onteigende handwerksbaas. de door den bazaar geruïneerde kleine winkelier, moeten arbeider ol be diende worden iu de zaak van hem, die hen heeft ten onder gebracht. Deze samentrekking der bedrijven gaat steeds voort. De groot-bedrijven vereenigen zich tot reuzenonder- nemingen, kartels en trusts die gan-che bedrijfs takken beheerschen en alle verbruikers naar hun pp pen doen dansen. De groot kapitalisten hebben begrepen, dat het voordeeliger is te zauen het publiek uit te plun- dan elkaar dood te concurreeren. Zoo komt er in onze stelsellooze, anarchistische, voortbrenging reeds eenige regel. Zij het ook een regel, die slechts rekent met de belangen der groote onder nemers en niet met die van de verbruikers. Wanneer de voortbrenging geschiedt in tienduizend kleine bedrptjes, ieder met een eigen afzetgebiedje, is een maatschappelijke regeling vau de voortbrenging ondoenlijk. Een voortbrenging, plaats hebbende in' enkele honderden gro-tbedrpven, maakt een overzicht van het benoodigde mogelijk en kan daarmee maatschap pelijk, socialistisch zijn. Aan deze mogelpkheid van gemeenschappelijke pro ductie paart zich een tweedede kapitalist kan in de voortbrenging worden gemist. Vroeger, toen de baas z-lf medewerkte in de werk plaats, gelpk nu nog in de kleine bedrijfjes gebeurt, was bij onmisbaar. Thans echter heelt de kapitalist iu het reuzenbedrijf een gansch leger van hoogere en lagere ambtenaren, van meesterknechts en arbeiders in ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortiag. zijn dienst, die allen arbeid, hoofd- en handenarbeid, verrichten. Hij geeft alleen zijn geld en de zaak mar cheert evengoed of hij aanwezig, dan wel of hp maan denlang achtereen voor zijn plezier op reis 's. In deze grootbedrijven, waar allerlei arbeid in elkaar grijpt, waar de grootst mogelijke orde, regel en arbeids- verdeeling is doorgevoerd, is er samenwerken vooréën doel is de arbeid in dit opzicht dus socialistisch. Maar het doel waarvoor wordt samengewerkt is verre van socialistisch, het is de verrijking van èéu enkele, die door door zijn kapitaal macht allen dwingt te werken voor hem. Treedt in de plaats van dit doal dit andere, dat de opbrengst van den gezamenlpken arbeid strekt ten bate van allen die dien arbeid verrichten, dan is het socialisme tot werkelijkheid geworden. In verschillende takken van bedrijf zijn wij nog niet zoo ver. maar in vele van de meest belangrijke indus- triën heeft de ontwikkelingsgang reeds geleid tot de mogelijkheid van socialistische voortbrenging. Van de arbeiders hangt het af deze mogelpkheid in een blijde werkelijkheid te doen verkeeren. Daartoe hebben zij alle reden Hun menschelijke arbeidskracht is in het kapitalis tisch stelsel een waar als andere waren. Zij wordt alleen gekocht als er winst uit te slaan isvoorziet de ondernemer geen winst, de koop wordt niet gesloten en de arbeider kan hongeren. Maar zelfs wanneer de koop wel gesloten wordt, welk een ongelijkheid is dan nog bij de beide partijen. Voor den kapitalist onmetelijke schatten, nooit ge droomde ophooping van kapitaalvoor den arbeider de lange arbeidsdag, het lage loon en daarmee onvol doende voeding, slechte woning, grooter ziektegevaar, vroege ouderdom en ontijdige dood, geringe ontwikke ling, weinig of geen genot, kortom een leven van kommer en ellende. De arbeider nu, die weet dat dit alles kan verande ren, dat het slechts van hem en zijne klassegenooten afhangt, om het droeve heden in een gelukkige toe komst te zien veranderen, wordt socialist, on geeft zijn beste krachten in den strijd, die voor hem als het ware een strijd om het leven beteekent. De maatschappij zelf dus heeft door hare ontwikkeling de mogelijkheid van het socialisme geschapen en zp heeft voorts de arbeidersklasse in het leven geroepen, de talrijkste aller klassen, die er alle belang bij heeft om uit het kapitalisme te worden verlost en te strijden voor het socialisme. Dezen strijd is het dien de sociaal democratie voert, welke dus geworteld is iu het maat schappelijke leven zelf en vrij is van elke utopistische leuze of gedachte. Van de maatschappelijke ontwikkeling is echter niet alleen de arbeidersklasse met haar strpd voor het socia lisme een productook de kleine en matig groote mid denstand, groote groepen van lagere, ja zelfs van hoogere ambtenaren en beambten, hebben onder het kapitalistisch stelsel niets te hopeu. Ook voor hem beteekent het socialisme een blijde uitkomst. Velen hnnuer zien dit nog niet inzij meenen in het socialisme een vijand te moeten zien en beseffen niet, dat bet het kapitalisme is dat hen drukt en dat juist het socialisme hen vrij zal doen ademhalen, maar ook hier komt het ontwaken. Allen die niet groot kapitalist zijn of ten nauwste aan het groot-kapitalisme zijn verknocht, zulleu vroeg of laat hun vertrouwen aan de strijdende arbeidersklasse schenken. De strijd der sociaal-democratie grppt steeds verder om zich heenhaar invloed wast met den dag. Dat kannen de verdedigers van het kapitalisme niet ver dragen, en zp zoeken naar middelen om degenen, die aangewezen zpu om sociaal-democraat te worden de arbeiders ia de eerste plaats, van de organisatie hunner klasse af honden. Daartoe wordt de godsdienst tegen het socialisme uitgespeeld. Schandelijker volksbedrog is niet denkbaar, waar de meest vooraanstaande woord-

De Moker | 1908 | | pagina 1