Uit de Vakverenigingen. Ylaardingsche IJzerkoekjes. ms om tot 10 waar iO man 1 groo- ijn 24- maar op den van in validen kwam het regiment te Amersfoort terug. Is ,t te verwonderen dat er een geest van diepe onte vredenheid en verbittering bij de afgebeulde miliciens heerschte Van Zondag 20 op Maandag 21 Sept. was er 's nachts oorlog uitgebroken tusschen het 9e Reg. Inf. dat in den van Zeist en het 5e Reg. dat in Amersfoort le gerde. Bij het 5e werd om 12 uur, bij het 9e om 1 uur reveille geblazen. Om 2 uur werd door het 5e, om 3 uur door het 9e afgemarcheerd. Na eenige uien marcheeren in de duisternis, kwam het omstreeks halt 6 tot een treffen. De oorlogstoetand duurde tot ongeveer 10 uur, waarna de beide regimenten heel vreedzaam op de Lensderheide gingen eten en rusten tot half 12. Toen dacht ieder, dat ff nu 'van a's nachts 12 a 1 uur af, welletjes was, maar neende milicien wikt, gene raal Nierstrasz beschikter werd een militaire marsch ondernomen naar Soest. Bij trosjes vielen ze uit, de af- milicienq die op het heetst van den dag uren door de brandende hei moesten loopen. Den vol genden dag bleek, uit een rapport dat door de compag nies-commandanten moest worden ingeleverd, dat al dat afbeulei en martelen was geweest om eens te zien hoe- er wel zouden uitvallenEu voor zoo'n spelletje worden de volksjongens, waaronder zeer velen gehuwd en vader zijn, uit hun gezinuen en hun werk gehaald. En zoo zouden we kunnen voortgaan met u onder iet oog te brengen hoe 't overal, in alle garnizoenen gesteld is geweest. Hoe in Hoorn door de aanhoudende regens de toestand van hen, die in tenten op het Doele- plein waren ondergebracht, zoo erg werd, dat de tenten moesten worden verplaatst. Hoe diezelfde menschen, die, door dat al huti ouder en bovenkleeren door eu door nat waren, geer, draad aan hun lichaam meer droog toch steeds dag aan dag marscbjes moesten van 25 tot 30 kilometer. Hoe daar een milicien die over de aardappelen klaagt, omdat ze slechter waren dan die bij hem thuis de varkens kregen, werd gestraft met vier dagen politiekamer. Hoe in den Haag 800 in de vlakte Waalsdorp in het duin bivakkeerden bij onafgebroken stortregens. Hoe in Utrecht bij den aanvang van een marsch, raarbij over Vechte, Buunik en Houten weer naar Utrecht werd „gewandeld", werd bekend gemaakt dat allen, die uitvielen of hun voeten stukliepen, geen 24 mr permissie zouden krijgen. Hoe daar door een abuis van den kapitein van de week werd uitgerukt zonder koffie en brood, terwijl de duur van den marsch van dien aard was, dat dit wel moest meegenomen worden. Toen hierover geklaagd werd, kreeg men ten antwoerd't Is nu eenmaal zoo, er nou maar niet over te kankeren. (Kazerne-Hol- landsch Hoe in Haarlem op Maandag 7 Sept. van 's morgens tot 12 uur dienst was. 's Avonds om 7 uur werd uitge rukt tot half 12 vooravondvelddienst. Dinsdagsmorgens weer om 5 uur op en om 7 uur naar ZaudvQort, waar onder allerlei martelingen werd „geoefend" tot 12 uur, oodat men om 3 uur weer in de kazerne terugkwam. Hoe in Breda een Bataljons-Commandant ten aan- schouwe van een 500 hongerige manschappen, die geen i brood en koffie mee moesten nemen en snakten naar Iwat eten en drinken, kalm zijn broodje durfde opeten, Hoe daar den menschen, die niet verder kon den, werd verboden naar de kazerne terug te gaan en mesten blijven liggen tot de troep weer terugkwam. Sommigen lagen daar van half 10 tot half 4 in een kouden September nacht. Hoe een huisvader drie nachten politiekamer kreeg, omdat hij tegen het verbod in een appel kocht. Ongehoorde brutaliteit Hoe de lui uit Leeuwarden op den dag dat zij naar den kamp van Zeist vertrokken, 's morgens oo 4 uur drie ons brood kregen ed daarop moesten leven totdat hen 's middags na 5 uurboonen met spek werden l verstrekt. Hoe te Ede de miliciens na 's morgens om 8 uur te ijn uitgerukt, 's avonds om half 6 terugkwamen iu en toestand vreeselijk om aan te zien. Hoe hen voor i dien buitengewoon zwaren dienst bij het soldij uitbeta len... 3 cent extra werd gegevenals meende men daarmede de heerschende verbittering af' te koopeo. Hoe... maar genoeg. En- nu vragen wij: „aan wie(n) de schuld En helaas, ons antwoord moet luidenAan U, betrokkenen, die straks ia de kazernes, wanneer ge weer „op" moet komen, weer loopt te „kankeren". Deze gruwelijke toestanden zullen m blijven, neen, nog erger worden, tenzij ge U als één man aansluit bij onzen Bond, die strijd tegen de 3e herhalingsoefening, tegen den Landweer, tegen Krijgsraad (dat middeleeuwsche moois) in vredes tijd! Schudt thans eens de Jan-Saliegeest af, wordt wakker en sluit U bij honderden aan. Dan zal 't uit Op plaatsen, waar geen afd. gevestigd zijn, stelle men zich in verbinding met den secretaris van het IB.C. J. Wansbeek, N. Kerkstraat 137, Amsterdam. Voorts voor de afdeelingen Amsterdam bij C. J. Wansbeek, N. Kerkstraat 137. nkhuizeu C. Moleman, N. Westerstraat 112. (houwW. de Haan, A 220 Zwart. GoudaC. J. IJselstijn, Vorstmanstraat 415. GouderakM. Dame. Groningen C. Alberts, Selwerderdwarsstraat 9. Den Haag: W. ,T. van Raalte, v. Kinsbergenstr. 154. Middelburg: A. Munk, Zusterstraat I 201. OudkarspelG. Kooiman. Schiedam: N. E. v. d. Bos, Hofje van Belois 7. TerneuzenH. Dels, Javastraat 34. Andijk W. Dol. Lochum J. Hageweg, Zwiepscheweg. Delft: W. A. den Held, Zuiderst;aat 126. Vlaardingen J. van Eijk, Oosterstraat 38. Dordrecht: H. de Ruyter, Spuiweg 80. 's GravendeelJb. Visser Rzn. Is dat juist? In het laatste no. van De Oe- meentewerkman plaats de redactie bij de mededeeling van den Schiedamschen Correspondent, dat de afd. van den Bond van Gem.-Werkl. eenige aandeelen in de rentelooze leening voor het ameublement van Constantia nam, de volgende noot Wjj brengen bescheiden in heriimeriug dat de fiuancieele moeilijkheden van het H.-B. nog niet geweken zijn. Als er dus afd. zjjn die wat wenschen af te staan, ook als „renteloos voorschot" dat zij dan in de eerste plaats eens om hun eigen zaak willen denken. Wjj zijn evenals de red. van den Gemeentewerkman vai meening dat de vakvereenigingen vóór alles hun vakbelangen hebben te behartigen en dat de goede gang van zaken in een vakbond vóór alles afhangt van de trouw en de werkzaamheid der afdeelingen. Maar de bloei van een afdeeling wordt toch voor een groot deel weer bepaald door plaatselijke omstandig heden. En de vakvereenigingen te Schiedam danken de mogelijkheid van hun ontwikkeling voor een zeer belangrijk deel aan het bestaau van „Constontia." Daarom is het van de vakvereenigingen hier ter stede zeer goed gezien, dat zij zich niet onttrekken aan de mede-instandhouding van ons vereenigingsgebouw. En voor zoover in de aangehaalde noot critiek zit, is deze niet juist. Schildersgez. Vrijdag 11 Dec. '084hield de Afd. Schiedam der N. S. G. B. hare gewone H.H. vergadering. Deze vergad. was in tegenstelling met de laatste, die wegens de slechte opkomst niet door kon gaan, druk bezocht. De agenda was er ook belangrjjk genoeg voor, wij zagen zelfs gezichten die wij in laug niet hadden gezien. Na opening door den voorz. werden de notulen voor gelezen en ongewijzigd goedgek., waarna aan de orde kwamen de ingek. stukken. Hierbjj was een schrijven der afd. Schiedam v d. S. D. A. P. met het verzoek onze vergaderingen in het nieuwe gebouw der afd. te houden, waarbij wij niet alleen hunne afd. steunden, maar tevens ook op onze plaats waren. Als voorstel, werd dit met op een na algemeene stemmen aange nomen. Eveneens een schrijven van dezelfde afd. om een tiental rentelooze aandeelen voor de meubileering van het nieuwe gebouw te koopen. Dit moest evenwel om finantiëele redenen uitgesteld worden. Uit het ver slag v. d. penningm. bleek er in kas te zijn een saldo van f 8.52. Als seer, en comm. werden de beide af tredende functionarissen met groote meerderheid van stemmen herbenoemd. Als lid der commissie v controle werd benoemd A. Gemmel. Voor afgevaardigde naar het a.s. Congres der Bond te Utrecht, werd onze voorz. J. M v. Pelt aangewezen. De beschrijvingsbrief lokte nog al eenige discussie uit. De Voorzitter vraagt vervolgens wie zich op wil geven als huisbezoeker, om hier ter plaatse de winter- propaganda weer te voeren, waarvoor zich opgaven 1 leden, zegge éénNadat de voorz. er nog op ge wezen had dat de leden dit niet moesten overlaten aan het bestuur dat toch alreeds voor bijna alles opdraait en nu nogmaals de vergad. gevraagd te hebben of er geen liefhebbers waren, kwam hij tot geeu verder resultaat en daar voor de rondvraag zich niemand opgaf, sloot hij onder daukzegging aan de leden voor hunne opkomst de vergadering, met de wensch dat wjj in 't vervolg altijd zoo'n druk bezochte vergad. mochten hebben. Nu het ware wenschelijk ook; ten eerste is het voor leden de gemakkelijkste weg om, van alles wat er in en om de afd. gebeurt, op de hoogte te blijven. Ten tweede is het voor het Bestuur ook veel pleizieriger om een druk bezochte vergad. te hebben dan een waar nog niet een derde der leden aanwezig is. Dan kunnen er te minste besluiten genomen worden en behoeft het Best. niet de leden af te loopen. Vindt ge zelf ook niet, Kameraden Nu, tevens spreek ik ook met den voor zitter de wensch uit dat wjj nog vele vergaderingen en druk bezochte mogen hebben. Maar dat er zich dan meer leden opgeven als huisbezoekers dan nu het geval was. Drankbereiders. Onze afd. hield Woensdag 9' Dec. in „Het Volkshuis" eene huish. verg. Na goed keuring der notulen werden de ingekomen stukken af gehandeld. Naar de betooging iu den Haag van den Bond van Miliciens tegen de 3de herhalingsoefening werd besloten een afgevaardigde te zenden. Mededee ling werd gedaan dat het bestuur een onderhoud ver zocht had aan het bestuur van den Brandersbond be treffende het stilstaan der branderijen op de a.s. feest dagen. Dit werd door de vergadering goedgekeurd. Het ingekomen schrijven van de afd. Schiedam der S. D. A. P., met verzoek in haar nieuwe gebouw te ve-gaderen, lokte een uitvoerige discussie uit. Ten slotte werd een voorstel van uit de vergadering om in „Constantia" te vergaderen in stemming gebracht. Dit werd bij schriftelijke stemming, met groote meerderheid aangenomen. Iu verband met deze uitslag, wees de propagandist Kruit de voorstemmers er op dat zjj nu consequent verplicht waren, aan het huisbezoek deel te nemen. Bij de rondvraag werd gevraagd, wat het bestuur nog zou doen met het oog op de in werking treding op 1 Februari van het arbeidscontract. Door Kruit werd toezegging gedaan, dat zoo spoedig mogelijk een of twee cursusvergaderingen gehouden zouden worden, waar hij de beteekenis dezer wet voor de leden zon uiteen zetten. Tevens raadde hij de leden aan mocht het zijn dat hun nu reeds een contract werd aangeboden, dit niet te teekenen, doch zich onverwijld tot het bestuur te wenden. Hierna werd de vergadering door dei Vi orzitter ge sloten. Da Secretaris. Vrye dagen. Door de afd. Scbielam van den Drankoereidersbond. is het volgende adres verzonden Schiedam, 3 Dec. 1908. Aan het Bestuur van den „Braniersbond", Alhier. Mijne Heeren Naar aanleieing van het reeds eenige jaren achtereen door onze organisatie tot Uwen bond gerichtte verzoek, m tijdens de feestdagen de brander jjen zooveel mogelijks til te laten staan, en omdat er toen bezwaren bestonden, die dit verhinderden, welke bezwaren volgens onze be scheiden meening nu niet bestaan, meeneu wjj thans liet zelfde verzoek weer tot U te moeten richten. Met het oog op de a.s Kerstdagen zag onze afdeeling gaarne, dat er een bespreking plaats vond over boven staand verzoek tusschen Uwen bond en onze afdeeling, terwijl wij zeer gaarne aan U overlaten, tijd en plaats voor deze conferentie te bepalen. Uw antwoord iu deze spoedig tegemoet ziende, Hoogachtend, Het Bestuur der afd. Schiedam van den Alg. Ned. Bond van werkl. in alcohol houdende en alcoholvrije dranken. Nieuwste editie: Christelijke Demokratie. II Trokken wij in ons vorig artikel uit het aan gehaald stel argumenten kostelijk de conclusies, dat zjj noodzakelijkerwijs moeten voeren tot onverzoenlijke be strijding, tot grondige afbraak van het kapitalistisch stelsel, thans willen wij dit wat nader toelichten en aantoonen, dat men bij kalm rustig nadenken, zonder bezield te zijn met angst en vrees voor de uit deze beschouwing voortvloeiende consequenties, tot deze conclusie moet komen. Door tenslotte daaraan de conclusies van den nieuwen hoofdman der christen democraten te toetsen, zal de zwakheid en machteloos heid van zijn en hun standpunt overduidelijk zijn. Indien de misstanden in onze maatschappij zich be perkten tot slechts hier of daar voorkomend tijdelijk te lage loonen of te lange werktijden, dan zou zelfs met een betrekkelijk zwakke tijdeljjk aftredende plaatse lijke organisatie hieraan paal en perk kunnen worden gesteld, en van een'gerlei maatschappelijk kwaad zou geen sprake behoeven tq zijn. Maar uit de argumentatie van dezen christen-demo- kraat, blijkt dat hij zoo goed als wij inziet, dat wij hebben te doen met een complex van maatschappe lijke ongerechtigheden, waartegen een langdurigen, systematischen en hardnekkigen strijd zal moeten worden gevoerd. Maar indien wjj dan niet hebben te doen met een enkel tijd erk en plaatselijk betreurens waardig verschijnsel, doch met overal in steeds heviger mate opk mende kwalen, komt dau niet de gedachte bij hem op dat wij dau niet hebben te doen met die weinig beteekenenae pijuen en onpasselijkheden die zelfs den gezondsten mensch wel eens voor een wijle kunnen treffen, maar met de crisissen die zwakke en door ziekte lichamen teisteren Te meer moesten die gedachten ook bjj hem post vatten, waar hjj na te hebben aangetoond dat deze maatschappij voor de massa des volks weinig goeds in haar schoot bergt argumenteert Het kapitaal ver nietigt den middenstand"„onthoudt den arbeider zijn loon" „tracht voor zoo weinig mogeljjk geld zooveel mogelijk uit hem te halen"; „het drijft hem op de grens van den onde gang" doch - dit alles is niet de schuld van een mensch, het is de schuld van het stelsel.] Indien onze christen-democraten bij dezen hunne argu- D.

De Moker | 1908 | | pagina 3