Sociaal-DemocratiscliB Arbeiders-Partij, Geen rommel IS TEBPUATST van NIEUWSTRAAT 28 naar Zangvereen. „EXCELSIOR", ZANGUITVOERING NIEUW M &LTH.B0ND Mevrouw SCHAMLL ill Onderafd. der S. D. A< P. aid. SCHIEDAM. op Zondag 20 Dec. a.s 's av. 8 uur in he Gebouw „Constantia", Boterstraat. Medewerking van Mevr. Troelstra-de Vries (Sopraan en Dr. J. van Leeuwen (Pianobegeleiding). Afdeeling SCHIEDAM, Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zij in groote sorteering ve krijgbaar tegen de koopste prijzen bij: Hugo de Grootstraat 91 mentatie één oogenblik willen doordenken en de con clusies daarvan durven aanvaarden, dan zullen zij met ons moeten instemmen, indien wij zeggenDe strijd om den levensstandaard van de massa des volks tegen de aanvallen van het kapitaal te beschermen en hem te verbeteren, die strijd is goed en noodzakelijk, maar hjj zal ontaarden tot een weinig succesvollen, degene- reerenden kamp, zonder einde, indien niet tevens het vooropgezette doel van den strijd isDe oorzaak van den treurigen maatschappelijken toestand, het stelsel, met zqn „zondige'" strekking, uit te schakelen, te doen verdwijnen en te vervangen door een ander stelsel, zonder „zondige" strekking Indien „dit alles niet de schuld is van den mensch, maar van het stelseldan dient niet alleen de strijd te worden aangebonden tegen de gevolgen waaronder wij gebukt gaan, doch niet minder scherp en krachtig tegen het stelsel zelf, dat dit alles over onze hoofden bracht en „tot in lengte van dagen over onze hoofden zou blijven brengen, indien wij ons niet opmaakten en ten doel stelden het te vervangen door een stelsel, dat in stede van ontbering en smart, overvloed en vreugde over ons bracht Wie dit, na aldus te heliben geargumenteerd, niet inziet, nog tracht met behoud en binnen het raam van h t kapitalistische stelsel, afdoende verbetering te brengen in den maatschappelijken toestand, is als het vrouwtje dat poogde met den dweil de opkomende en overstroomende oceaan uit haar huis te houden Komt nu deze christen-democraat tot deze eenige, na zijn eigen woorden, voor de hand liggende conclusie Komt hij tot het besluit dat dus de arbeiders zonder onderscheid, van welke godsdienstige richting ook en natuurlijk met eerbiediging van elkanders godsdienstige opvattingen, zich hebben te organiseeren in algemeene vakorganisaties, teneinde den strijd tegen het patronaat en het kapitaal voor directe verbeteringen te voeren Komt hij tot het besluit dat dus de arbeiders en allen, die de noodzakelijkheid van den strjjd tegen het kapi talistisch stelsel inzien, zich op politiek terrein hebben te organiseeren tot ééne groote partij, die zich de ver nietiging van dit „zondig" kapitalistisch stelsel ten doel stelt en de middelen daartoe zoekt en toepast Concludeert hij dat vakorganisatie en politieke partij in harmonie met elkaar hebben te leven en te strijden de politieke partij de pogingen der vakorganisatie steu nend en zooveel mogelijk trachtend de door haar be vochten voordeelen vaster te leggen en over anderen uit te breidende vakorganisatie de pogingen der po litieke partij tot beknotting van de macht en den invloed van het kapitaal en het kapitalistisch stelsel onder steunend De lezer verwachte niet te veel van den durf der politieke christenen. De redeneering, zoo mooi opgezet en zoo juist, zou, indien haar consequenties werden aanvaard, de heeren onmiddellijk bij de sociaal-demokraten doen belanden En daarvoor moeten zij, ingeroest als zij zjjn in voor oord eelen tegen ons, oppassen Bliezen de vorige bevelhebbers van de Ylaardingsche afleeling der Christen-demokraten armee al spoedig den aftocht, het zou te veel gevergd zijn van dezen nieuwen hoofdman met slappen knieën te verwachten dat hij deze verschrikkelijke consequentie zon durven aan vaarden. Neen, van algemeene vakvereenigingen moet hij niets hebben. De „christelijke" arbeiders moeten zich stellen op „christelijk-nationale" (brrr.) standpunt en christelijke vakorganisaties oprichten. De katholieken apart, de neutralen apart, de socialen apart Algemeene vakvereenigingen, dat kan niet, want „dat hebben de sociaal-democraten onmogelijk gemaakt." Zij „met hun onbewezen dogma van den klassenstrijd", „met hun politiek", „hun verovering van den Staat ten bate van de maatschappij". „Zij willen van de vakver- eeniging een politiek instrument maken van de arbei derspartij." „Zij willen de rechten der kerk aantasten", „het huisgezin uiteenrukken," „de school gebruiken als pro pagandamiddel voorhnnne materialistische denkbeelden." Neen, „de christen-arbeiders zjjn als vanzelf geroepen tegen deze verkeerde insluipsels positie te nemen" Over al dit moois zullen we het de volgende week in een slotartikel nog wel even hebben. Maar waar wjj voor ditmaal den nadruk op willen leggen, dat is op de zwakheid en machteloosheid van dit standpunt. De kwaal kennen, de geneesmiddelen kennen, en voor de toepassing daarvan uit vooroordeel en gebrek aan durf terugdeinzen, daar kan niet veel uit groeien. Hebben onze „christen-demokraten" tot nu toe weinig pleizier beleefd en niet veel meer dan tegenspoed gekend, het is niet gewaagd te voorspellen dat het onder hun nieuwen aanvoerder niet veel beter zal gaan. Afdeelingsnieuws. In de j.l. Zondagmorgen gehouden huishoudelijke vergadering van de afdeeling onzer partij, wijdde jde Voorzitter bij de opening der vergadering eeniga woorden aan de a. s. Kamer- en Raadsverkiezingen. Hij sprak den wensch uit dat, waar het a.s. jaar veel van den ijver en toewijding der leden zal vragen, deze ruimschoots zal gegeven worden. Wederkeerig zal ook het bestuur zijn uiterste best weten te doen. Allereerst werd medegedeeld dat het nog niet gelukt was voor het houden eener openbare vergadering een spreker te krijgenvervolgens dat sinds onze vorige vergadering zes nieuwe leden waren toegetreden, welke, voor zoover zij aanwezig waren, een welkom door den voorzitter werd toegeroepen. Onder de ingekomen stukken was o. m. een schrijven van de afdeeling Schiedam en van het partijbestuur inzake de kamerverkiezing. Besloten werd, de kandidaat door Schiedam gesteld, Dr. J. van Leeuwen, als no. 1 op de groslijst, die het partijbestuur moet worden toe gezonden, te plaatsen, en werd deze verder aangevuld met Spiekman, Helsdingen, Schaper en Duis. Mede in verband hiermede zou den leden gevraagd worden of ze tot een vrijwillige contributieverhoogiug van één of twee centen per week wilden besluiten. Daarna werd door de St. Nicolaas-commissie verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat dit jaar 80 kinderen aan 't feestje hadden deelgenomen, tegenover 40 ver leden jaar, en de ontv ngsteu de uitgaven gedekt hadden. Eveneens werd verslag uitgebracht over de adres beweging inzake het gemeentelijk werkloozenfonds. Na afhandeling van enkele zaken van meer huis- houdslijken aard, had een voorloopige bespreking plaats over een eigen vergaderlokaal. Een bod, ons door iemand gedaan om tegen zekere voorwaarden, een flinke localiteit te huren, kon echter nog worden aanvaard. De aanklacht van het bestuur zal echter op taak gevestigd blijven. Metaalbewerkersbond. De Zaterdag 12 Dec. j.l. door den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond uitge schreven feestelijke vergadering, ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan is uitstekend geslaagd. Voor een propvolle zaal werd het programma verdienstelijke wijze afgewerkt. De muziekvereeniging „Voorwaarts" bracht hs nnmmers ten gehoore op een wijze, waaruit de voor uitgang in het kunnen dezer vereeniging duidelijk bleek, Jammer dat de Tooneelvereeniging, die ditmaal haar beste beentje had voorgezet, wier spel eveneens zeer bleek te zijn verbeterd, zulk een tegenvaller had. Hel publiek bleek echter jegens den invaller, die zoo'a moeilijken en ondankbaren taak had te vervullen zeer toegevend gezind. Het daverend applaus bewees dat het stak zeer tengenoege der aanwezigen was gespeeld, Vooral den figuur van den vrekkigen „Grijpvogel" I uitbundig succes. Ook de hnlde-coupletten aan de afdeeling, waarin de standvastigheid der bestuurders, het getreiter der anar chistische „kameraden" en de successen der afd. wer den bezongen oogsten zeer veel bjjval, terwijl de liede ren, door het dubbel-mannen-kwartet „Entre Nona, tengehoore gebracht, zoo in den smaak bleken te val len, dat de zangers wel een nummertje toe moesten geven. Ook het propagandistische deel van den avond was uitstekend verzorgd, met een rede van den bondsvoor zitter Dekkers, die de lauwheid en laksheid, de neutra liteit der nog niet georganiseerden op krachtige geeselde. Een gezellig bal besloot den avond. Cursusvergadering S. D. A. P. De leden zij medegedeeld dat de cursusvërgadering op a.s. Zondag 20 December niet doorgaat. In een openbare vergadering der „vqje" op denzelfden tijd te houden in „De Vriendschap," Markgraaflaan, spreekt Rijnders van Amsterdam, koop zal dan debatteeren. Flink zooSedert onze laatste opgave is weder een 10 tal nieuwe abonné's op ons dagblad Volk gewonnen. STEMPEMIJfG. Schiedam. Een zwerveling 5 ct.Moker verkocht 2 ct.K. 2 ct.De Moker 20 ct.P. 10 ct.Overschot St. Nico- laasfeest 43 ct. In de bus. Vorige week A 10 ct.B 9 ct.C 1 ct. Deze week A 10 ct.B 9 ct.C 1 ct. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 27 Pee. 's mor gens lO u, in Constantia". AGENDA: 1. Opening en Notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. 3-maand. financ. verslag van „De Moker". 5. Wat verder ter tafel zal word-n ge bracht. 6. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. maar Prima, zeer grove KACHELKOLEM, f 1.— per H.L. GAS-COKES tegen fabrieksprijs. Puike Brielsche Eigenheimers f 2 a f 2.25 per 70 Kilo. Zeenwsche Blauwen f2.70 per 70 Kilo. Voor deugd en kwaliteit wordt ingestaan. Aanbevelend, Gebr. JANSON. Hoofdstraat 121. NB. Bestellingen worden vrij aan huis. bzorgd e Briefkaarten worden vergoed. Uitgevoerd zullen worden o.m.het koorwerk „PRINSES EEZE" (naar het Dui vertaald) van A. SCHULZ en de bekroonde nummers op het Concours te Dordrec Toegangsbewijzen met tekst der liederen a 20 cents zijn verkrijgbaar bjj f HOEK, Singel,7. CAM, BroersveldH. ERKELENS, Warande, hoek Mauritsstr, C. KORPEL, Groenelaan, hoek Beierl.straat en in het Gebouw „CONSTANTIA Boterstraat. verstrekt kosteloos alle inlichtingen den Bond betreffende, Adres: Oosterstraat 54, waar tevens de gedipl. deskundige, Mej. E. H. VAM DEE MEER, dagelijks is te ontbieden en AELE middelen van den Bond voor de leden tegen kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Voor niet-leden tegen een kleine verhooging. HET BESTUUR. ROTTERDAM. Rovenh Het Bureau voor Arbeidersrecht BOTERSTRAAT 30.

De Moker | 1908 | | pagina 4