Sociaal-Democratiscie Artoifa-Partij, Preservatifs Mevrouw SCHAMLE, Aan de Partijgenooten. Duitsche Kachelkolen Bruinkool Briketten Mooi Brandhout GEKLOPTE COKES Aan Gehuwden. H. SPETTEK Co„ Bureau voor Arbeidersrecht. Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Hugo de Grootstraat 91 Lydelyker is't en nutter, dat men altyd zotheyd schryft, Dan zyn penne wys laat wezen, ala men zelfs nog onwys blyft. D. R. CAMPHUYSEN. Naar aanleiding van het insinneerende stnkje in uw laatste nummer wenschte ik wel eenige opheldering hieromtrent te verstrekken. M\jn idee is: dat, wanneer men zijn klanten een cadeau zendt, het ongepast is daarbjj Nieuwjaar te wenschendat ik hiermede goed gezien heb, bewijst dat bij twee klanten de scheurka lender werd geweigerd en naar ik zeker ben, om van de half verplichte fooi gevrijwaard te zjjn. Den jongen die ze rondbracht, had ik niet verboden te wenschen, er niet om denkende dat hij dit uit eigen beweging zou doen. Toen ik dus bemerkte, dat hij dit gedaan had, gelastte ik hem het geld terug te geven, om dit bij de respectieve gevers te doen terugbezorgen. Dit bedrag was niet f 1.20 maar 96 cent, daar 't ventje er 24 cents van had uitgegeven, zoodat b\j de teruggave 24 cent te kort kwam, die ik er moest bijleggen. Nu zullen som migen en waaronder ook voorzeker de redactie van „De Moker" deze handelwijze niet goedvinden en bewe ren dat het geld den jongen toekwam. Om nu ook die sommigen en u hun zin te geven heb ik den jongen de van hem ternggeëischte 96 cent weder ter hand gesteld. Ook is de jongen, zooals het praatje liep niet door mij ontslagen, maar nog bjj m\j. 't Ware dunkt mij beter, alvorens een dergeljjke aantijging te publiceeren, eerst eens bij den delinquent te onderzoeken hoe de vork aan den [steel zit. Maar dit zou allicht in vele zaken een' ander licht doen opgaan en tot bijlegging aanleiding geven en eilieve, waar bleet dan de pikante saus, waar mede de droge mokergerechten moeten besproeit worden om ze voor het groote publiek eenigszins smakelijk te maken Neen, liever ophitsen, ongenoegen zaaien tus- schen patroon en ondergeschikte, tot zelfs in kleine zaken, zooals uit deze ten duidelijkste blijkt. Wat mijn gulheid in 't betalen van loon aangaat, ik betaal wat er verdiend wordt en zou wel eens willen weten wie zich in dezen bij mij te beklagen hadmet extraatjes houd ik mij niet op en verg die ook niet. A. RETERINK (firma W. H. RETERINK. Onderschrift der Redactie. Wij hadden geen beter motto boven het stuk van den heer Reterink kunnen plaatsen dan hij er zelf boven heeft gezet. Want de heer R. bevestigt ten volle de feiten van ons bericht over hem in ons vorige nummer. Wjj zijn hem intusschen dankbaar voor de mededee- ling wat hij met de centen van het jongetje deed en loven het in hem dat hij den jongen dat geld teruggaf om ook „De Moker" zijn zin te geven. En wij spreken den wensch uit, dat de heer R. steeds even bereid ge vonden zal worden onzen „zin" te doen. (Dit stuk bleef de vorige week wegens plaatsgebrek liggen). Vlaardingen, 18 Januari 1909. Aan de Redactie van „De „Moker." Mijnheer de Redacteur. Wij verzoeken u tot herstel der leugens voorkomende in „De Moker" van 16 Januari 1909 betreffende Hol- landia, dit t stuk in zijn geheel op te nemen, bij voor baat onzen dank. Het zal niet overbodig wezen, wanneer wij als per soneel van Hollandia afd. suikerraffinaderij, ons in dit schrijven uitspreken opdat ook de publieke opinie haar oordeel kan vormen en om den leugenaar den mond te stoppen die in „De Moker" den goeden naam en de eer van de Directie der „Hollandia" heeft aangetast. No. 1. De leugen willen wij weerleggen als dat „Hol landia" een cautie (staangeld) heeft ingevoerd. Hollandia maakt dus terecht aanspraak op een modelfabriek. Want de wet verplicht wel den patroon niet, maar geeft hem toch de bevoegdheid zulks te doen. En het is juist de Directie die ons dit vertrouwen schonk, van het personeel geen cautie (staangeld) te heffen. No. 2. Den tweeden leugen willen wij weerleggen, dat zal voor ons niet moeilijk wezen, daar alle arbeiders weten dat de Directie zonder eenige reden de zooge naamde jodenfooi (wij zeggen emolumenten, omdat bjj ons een jodenfooi weinig of niets is) verhoogd heeft en ons verrast heeft met het aangebodene geld. De wet bepaalt alleen loon zonder meer. No. 3. Den derden lengen in waarheid te veranderen, is juist ons streven, want wat „De Moker" schrijft over het uitlichten der voordeelen is juist het tegendeel want de Directie waarborgt bij het ons aangeboden Arbeidscontract art. 8, dat allen, dus het geheele per soneel, kan genieten van de instellingen welke bestaan of nog zullen worden opgericht. W\j arbeiders van „Hollandia" willen even aanstippen, dat wij niet doorgaan op de stukken te antwoorden welke in „De Moker" het licht zien, daar toch het geheele personeel weet dat zulks leugen is en laster. Namens het personeel der suikerraffinaderij „Hollandia." Onderschrift der Redactie. Onze Vlaardingsche correspondent antwoordt in dit nummer reeds uitvoerig. Wij bepalen ons dus tot de opmerking dat het geheele stuk weg had kunnen blij ven omdat het niets weerspreekt, en het zou ook beter achterwege gebleven zijn omdat het een meer dan be droevende getuigenis aflegt van den slaafschen geest, die „het personeel der suikerraffinaderij „Hollandia" bezielt, en van het treurig schijntje arbeidersgevoel en klassebewustzijn dat er in deze werkers aan de „Hol landia" huist. Zij stooten er zich zelfs niet aan, dat hun Directie rijk wordt, al maar rijker, voor 't grootste deel door hun werk, doordat huu arbeid meer waard is dan de Directie ervoor betaalt, en doordat de Directie die meerwaarde opstrijkt. Naschrift Wij ontvingen een soortgelijk stuk van het personeel der melkfabriek „Hollandia", en volstaan met de ver melding daarvan om niet 2 maal hetzelfde te plaatsen. Alleen de zinnen over het staangeld nemen wjj er uit over omdat die eenigszins anders luiden dan in boven staand stuk, nl.„U rept in üw schrijven ook nog over het staangeld dat van ons ingehouden zou worden. Zeker, dat is ons inderdaad bekend gemaakt, en de Patroon heeft het recht daartoe, maar Hij heeft ver klaard daar niet op in te zullen gaan tenzij hij zich daartoe gedwongen ziet." Hier wordt dus ons bericht over het staangeld bevestigd. Zie verder wat onze VI. corr. over de kwestie schrijft. Aan de redactie van „De Moker" W. P. In het nummer van 9 Januari j.l. staat een artikel over de opheffing der S. D. O. V., hetwelk eindigt met de conclusieen dus worden de onder- wijzers de vjjanden van het proletariaat. Daar deze conclusie allerminst geschikt is om ar beiders en onderwijzers tot e kaar te brengen, of hier in Schiedam bij elkaar te houden, ben ik zoo vrij U het volgende te vragen Op welke feiten steunt deze bewering In „De Tri bune" heb ik wel eens een theorie gelezen over de verburgerlijking van den Bond van N. O., maar die theorie zal toch wel niet de grondslag vormen van Uw bewering. Gaarne zag ik, dat er feiten genoemd werden, feiten, bedreven door den van Bond N. O., die van een vijandelijk karakter tegenover de arbeiders getuigen. Zoolang die feiten niet aangetoond worden, is de beschuldiging ongegrond. Het programma van onzen vakbond, de strijd der onderwijzers voor de verwezenlijking er van, het op treden der onderwijzers, wanneer er conflicten in de arbeidersbeweging zjjn (1903, stakingen Enschede 1902, Rijssen 1906—1907, diamantbewerkers 1904, Wormer- veer 1907, enz.), getuigen meer van sympathie, dan van vijandschap. Een tweede vraag aan de arbeiders, georganiseerd in de Schiedamsche Bestuurdersbond. Zijn deze het met de bewering eens, dat de onderwijzers de vijanden van het proletariaat worden Zoo ja, dan moeten ze niet langer samen willen werken met de onderwijzers, die nog] bij de Schiedamsche Bestuurdersbond zijn aan. gesloten toch zeker niet uit vijandschap zoo neen, dan verwacht ik dat de S.B.B. ook protest zal aanteeke- nen tegen de hier besproken bewering, als zijnde ver derfelijk voor een vriendschappelijke samenwerking. EEN ONDERWIJZER. Onderschrift der Redactie. Ons antwoord op dit stukje staat op een der vorige bladzijden van dit nummer. Ongepast en onjuist. W. P. Uwe opmerking onder het overgenomen stukje uit den „Volksonderwijzer," noopt mij U eenige plaatsruimte te verzoeken. Ongepast vind ik de opmerking, aan het adres van de onderwijzers, omdat het niet aangaat om deze zoo te diskwaliflceeren naar aanleiding van het opdoeken van de S. D. O. V. en daarmede gepaard gaande niet meer uitgeven van de „Volksonderwijzer". Onjuist omdat dit nog geen enkel bewijs is, dat de onderwijzers in 't bijzonder de georganiseerde „ambte naren" van de bourgeoisie en dus (m. i.vijanden van het proletariaat zijn. Het tegendeel is waar Laten we ons maar eerst eens bepalen tot Schiedam. Ie. In Schiedam zijn het d e onderwijzers geweest, die het pionierswerk voor de arbeidersbeweging gedaan hebben. 2e. Door de organisatie der onderwijzers zijn 4 on derwijzers aangewezen om de cursussen gegeven door den S. B. B. te leiden. Rekent gij dat onder de vijandschap 3e. In het Bureau voor Arbeidsrecht heeft een onder wijzer zitting. 4. De afdeeling is aangesloten bij den S. B. B. Lest-Best. Door de organisatie is een onderwijzer aan gewezen om op een cursus van de Metaalbewerkers te spreken over het volksonderwijs, om zoodoende liefde voor het geheel onderwijs bij het proletariaat aan te kweeken. Slaat men een blik op andere plaatsen b.v. op Am sterdam, dan ziet men ongeveer het zelfde. Hoeveel procent van de leden van de S.D.A.P. zijn maar onderwijzers. Hopende voortaan in onze „Moker" verschoond te blijven van dergelijke door niets gemotiveerde uitvallen, Dank voor de plaatsing. Met partijgroet, J. DINTELAAR. Ook na dit stnkje blijven wij bij onze meening, dat „de Volksonderwijzer" zeer terecht de onderwijzers op enkele uitzonderingen na ambtenaren van de bourgeoisie en dus vijanden van het proletariaat noemde. Dintelaars stukje bewijst geenszins het tegen deel en waren daarom beter achterwege gebleven. Redactie „Moker". (Dit stuk bleef de vorige week wegens plaatsgebrek liggen). STEÜNPEMISIG. Schiedam. Vorige week O. 20 ct„ moet zijn 10 ct.K. 2 ct. „De Moker" 10 ct. Goed vriend 10 ct.O. 10 ct.; Mej. J. de H. 30 ct.Afgebedeld 25 ct. In de bus: Deze weekA. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 ct. Vorige week: A. 10 ct.B. 10 ct.C. 9 ct.D. let. Op de huishoudelijke vergadering a.s. Zondag is ge legenheid voor afdracht van Bondsboekjes. De Administratie. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 24 Jan. mor gens ÏO u. in „Constantia". AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Jaarverslag Brochurenhandel. 4. 3-maand. financ. afdeelingsverslag. 5. 3-maand. verslag v. „Kunst en Strijd." 6. Verkiezing Commissie, bedoeld bij art. 11 Huish. Reglement. 7. Contributiefegeling (art. 14 Hh. Regl.) 8. Verkiezing P. B. en Referendum. 9. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 10. Rondvraag en sluiting. Met het oog op punt 6, 7 en 8, ver zoeken we alle leden present te zijn. HET BESTUUR. zeer grof, f 1.per HL. f 1.40 per 100 Kilo. Zevengaters f 1.50 per 103 st. f 0.50 per baal. f 0.65. Puike Brielsche Eigenheimers f2.25 en f2.50 per HL. de maat en kwaliteit. Wederverkoopers flink Rabat. Aanbevelend, fiEBR .1ANSOX. Hoofdstraat 121. M.B. Bestellingen worden vry aan huis bezord. Briefkaarten worden vergoed p. dozijn f 1.20, f 1.80, f 2.40 tot f5. Monsterzending fl.—f2.f3.—. Vrouwenspuiten, Ovalen. Canules, Slang, Ringen, Geïllus treerde Boekjes 7© els., tegen postwissel. WW Let op het oudste en soliedste adres. Arbeiders 25 pCt. korting. 72a - Jonkerfransstraat - ROTTERDAM Adverteert in „DE MOKER". Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. ROTTERDAM. Bovenhuis

De Moker | 1909 | | pagina 4