FEUILLETON. HET KINDJE. Ditjes en Datjes. Uit de Partij. Uit de Pers. maatregel en iedere instelling ten behoeve der arbeiders weer achterwege laten. Ook hierin weer toonden B. en W. en de Gemeente raad hun afzichtelijk klassekarakter. Ook hierdoor weer stelden zij zich op hnn zuiver burgerlijk klassestandpunt. En dan zou men ons nog willen verwyten, dat wij den klassenstrijd prediken en aanwakkeren Ook in dat verwijt, door de burgerpartijen tot ons gericht, komt hun huichelachtige zedeleer weer in haar ware gedaante voor den dag. Met ten hemel geslagen blikken verzuch ten zij„Heere, wij danken U, dat wij niet zijn zooals zij", en gaan zij op de meest brutale wjjze vóór in han delingen, die zjj ons verwijten. Verkiezing Partijbestuurders. Van de 5259 geldige stemmen kreeg Helsdingen er 3416, Schaper 3447, Hermans 1034, Kuyper 1097, Sannes 1041. Helsdingen en Schaper zijn dus opnieuw gekozen. Buitengewoon Congres. Vóór stemden 3268, tegen 1719, blanco 577. Er zal dus een buitengewoon Congres worden gehouden, en wel op 13 en 14 Februari, zoo mogelijk te Utrecht. De huish. afd. verg. behandelde o.a. het jaarverslag van den brochurenhandel. Daaruit bleek, dat de omzet van brochures en boeken stijgende is, dank zij vooral het werk van den met dien handel belasten partijge noot. Besloten weid, door De Moker nog eens extra de aandacht op dezen brochuren- en boekhandel der afd. te vestigen. De 1000 ex. van „Het Kindje" (Troelstra's vlugschrll over het koningschap) werden door de aanwezige leden' geheel voor de colp u-tage meegenomen. De huurvoorwaarden voor de onderafdeelingen Excel sior, Kunst en Strijd en Nieuw Leven werden vastgesteld. Besloten werd met op 3 na algemeene stemmen, over te gaan tot contributieverhooging. Het bestuursvoorstel om met 5 cent te verhoogen werd aangehouden, en het bestuur werd de opdracht verleend een progressieve contributieheffing te ontwerpen. De verschillende commissies werden herkozen, nl. de Zaalcommissie (2 nieuwe leden daarvoor bovendien), de financiëele controlecommissie, de hjoker-com missie en de brochurenhandelscommissie. De afgevaardigden naar het Zuid-Hollandsch Zuider-kwartier werden niet herkozen, omdat de afd. besloot zich daarvan af te scheiden, daar zij de contributiegelden daarvoor beslist zelf noodig heeft. Kykjes op het Bureau voor Arbeidersreclit. Onze lezers missen den laatsten tjjd deze rubriek. Of er niets te vermelden viel? Vanwege 't Bureau deelt men (Door Mr. P. J. TROELSTRA). I. De koningin heefi het noodig geacht, in de Staats courant een medische verklaring omtrent den staat van haar zwangerschap en haar gezondheid te doen opnemen. De Ministerraad heeft deze mededeeling vooraf in de Kamer willen bekend maken en deze heeft haar met de gebruikelijke toejuichingen ontvangen. De president der Kamer he ft namens deze haar blijdschap over deze zwangerschap uitgesproken daarop volgden weer toejuichingen. De voorzitter der Soc.-Dem. Kamerfractie heeft daarop verklaard, dat er leden in de Kamer zijn, die geene verantwoordelijkheid voor deze demonstraties op zich kunnen nemen. 1) „Het incident" was daarmede gesloten en de Kamer zette hare werkzaamheden voort. De woede, door deze sobere en alleszins begrijpelijke verklaring van soc.-dem. zijde in de Kamer verw> kt, heeft in het land een echo gevonden. De groote en kleine pers van alle lichtingen brandt en blaakt van heilige verontwaardigingde ongepastheid van zulk heiligschennend optreden, de snoode ongevoeligheid van den onverlaat, die in zoo grootsch moment, waarin „de gansche natie" trilde van aandoening, zich en zijne partij zoo uitdrukkelijk stelde buiten deze nationale geestdrift 1) Deze verklaring luidt „Mijuheer de voorzitterIk acht mij geroepen, waar hier naar aanleiding der demonstratie, die wij zooeven hebben bijgewoond, gesproken is namens de gansche Kamer, de verklaring af te leggen, dat er leden in deze Kamer zjjn, die in het zoo pas medegedeelde geen aan leiding vinden om zich voor deze demonstratie verant woordelijk te stellen." ons juist mede, dat er teveel te vermelden viel en de groote drukte het geven van „Kijkjes" verhinderden. En nóg kan men geen geregelde mededeeling toe zeggen. Maar een enkel „kijkje" gewerd ons toch. Een dienstmeisje van 17 jaar, aldus kwam de mede deeling bij het Bureau in, was door haar „heer" uitge- noodigd eens mee naar boven te gaan. Dan kreeg ze een gulden van 'm. Het kind had den schobbejak behoorlijk geantwoord en omdat ze toen „brutaal" was geweest, kreeg ze ont slag. Maar de „meheer" weigerde nog het verdiende loon uit te betalen en zelfs haar ouders te woord te staan Door bemoeiing van het Bureau daalde de „meheer" van z'n hoog gestoelte af en kwam in hoogst eigen persoon het geld bij de ouders van het meisje thuis brengen. Hij vond 't wel wat flauw, dat ze naar die lui in de Boterstraat gegaan waren. Hilitie-pliclitigen die vergoeding of vrijstelling wenschen aan te vragen, worden er aan herinnerd, dat het nii den tijd daarvoor is en het Bureau alle hulp verleent. Adres: Boterstraat 30, 's Woensdags avonds van 872—10 uur. Inlichtingen over Arbeidscontracten, met welke nieuwigheden de arbeiders niet voorzichtig genoeg kunnen zijn, worden aan het Bureau verstrekt, voor zoover de vakvereenigingen zich die taak niet hebben voorbeirouden. ■- M'bn zij voorzichtig met adviezen van Jan-en-alleman de wet op het Arbeidscontract heeft tal van voetangels en klemmen en het vereischt veel studie, het onder scheid tusschen goed en kwaad erin te leeren kennen. Hebt gij inlichtingen noodig, wendt u steeds tot het Bureau voor Arbeidersreclit Boterstraat 30. Hoe noemt men dat? In navolging van (en in concurrentie met het Bureau voor Arbeidersrecht van den Schied. Bestuurdersbond, heeft ook „Patrimonium" iets willen doen om den arbeider aan zijn recht te helpen en is onlangs een „Bureau voor Rech'skundig advies" verrezen, dat zitting houdt in het lokaal van Patrimonium. Aan dat Bureau is een advokaat uit Rotterdam, zekere Mr. Bonman verbonden, die geflankeerd door voorzitter en secretaris van Patrimonium, de heeren J. van der Most en J. S. Dienske, den rechtzoekenden tot hulp en sterkte zijn. Hoe dat gaat leert het volgend geval: Iemand heeft een ongeluk gekregen, maar kon van de Rijksverzekeringsbank geen uitkeering krijgen. Hij dat alles wordt den burgers van stad en land in gloeiende kleuren geschilderd. Oranjeklanten smullen aan deze verontwaardiging niet minder dan aan het heerlijke nieuws zelf. Het woord van den geachte i af gevaardigde van Kampen, onder den versehen in druk van die snoodheid uitgestooten het voor taan historische „Bahdoordavert de vunzige tabaks- en bierlucht in krreg en socitteit en menig fideel stelletje wordt er haast infideel van en weet voor de verhitte hoofden geen anderen uitweg te vinden dan door den kellner een briefkaart te bestellen, deze met dat beroemde woord, aangevuld met andere ontboeze mingen, en met het adres van d-n onverlaat, wien het geldt, te voorzien en den piccolo te gelasten, het docu ment op de post te brengen. Na welke vaderlandslie vende daad een nieuw grocje wordt besteld, dat lang zamerhand de slechte stemming voor een betere doet wijken. Intusschen klinkt er in deze algemeene ontstemming één toon van bljjde verwachting, die zal aanzwellen, naarmate Juni nadert. De verwachting, dat, als het kindje komt dit moet dus omstreeks April gebeuren de nationale geestdrift en daarmede de nationale ver ontwaardiging jegens de sociaaldemokraten ten top zal stijgen dat dit kindje zal tot stand brengen, wat noch papa, noch mama, noeh de gansche bourgeoisie tot heden heeft vermochtdat de geboorte van dit kindje zoo iets als de dood der sociaaldemokratie zal zijn. Bedekte toespelingen omtrent de verkiezingen worden daarom met „het incident" in vetband gebracht. Het kapitalistische systeem en de heerschappij van het jolig christendom ze zjjn incidenteel gered. Een politiek tor tuintje, dat het kindje voorvast al in zijn wiegje meebrengt. Dat er van deze blijde verwachtingen niets zal terecht komen, zouden wij niet gaarne beweren. De oranjeliefde is ten onzent een historisch in het volk geworteld in stinkt der massa, voor zoover deze politiek onbewust, voor den klassenstrijd nog niet rjjp is. Deze massa vormt de groote meerderheid van het volk. Een groot deel der arbeidersk'asse, bijna de geheele kleine burgerij, behooren tot haar. Het is die „kleurlooze middenstof", op het meetroonen waarvan het politieke vernuft van een Kuyper en van andere burgerpolitici zich steeds zoo spitst. Het kindje zal zelfs in zijn „dom ver stapt naar „Patrimonium", en na 40 centen te hebben geofferd, wordt hij gelukkig gemaakt met een blad papier, waarop het volgende te lezen staat: „U verzoekt aan Uw dokter op grond van Uw „laatste ongeval, of lip niet kan zorgen, dat u een „blijvende uitkeering krijgt daar U niet meer in „staat zijt Uw gewone werk te verrichten." Een kostelijk advies. We stellen ons voor, dat de dokter nu een recept voor „blijvende uitkeering" schrijft en dat de patiënt dat in den apotheek dan even laat klaar maken. Als we het „Bureau voor Rechtskundig Advies" dienen kunnen, we weten nog meer adressen men kan ook den bakker, den slager, den groenteboer of den krantenjongen vragen „of hij niet kan zorgen" Daar gelaten de vraag, of die menschen niet weten wat ze te doen hebben, of dat de moeite hun te veel is we zouden willen vragen hoe het genoemd moet worden als voor zulke nonsens nog geld wordt afge nomen. Dat is gewoonweg schandelijk. En 't komt ons voor, dat als het „Bureau voor Rech'skundig Advies" geen ernstiger werk weet te leveren, het beter doet maar te verdwijnen. De rechtzoekende arbeiders hebben zich tweemaal te bedenken eer ze er heen gaan. De soc. dein. en het koningschap. Onder dezen titel keurt de „Nieuwe Schiedamsche Courant" af, dat de burgemeesters van Rotterdam en Den Êaag de soc. dem. raads eden hebben gewaarschuwd, dat zij „een mededeeling betreffende het koninklijk gezin" hadden te doen, waarop die raadsled n weg waren ge bleven, en dat de president der Tweede Kamer een zelfde gedragslijn zal volgen tegenover de soc. dem. kamerleden. Het hoofdargument zit in dezen zin: Alsof Hare Majesteit slechts het hoofd was van een deel der Natie Dommer redeneering is niet denkbaar. Zou de „Nieuwe'.' nu heusch meenen, in navolging van het aangehaalde „Centrum", dat de soc dem. aldus redeneeren „neen, dank je, die koningin, die is voo- jullie en niet voor ons", en dat zjj daarom telkens protesteeren Och neen, zoo benepen zjjn wij niet. Het geval staat geheel anders. Wij zien het Nederlandsche koningschap, eerst door de bourgeoisie van al zijn macht en invloed beroofd en volkomen aan haar wil fn inzichten onder geschikt gemaakt, nu door diezelfde bourgeoisie met allerlei uiterljjke fraaiighede s opsmukken en aldus fraai uitgedost als een relekwie aan „de Natie" ter aanbidding voorhouden. Wjj vinden dat van die bour geoisie innig gemeen en door en door onzedelijk, eu walgen van een dergelijke vertooning, en laten natuurlijk relsjaar" in dezen knapper blijken dan deze uitgeslapen politici; met zijn eersten schreeuw zal het duizenden, die tot heden in politieken slaap verkeerden, wakker maken voor de nationalistische vertoogen van hen, die tot heden hun oor niet bereikten. Het komt er maar op aan, dat zij dien schreeuw goed weten te vertalen. Want dat moet gebeuren. Zoo'n vorstenkindje komt al even onbeholpen ter wereld als welk ander kindje dan ook. Het verstaat nog niet eens de kunst, om „B a h" te zeggen, tenzij dan bij ongeluk, zooals misschien ook met den Kamper afgevaardigde het geval is geweest. De kreten en het krijten van het jonggeboren wicht, ze moeten dus door de verkiezingsagenten der bour geoisie worden omgezet in een Hollandsch, dat elke gemiddelde patriottische ziel weet te roeren en tegen de sociaaldemokratie naar de stembus weet te voeren. Maar de ervaring leert, dat men dit weet klaar te spelen. Al zal het met de vernietiging der sociaaldemokratie desondanks nog zoo'n vaart niet loopen, dat zij vanwege het kindje in 1909 nog meer op «1e klassebewnste elemen ten, op de socialistisch voelenden, zal zijn aangewezen dan anders, ligt voor de hand Het is best mogelijk, dat dit aan het te bereiken stemmencijfer zal zijn te bemerken. Onze tegenstanders hebben dus wel degelijk het recht, ook in dit opzicht met het kindje blij te zijn. Ze zullen natuurlijk verstandig doen met eerst te wachten, tot het er is; ma r overigens, we weten nu, dat het op komst is en hunne vreugde begrijpen wij. Dit alles echter neemt niet weg, dat in die veront waardiging over ons optreden bij „het incident" heel veel onbillijks en opgeschroefds is gelegen. Een enkel blad heeft de zaak nuchter beschouwd, nl. het liberale Vaderlandmaar dit vindt er dan ook niets vreemds of onbehoorlijks in. 2) Maar als, op een oogenblik, de 2) Dit blad schrjjft „De sociaal-democraten, die nu eenmaal den repu- blikeinschen regeeringsvorm in hun program schreven, zullen als politici geen blijdschap kunnen loonen over Harer Majesteits verwachting. Hun staatkundige' ver langens al blijven ze in ons land ten opzichte der republiek niets dan oudbakken propaganda-materiaal en al wordt het Koningschap alleen (en nog ten onrechte)

De Moker | 1909 | | pagina 2