Cursusvergadering NIEUWMALTH.BOND „DE MO EER". Mevrouw SGHAMLE, HET VOLK Alpm. Merl. MetaallieierMoiiS DE NOTENKRAKER Onze Leestafel. Ingezonden. Abonneert U op DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. Bureau voor Arbeidersrecht. Duitsche Kachelkolen Bruinkool Briketten Mooi Brandhout GEKLOPTE COKES Arbeiders. Abonneert U op Alle voorbehoedmiddelen van den N M. Bond zijn in groote sorteeriog ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen aan 't adres Oosterstraat 54 waar a]tijd Mej. van der Meer is te ontbieden Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Hugo de Grootstraat 91 D\GBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; f 1.30 per kwartaal 15 cent per week; f l 95 per kwartaal Nog steeds is het leven van ieder die werkt voor zijn brood, het leven van het paard voor de kar. Zonder rechten, gaat hij waar het de tengels voerend kapitaal hem heenstuurt. Wie denkt niet aan arbeids-„contracten" als de dooi de Kniperspatroons, door de Directie der „Hollandia" ontworpene, wie niet aan de monsterrol der visschers. Plichten, plichten, nog eens plichten, maar van rechten volkomen gespeend, zélfs van het recht om ook maar met één woord op de samenstelling van invloed te kunnen zijn. Zóo is het leven der arbeidende klasse. In fabriek of werkplaats volkomen geknecht, altijd werkend zonder eind, bedreigd door werkloosheid en onverzorgden ouden dag. Maar gelukkig, in dien duisteren nacht licht een ster, die den weg wijst naar beter, gelukkiger, menschelijker tijden. Organisatie, in 't vak om medezeggingschap, beter arbeidsvoorwaarden in het bedrijf te veroveren alge meen politiek, om het kapitaal, de macht die ons knecht en neerdrukt, in zijn bolwerk te bestoken, er uit te verdrijven. Scherp is het verzet van de ons beheerschende machten, maar onoverwinlijk zijn wij in 't eind door onze kracht en ons recht. Zie daar weigeren kuiperspatroons, bij monde van hun organisatie „Ons Vakbelang" „Ons Zakbelang" ware een betere benaming weigeren andere patroons in hnn vakken medezeggingschap aan personeel en vak- vereenigingen bij vaststelling van contracten en loonen en werktijden. Treedt toe tot en versterkt uwe vak organisatie, ten einde met steeds meer nadruk voor uwe rechten op te komen Ziet, daar weigert een Raad als die onzer Gemeente de weuschen der vakvereenigingen bij het steunen in tijden van werkloosheid te vervullen uit vijandschap jegens de voor uw rechten strijdende organisaties. Hanteert met ons den bezem, het stembiljet om deze vijandige elementen uit de Raadszaal te bezemen Scherp is het verzet, en listig zijn de wegen, die het kapitaal bewandelt om u van den strijd voor uwe menschenrechten af te houden. Straks, in Juni, hernieuwt een politieke partij, de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij den aanval. Dan zal zij trachten het kapitaal een stuk van zijn macht te ontwringen. Waakt voor misleiding Past op uw neuzenHet prinsje of prinsesje, dat ons staat geboren te wor den, het zal dienen om u de oogen te verblinden, af te houden van den strijd voor uw rechten, aan te moedigen de u vijandige partijen te steunen Het kapitalistendom, dat zélf het koningschap van elke feestelijke macht heeft beroofd, tot een ornament in ons staatsleven heeft gemaakt, gebruikt dat koning schap nog om er U mee op te zetten tegen de partij die strijd voor uw klasse. Ontwaakt uit uw dommel, wrijft den slaap der be rusting uit de oogen, de hand aan den ploeg, met ons gestreden voor een betere, een menschwaardige maat schappij. Niemand meene, dat zijn kracht van te weinig be- teekenis is. Eén onzer grootste strijders roept het u toe„Niemand onderschatte zjjn kracht, of geloove dat het op z\jn persoon niet aankomt. In den strijd om den vooruitgang der menschheid kan geen kracht, hoe zwak ook ontbeerd worden Het is aan u te zorgen, te werken, opdat onze kinderen en kindskinderen, wannéér zij eenmaal 2009 zullen schrijven, niet verkeeren in den macht van maatschappelijke misère, die wij thans beleven Wanneer wij willen kunnen wij een betere maat schappij grondvesten V. B. B. Maandag 1 Februari a. s.f 's avonds 8 uur, treedt in een openbare vergadering van den Be- stuurdersbond op onze partijgenoot L. Hoeyenbos van Den Haag, met het onderwerp„Het Noorsche stelsel van werkloozenverzekering en de ervaringen in Den Haag". De vergadering wordt gehouden in „Excelsior". Waar de Raadscommissie van plan is den Raad het Noorsche stelsel voor te stellen, is het voor de arbeiders van groot belang de schaduwzijden van dit stelsel te kennen en hun houding, mocht het onverhoopt tot in voering er van komen, tijdig te hebben vastgesteld. Daarom allen naar deze vergadering! Zangver. „De Stem des Volks". Zaterdag 6 Februari a. s., 's avonds 8 uur, geeft onze zangver- eeniging in de zaal „Harmonie" haar derde jaarfeest. Zang en muziek zullen zich doen hooren, partijgenoot v. Leeuwen spreekt de feestrede uit, terwijl de heeren Sauvlet en Martens van Rotterdam den humoristischen kant van den avond zullen verzorgen. Een bal zal den avond besluiten. Tevens zal dien avond het vaandel worden onthuld. Toegangsbewijzen zijn alom a 25 ets. verkrijgbaar. Bureau voor Arbeidsrecht Na een rede vau partijgenoot Ht-jjkoup besloot de zeevisschersver- eeniging „Vrede en welvaart" j 1. Woensdag met alge- meene stemmen tot het Bureau toe te treden. Dat is de zevende organisatie die van de diensten van ons Bureau gebruik maakt Raadgevingen aan dienstboden bij de invoering van de Wet op Arbeidscontract. Verweer tegen de Raad gevingen aan huisvrouwen, door Mr. S. van Houten. Uitgave van den Algemeenen Nederlandsche Dienstboden- bond, Den Haag, Trooststraat 212. Prijs 5 cent, franco per post 6 cent. Deze brochure van den Dienstbodenbond is een ver weer tegen pogingen als die van Mr. S. van Houten om de gunstige bepalingen van de wet op het arbeids contract buiten werking te stellen voor de dienstboden. Op heldere en overtuigende wijze wordt er in uiteen gezet, welke voordeeleu de wet den dientboden geeft, hoe de werkgevers die gunstige bepalingen kunnen ont duiken, en dat alleen door flinke vakorganisatie de dienstboden haar wetteljjke rechten kunnen verdedigen. Belanghebbenden bevelen wij de lezing dezer brochure zeer aan. Afschaffing der hofhouding, door den secretaris i den Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties, I. C. Mebius I (Tolstraat 59, Amsterdam). Prijs 8 cent p. stuk, voor 100—300 ex. 2y3 cent p. stuk, boven de 300 ex. 21 cent p. stuk. Dit is het tweede propagandageschrift van genoemden Bond, waarin de beteekenis van de coöperatie voor arbeidersklasse nog eens helder wordt uiteengezet en I nog eens flink de nadruk wordt gelegd op de arbeiden- coöperatie. Het is een goed propagandastuk en is een ruime verspreiding ten volle waard. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Waarde Redactie Woensdag 20 Januari passeerde ik de Broeder school in de warande. Toen daar mjjn oor getroffen werd door een erbarmelijk geschreeuw en geen andere huizen in de buurt zynde, moest dat in die school zijn, Een onderzoek ter plaatse was niet gemakkelijk. De ramen zijn een meter of drie uit den grond en boven dien nog van rasterwerk voorzien, en de deur als woonlijk gesloten. Nadat ik mij een paar honderd meter van genoemde school had verwijderd, passeerde dear een heer, vermoedelijk met zijn dochtertje, die door dat geschrei of geschreeuw werd aangetrokken en begon te roepen„is het gedaan daar enz. Nn M. de R. mijn vraag„is er op zulke scholen wel vol doende toezicht?" B. Onderschrift der Redactie. Wij willen gaarne de aandacht vestigen op dit feit omdat het wijzen kan op onvoldoende toezicht. En dan is de openbaarmaking ervan hoogst gewenscht. Maar meer willen wij met de plaatsing van dit bericht toch niet bedoelen. CORRESPONDENTIE. K. C. M. Uw stuk staat zóó volkomen naast de kwestie dat het voor plaatsing niet in aanmerking kan komen. Wilt, ge over d'e kwestie schrijven, ons best, maar tracht ze dan eerst te begrijpen. B. Kunt ge ook de oorzaak van het ongeluk te weten komen? Zonder dat heeft het beiicht voor ons geen waarde. STEUNPENNING. Schiedam. Een niet betaalde advertentie 25 ct.P. 10 ct.K. 2 ct.De Aoker 10 ct.; O. 10 ct. In de bus. Vlaardingen 3 cent. Afd. SCHIEDAM. op Vrijdag 5 Febrnari 1909 's avonds te 8.30 uur, in „CON ST ANTI A", Boterstraat 30 Spreker: P. DE BRUIN. OnderwerpPolitieke- en Vakbeweging ENTREE 5 Cent. HET BESTUUR. Leden, die VERHUISD zijn in 't vorige jaar, wordt verzocht hun nieuwe adres op te geven aan den penningmees ter, Oosterstraat 54. Anders kan -de contributie niet geïnd en kunnen de nieuwe geschriften niet bezorgd worden. Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Va'0 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurder-bond aangesloten vereeni- gingen fO.10; voor anderen f0.30. zeer grof, 11.per HL. f 1.40 per 100 Kilo. Zevengaters f 1.50 per 100 st. f 0.50 per baal. f 0.65. Puike Brielsche Eigenheimers f2.25 en f2.50 per HL. de maat en kwaliteit. Wederverkoopers flink Rabat. Aanbevelend, GEBR JANSON, Hoofdstraat 121. N.B Bestellingen worden vry aan huis bezord. Briefkaarten worden vergoed 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. ROTTERDAM. Bovenhuis ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7Va ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kao zich abonneeren bij St KLEPKE, Helenastraat 16.

De Moker | 1909 | | pagina 4