Vlaardingsche IJzerkoekjes. land hebbeD, dikwyls niet ongevoelig en onverschillig zp tegenover andere vakvereenigingen. die in zware conflicten zijn, of die een beroep doen op hun intellec- tueelen steun. In „De Bode" van 26 Februari komt voor het volgende voorstel van 't Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers. „De invoering van de wet op't Arbeids-contract heeft hier en daar een stryd uitgelokt tusschen werkgevers en werknemers, die zeer groote overeenkomst heeft met de strijd die wy hebben moeten voeren en nog moeten voeren, om de rechten, ons bij de wet toegekend, sehandhaafd te zien. Terwyl bovendien verschillende werkgevers weigeren met de besturen der vereenigingen te onderhandelen en dus de vereenigingen niet erkennen. Om deze strijd zoo noodig krachtig te voeren en de gevolgen van ons opgedrongen verzet te kunnen dragen vormden wij een weerstandskas. Niet alle werknemers, die op 't oogenblik voor de stryd staan om door de wet gegeven rechten gehandhaafd te zien, zijn financieel krachtig genoeg om de overwinning te bevechten. Door 't N. V. V., is daarom steun gevraagd voor hen, en lijsten, waarop ge persoonlek uw .Geunpenning kunt teekenen, worden door onze bemiddeling onder uw bereik gebracht. Afgescheiden van den steu", die wij zoo van u ver wachten, meende 't Hoofdbestuur in de waarde, die een overwinnig van de werknemers in 't algemeen voor de maatschappij en in 't byzonder ook voor onze Bond heeft, motieven te mogen vinden om u ff voorstel te doen. Uit de weerstandskas word" een som van f 500 ter beschikking van 't N. V. V., gesteld, om daarmede de strijders voor de in de wet op ff arbeids-contract gege ven rechten te steunen". Een woord van hulde aan het Hoofdbestuur van den B. v. N. O., is hier m. i. op zyn plaats. Dit voorstel is een uiting van solidariteit tusschen onderwijzers en arbeiders. We hopen en vertrouwen, dat die solidairi- teit door de Bondsleden zoo goed getoond wordt, dat 't voorstel met overgroote meerderheid wordt aange nomen. B. Openluchtmeeting. Op Hemelvaartsdag be legt de Zuidh. Prop.-Commissie der Nederl. Ver. tot Afsch van Alcoholh. Dr. een openluchtmeeting te Rotter dam. De 23 provinciale afd. der Ned. Ver. organiseeren er tochten per spoor heen. De onderwerpen, welke be handeld zullen worden, zyn: „Waarom geheelont houding?", „De Vrouw en de Alcohol", „Vakorganisatie en G. O." en „Plichten der leden tegenover de Ned. Ver." Tot deelneming zullen worden uitgenoodigd de znster- en vakvereenigingen in de provincie. Nationale Meeting voor Vakorganisatie te Tilburg. Voorloopig kan worden meegedeeld 1. Dat de Tilb. B. B. er in geslaagd is een uitmun tend terrein op gezegeld contract te huren. 2. Dat officieel van den Burgemeester vergunning is verkregen tot het aan de Meeting verbinden eener op tocht met muziek en ontplooide banieren. 3. Dat vermoedelijk als sprekers zullen optreden 1. Mevr. H. Roland Holst, 2 N. Van Hinte 3 J. Ou degeest 4 H. Spiekman, 5 J. F. Tijhoj, 6 H. J. van Vorst. 4. Dat vermoedelijk 3 of 4 muziekkorpsen de mee ting en opt' cht zullen opluisterenvoorloopig zijn „Exelsior" Rotterdam en „Voorwaarts" Vlaardingen reeds besproken. Overwegende, dat deze meeting voor de moderne Vakbeweging-nropagandistisch van zoo groote beteekenis is, verwachten wij van het N. V. V. een alzijdige, krachtige steun en medewei king. Terecht schreef zekere H. in de Rotterdamsche „Voor waarts" „Waar wij op alle mogelijke meetings in ons land de Tilburg^rs ontmoeten, laten wy daar ook in drommen naar Tilburg trekken." Voor de Tilb B. B. Secr. A. F. Muller. Drankbereiders. De door onze afd. Zaterdag in „Constantia", ter gelegenheid van haar 6-jarig be staan gehouden feestavond, is in alle opzichten ge- Medewerking verleenden de muziekvereeniging Kunst en Strijd" eu de tooneelclub der leden. Voor af wisseling werden voordrachten gegeven. Kruit trad als feestredenaar op Met verwijzing naar den patroonsbond, welks leden steeds zonder onderscheid van geloof, ge meenschappelijk voor hun belangen opkomen, spoorde hij de brandersknechten aan, zich ook zoo sterk moge lijk te organiseeren. Ook kon spr. mededeelen, dat door het Hootd-bestuur een audiëntie by den Minister was aangevraagd, in verband met de afschaffing van den nachtarbeid in de branderijen, hetwelk met applaus begroet werd. De afgev. der afd. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag trachten de groeten over hunner resp. afd. Hoewel door de uitvoerenden zeer het gemis werd gevoeld van de mindere geschiktheid van het tooneel, bewees toch het applaus, dat de verschillende nummers zeer in de smaak vielen der aanwezigen. Vooral „Kunst en Strijd" bracht veel bij tot de feestelijke stemming. De collecte voor het N. V. tot steun der slachtoffers van het Arbeids contract bracht f 6.76 op. Niet voor wolEven voor de verzending van de copie voor ons blad kwam ons het „Rapport der Raadscommissie inzake Werkloozenverzekering aan den Gemeenteraad" in handen, zoodat wij het in dit nummer slechts even in het kort kunnen bespreken. Wat wij na de vluchtige doorbladering van het 40 pagina's groote stuk moeten constateeren, dat is lo. volledige minachting van de door de arbeiders organisaties tegen het door deze commissie voorgestane stelsel ingebrachte bezwaren 2o. echte burgermans-vijandschap jegens de vakor ganisatie bij de „bespreking" dier bezwaren; 3o. volledige mislukking van de door „Patrimonium" aangewende, ongetwijfeld goed bedoelde poging om het Noorsche stelsel in te voeren. lo- in het rapport zijn de antwoorden van een 15-tal arbeidersvereenigingen op de door de commissie gestelde vragen saamgevat, en allen antwoorden zonder onder scheid overwegend bezwaar tegen de toelating der onge organiseerden tot hare kassen te hebbenondanks dit alles stelde de commissie in haar ontwerp-verordening als voorwaarde voor een te verleenen bijslag de toela ting dezer klaploopers. Hier is de vraag gewettigd of deze commissie de leden en bestuurders der arbeidersvereeniging voor kwajongens houdt? Vragen zenden met zeer veel be langstelling de antwoorden tegemoet zien, en van een gemeenschapelijke opinie ten opzichte van een bepaald punt bjj de definitieve voorstellen niet de minste notitie nemen, dat bewijst wat wij de vorige week in ons artikel tegen de valsche voorstellingen der anti-revolu tionaire Vlaardingsche Courantbeweerden, dat de kerkelijke politieke de arbeiders niet voor vol aanzien, voor spek en boonen laten meedoen. De arbeiders zélf echter kunnen bepalen hoelang er nog zoo met hen ge sold zal worden. Dat zy dat in hun ooren knoopen 2e. De commissie bespreekt in haar rapport ook even deze bezwaren, op haar manier. Luister slechts „Bij de beoordeeling dezer bezwaren mag evenwel niet uit het oog worden verloren, dat de vakvereeni gingen blijkbaar de oprichting van een werklooze fonds bovenal beschouwen als een kostelijk middel om het vakverenigingsleven te bevorderen, en in de financieele hulp van de gemeenteleden aan de vakvereniging een krachtig middel zien om hun doel „organisatie" te bereiken enz.en dan stelt zij maar frischweg het volgende art. 11 voor „De byslag wordt gegeven aan vereenigingen, die voor deze uitkeeringen een afzonderlijke kas hebben, tot welke kas ook niet-leden als deelnemers kunnen toetreden. Als deelnemer aan de kas eener vakvereni ging behoeven slechts toegelaten te worden personen, die tot h'-t betreffende vak behooren." De vijandschap jegens de vakorganisatie ligt er in een aanhaling als deze, in een handeling als de onder lo. gekritiseerde, duimen dik op. Volkomen verwaar- loozing van de wenschen der vakorganisatie en angst vallig waken tegen elke, zij het ook nog zoo weinig be- teekenende bevordering der vak-organisatie van over heidswege, dat mog in de oogen der heeren geen blijk van vyaudschap jegens de vakorganisatie zijn, de ar beiders zélf zullen deze handelingen naar waarde weten te schatten. Bevordering der vakorganisatie moge dan, naar die heeren zeggen, niet tot de taak van ons Gemeentebe stuur behooren het zou ons te ver voeren om tegen deze opvatting op dit oogenblik in te gaan, maar daar over zou nog wel wat anders zijn te zeggen maar belemmering en benadeeling der vakorganisatie, als waarop deze voorstellen zullen uitloopen, toch wel aller minst 3o. „Patrimonium" besprak in een vergadering „de mogelijkheid om te komen tot het stichten van een particulier Weikloozentonds, t-neinde de ongeorgani seerden te hulp te komen en alzoo de voor de vak vereenigingen onaannemelijke bepaling in het voorstel De Bordes te doen vervullen." Een commissie ter voor bereiding van deze zaak werd benoemd. Aldus de anti rev. VI. Crt. De Raadscommissie zegt nu in haar rapport dat ook zulke „verzekerin 'skassen" recht op bijslag zullen hebben maar handhaaft den aan de vakvereenigingen gestelden eisch. Zelfs deze uiterste poging van geestverwanten dei- Raadscommissie die, naar wy voor „Patrimonium" vreezen, toch zou of zal uitloopen op een doodgeboren kindje om de uiterst bezwaarlijke bepaling te weren en een andere gel geuheid voor de ongeorganiseerden te scheppen, heeft de heeren niet van hun aan de arbeidersbeweging vijandelijk drijven kunnen afbrengen. De poging tot wering in het voorstel is uitgeloopen op mislukking. De christelijke arbeiders krijgen wel les". Dat zij een en ander ter harte nemen! Een volgende week hierover meer. Pogingen om hen te bewegen hunne zalen op het laatste oogenblik af te zeggen, zijn aangewend bij ge legenheid van de beide laatste openbare vergaderingen der „Vrij-Socialistische Propaganda-club", waarvan de eerste zou worden gehouden in het lokaal „De Vriend schap", Markgraaflaan, de tweede in „Excelsior" (Volksbond), Oosthavenkade. In beide vergaderingen trad Rijnders van Amsterdam als spreker op. Al heeft het woord der anarchisten alia» vrije soci alisten, ook niet onze sympathie, dat neemt niet weg, dat wij met kracht tegen deze vrijheidsbelemmering van overheidswege moeten opkomen. Het recht van vergadering is ieder burger in art. 9 der Grondwet gewaarborgdhet recht van spreken, behoudens ieder verantwoordelijkheid voor de wet, in art. 7. Daarmede is dit optreden veroordeeld, tot een hande ling in strijd met de wet gestempeld. Het kan wel zijn dat het aan hun godsdienstig vijandige optreden der anarchisten, den politicken christenen, die de teugels van het bewind in onze ge meente voeren, onaangenaam is, dat geeft hen niet het recht, een ander burger het spreken onmogelijk te maken. Tegen de invoering dezer beneden-Moerdijksche gewoonten moeten wij met nadruk opkomen. Heden zal men anarchisten om hun godslasterlijke taal den mond snoeren; morgen snoert men ons, soci- aal-demokraten, den mond om onze anti-kapitalistische taalovermorgen ieder wiens woord den heeren onaan genaam is. Dat de heeren allen het dwangbuis van hun kerkeljjken dogma willen aantrekken is bekend. De geschiedenis met de zwemschool, die nog versch in het geheugen ligt, heeft ons dit doen zien. Wij vinden hier een ander staaltje. Wij geven hen echter in overweging ons hiermee van het lijf te blijven, en ieder, die in dit dryven mocht worden betrokken, zich met hand en tand te verzetten 10-Urendag. De vergadering, belegd door den bestuurdersbond, op j.l. Maandag, met van Hinte als sprrker, was zéér matig bezocht. Ruim 'n dertigtal personen vormden een klein groepje vóór in de zaal, zoodat de aanblik der zaal wel in staat was de geest drift van den vurigsten redenaar af te koelen. Toch wist de spreker zijn onderwerp: „10-Urendag, beperking van Kinderarbeid en afschaffing van Nacht arbeid in verband met de motie-Schaper", op zeer on derhoudende wjjze te behandelen en de hoorders menig maal bljjken van instemming te ontlokken. Achtereenvolgens wees hij op de beteekenis van af- schaffiog van den nachtarbeid, die niet alleen den bak kers ten goede zal komen, zooals men doorgaans meent, maar ook groote groepen arbeiders uit tientallen andere industrieën, waar regelmatig, hoewel dan minder alge meen bekend, de nachtarbeid wordt toegepastverder op den grooten schrikbarenden omvang dien de kinder arbeid tegenwoordig heeft gekregenen ten slotte op het feit dat een wettelijk vastgestelden 10-urigen ar beidsdag niet alleen in den regelmatigen arbeidsdag in de v-rschillende industrieën een aanmerkelijke verkor ting zou brengen, maar bovendien dien verschrikkelijken langen werktijd, die zoo dikwijls bij wijze van „uitzon dering" voorkomt, en waarvan de spreker vele erger lijke staaltjes opsomde, zou verbieden. Hij spoorde de aanwezigen aan ernstig notitie te nemen van de behandeling der uitvoering dezer eischen bedoelende motie Schaper, waarschijnlijk volgende week in de Tweede Kamer, en dezen zomer bij de algemeene verkiezingen een stevig handje mede te helpen tot voe ring der arbeiders-vijandelijke elementen uit Raad en Kamer. Onder applaus eindigde de spreker zijn rede. Het vrye woord In gevaar. Naar ons ter oore kwam, is van de zijde onzer gemeente-autoriteiten pressie geoefend op sommige zaalhouders, bij wien de anarchisten tot het houden eener openbare vergadering hunne tenten hadden opgeslagen. Metaalbewerkers. Zaterdag 27 Februari j.l. sprak Dekkers van den Alg. Ned. Met. Boud voor een ffink opgekomen publiek over de „zegeningen van 't Arbeidscontract" In een gloedvol betoog besprak hij den strijd van den a. N, M. B. tegen de contracten. Wij zijn, zegt spreker, eervol uit dien strijd gekomen, tal van con tracten zijn door ons verbeterd. De ongeorganiseerden móéten het nu wel inzien, dat zjj zich zelve te kort doen door niet aansluiting bij hun vakbond. DAt zijn juist de zegeningen van ff Arbeidscontract de ongeorganiseerden, de menschen die zich nooit met iets bemoeien, hun oogen gaan open. 't Kan ook niet anders, want zy zien in, dat de ge- organiseerden onder betere conditiën werken dan zij. Spreker besprak kritisch de contracten nit de Vlaar dingsche metaal- en scheepsbouw-Industrie, noemde het alle koelie-contracten en wel in verband met art. 1 wat zegt dat alle dienst moet worden verricht. Uitvoerig besprak hij de uitsluiting te Breda by de Firma Klep, welke in het voordeel der arbeiders was geëindigd. Het was, zegt spreker een heerlyk moment toen ik hedenmorgen te Breda was en te midden van de carnaval- en maskerade-feestvierende mass^ onze zestig mannen (de stakers van Klep) zag demonstreeren. Zie liepen met een groot bord, waarop stondWy z(jn aan de Dompers-Kliek onttrokken onze liederen zingende door de stad. Er volgde eenig

De Moker | 1909 | | pagina 3