Aan alle Fabrieks-arbeiders No. 2. ZATERDAG 13 Maart 1909. 9e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stnkken Yoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. De Moker De Post-abonnees Schaper's 10-uren motie in de Tweede Kamer. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J vooruitbetalmg. franco per post 30 cent J Losse nummers 2 cent. Bnreau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Bhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortkg. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Callenburgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. kannen tot en met den 15en Maart het abonnements geld (30 cent) opzenden. Na dien datnm wordt per postkwitantie (37V, cent) over het bedrag beschikt. De Administratie. Reeds vaker had het Bestuur van den Schied. Be- stnardersbond de vraag overwogen ol niet moest worden .geprobeerd ook hier ter stede een afdeeling van den Fabrieks-arbeidersbond te vestigen. Door verschillende omstandigheden moest de poging daartoe worden uitgesteld, doch thans meenen wij, mede naar aanleiding van het op non-aktiviteit stellen der kaarsenmakers-vereeniging „Eendracht", het oogenblik ertoe aangebroken. Velen zijn er, die met hart en ziel in de arbeiders beweging medeleven, doch voor wie geen organisatie bestaat en dus geen gelegenheid om hun sympathiën voor de vakbeweging in daden om te zetten. Binnenkort zullen we de kuipers, kistenmakers en andere houtbewerkers in de gelegenheid stellen, hun goede gezindheid te doen blijken, maar thans roepen we alle Fabrieks-arbeiders op tot eene bijeenkomst op ZONDAG 14 MAART a-s., des namiddags 12V, uur, in een der bovenzalen van het Gebouw „Constantia". Wie we verwachten Alle fabrieks-arbeiders, bijv de werklieden van de Chemische fabriek; de Kaarsenfabriek „Apollo"; de Wasscherij „de Phoenix"; de Pharmaceutische fabriek; de verschillende Stoommolens en dergelijke ondernemingen. Bjj de invoering der Wet op het arbeidscontract is het duidelijk gebleken dat voor ALLE arbeiders organisatie noodig is als brood, omdat daar, waar geen organisatie was, de arbeiders weerloos waren en alle bepalingen hadden te aanvaarden, die de werkgevers hun wenschten op te leggen, terwijl daar, waar de vakvereeniging iets te vertellen had, soms zeer groote verbeteringen werden verkregen. Komt Zondag a.s. op de vergadering. Gij verbindt n daardoor nog tot niets, doch komt alleen, om met ons te overleggen, wat kan en wat moet geschieden tot verbetering en versterking uwer maatschappelijke en economische positie. Komt en wekt uwe kameraden op mede de vergadering te bezoeken. Het Dagel. Bestuur van den Schied. Bestuurdersbond P. DE BRUIN, Voorzitter. J. M. VAN PELT, Secretaris. Vrijdag 5 Maart begon de behandeling van Schaper's 10-uren motie ia de Tweede Kamer. Een groot arbeiders belang was aan de orde. De belangstelling der heeren was dus gering. Ook de afgevaardigde van Schiedam, Jhr. de Geer, was afwezig. En toen Dinsdagmorgen 9 Maart de behandeling zou worden voortgezet, moest de voorzitter de vergadering zelfs tot 's middags verdagen omdat er te weinig leden waren. Zoowel 's morgens als 's middags ontbrak ook de afgevaardigde van Schiedam Schaper begon ter toelichting van zijn motie met ge tallen en cijfers. De statistiek is de grondslag der mode ne sociale wetgeving. Hij constateerde dat de arbeidsbescherming door de wet in Nederland nog zeer achterlijk is. Van Houten's wet op den kinderarbeid (1874) en de arbeidswet van 1889 (verslechterd door de speetwet van 1902 en ge wijzigd voor zoover art. 4 betreft in 1906) zijn de geheele oogst. De achterlijkheid in de wetgeving komt geheel overeen m8t de laksheid in de uitvoering der bestaande wetten er zijn te weinig inspecteurs, de gemeentepolitie doet er niet genoeg voor, en de kantonrechters toonen maar al te weinig sociaal besef. De arbeidsinspecteurs kunnen daardoor niet alleen hun werk niet aan maar worden daarin tegengewerkt door de kantonrechters, die in 1907 ongeveer 4000 boeten oplegden wegens overtreding der arbeidswet, nl. 1300 tot f 0.50, 210C tusschen f 0.50 en f 3.en slechts 80 f 10 of hooger, en die in 1907 slechts 4 malen met hechtenis-straffen. Voor de patroons is het voordeeliger, de arbeidswet te overtreden en bij ontdekking een boete van een paar gulden te betalen dan de wet na te leven. Wat baat het werk der arbeidsinspecteurs op die manier Ernstig klagen dezen bovendien over de vele verloven voor overwerk, waardoor de naleving der wet achter wege blijft en controle bijna onmogelijk wordt. Maar zelfs bij volledige uitvoering der Arbeidswet zou deze nog onvoldoende de jonge arbeiders en arbeid sters beschermen. En de toestanden zijn van dien aard, dat een dergelijke bescherming toch hoognoodig is. Schaper haalde de volgende cijfers over 1905 aan, voor jonge arbeiders beneden 16 jaar: 10355 werkte 10 uur per dag 7824 10y, 13694 „11 In 1906 werd dat nog erger. Verder haalde Schaper uit de verslagen der arbeidsinspectie de volgende feiten n 14 uur p. dag wordt door vrouwen en kinderen ge werkt in de glas- en aardewerk-fabrieken bij Maas tricht, waarin 20 procent van alle werkvolk kin deren zijn; zeer jonge meisjes werken in de textielfabrieken te Eindhoven aan 3 cents p. uur overwerk krijgen de kinderen in de Tilbnrgsche fabrieken 18 uur in een stuk moest te Raamsdonkveer een jongen werken; jonge meisjes worden op de Zuid-Hollandsche eilanden veel voor allerlei werk gebruikt; jongens moeten tot 10 uur 's avonds in de glasblaze rijen werken; in >,e steenbakkerijen der 7e inspectie heeft men ruim 15 procent jeugdige arbeiders; in Gelderland vermeerderde het aantal jeugdige arbeiders met 50 procent; in de Overijselsche mattcn-industrie worden zelfs schoolgaande kinderen geëxploiteerd. Zoo worden thans nog in Nederland kinderen afgebeuld. Het wordt tijd dat evenals in Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland kinderarbeid beneden de 14 jaar wordt verboden en dat de leeftijd van 1418 jaar flink wordt beschermd, zooals nu reeds het geval is in Engeland, Frankrijk, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Rusland, Zwitserland, de Vereenigde Staten, Victoria en Australië. Verder is noodig dat de niet-beschermde bedrijven in de wet worden opgenomen zooals de landbouw en bet hotel- en koffiehuis-bedrijf. Maar ook de arbeid der volwassenen heeft nog dringen de behoefte aan bescherming door de wet. In de eerste plaats moet de nachtarbeid worden tegen gegaan, omdat nachtarbeid schadelijk is en de arbeiders niet in omstandigheden verkeeren om over dag goed te kunnen slapen. Daarover is iedereen het eens. Maar in het bakkersbedrijf bijv. willen de groote fabrieksdirecteuren, de kapitalistische bakkerspatroons, niets van afschaffing van den nachtarbeid weten. En in andere bedrijven, bijv. de glasfnbricage, waarin nachtarbeid volkomen over bodig D, denken de heeren niet aan een andere regeling van 't bedrijf uit eigen beweging. Slechts in een heel eDkel bedrijf is de nachtarbeid onmisbaar bijv. in de gasfabricage, maar door de invoering van het drieploegen- stelsel zijn de nadeelen van den nachtarbeid tot een minimum terug te brengen. Alleen door wettelijke voorschriften zal men aan al dezen nachtarbeid een einde kunnen maken. Zulk een bescherming door de wet is trouwens niet nieuw, ook niet in Nederland; zij is immers reeds aanvaard bij de spoorwegen, de caisson-arbeid, het mijnbedrijf en in de Veiligheidswet En zulk een bescherming hebben de volwassenen in Nederland nog noodig, in de eerste plaats ter beperking van den arbeidsduur, zooals de officiëele gegevens over 1906 bewijzen: 90000 mannen werkten meer dan 10 uur per etmaal, 18332 12 2109 13 1105 14 en in de havens komen werktijden van 48 uur in een stuk voor. Nu is een zoo lange werkdag bij uitzondering en wanneer mea daarna voldoende vacantietijd heeft zoo erg niet. Maar voor de arbeiders is er geen vacantie dan de tijd van werkloosheid, die door zijn gebrek en ellende meer schade dan goed doet. De arbeider die werk heeft kent geen vacantie. Er zijn er die zelfs geen Zondagsrust kennen, zooals bijv. de znivelarbeiders die 12 a 14 uur moeten werken alle dagen door. Voor de arbeiders werken zulke nooit eindigende lange weekdagen ondermijnend wat d6 zedelijkheid, het familie leven en de beschaving betreft. Verkorting van den arbeidsdag wordt niet alleen door de sociaal-demokraten bepleit, zooals men lezen kan in het boekje van Charles Raaymaakers „arbeidsduur voor volwassen mannen" en in het geschrift van den heer Stulemeyer over verkorting van den arbeidsduur. Verkorting van den arbeidsdag is ook noodig voor de gezondheid, zooals alle doktoren erkennen en zooals de feiten zelf reeds aanwijzen. Een anilinefabriek bijv. waar zeer veel ongelukken voorkwamen had tervergeefs door allerlei veiligheidsmaatregelen geprobeerd, daarin verbetering te brengen, toen ze eindelijk eens een proef nam met verkorting van den arbeidsdagen ziet, de ziekendagen verminderden direct van 492 op 293, De Kamer, van oordeel, dat, naast de grootst mogelijke be perking van den nachtarbeid en betere bescherming van kinderen en jeugdige personen, de wettelijke beperking van den arbeidsduur van alle volwassen arbeiders, en wel tot tien uren per etmaal, ge- wenscht is, gaat over tot de orde van den dag.

De Moker | 1909 | | pagina 1