Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. D ran k hestrij ding. Het verschil tusschen de beide moties zooals die ia stemming zijn gebracht bestaat dus hierindat de motie-Aalberse wèl en de motie-Schaper niet spreekt van „overgangsbepalingen", en dat de motie-Aal berse niet en de motie-Schaper wèl spreekt van „de be perking van den nachtarbeid en de bescherming van kinderen en jeugdige personen." Eu nu is het merkwaardige van het geval, dat Mr. Aalberse zich eveneens een voorstander verklaarde van „beperking van den nachtarbeid en de bescherming van kinderen en jeugdige personen", en dat Mr. Aal berse zich niet verklaarde tegen een verklaring daar van in de motie, en dat Mr. Aalberse als zjjn eenig bezwaar tegen de motie-Schaper liet gelden, dat er niets over „vrouwenerbeid" instond, maar dat Mr. Aalbere in zijn eigen motie evenmin over „vrouwen- arb-id" sprak maar wel de „beperking van den nacht arbeid en de bescherming van kinderen en jeugdige personen" (waarvan hij vóórstander is) er uit lichtte. En even merkwaardig is het geval, dat de heer Van der Molen zich vóór de motie-Aalberse verklaarde, omdat de daarin voorkomende „overgangsbepalingen" de wettelijke invoering van den 10-uren dag tot in het oneindige konden opschuiven, dat Mr. Aalberse verklaarde, met zijn motie het tegendeel te bedoelen van wat de heer Van der Molen verklaarde, maar dat Mr. Aalberse er toch die woorden in liet, omdat zijn motie anders in het geheel niet meer van de motie- Schaper zou verschillen, De „Nieuwe" vergat dit alles mee te deelen en kwam daardoor tot een volkomen leugenachtige voor stelling. Het was voor de „Nieuwe" nog niet vol doende, dat het haar afkeuring van Mr. Aalberse's motie niet ronduit durfde uitspreken, Door een leugen achtige voorstelling moest zij haar houding nog be roerder maken, En dat noemt zich dan een „christelijk" persorgaan Anti-Semitisme. In de laatste vergadering van d n Handeldrijvenden Middenstand is het katholieke anti-semitisme op een krasse manier aan het woord geweest. De Heer S. Hijman had zich nl. opgegeven voor ballotage. De heer Plujjm (Katholiek) vond het toen noodig te beweren dat de winkeliersvereeniging destijds alleen was opgeheven om twee Israëlitische leden te kunnen spuien. En nu begon men waarachtig weer met de toelating van Israëlieten Volgens de „Schiedamsche Courant" was het een heftige discussie. De „Nieuwe Sch. Courant", blijkbaar verlegen met het zóó brutale anti-semitisme van haar geloofsgenoot, maakt alleen melding van „eenige dis cussie" en verzwijgt dat deze liep over de toelating van een Israëliet; o heilige onpartijdigheid! Jezus en al zijn discipelen waren Israëlieten en nog wel Joden van zee - lage komaf. Welk een verrukkelijke eerbied tegenover dat feit zit er in het Katholiek Anti semitisme „Boezemvrienden" De Utrechtsche Onder- wijzers-Tooneelvereeniging gaf Zondagavond voor het Volkshuis de uitvoering van dit bekende blyspel voor een half gevulde zaal. Het slechte weer had zeer waar schijnlijk vele weerhouden den moeilijken gang naar de S. 0. V. te ondernemen. 't Was meer een „gezelligen" avond dan een kunst avond. „Boezemvrienden" is een toneelwerk van het gemoedelijke genre dat met de moderne stukken niet veel gemeen heeft. Maar des ondanks interesseeren de vele en fijne geestigheden en de varieerende bouw van het stuk, van het begin tot het einde en zelfs met vrij sterke climax. Vooral het slot van het vierde bedrijf voldoet uitstekend. Over het spel dezer dilletanten kunnen we slechts weinig zeggen. Er werd magnifiek gespeeld; dé rollen waren uiterst gelukkig verdeeld en de type's werden prachtig uitgebeeld. Vooral Dora Lenz, Bruno en Wal- demar waren in hun rol, maar ook de sentimenteele Liesbeth veryulde haar moeilijke rolletje best. Resumeerende mag gezegd worden, dat de uitvoering alleszins geslaagd is. Drankbereiders. Op onze 13 Maart j.l. ge- houden huish. verg. kwamen in bespreking de voor stellen welke bij den gemeenteraad waren ingediend door de „Commissie tot bestrijding der werkloosheid" en de verminking daarvan door den gemeenteraad, waardoor zjj voor de arbeiders onaannemelijk waren geworden. Het bestuur kreeg volmacht in dezen te handelen in overleg met de organisaties, staande op ons standpunt. De beide periodiek aftredende bestuursleden Van Kampen en Codenburg werden bjj acclamatie herkozen. Het jaarverslag van secr. en penningm. werd goed gekeurd. Voor het Congres van den Bond, hetwelk dit jaar hier in Schiedam gehouden wordt, werden een 3-tal wijzigingen der statuten ingediend. Op voorstel vau een lid werd besloten f 5.uit de kas te trekken voor het N. V. V., terwijl de voorz. de leden opwekte, geregeld op de steunlijsten, uit gegeven door het N. V. V., te teekenen. Secr. Ken stropUit den Baad. In de Raadszitting van j.l. Dinsdagavond kwamen aan de orde het rap port en de voorstellen van de commissie inzake Ge meentelijke Werkloozenverzekering, bestaande uit de heeren H. de Bordes, M. de Heer en L. van Dam. Zooals de lezers weten verschilden de voorstellen van deze commissie van die van Burgemeester en Wethouders hoofdzakelijk in drieërlei opzicht. Wilden B. en W. een Gemeentelijk Werkloozenfonds en slechts toeslag verleenen op de uitkeeringen der vakvereenigingen aan hare leden, deze commissie wenschte een zelfstandig fonds met eigen rechtsper soonlijkheid, verder de vakvereenigingen te verplichten ook niet-leden tot hare werkloozeokassen toe te laten, en ten slotte den toeslag ook te verleenen aan alge- meene en speciaal voor dit doel gestichte vereenigingen. Bezorgde de Raad voor eenige maanden onder aan voering van den heer De Bordes, den voorzitter dezer commissie, aan het college van B. en W. met zijne in overleg met de arbeidersvereenigingen samengestelde voorstellen, de nederlaag, ditmaal haalde de nieuwe commissie een vrij wat leelijker strop. Al aanstonds bij de algemeene beschouwingen kreeg zjj de wind van voren. De Witte voorop, en achter hem de hee-en Hoogen- dijk, Kikkert, Brederveld, Versteve; zij allen ver klaarden zich tegen de kern dezer voorstellen, het be lasten der vakvereenigingen met de zorg voor de on georganiseerden. De heer Brederveld bracht zelfs hulde aan de vakvereenigingen, voor den moed waarmede zjj zich éénparig tegen de voorwaarden hadden verzet De heer Schippers informeerde, waarom de com missie deze bezwaarlijke voorwaarde niet liet vallen, nu toch door de uitbreiding tot de algemeene vereeni gingen, een weg tot steun aan de ongeorganiseerden was geopend. Nog vóór de heer De Bordes het woord verkreeg tot verdediging der voorstellen, stond das reeds vrjj vast dat de hoofdzaak zou worden verworpen. Van de 14 aanwezige leden hadden reeds zes zich tegen verklaard, terwjjl Hoogerwerff eveneens tot de tegenstanders behoordede helft had hjj dus reeds tegen zich Het gevoel van voor een verloren zaak te pleiten, zal dan ook wel de oorzaak zijn dat de verdediging des heeren De Bordes zélfs van kapitalistisch standpunt allesbehalve sterk en weinig gelukkig moest worden genoemd. Door de stilzwijgende aanname van de beide andere voorstellen een zelfstandig fonds en uitbreiding tot algemeene vereenigingen waartegen men zich na al het gebeurde niet noemenswaardig verzette, op te blazen tot successen van groote beteekenis, trachtte hij b(j voorbaat de beteekenis van de komende nederlaag op de hoofdzaak te verkleinen. Wy twjjfelen echter of de heer De Bordes zélf wel resultaten van zjjn voorstel voor de ongeorganiseerden verwacht en of hij, nu het resultaat van zijn drijven voor hem ligt, zich wel lekker gevoelt in het besef de gangmaker der reactie tegen de voorstellen van B. en W. geweest te zijn Voor zoo'n pover resultaat zal hij zich niet licht weer zóó in de oogen der arbeiders blameeren De Burgemeester en de Wethouder Versteve, gebeten als zij blijkbaar waren op dezen gangmaker tegen hunne met zooveel zorg saamgestelde voorstellen, voerden hem dan ook later na de definitieve verwerping van den eisch van ongeorganiseerden-toelating tegemoet, dat voor dit resultaat niet zooveel onderste boven had be hoeven te worden gehaald met een eenvoudig amende ment op de voorstellen van B. en W. had hetzelfde kunnen worden bereikt Na re- en dupliek van de verschillende sprekers werden de algemeene beschouwingen gesloten, werd tot de oprichting van het fonds met algemeene stemmen besloten en overgegaan tot de artikelsgewijze behande ling van de Verordening op het Fonds. volgens dit heerschap wel zorgen en sparen voor tijden van werkeloosheid. Dat moest hij de arbeiders dan eens voor doen Het werd echter slechts gestemd door den heer Ver steve, zoodat dat prachtig voorstel geen punt van be spreking kon uitmaken. Wat zonde en jammer was! De Witte stelde daarna voor deze geheele beperkende bepaling te laten vervallen, wat ten slotte werd aan genomen met 4 tegen 10 stemmen. Tegen: De Bordes, Van Dam, De Heer en Schippers. Voorde rest. Vóór de eindstemming, vroeg de heer Hoogendijk naar aanleiding van artikel 9, dat zegt, dat geen bijslag wordt verleend aan hen wier werkloosheid het gevolg is van werkstaking, nitsluiting etc. hoe men over de toepassing van dit artikel dacht. Hij meende, dat bij een rechtvaardige werkstaking, en bij uitsluiting, als wanneer de arbeider geheel buiten zijn schuld werk loos wordt, wèl bijslag op uitkeeringen moet worden verstrekt. De Witte viel hem voor wat de uitsluitingen betreft bij en stelde voor het niet-verstrekken bij uit sluiting te doen vervallen. Met 4 tegen 10 stemmen kelderde dit amendement. VóórWitteHoogendijk, Hoogerwerff, Maassen. Tegen de rest. Uitsluiting vloeit voort uit strjjd, zei meneer De Bordes, dus wie strijdt moet de gevolgen maar dragen Ten slotte werd de verordening met algemeene stem men aangenomen. Het resnllaat is dus nu, dat tot het fonds kunnen toetreden vak- en algemeene vereenigingen, benevens vereenigingen die speciaal voor uitkeering bij werk loosheid zjjn opgericht, zelfstandige werkloozenkassen dus, zonder dat de vauvereenigingen met de zorg voor de zorgeloozen worden opgeknapt. Dit mooie resultaat is zeker niet het minst te danken aan het eensgezind front maken der arbeidersvereeni gingen tegen dezen aanslag op haar zelfstandigheid en haar toekomst „Vrede en Welvaart." In de laatste huis houdelijke vergadering der Zeevisschers-Vereeniging „Vrede en Welvaart" werd tot de oprichting van een Werkloozenkas besloten Een bedrag van f '200.werd om te beginnen in deze kas gestort. De a s. Raadsverkiezingen. Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar de heeren: P. Kikkert (oud- lib.) en J. L. M. IJzermans (kath.) in district I; A. W. Schippers (anti-rev.) en L. van Dam (chr.-nat.) in district IIA. de Witte (Volksbelang) en W. van der Windt Wz. (anti rev.) in district III. De candidaatstelling moet plaats hebben op Dinsdag 29 Juni. Propaganda. Zaterdag 27 Maart spreekt in „Excelsior" onze partijgenoot Dr. J. van den Brink over'Waar het om gaat bij de a s. verkiezingen. Bij artikel 11 het artikel, waarin wordt gezegd, dat de toetredende vereenigingingen ook voor niet- leden de deelneming moeten openstellen begon het lieve leventje van voren of aan.jj Het geleek soms een Babylonische spreek-verwarringTen slotte werd nit de op- en aanmerkingen van links en van rechts, uit amendementen, moties etc. geboren een amendement- De Witte, waarin werd gezegd dat toetreden kunnen, vereenigingen, in het bezit van een werkloozenkas, wier leden tot haar kas kunnen toetreden. Met 11 tegen 3 stemmen werd dit amendement aan genomen en daarmede dus de voor vakvereenigingen onaannemelijke eisch geschrapt. Tegen stemden de drie commissie-leden, De Bordes, Van Dam, Da Heer; voor de rest. Afwezig waren J. van Dusseldorp en L. J. van Gelderen, en natuurlijk „oome Pieter." Bij artikel 12 waarin o. a. wordt bepaald dat geen bijslag wordt verleend op uitkeeringen van personen die het voorafgaande jaar een gemiddeld weekloon van f 18.— of meer hebben verdiend stelde de heer Schippers voor dit cijfer te veranderen in gemiddeld f 14.— per week. Wie f 14.— per week verdient kan Hoe men zonder drank geniet. In de Vorwcirts vertelde onlangs St. Groszmann van z\jn reis in Scandinavië, en wat hij daar meedeelt om trent het volksleven is wel belangwekkend. In openbare vergaderingen der S. D. partij wordt er b.v. of in 't geheel geen alcohol gebruikt, of het gebruik is zoo gering, dat het totaal niets beteekent bij het Duitsche biergebruik. De groote vergaderingen in het „Volkshuis" te Stockholm zjjn alkoholvrij. Doordat er geen bierglazen rn geen heen- en weerloopende, hinde rende kellners zijn, maken vergaderingen een veel beteren indrnk, iets, wat men bij godsdienstige bijeen komsten reeds lang begrepen heeft. De onth. beweging is hier algemeen een factor van groote beteekenis. Een student nit Upsala vertelde den schrijver, dat aan de univer iteit aldaar 20 pOt. der studeerenden georgani seerd onthouder zijn. Geen wonder, dat de Scandinavische studenten voor de gewoonten van hun Duitsche bier collega's slechts een minachtend schouderophalen over hebben. In de restaurants kent men geen bierdwang. Men behoeft er z ch niet voor te schamen, bij den maaltijd melk of koffie te gebruiken. In verschillende steden, b.v. in Dalekarlien, is het schenken van alk. dranken verboden. Wie bier wil drinken, moet het uit een andere stad, waar men minder streng is, laten komen. Zoo'n verbod mag iemand, die absoluut matig is, mi-schien tyranniek vinden, het volk als geheel en vooral de aibeidersklasse acht dien dwang maar wat goed 1 In Leksand, een stad van 11.000 inwoners, heeft de schrijver op een Zondag een volksfeest meegemaakt, waar van 's middags tot middernacht geen druppel bier of sterken drank werd gedronken. En toch (of beter juist daarom) heerschte er een prettige, vroolijke geest, die onder de brutale werking van den alkohol niet denkbaar is. Om 12 uur 's nachts dansten de jonge mannen en meisjes in hun kleurige kleedijnergens was nog

De Moker | 1909 | | pagina 3