I Steunt liet Verkiezingsfonds ZiPBMEil „EXCELSIOR". Oprichting Kinderkoor Preservatifs „DE MOKER". Adverteert in „De Moker". Magazijn „Securitas" Sociaal-Braocratiscle AMers-Partij, BUREAU VOOR ARBEIBSRECHT INVULLINGSBILJET. Onze Leestafel. Ingezonden. Abonneert U op „DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. Aan Gehuwden. H. SPETTER Co., 72a - Jonkerfransstrait - ROTTERDAM. Bureau voor Arbeidersrecht. Arbeiders. Abonneert U op Goedkoopst Adres Hugo de Grootstraat 109a. gevochten, getierd, gezopen, gestoken. Nergens was nog iemand er uit gegooid. Die kunstige boerendansen, waarom de boeren hier beroemd zijn, werden met een bekoorlijkheid, een gratie uitgevoerd, zooals alleen vol komen nuchtere menschen dat kunnen doen. 121 Millioen. Het gaat niet langer aan te zeggen, dat ons volk jaarlijks 80 millioen uitgeeft aan gedistilleerd. De BI. Vaan heeft berekend, dat de Nederlanders in het jaar 1906 ruim 74 millioen gulden hebben besteed aan sterke dranken. Uit gegevens, verstrekt door het Departement van financiën, berekent de BI. Vaan, dat ons volk jaarlijks bjjna 35 millioen uitgeeft aan bier en ruim 12 millioen golden aan wijn. De totale uitgaaf aan alcoholiën is dus jaarlijks on geveer 121 millioen gulden. 't Kleinste gevaar. Toen de reusachtige schoorsteen van een distilleerderij juist voltooid was, maakte een voorbijganger de op merking „Hoeveel menschen zou die schoorsteen toch wel dooden, als lig eens omver viel?" Eu een ander antwoordde, even scherp als waar „Hii zal er heel wat meer dooden, als hij blijft staan." BI V. Om van te rillen Om van te rillen zijn eenige cjjfers, die het licht laten vallen op wat door de menschen aan koning Bacchus geofferd wordt. Zoo zijn er bjjv. in de pro vincie Antwerpen (België) ongeveer 11.000 herbergen op 900.000 inwoners, dat is dus 1 herberg op 81 men schen, m. a. w. 16 huisgezinnen onderhouden daar een kroeg. In geheel Belgie is 't nog erger: 7 millioen inwoners en 210.000 herbergen, dat is voor elke 35 personen of voor elke zeven huisgezinnen éen herberg! En nu in ons eigen landDaar bestaan 20.740 ver gunningen, dat is 377i meer dsn volgens de wet ge oorloofd is. En dan zijn er nog 1617 logementsver gunningen en 600 vergunningen voor het slijten van 210 liter. En dan de bierhuizen nog, bijna 22.000 in ons land waarvan o.a. in Maastricht niet minder dan 500. Inderdaad, het wordt tijd, dit er strenge maatregelen worden genomen, want zoo gaat het niet langer Fraaie zeden. Onder dit opschrift schrijft het „Huisgezin" Uit het Zuid-Limburgsche komen weer droevige ver halen van fraaie verkiezingszeden. Men heeft daar in de districten Gulpen en Moerssen Staten-verkiezingen beleefd, waarbij het geld en de drank de hoofdrol speelden. Een daalder, twee gulden, zelfs zes gulden werd voor een stem geboden, zelfs tweemaal geboden en tweemaal aangenomen. En gedronken heeft men zoo stevig, dat aan de „Limb. Koerier" kortweg kon worden bericht„Heel het dorp was 's avonds dronken." Het zijn en blijven me fraaie toestanden daarginds in Neêrlands Zuiden. Er is een Drankwet die wenscht, dat op dagen, waarop misbruik van drank te vreezen is, de drank- localiteiten zullen worden gesloten. Alles blijft open, omdat de gemeentelijke autoriteiten zelf aan de drankbedeeling en omkooping met drank niet vreemd zijn. Er is een wet, die het omkoopen van kiezers met geld strafbaar stelt en den gekozene, die door omkoo- perij gekozen wordt, den toegang tot het (vertegen woordigend lichaam weigert. Waarom past men die wet niet met alle gestreng heid toe Waarom vervolgt men dergelijke schandalen niet te vuur en te zwaard En waarom neemt men het werk om de menschen beter en verstandiger te maken niet met wat meer ijver ter hand Niet het socialisme is de groote plaag van Zuid- Limburg, maar drank, vuilheid en beginselloosheid. Waarom Christen-Socialist door Daan van der Zee. Uitgaat „De Mercuur" te Hilversum. Prijs 10 cents. Is een Christen-Socialist een dwalend Christen? door Johanna Breevoort. Uitgaaf „De Mercuur" te Hilversum. Prijs 15 cents. Weg met de Huisindustrie I door Veritas. Uitgave van de Kleermakers-Vereeniging „De Ster" te 's Gra- venhage. Prijs 10 cents. Op al deze 3 brochures komen wij de volgende week nader terug. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schiedam, 16 Maart 1909. Toerekenbaar Van bev/iende zijde wordt mijne aandacht gevestigd op „de Moker" van 6 Maart 1909, waarin op eigen aardige wijze over mijn doen als voorzitter der tentoon stelling van handenarbeid en huisvlijt gesproken wordt. Ik ben niet gewoon te antwoorden op artikelen, waar mede men mij onbekend laat en zal met den schrijver niet in duscussie treden. Slechts een verzoek. Wanneer mijne woorden zonder mijne machtiging gepubliceerd worden, dat men het volledig doe. Een zin hieruit, een zin das ruit met een paar algemeenheden vereenigd, geven een onjuiste voor stelling, wat genoemd artikel dan ook doet. Meent de schrijver het publiek over mij te moeten inlich ten, hjj handele onpartijdig en geve volledig weer wat ik zelf geschreven heb. P. J. van Harderwijk. De heer Harderwijk maakt zijn zonderlinge houding door dit zonderling stukje niet beter. Wij ontkennen pertinent dat de houding van den heer van Harderwijk onjuist is voorgesteld. De feiten hebben zich precies toegedragen zooals wij meedeelden. De heer van Har- eerwijk is niet in staat het tegendeel te bewijzen. En wij begrjjpen daarom best, dat hij „met den schrijver niet in discussie treden" wil. Hp zou daardoor in een nog zonderlinger daglicht kunnen treden. Maar hoe laf van den heer van Harderwijk,om niet rond uit te durven bekennen dat hij zich „onbedachteljjk" heeft vergist en om niet zijn verontschuldigingen te durven aanbieden over zijne vergissing! En hoe klein om zich nn achter eer. insinuatie te verschuilen ten einde zich van verdere verdediging af te kunnen maken Zoo is nu eenmaal de burgerlijke moraal in de prak tijk En zelfs zoor den heer van Harderwijk is 't ge makkelijker een knieval te doen voor de Katholieken dan ongelijk te bekennen tegenover een sociaal-demokraat. VERKIEZINGSFONDS! Wij moeten niet door geldgebrek belemmerd kunnen worden in onzen strijdNiets deden de burgerpar tijen tegen de werkloosheid. Wel knevelden zij de arbeiders nog sterker door de Wet op het Arbeidscontract. Vergeet dat niet één oogenblik en steunt ook ons STEEKPENNING. Schiedam. K. 2 ct., De Moker 10 ct., Lang leven is gezond 2 ct. Verkiezingsfonds. L. S. 15 ct., F. v. d. W. 5 ct., Worst 25 ct. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 28 Maart '8 mor gens lO u. in „Constantia". Agenda: 1. Voortzetting der besprekingen over »De Moker 2. Contributieregeling. 3. Driemaandelijksch »Moker«-verslag. 4. Verkiezing van afgevaardigden voor het Paasch-Congres. 5. Behandeling van den Beschrijvingsbrief voor het Paasch-Congres. HET BESTUUR. Bij genoegzame deelneming zal worden overgegaan tot oprichting van een Kinder koor (onderafd. van „Excelsior"). Partijgenooten en geestverwanten, die hun kinderen (zoowel jongens als meisjes) voor de strijdzang willen zien opgeleid, kunnen deze tot deelneming laten inschrij- op Zaterdag 27 Maart, des avonds 8—10 uur en Zondag 28 Maart, des VAARDINGEN, Westhavenplaats 15. A. W. HEIJKOOPen Ambtenarenc j A BARTSCH Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Lsndweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract l.oonvorderingen Gemeenteverordeningen Vereeniglngszahen Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van de Vlaardingsche Bestuurdershond. p. dozijn f 1.20, f 1.80, t2.40 tot f5.- Monsterzending f 1.f2.f3.- Vronwenspniten, Ovalen, Canules, Slang, Ringen, Geïllus treerde Boekjes 70 ets., tegen postwissel. MP" Let op het oudste en soliedste adres. Arbeiders 25 pCt. korting. Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestnurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. ven van middags van 12—2 uur, in het gebouw Constantia». Vereischte leeftijd 8 15 jaar. HET BESTUUR. Inrichting voor Nieuw Malthusianisme Middelen. Irragatoren vanaf f 1.50 tot flO.— Dagelijks geopend van 9—10 nar. De ondergeteekende (Naam) (Adres) wenscht kwartaal-abonnee te worden op De Moker, Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. 1908. Kan opgezonden worden met 1 cents postzegel aan de Administratie van dit blad.

De Moker | 1909 | | pagina 4