ZAALHUREN Ditjes en Datjes, Uit de Vakvereenigingen. Sociaal - Democratische Arbeiderspartij Afdeelingsgebou w Boterstraat 30 Ylaardingsche IJzerkoekjes. Wat een knappe lni. In de vereeniging „Katholiek Leven" heelt Mr. M. M. van Velzen een voordacht gehonden over „ons constitationeele stelsel." Die voordracht is niets meer dan een oppervlakkig uittreksel van een zeer liberaal dictaat over Nederland- sche staatsinstellingen, behandelt het koningschap als vliegwiel" en ornament" a la van Houten en Cort van der Linden, en verdedigt de parlementaire sonvereiniteit zooals het theoretisehe-liberale-republikanisme dat doet.x) Een paar dagen te voren hield de Jezuieten pater Verhey in hetzelfde gebouw van den R. K. Volksbond een schetterpreek tegen het liberalisme, socialisme, materialisme en wat dies meer zij. Daarbij ging hij op zijn bekende bombastische manier te keer tegen „den modernen staat d!e seculariseert, de leer der Staats- almacht verkondigt, den Staat niet naast maar boven de Kerk wil plaatsen en Haar onderdrukken, enz Wat een knappe lni toch, die Katholieken. Een katho liek meester in de rechten komt in zuiver katholieken kring den modernen staat en wat daarbij hoort, de volkssouvereiniteit inbegrepen, ophemelen. Een paar dagen later komt een Jeznietenpater datzelfde ding, ook in zuiver katholieken kring, aftakelen. De Katholieken zelf znllen die belachelijke tegen stelling waarschijnlijk niet eens hebben opgemerkt. Het zijn toch zulke knappe lui Katholieke Jeneverpolitiek. In de laatste vergadering van den R. K. Volksbond speelde zich, volgens het officieele verslag, het volgende stukje at „Door den heer J. H. Frederiks werd daarna krachtig en herhaaldelijk bepleit, dat de Bondsafdeeling, die toch vooral de stoffelijke belangen zoowel van^verkgever als werknemer had te behartigen, zich tot den minister zou wenden om verbetering te brengen in den onhoudbaren toestand van de branderij-industrie, getuige de reeks van veilingen van branderijen die men geannoceerd ziet. Hij achtte 't van het hoogste belang dat de Volks bond zich ook te dezer zake zou uitspreken en aldus de pogingen der patroons zou steunen. „De voorzitter deelde daaromtrent mede, dat zoodra de heer Frederiks bedoeld verzoek had ingediend, het bestuur reeds pogingen in die richting gedaan had en overleg gepleegd had met het bestuur van den Bran- dersbond om tot een gemeenschappelijk handelen te komen. Bedoeld bestuur had toegezegd het bestuur der Bondsafdeeling daartoe ter gelegener tijd uit te noodigen maar tot heden was daaromtrent nog niets vernomen. „Nadat de heer Frederiks nog aangedrongen had op .een zelfstandige poging der Bondsafdeeling, die door den voorzitter minder nuttig werd geacht, en bepleit had, dat deze afdeeling hier zeker wel directe belangen had te behartigen, zooals zij dit enkele jaren geleden met zooveel animo door een opgewekte vergadering en direct optreden bij den betrokken minister had gedaan, geloofde de voorzitter, dat het bestuur nog eens met het bestuur van den Brandersbond in overleg zou treden." Tot zoover het verslag. Is het niet treurig dat een man als „pastoor Frederiks zoo ontzettend weinig be grip van de bedrijfsontwikkeling heeft, dat hij door een adres aan den Minister „de reeks van veilingen van branderijen" meent te kunnen tegenhouden en dat niet een der Volksbonders den man met zijn dwaasheden in het zonnetje kon zetten En is het niet afzichtelijk, dat een arbeidersvereni ging, al is het er dan ook een die meer dan duizend galden uit de verpachting van zijn buffet met vergun ning trekt, als handlanger van het jeneverkapitaal op treedt Er moet nog heel wat schoongemaakt worden te Schiedam, voordat het terrein voor een menschwaardige, menschverheffende ontwikkeling toebereid is. „Excelsior". Zaterdagavond vierde onze zang- vereeniging haar jaarfeest. 't Was een opgewekt feestje, door de krachtige medewerking der leden is 't uitstekend ^geslaagd en bleven de feestvierenden tot ver in den morgen bijeen in de beste stemming. Mede als gevolg van dezen feestavond werden Maan dag weer zes nieuwe leden ingeschreven en klom het ledental reeds tot tachtig. „Excelsior wordt zoo gaandeweg een reusachtig koor, dat alleszins zijn plaats onder zijn zustervereenigingen met eere vervult. Toch worden nog steeds met graagte meerdere zang- lustigen toegelaten. Bij de tenoren kan eenige ver sterking nog worden gednld en dus wekken we gaarne onze lezers op die tijd en lust tot zingen hebben, zich bij „Excelsior" aan te sluiten. De christelijke glasblazershond. De christe nen zijn nog al tamelijk aanmatigend. Niet dat zij zoo'n grooten naam voor hun klein clubje hebben, dat mag wel. Wij vinden alle reclame zoo kwaad nog niet. Maar wij bedoelen iets anders. Op 2 Februari is de heer M. W. Smit van Amsterdam, te Schiedam ge weest en heeft daar gesproken „omdat het inderdaad nog noodig is om over de christelijke vakbeweging te spreken", zooals hij het uitdrukte. Wij willen gaarne gelooven dat het nog noodig is over de chr. vakbeweging te spreken. Maar als de heer Smit nog een paar maal zoo optreedt als te Schiedam, dan gelooven we dat het niet meer lang noodig zal zijn, daar de menschen dan wel voldoende znllen weten dat zij in dien chr. bond niet thuis be- hooren. De heer Smit heeft daar gezegd „Maar waarom dan chr. vakvereenigingen Omdat de christelijken daartoe zijn genoodzaakt door de tegenpartij, men uiet geheel worden genegeerd". De arbeiders hebben dus gehoord dat het waar is wat w\j steeds beweren, n.l. dat de chr. vakvereeni gingen niet worden opgericht om lotsverbetering te veroveren, doch alleen omdat zij door onze beweging er toe genoodzaakt wordt. Om hun toestand te verbeteren behoeven de arbeiders dus niet naar de christ. vakbeweging te gaan, maar moeten zij bij ons z\jn. Maar nu de aanmatiging. De heer Smit heeft op die vergadering gezegd dat wp er niet waren, niettegen staande wij kennis der vergadering hadden. En te Leerdam, waar de heer Smit gesproken had, vroeger, daar waren wij ook al niet geweest Vreeselijk, niet waar Denkt de heer Smit nu werke lijk dat wij hem zoo belangrijk vinden om hem na te reizen om met hem te debatteeren. De heer Smit weet toch ook wel, dat z\jn woorden op de glasblazers zoo weinig vat hebben dat wp er totaal geen gevaar in behoeven te zien. Het verbazende aantal leden dat de christelijke glasblazersbond in de jaren van zijn bestaan heeft weten binnen te palmen mag hij wel hebben. Maar bovendien wij hebben te Leerdam, te Schiedam, te Delft en elders al zoo vaak gesproken en nooit hebben we den heer Smit gezien. Met welk recht verwacht hij ons op zijn ver gaderingen, terwijl hij van de onze blijft? Als de heer Smit ons hier antwoord op geeft, zal hij ons ook wel eens willen vertellen waarom hij, toen hij het had over „het bankroet der chr. vakbeweging", op die vergadering gezegd heeft dat wij dat hadden overgenomen uit het socialistisch „Friesche Volksblad", terwijl hij weet dat het overgenomen is uit het anti revolutionaire „Friesch Dagblad Was h\j gegeneerd om den arbeiders mede te deelen dat de christenen zelf erkennen dat hun vakbeweging bankroet is Dan nog ware zwijgen, beter dan liegen. (De Glas- en Aardewerker.) Miliciensbond. De Miliciensbond zal zijn jaar- lijksch Congres te Schiedam honden „Constatia", den 18 April a.s. Den avond te voren zal hij een openbaren feestavond inrichten, waarop K. ter Laan en Dr. J. van Leeuwen het woord zullen voeren. Wjj zijn er zeker van, dat onze afdeeling en haar actieve „Zaalcommissie" den Miliciensbond een waardige ontvangst zullen bereiden. En wij juichen het ten zeerste toe, dat ons gebonw voor het Congres werd uitgekozen. Bravo! Afdeeling Schiedam IN HET lederen avond geopend. In het bezit van een ruime Koffiekamer met uitmuntend Billard. Benedenzaal, f2.50 voor gewone huis houdelijke vergaderingen. f 5.— voor openbare vergaderingen. f7.50 voor feestavonden. Vergaderzaal (eerste verdieping). f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. fl.50 voor andere vergaderingen. Vergaderlokalen (tweede verdieping). f0.50 voor bestuursvergaderingen. f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. De antithese om zeepHerhaaldelijk hebben wij reeds bij de behandeling van punten van eenige be- teekenis in onzen Gemeenteraad gewezen op het tegen elkaar in stemmen en spreken van de leden der „chris telijke" meerderheid. Vormen de sociaaldemokratische leden van Tweede Kamer en, andere Gemeenteraden altijd een eensgezinde groep, op den grondslag van die zuivere, aan de feitelijke maatschappelijke verhoudingen ontleende tegenstelling vau arbeid en kapitaal, zijn zij juist daarom bij elk punt van maatschappelijke beteekenis eensgezind omdat deze tegenstelling niet kunstmatig gefabriekt, maar werkelijkheid is, indien de tegen stelling, de „anti-these" waarop de „christelijke" partyen bouwen, ook maar even in de feiten wortelde dan zouden ook zij, niet alleen bij de verkiezingen wanneer het op verkiezersjagen en verschalken aankomt, maar ook bij de behandeling van „zaken" in de publieke lichameo, een eensgezinde groep vormen. Ook bij de behandeling van de diverse voorstellen met betrekking tot het te stichten Werkloozenfonds, dat dan eindelijk na veel vijven en zessen zijn boslag hoofdzakelijk in den door ons gewenschten geest ge kregen, heeft die beruchte „anti-these" wederom een volslagen fiasco gemaakt. Indien de Christelijke" beginselen in het maatschap pelijke leven iets hebben te vertellen, dan zullen zij toch de belijders bij de behandeling van een gewichtige zaak als het treffen van maatregelen tot bestrijding van de gevolgen van dien maatschappelijken kanker de werk loosheid, en bij de bepaling van het standpunt dat men ten opzichte der vakorganisatie heeft in te nemen, niet niet zonder leiding en inzicht laten. In plaats echter dat wij een voorstel te aanschouwen kregen, ontleend aan de „Christelijke" principes en op vattingen omtrent de taak der „overheid", met warmte verdedigd door de Christelijke raadsmeerderheid tegen over de aanvallen der paganistische minderheid, in plaats daarvan zagen we een voorstel, ontworpen door het „Christelijk" college van Burgemeester en Wethouders in overleg ook met „Christelijke" arbeidersvereenigingen dat met ware woede werd betreden door de „Christelijke" en paganistische groepen van den raad beide. En toen het betere, blijkbaar meer Christelijk voor stel van de opposante christelijke elementent moest worden behandeld, toen trokken de nu weer op andere w(jze samengestelde „Christelijke" en paganistische groe pen van leer juist tegen het punt waarop het nieuwe meer christelijk voorstel zich van het oude, minder christelijke in hoofdzaak onderscheidde Het was een hopelooze verwarm g. Niet christelijke beginselen gaven den doorslag, doch ieders persoonlijke meening hoever men tegenover het eensgezind optreden der werkliedenvereenigingen in „arbeiter-freundlich- keit" moest gaan. Waren de arbeiders minder eensgezind en krachtdadig opgetreden, het resultaat zou er minder christelijk, door toedoen onzer politieke „christenen" meer kapitalistisch hebben uitgezien! Zoo maakte ook nu weer bij de behandeling van deze gewichtige zaak de anti-these, het beginsel van „christe lijke" politiek, een volslagen fiasco. De anti-these jawel, de heeren „motten maar 'ns kommen." Zelfs den meest verzaakten onder hunne aanhangers moeten op den duur de schellen wel van de oogen vallen N.B. In het Gebouw is een afzonderlijke, ruime Koffiekamer, waar uitsluitend alcohol vrije dranken worden geschonken. HET BESTUUR. Ook voorlichting! Teekenend voor de „christe lijke" pers is bet „verslag" dat bet orgaan onzer anti revolutionaire kiesvereeniging geeft van de behandeling der voorstellen De Bordes c. s. met betrekking tot het te stichten werkloozenlonds in de jongste raadszitting. Yan de ellenlange besprekingen, de felle soms op het kantje van beleediging afgaande discussies, van den „strop" van den heer De Bordes, van dat alles geeft het „verslag" in een zes-tal regels, en hoe! Luistert slechts: „Dat dit onderwerp nog al besproken werd, behoeft nauwelijks gezegd, er ontspon een geanimeerde dis cussie, waar allen aan deelnamen, maar toch werd ten slotte het voorstel met kleine wijzigingen aan genomen. De heer De Bordes heeft eer van zijn werk." Dat het aangenomene per slot van rekening neerkomt op het door Burgemeester en Wethouders voorgestelde, waartegen dit orgaan herhaaldelijk op zeer gewichtige wjjze stemming trachtte te maken; dat den heer De Bordes en zijn kornuiten door den „christelijken" burge meester en den geconfjjt-christelijken wethouder onom wonden te verstaan werd gegeven, dat hij niet zoo'n toetak had behoeven te maken, omdat met 'n eenvoudig amendement op do voorstellen van B. en W. hetzelfde was bereikt; dat de heer De Bordes aan zijn geheele optreden in eene zaak een strop zonder weerga heeft gehaddaar en van zooveel meer zegt dit orgaan tittel noch jota, want „de heer De Bordes heeft eer van zijn werk!" 't Is toch maar het puikje van voorlichting dat de „christelijke" pers haren lezers verstrekt! 1) Het verslag der „Nieuwe Sch. C." bevat zelfs dezen pyra- midalen zin„De grondwet is een waarborg, omdat de Koning, al zon hij verkeerd willen, toeh gedwongen wordt in den geest van het Nederl. volk te regeeren." Leve de volkssouvereiniteit, boerah

De Moker | 1909 | | pagina 3