Christendom en Socialisme. Uit de Vakvereenigingen. Uit de Vakbeweging. Ditjes en Datjes, geilheid dan Zondagsmiddag na 1 nur, daar het kind als „dagmeisje" alle werkdagen dienstbaar is van 's mor gens 7 tot 's avonds 9 uur. Let wel, 'n kind, kort van school, iederen dag 14 volle uren in verband en Zondags om de veertien dagen tot 's middags 1 uur Jammer voor 't meisje, die in 't beoefenen van den zang zeker eenige afwisseling zon vinden. 't Eenige wat we ouders van dat meisje willen aan raden is Ziet voor haar een ander dienstje te krjjgen waarin haar de gelegenheid wordt gegeven aan het koor te kunnen deelnemen. Uitgezonderd voor het geval hierboven genoemd, wil len we hopen dat thans alle bezwaren zijn uit den weg geruimd. Dus verwachten we as. Zondagmorgen 10 uur alle opgegeven kinderen, ook zij die den vori- gen Zondag verhinderd waren, in „Constantia", ditmaal in een der bovenzalen, daar het beneden bezet is. Zooals bekend is, bedraagt de contributie 5 ets., voor een kind en voor elk kind meer uit één gezin 3 ct. Op het repetitieuur kunnen nog nieuwe leerlingen worden ingeschreven. Het Bestuur van „EXCELSIOR". Wij ontvingen van den heer D. van der Zee het volgende schrijven. Geachte Redactie, Een aangename verrassing was mij Uw waardeerende kritiek op mijn brochure „Waarom christen-socialist?" grootendeels ook daarom, dat ik nu gelegenheid vind, eenige nadere toelichting te geven omtrent de zwak verdedigde stelling, dat het socialisme voor dezen tijd eisch is van het christendom. Wanneer men even bedenken wil, dat deze rede ge schreven werd kort na de bewust-wordi g mijner socia listische opvattingen (1907), zal dit tekort in mijn betoog, waarop in Uw laatste nommer de aandacht werd geves tigd, niet als zoo zwaar worden opgenomen. De stellingHet socialisme toch is de economische vorm, waarin zich het christendom openbaart, mits opgevat als stelling, geldig voor dezen tijd, handhaaf ik beslist, en het iatuitieve voelen van eertijds, dat met deze stelling het christen-socialisme staat of valt, wil ik thans nog eens nadrukkelijk bevestigen. Om eens, ter wille der duidelijkheid, in omgekeerde richting te redeneerenHet christendom heeft alle eeuwen door de pretentie gevoerd, en met recht, een bijzondere levens- en wereldbeschouwing in zich te sluiten. Wanneer dit waar is, wat-ik, met het oog op het bestek, maar eens als vaststaande aanneem, dan is het óók waar, dat het christendom voor ieder b-paald tijdvak een bepaalde productiewijze als beginsel-eisch wenscht. Immers, een productiewijze grijpt dermate in in het maatschappelijk leven, dat deze onbetwistbaar als object valt binnen een zekere wereldbeschouwing. Het is niet mogeljjk, zich een wereldbeschouwing te denken, die zich niet met productie en verdeeling van het voortgebrachte zou bezighouden, waar het stoffelijk bestaan der menschen- wereld hiermede zoo nauw verbonden is. Het is hier niet dienstig, na te gaan, welk een pro ductiewijze als eisch van het christendom gesteld had moeten worden door de christenheid, levende in vroeger perioden. W\j hebben als christenen van dezen tijd, de plicht, na te gaan en vast te stellen, wat wjj voor onze dagen als eisch te stellen hebben. De productie, naar eigen wet, onder Goddelijke toelating, zich o twikkelend volgens de hedendaagsche techniek, laat naar twee systemen zich slechts regeerenhet individualistische en het socialistische. En nu is het voor den christen de meest-eenvoudige zaak ter wereld, na te gaan, welk dier systemen waarborgen biedt, dat de maatschappij verhoudingen zich aanpassen aan de grond-ideëen der christelijke religie: liefde en gerechtigheid. De kapitalistische productiewijze, die slechts tot on recht voert, omdat ze krachtens haar wezen tot niet anders voeren kan, waar ze „den naaste" degradeert tot „loonslaaf" of „concurrent" ligt al dadelijk zwaar onder het oordeel. Daarentegen ligt de socialistische productiewijze, die de loonslavernij en de .concurrentie breekt, en ieder dat deel der producten waarborgt, dat overeenkomt met zijn arbeidspraestatie, volkomen in de lijn der christelijke grondbeginselen. Mijn stelling wil dus niet zeggen (hoewel ook dit wellicht nog te verdedigen zou zijn) dat de socialistische productiewijze voor alle tijden de eenig-juiste, de eenig- met-het-cris endom-overeenkomende zou zijn. Stellig wil ze dit zeggendat voor onzen tjjd alleen de socialis tische productiewijze door de christelijke wereldbe schouwing moet worden geëischt. De rechtvaardigheid-- idee, die aan het socialisme ten grondslag ligt, is de zuiver-christelijke rechts-idee, waarom dan ook het socialisme d economische vorm is der christelijke ge dachte. Ik vertroudat deze korte toelichting veel zal ver helderen en ben u dankbaar voor de afgestane plaats. Hoogachtend, gaarne uw dn. Daan van der Zee. Het belang van het onderwerp noopt ons, eenigszins uitvoerig op dit schrjjven van den heer Van der Zee in te gaan. En dan beginnen wij met de opmerking, dat ook dit stuk van den heer Van der Zee weer een bewijs is van de waarheid van Marx stelling over den invloed van de economische verhoudingen en van de wijziging daarin, op de denkbeelden der menschen. De heer van der Zee ondergaat een verandering in allerlei op vattingen, zoekt als denkend mensch naar den oorzaak dier verandering en vindt die inde economische omwenteling die bezig is zich te voltrekken. Maar wat blijkt uit deze zelfondervinding eri zelf ontleding van den heer van der Zee anders dan dit: dat de economische omwenteling oorzaak is van een omwenteling in de opvatting van de „Christelijke levens beschouwing"' over de „beste productiewijzevoor onzen tijd? Met andere woorden: dat niet het Christendom de verandering in de productiewijze veroorzaakte door den invloed van een christelijk beginsel, maar dat de christelijke levensbeschouwing zich regelmatigt wijzigt naar de economische verhoudingen. En wat is dit weer anders dan de bevestiging van het sociaal-democratisch inzicht in de beteekenis van de economische verhoudingen? Nog even willen wij er den nadruk op leggen, dat de heer van der Zee, wanneer hij constateert dat „de christenen van onze dagen" moeten nagaan welken eisch zij te stellen hebben aan „de productiewijze," daarmee precies hetzelfde zegt als wij, zij het ook met andere woorden. Eu wij ontleenen aan die overeen stemming opnieuw een onzer argumenten voor de bewering, dat de christen-socialisten in de S. D. A. P. behooren. Timmerlieden. De afd. Schiedam der Alg. Ned. Timmerliedenbond hield Vrijdag 2 April een ledenver gadering. In zjjn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat de afd. wederom twee leden sterker was geworden. Hij heette de nieuwe strijders welkom, en hoopte dat zij een rnim aandeel zouden nemen in den strijd voor verbètering van onzen toestand. Verder gaf de voorzitter een overzicht over het verloop der actie, welke de afdeeling gevoerd heeft tegen de directie der Chemische fabriek in de Konijnenbuurt. Op bedoelde fabriek was onze medebestuurder P. B. de Graaf, plotseling, zonder eenige opgave van redenen, met eenige dagen opzegging, ontslagen. Het bestuur riep de hulp van het Hoofdbestuur in om het ontslag ingetrokken te krijgen. In een onderhoud, hetwelk de directie met onzen bondssecretaris v. d. Wal en den 2e voorzitter van den S. B. B Dinkelaar had, verklaarde zij, dat ze steeds zeer tevreden was geweest over den arbeid van de Graaf, maar dat het toch aan haar stond te bepalen, wien en wanneer zij iemand wenschte te ontslaan. Door v. d. Dool werd met nadruk op het onrechtvaar dige van deze handeling gewezen. Niets hielp het ont slag 'fbleef gehandhaafd. Wel bleek uit het onderhoud, dat het ontslag gegeven werd op aandringen van den bjj de Schiedamsche timmerlieden welbekenden Kris Bras. Zoo'n machtige directiezij zon ontslaan wien en wanneer zij wilde, maar ze liet zich leiden door iemand als BrasDe directie laat haar fabriek vergrooten en dit geschiedt zoogenaamd onder leiding van Bras, doch in werkelijkheid berust deze bij de aldaar werkende timmerlieden, want Bras zorgt alleen, dat als er heeren komen hij dan aanwezig is met een rol teekeningen onder den arm. En zoo iemand bewerkt dat een ander op straat gesmeten wordt! De Graaf vond echter onmiddelijk ander werk en daarom besloot de afd. geen gevolg meer aan de zaak te geven. De meer dan treurige houding van Bras in deze ver wondert ons echter niets. Wij zijn het van hem gewoon. We weten nog wel ergerlijken staaltjes door hem bedreven, toen hij nog bij de firma Wienhoven was. Doch laat hij vooral bedenken dat ook hij kan vallen en zoodoende weer aan den schaafbank terug zal moeten komen Verder besloot de afd. het 4-jarig bestaan feestelijk te herdenken op Zaterdag 22 Mei as. We kunnen van de commissie, welke de voorbereiding ervan in handen heeft, verwachten dat deze avond een zeer mooie zal worden. In de rondvraag werden nog enkele inlichtingen gevraagd, in zake de actie tegen het arbeidscontract. Met een woord tot opwekking tot propaganda voor de organisatie sloot de voorz. de vergadering. Secr. Metaalbewerkers. De Directie van de Neder- landsche kettingfabriek plaatste het personeel plotseling voor een loonsverlaging op de duimsketting van 25 cent per 100 kilo, wat voor de smeden een loonsverlaging van circa 2 gulden per week beteekende. Waar boven dien te verwachten was dat het bij deze loonsverlaging alleen niet blijven zou, meerdere series dus verlaagd zouden worden, kwam er gisting onder het personeel en werd de hnlp van de Hoofdbesturen ingeroepen Dekkers en Kuiper confereerden Zaterdag 25 Maart geruimen tjjd met de Direktie, doch buiten vage beloften, was van toenadering geen sprake. De Engel- sche concurrentie was de boeman. Ouder leidin^,^ Dekkers en Kuiper vergaderde dienzelfden avond\>j personeel en na aanwijzing van de leden van heft- scheidsgerecht werd besloten dat dit college alsnog op\ Maandag 29 Maart een poging zoude doen om inzage te kunnen nemen van de bescheiden der Engelschs leveranciers die, volgens zeggen van de Direktie, door lagere aanbiedingen op de markt te br-ngen haar tot loonsverlaging noodzaakten. De resultaten van het scheidsgerecht waren nihil, en de Hoofdbesturen hiervaa J verwittigd, vergaderden hierover op 30 Maart en namen afdoende besluiten. Des volgenden dag toogen Dekkers en Kuiper op nieuw ter conferentie en slaagden er in na een beslisk verklaring afgelegd te hebben, een schriftelijke over eenkomst machtig te worden waarin bepaald werd dat de jongste verhooging der 9/s ketting verdeeld zal worden over de duims en wel zóó dot de duims slecht; 10 cent aftrek zouden krijgen, en de 9/s 15 cents. Waar nu de 9/s ketting bij een vroegere gelegenheid met 25 cent was verhoogd is de schade voor de ar beiders tot nul gereduceerd. Bovendien vervat de overeenkomst de verklaring dat j voor 1 Mei 1910 geen ivijzigingen in de larie»e» zullen gebracht worden. Dit laatste nu was de grootste reden tot onteyreden- heid. De vergadering van het personeel die hierop j volgde, nam dan ook met algemeene stemmen ge- j noegen met de verkregen resultaten. Het is geen gering succes een tariefsverlaging in dezen tijd van malaise te kunnen tegengaan. Doch alleen een krachtige vakorganisatie is daartoe in staat en het personeel vai de Schiedamsche ketting- fabriek is krachtig georganiseerd. Had de directie de loonsverlaging van 25 cent op de duimsketting en nog andere soorten gehandhaafd, zonder nadrukkelijk over een te willen komen dat zij van verdere loonsverlaging afzag, dan had een strijd het onvermijdelijke gevolg hiervan geweest. Denzelfden dag dat de actie op de kettingfabriek zoo'n goed verloop had, confereerden Dekkers en Kuiper nog met de firma Landman Zoon over de invoering van een premiestelsel als prikkel tot plichts betrachting inplaats van boeten. Onze afgevaardigden kregen van de firma een heel relaas van patroonsmisère te hooren, natuurlijk kregen de arbeiders weer de grootste schuld. Wij hebben het den heeren anders verteld en er op gewezen dat de dolzinnige concurentie op de loonen der arbeiders de oorzaak is. De firma Landman gaf ons ten slotte de verzekering, dat zij, indien de fiuancieele toestand der onderneming het eenigszins gedoogde, aan de arbeiders, hetzij een aandeel in 'de winst, hetzij een extra premie zou toe kennen. Verder zei ons de firma steun toe, zoodra wij bij de nieuwe Werkgevers-vereeniging in de Metaal industrie aan zullen kloppen voor een bespreking voor een collectief contract. 's Avonds had na afloop van de vergadering nog een vergadering van het personeel der firma Landman plaats, waar -Dekkers en Kuiper verslag uitbrachten! van hun bevinding. Jammer, dat die vergadering door een misverstand niet beter bezocht was. Het personeel van Landman zal echter binnenkort opnieuw ter ver- gadering worden opgeroepen. Vlaardingen. Een heele lijst van grieven werd ons hoofdbestuur gezonden over de fabriek van de firma De Jong, en waar onderlinge geschillen de eenheid onzer mooie aldeelingen Vlaardingen dreigden te ver storen, was de tnsschenkomst van ons hoofdbestuur verzocht. Dekkers was Maandag 29 Maait op de personeel- vergadering aanwezig en gaf, na een uitvoerig overzicht gegeven te hebben van de plannen van het hoofdbestuur inzake collectieve contract:-n met alle firma's fin de j metaalwarenindustrie, zjjn oordeel over de inwendige' geschillen. Het resultaat was, dat men eenstemmig ver- klaarde kameraadschappelijk te zullen voortwerkec aai t i de grootmaking der organisatie. De beide leden, diej bedankt hadden, zullen dan ook weer tot de afdeeling toetreden. {De Metaalbewerker.) Een schandelijk ontslag. Men schrijft uit Barneveld Op 23 Maart belegden, op verzoek van eenige land arbeiders, voorzitter en sekretaris der afd. Barneveld van de S. D. A. P. een propaganda-vergadering voor landarbeiders, met het gevolg dat tien landarbeiders zich tot een plaatselijke vakvereeniging organiseerden. Dit deed den meelhandelaar De Heus in woede ont steken en hij zond een rekest aan de directie der Ned Centraal-Spoorweg Mij., waarbij de beide bestuurders onzer partijafdeeling, v. Meizen en Japing, konducteur zijn, met het verzoek hen over te plaatsen. De directie der Centraal Spoor volvoerde dit verzoek van een mede-kapitalist met een welwillendheid en voort varendheid die de wenschen van den verzoeker nog overtrof. Zij ontsloeg onze beide af'deelingsbestuurden tegen 3 Mei uit den dienst der Maatschappij en ontsloeg er voor het gemak den afdeelingspenningmeester van

De Moker | 1909 | | pagina 2