jr W— j No. 10. ZATERDAG 8 Mei 1909. 9e Jaargang ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker Afdeelingsnieuws. Van onze vroede vaderen, Koningschap en oranjelol. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau Tan Redaktie Gebouw „CONSTAMTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rlioonschestraat Yboven AD VERTEN TIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrjjke korting. Stukken yoof 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwstickt N. Z. 32. Zalmstraat 22 „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardihgen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Referendums en Stembiljetten moeten voor Zondag 9 Mei ingeleverd worden bij den secretaris Dwarsstraat 603 of in de bus van De Moker in „Con- stantia". Alle leden nemen zeker wel aan deze stemming deel. 't Is ons aller plicht Openbare Vergadering op Dinsdag 18 Mei 's avonds 8 uur in „Constantia." SprekerDr. J. VAN LEEUWEH. Vakvereenigingen gelieven rekeniDg met dezen datum te houden. Het Bestuur. Verkrijgbaar Zaterdag en Zondag in „Constantia" ,,De Kunst van Uitbuiten". Soc. Prentenboek. Prijs 10 cent. Soc. Prentbriefkaarten a 3 cent. Nog enkele ex. „In den Strnd" voorradig a 60 cent. Wie een Congresverslag k 30 cent wenscht te ont vangen, geve dit zoo spoedig mogeljjk op. De Broch. handelaar. Adres: Penningmeester der Afd. Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbëwerkersbond is thans A. WIELAARD, Rozenburgschestraat 27. 4 Mei 1909. Een vergadering van 5 kwartier. Een mager menu. Schrale kost. Weinig eetlust. En bovendien gingen de voornaamste schotels naar de keuken van B. en W. terug. De zitting werd geopend met een dooje, suffe, muffe Oranjedemonstratie, waaraan De Bruin en Koopmans natuurlijk geen deelnamen, maar waarbij helaas de tegenwoordig Oranjegezinde heer De Groot ontbrak. Was die er maar geweest, dan hadden de Raadsleden op zjjn voorstel wel het oude Geuzenstrjjdlied „Wil helmus van Nassouwe" gezongen of het nog meer populaire „Weg met de zozialen, leve WillemienNu liep alles af met een speechje van den Voorzitter en wat duf gestommel, dat den rol van instemmende Oranje-vereering moest vervullen. Een reeks van ingekomen stukken werd voor kennis geving aangenomen of om praeadvies naar B. en W. gezonden. De eenige, die de aandacht trokken, waren le de aanvrage van den havenmeester J. Bitter om eervol ontslag tegen 1 Januari 1910 op grond van lichaamsgebreken, doch met behoud van recht op pen sioen 't is jammer dat de ex-orgeltrapper van Gemeen tewerken nu niet zorgen kan voor een opvolger van den heer Bitter, zooals hij destijds zorgde voor een opvolger van den heer Zoetmulder! en 2e de aan vragen om verhooging van de gemeentelijke subsidies aan de Ambachtsschool en de Alida-bewaarschoolwjj dachten natuurlijk opnieuw aan 't schitterend fiasco van het particulier initiatief met deze instellingenlater zullen wij er wel meer van hooren. Bij de stemming voor een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs was de heer A. C. A. Nolet zóó in diepe gedachten verzonken, dat hij vergat te stemmen. Hij schrok er zelf van. Dit was het eenige ernstige moment in deze 5-kwartiers-vergadering. De rioleering en bestrating van het Singelkwartier kwam nu weer aan de orde in verband met de aan vrage van een aanvullingscrediet daarvoor door B. en W. De heer van der Schalk wilde het nog wat uit stellen, ter wille van de begrooting. De heer Van der Laan beweerde, dat deze-aanvrage een nieuw bewjjs was voor de onvoldoende voorbereiding bij Gemeente werken. De heer Goslinga vroeg, hoe de Overschiesche straat zou wordeD bestraat. En toen kwam de Wet houder van Gemeentewerken, de heer van Westendorp, aan 't woord. Hij legde uit, waarom deze uitbreiding van het oorspronkelijke plan gewenscht was, maar beging de fout, een sooit van vergoelijkende verdediging van de aanvrage om een aanvullingscrediet ten beste te geven in plaats van, zooals De Bruin later deed, te doen uitkomen, dat deze aanvrage van een aanvullings crediet niet voortvloeide uit misrekening of verkeerde ontwerpen, maar alleen uit een geleidelijk voortwerken aan het plan tot het geheel in orde maken van het geheele Singelkwartier. De Bruin wees er dan ook op, dat er nog meerdere aanvragen om dergelijke aanvul- lingscrt dieten zullen moeten volgen, om het Singelkwar tier in orde te krijgen. - De verdere besprekingen over deze zaak waren van weinig belang. En het voorstel van B. en W. werd dan ook met algemeene stemmen bij acclamatie aan genomen. Toch is er nog één bijzonderheidje te vermelden. De heer Van der Laan verklaarde nl. zelf, dat hij volkomen leek is in dergelijke zaken en dat hij zelfs niet de kaart kon lezen, die destijds bjj het Singelplan was gevoegd. Deze bekentenis van onbevoegdheid is daarom van beteekenis, omdat de heer Van der Laan daarmee natuurlijk bedoelde de gemoederen gerust te stellen door de verklaring„Wethouder van gemeentewerken wil ik dus niet worden." Wjj hopen, hem spoedig soort gelijke bekentenissen te hooren afleggen over de andere takken van wethouderljjken dienst. De heer Van der Laan kan er zeker van wezen, dat ook aan die beken tenissen, als zijnde bewijzen van zeer groote zelfkennis, een eereplaats in De Moker zal worden afgestaan. „Mensch, ken u zelf", is een der waardevolste spreuken der oudheid, niet der gymnasiale oudheid, maar der geschiedkundige. De aanvrage om verhooging van de gemeentelijke subsidie met f 3000.(dus tot f 3500.—) door de Huis houd- en Industrieschool en het praeadvies van B. en W. om die af te wijzen, lokten een zeer eigenaardige bespreking uit. De heer van der Schalk, met de doodleukste kalmte sprekende als bestuurslid der Huishoud- en Industrie school en totaal vergetende dat hij op dat oogenblik Raadslid ivas, vertelde n.l. dat de Huishoud- en Indu strieschool in plaats van f 1500.— gemeentesubsidie er f 3500.noodig had, om een verhoogde Rijks- en een verhoogde provinciale subsidie te kunnen krijgen. En al dat meerdere geld was hoog noodig om bjj den meer deren toeloop van leerlingen de grootere uitgaven te kunnen bestrijden. Maar hjj zei ten slotte, dat als de gemeente geen f 2000.meer kon geven, de school ook met f 1000.tevreden zou zijn. De wethouder Lagerwey, ditmaal pogingen doende om niet te wiegen, trachtte den minister en de gede puteerde staten te verdedigen tegen de beschuldiging, dat zjj de gemeenten feitelijk wilden dwingen meer geld toe te staan, maar hjj moest er mee uitscheiden met de verzuchting„hoe is dat woord toch Hij wist het niet en zweeg wanhopig verder stil. De wethouder van Westendorp kwam daarop vertellen, dat hij vóór de verhoogde subsidie was. En de heer Ris, die onhandigjes liet merken, dat hjj pas uit deze discussies te weten kwam waarom het eigenlijk ging, zette het college van B. en W. even in 't zonnetje door op te merken „wethouder Honnerlage Grete is tegen de subsidie om financieele redenen, wethouder Lagerwey om principieele redenen en wethouder van Westendorp is er voor; waar is nu het advies van't heele college Opschieten deed 't gevalletje intusschen niet. De heer Witkampf, een man met invallen, bedacht toen 't voorstel om vast f 2000.op de begrooting voor 1910 uit te trekken, ten einde daardoor Ged. Staten te vermurwen. Maar de voorz. poeierde gauw dat onmogelijke voorstel af. De heer de Groot wilde vervolgens, dat de Raad zich tot Ged. Staten zou wenden met de mededeeling, dat de Raad o zoo goed van wil is en zoo graag zou helpen maar heusch niet kan. Als reddende engel trad toen de heer van Briël Sasse op. Hjj gaf B. en W. den raad hun voorstel terug te nemen en, rekening houdend met den duidelijk gebleken wensch van den Raad om de school te helpen, in de volgende vergade ring met een ander voorstel te komen. Aldus geschiedde. De Raad en B. en W. gaven hiermee leeljjk bljjk van bitter weinig ernst en standvastigheid. Of men is, zooals de heer van Westendorp, vóór sub- sidieering, óf men is er tegen. Of men acht de subsi- dieering on financieele redenen onmogelijk, óf men heeft niet een dergelijk bezwaar. Waarom nu zoo slap ge handeld En waarom niet flink weg vóór of tegen de subsidie gestemd, zooals de heer van der Drift zeer terecht voorstelde. Het speet ons, dat de Bruin zich niet in deze discussie kon mengen. Hij had vóór 't begin ervan verklaard, al weer niet in de gelegenheid te zjjn geweest, de stukken behoorlijk na te gaan, omdat 's avonds het gemeentehuis gesloten is en gesloten blijft ondanks zjjn verzoek, het den avond vóór iedere raadszitting voor de raadsleden open te stellen. Over dag heeft hij geen tjjd omdat hij dan op zjjn werk is, en 's avonds is 'f stadhuis dicht. De voorzitter beloofde deze zaak nog eens in 't college van B. en W. te bespreken. Wjj hopen dat 't resultaat van die bespreking zal zijn, dat de Bruin's zeer billjjke wensch zal worden ingewilligd. Het voorstel tot verbetering der Waranda werd even eens aangehouden, op verzoek van den heer Witkampf, die van een belanghebbende had vernomen, dat de ge drukte stukken betrekking hebbende op dit voorstel pas 4 dagen te voren rondgezonden en het publiek dus nog geen gelegenheid had gehad, zich er over uit te spreken. Wij jnicnen deze poging van den heer Witkampf, om de gemeentenaren de gelegenheid te geven, zich uit te spreken over gemeentezaken die in den Raad aan de orde zullen komen, t-n zeerste toe. De Gemeente raad is geen knus onder-onsje nnar de vertegenwoor diging der burgerij in haar geheel en heeft de taak de belangen van de verschillende deelen der bevolking, voor zoover de Raad dat kan en moet, te behartigen. En het is zeer logisch, dat de belanghebbenden zich eerst uitspreken en dan pas de Raad een beslissing neemt. Zeer eigenaardig was, dat de heeren Goslinga, van Westendorp en Gouka nog even het voorstel Witkampf bestreden. Dit is nu de tweede zitting, die zoo flauw afloopt. Tegen korte zittingen heeft natuurlijk niemand bezwaar. Maar er ligt nog zooveel op afdoening te wachten, bijv. het reglement voor de gemeente-werklieden, het adres van het Werkloosheidscomité enz.... Waarom moesten die nu weer blijven liggen? Vooral 't eerste wacht nu al meer dan een jaar. Of zijn de arbeidersbelangen voor de heeren op 't stadhuis zoo weinig van beteekenis Het wordt tjjd dat de arbeiders zelf dan maar eens laten merken, dat zij daar anders over denken. Waarde lezerGe hebt zeker wel bemerkt, dat we in ons land er nog een koningschap op na houden. Ge zoudt het onder de beslommeringen van het dage- lijksche leven haast vergeten, daar ge zoo'n dtommelsch beetje van die macht der vorstin bemerkt, maar die herrie van de vorige week, die dronkeraanstooneelen, die hartverheffende tonen van Weg met die socialen, Leve Willemien, hebben het u immers weer luide gepredikt, dat er een koningin in ons land is en tevens hebt ge kunnen zien, 'op welke waardige wijze men die het meest meent te huldigen. Zoo 'n paar dagen in het jaar merkt ge nog iets van het koningschap. De bourgeoisie weet een paar dagen in het jaar tot een zoogenaamd groot feest op te schroeven. Hoe meer er op die dagen gezopen wordt aan oraDje-bitter, of aan „vreugde-bitter", hoe meer er geschreeuwd wo'dt van „weg met die socialen", des te grooter is de hulde, die dan aan het koningschap is gebracht. De rest van het jaar bemerkt ge weinig van het bestaan van het koningschap. In vroeger tijden, ja, toen waren de vorsten werkelijk soms menschen, die invloed op hun tijd uitoefenden. Een Lodewijk de veertiende, die van 1643 tot 1715 over Frankrijk regeerde, kon snoevend zeggen„De staat ben ik", daarmede te kennen gevende, dat hjj en hjj alléén de macht in handen hadmaar die dagen van de absolute macht der vorsten zjjn voorbjj. De Oranjes hebben die absolute macht hier trouwens nooit gehad. De verschillende prinsen van Oranje Maurits, Frederik Hendrik, Willem II, Willem III, MOKER 4e

De Moker | 1909 | | pagina 1