No. 11. ZATERDAG 15 Mei 1909. 9e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken ïoor 't eerstvolgend nnrnmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker In Memoriam. Kinderkoor „Excelsior". Oproeping. Afdeelingsnïeuws. Knollen voor Citroenen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J vooruitbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie: Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat SO. Bureau ran Administratie Rhoongchestraat Ttxwen ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaakdingen: W. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Een treurig verlies heeft de Schiedamsche arbeidersbeweging deze week geleden. Een onzer wakkerste mannen, ons aller vriend WILLEM VAN PAASSEN is ons door den dood ontvallen. Vooral de nog jonge afdeeling van den Timmerlieden- bond verliest in hem een harer beste leden. Én als oprichter én als Voorzitter, heeft hij al zjjn tjjd disponibel gesteld om de afdeeling te doen groeien en bloeien. Laten zijn kameraden en bondsleden het werk, dat hij heeft achtergelaten, met dezelfde ijver en toewijding voortzetten. Dat zal de beste wijding aan zijn nagedachtenis zjjn. (Directeur de heer L. Scheffers.) Partijgenooten en geestverwanten wekken we ernstig op hnn kinderen bij dit koor te doen inschrijven, en hen, die dit reeds deden, herinneren we eraan, dat een geregeld bezoek der repetitiën zeer gewenscht is. De repetitiën hebben plaats des Zondagsmorgens, voor kinderen van .810 jaar van 1011 uur, voor kinderen van 10—12 jaar van 1112 unr. De contributie bedraagt voor 1 kind 5 cents, voor meerdere kinderen uit één gezin 3 cents per week. Het Bestuur van „EXCELSIOR". De fabrieksarbeiders, die de noodzakelijkheid van vakorganisatie erkennen en willen medewerken tot het oprichten van een afdeeling van den „Nederl. Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders" (waartoe reeds een aantal personen zich bereid verklaarden) worden uitgenoodigd aan ondergeteekenden kennis te geven. Tot gemelde organisatie kunnen toetreden de ar beiders van Apollo", der wasscherij-inrichtingen, van stoom- en windmolens, chemische fabrieken e. d. in richtingen. Voor het Dagel. Bestuur van den Schied. Bestuurdersbond, P. DE BRUIN, Voorz. J. M. van PELT, Secr. Lange Achterweg 357. Openbare Vergadering op Dinsdag 18 Mei, 's avonds 8 uur, met onzen lie Kamer-candidaat Dr. J. VAN LEEUWEN als spreker. Allen naar deze vergadering. Onze verkiezingsactie moet flink worden ingezet. Het Bestuur. Soc.-Dem. Leesclub. Vergadering op Donder dag 20 Mei 's morgens 12 unr in „Constantia". Hqt Bestuur der Club. Verspreiders voor De Moker. Vrijdag 21 Mei 's avonds 8 uur allen present. Onze eerwaarde zuster, de Schiedamsche Courant, houdt er zooiets van een Kamerverslaggever op na en die meheer heeft de moeieljjke taak te vervullen voor de Schied. Courant-lezers het verhandelde in de 2e Ka mer weer te geven. Men weet 't, de Schied. Cour. moet zooveel zjjn als het orgaan onzer oud-liberalen, de weinigen in onze gemeente, die, behoorlijk van het vette der aarde ge nietend, wat politieke richting betreft het houden met de gematigd onverschilligen en elke regeering lief hebben die de belangen der brandkast behoorlijk weet te verdedigen. Onze brave Schied. Courant is dan ook steeds zeer gemoedelijk tegenover de verschillende partjjen gestemd, voor zoover ze goed couservatief zijn. Ze houdt niet van zulke scherpe tegenstellingen, en erkent de oude waarheid, dat alle burgerlijke hennen, trots alle gekakel, broeden in hetzelfde nest. Maar hare gemoedelijkheid verandert in vinnige en onbarmhartige strijdlust, zoodra ze 't met de sociaal- demokraten aan den stok krijgt, of liever, zoo ze een stok vindt om die rooie honden te slaan. In de rubriek „Gemengd nieuws" vindt men trouw alle zonden van binnen- en buitenlandsche sociaal-demokraten, door de waardige firma Aalberse-Sybrandy Co. opgediept of uit de beroemde duim der redactie van het Handels blad te voorschijn gehaald. Natuurlijk gaan die stroomen van sociaal-demokrati- sche ongerechtigheden kalm over ons heen, al zal menig hofjesvrouwtje ach en wee roepen over al die snood heden, die ontwijfelbaar zeker zijn, omdat ze „in de krant" staan. De achtbare kameroverzichtschrijver van de Schied. Courant, van wien men wel eens zegt dat hij luistert naar den naam van Roodhuizen, volgt gedwee de edele praktijken der redactie. De kerel is er altijd op uit trucjes tegen de sociaal-demokratische Kamerfraktie uit te spelenhjj zet de feiten onderstboven en presen teert z'n valsche voorstellingen dan als „Overzicht". En de lezers? Och, laster maar, er blijft toch altijd iets van hangen De werkloosheids-interpellatie van Troelstra en de motie over den wetteljjken 10-urigen arbeidsdag van Schaper, bij welke gelegenheden de regeering en met haar alle burgerlijke groepen in de Kamer, in den knel zijn gekomen, zoo zelfs, dat door verschillende burger lijke organen openlijk is erkend, dat de sociaal-demo kraten de overwinnaars op het terrein waren gebleven, hebben in breede kringen van arbeiders het bewustzijn gevestigd, dat het alléén de sociaal-demokraten zijn, die de belangen der werkende klasse het best behartigen. Dat weet de burgerklasse drommels goed en daarom zet ze het haar proselieten, den indruk van het werk der sociaal-demokraten zooveel mogelijk te verkleinen. Als het kan, dooi- halve waarheden, als het njet anders kan, dan door heele leugens, 't Gaat bij dat soort strijders naar 't bekende spreekwoord„Men telt de middelen niet, maar ziet het doel alléén." De interpellatie-Troelstra over het arbeidscontract, de wet, die tegenover een zeer geringe lichtzpde een zoo donkere schaduwzijde heeft en door de arbeiders alles behalve sympatiek ontvangen is, spreekt natuurlijk wéér tot de arbeiders ervan, dat het de sociaal-demo craten zijn, die hun grieven en nooden in de Kamer overbrengen en verbetering zoeken. Dat zit de burger klasse weer dwars in de maag en wéér komt de zwarte bende van leugenaars heroor om den blik der arbei ders te benevelen, het beeld dat ze zien in de 2e Kamer van hun verdediger, strijdende tegen hun belagers, te verdoezelen. En weer vliegen ze uit, die bunsings, naar hun oorden, waar ze in tal van provinciale krantjes hun gor n arbeid verrichten. En bedwelmen ze nog de massa's met hun valsche voorstellingen en leugens. De heer Thomson gaf in de Kamer het sein. „De sociaal-demokraten hebben vóór het staangeld-artikel gestemd", kommandeerde de kapitein en alle recruten- leugenaars brachten het sein over. Schaper zei in de Kamer tot Thomson,,n liegt, meneer Thomson". Dat mocht Schaper niet zeggen voor den voorzitter, maar Thomson mocht wél liegen. Zonderling genoeg hebben de burgerlijke bladen van Schaper's kwalifiseering geen kennis gekregen. En dus óók de verslaggever van de Schied. Cour. weet er niets van. Hjj weet er niets van, dat de sociaal-democraten voorgesteld hebben het staangeld te verbieden, maar toen hun voorstel verworpen was,.vóór het staangeld-artikel hebben gestemd, omdat dit artikel het heffen van staangeld beperkte. Indien de meerder heid de consekwentie (zooals 't nu snoevend heet) van Thomson gevolgd had en tegen het staangeld-artikel had gestemd, dan mochten de werkgevers zooveel staangeld heffen als ze wilden, terwijl ze nu beperkt is tot 2 weken loon. Tot de eer onzer Kamerfraktie zij gezegd, dat ze het hare er heeft toe bijgedragen, om het kwaad zoo gering mogelijk te doen zijn. Ziehier, hoe de „overzichf'-schrijver van de Schied. Cour. z'n manke geschiedenis doceert „En u hebt zelf vóór het artikel over 't staan geld gestemd", onderbrak de heer Thomson, die er zelf tegen gestemd heeft, zeer van pas. De heer Troelstra, die blijkbaar met deze zaak in zijn maag zat, wist het niet verder te brengen dan de be tuiging, dat de heer Thomson wel eens een snug gerder opmerking gemaakt had. Het is mogelijk, maar zeker geen, die den heer Troelstra zoo in het nauw bracht." Op grond van wat we hierboven schreven, durven we zeggen, dat het met de maag en de benauwdheden van Troelstra, trots het ongunstige rapport van dezen deskundige zeer goed gesteld is. Indien we meer vertrouwen hadden in de capaciteiten van den man, zouden we hem verzoeken, den heer Thomson eens te observeeren. Maar thans zouden we ook dezen nog niet aan z'n kunsten willen wagen. Mede ter bevordering van het groote doelhet op treden van Troelstra te deprineeren, wordt de heer Van Nispen (kath.) wat opgehemeld en heet deze heer zelfs „de gevreesde tegenstander" van Troelstra. Dat ge- looven de katholieke arbeiders dus ook bij voorbaat. De gelukkige vader der wet, prof. Drucker, wordt ook ten tooneele gevoerd en na dezen wat opgehemeld te hebben, heet het tot besluit: „En wat deed toen de heer Troelstra Weerlegde hij prof. Drucker? Kwam hij met een motie? Niets van dit alles, waardoor de demagogische strekking van deze interpellatie geheel werd bloot gelegd." Zietdaar wéér halve waarheden, met heele leugens als conclusie. Troelstra heeft een uitvoerig antwoord gegeven aan de h.h. Thomson, van Nispen en Drucker, terwijl zijn bezwaren waren bevestigd en versterkt door de heeren de Visser (christ -hist.) en van Vliet (anti-rev.) En tóch zegt de „overzichf'-schrijver uit de Tweede Kamer: „niets van dit alles". Zeker heeft hij toevallig een dutje gedaan, toen Troelstra sprak of was hij uit „louter belangstelling" in de koffiekamer. Troelstra heeft gezegd: „Een motie wil ik niet stellen, maar ik neem akte van de verklaring van den minister, dat d£ aandacht der regeering op de werking van de wet is gevestigd. De herziening zal niet langer moeten duren dan die der kinderwetten", 51, lp

De Moker | 1909 | | pagina 1