A Jj.' noodzaakt ons iets fijns voor UV6 rp lO U U CIIU zeer lagen prijs aan te Meden Jueeuw arden, JC. Jïlkema Go., Sigarenfabrikanten. Magazijn „Securitas" „DE MO HEB". GEHUWDEN INVULLINGSBILJET. Uit de Vak vereenigingen. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden, Abonneert U op „DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. van 5 tot 10 ets. per stukleveren wij tijdelijk voor 12.— per 100 stuks bij 500 stuks gesorteerd 110.—. Levering francoook onder rembours. Bureau voor Arbeidersrecht. Goedkoopst Adres Hugo de Grootstraat 109a. Arbeiders. Abonneert U op die zwarte dief pakt, krjjgt een eervolle vermelding in een rood blad, dat staat vast. Overigens heeft men in de leeszaal rnime keuze van allerhande geschriften en komt het Volkshnis daar een woord van lof voor toe. Ieder wordt er vrijgelaten om iets of niets te gebruiken, dat is mooi, maar tegen strijdig, huichelachtig is het de wanden met drankbe- strijdingsplaten te versieren en met gezondheidsvoor schriften te behangen en tevens bier en wijn te tappen. Weg met eiken alcoholischen drank moet ook hier de leuze zfln! In het R. K. Gildehuis past de jeneverflesch schijnbaar wel. Indien niet, past het den R. K. Volks bond al dat tuig, dat de mensch in den modder brengt, uit zijn lokalen te weren. Het libertaire Volkshuis staat door zijn standpunt van afschaffing alvast een eind hooger dan de R. K. Volksbond, en het socialistische Constantia, dat alle bedwelming verfoeit, de onthouding lief is, blijft hierin aan beide vereenigingen bij voort during toch maar een schoon voorbeeld geven. Angstvallig wordt in het Volkshuis gewaakt voor het drijven van staatkundige of kerkelijke propaganda, maar waarom verschenen dan vroeger bij verkiezingen van bestuursleden zoovele vreemde gezichten als van den heer Cool en anderen, toch niet om de „veelzijdigheid van denkbeelden" in het bestuur te brengen, maar om verkozen te krijgen bestuursleden van liberalen of beter van vrijzinnig-democratischen huize, bestuursleden als de dames Belonje, v. Katwijk, v. Zuren enz., als de heeren Hazelhorf, Rook, Sanders enz., die vóór hun plaatsne men op het gestoelte der eere of op een bestuurszetel nooit een ietsje voor het Volkshuis hadden verricht. Onbekende bestuursleden worden heden als in Limburg en Brabant de leden der staten bp loutere candidaat- stelling verkozen, voorwaar geen teeken van opbruisend leven, maar trekken van domme lauwheid, van den kouden dood. Stond het Volkshuis op het standpunt van den klassenstrijd (boe, wat akelig woord,) dan zou den vele dingen veranderen, de verongelijkte arme zou meer omhoog gevoerd worden, hoewel hij in zijn schoone opvlucht naar hooge en wijde sferen door de minne maatschappelijke verhoudingen grootendeels vleugellam wordt geslagen. Dit opwaartsche streven kan niet genoeg of voldoende door de Volkshuizen in al zijn mooiheid zuiver en eerlijk bevorderd worden of zij moeten socialistisch zijn, dan komt het goddelijke streven voort uit de erkende broederlijke gelijkheid der hartelijke gevoelens en uit de overeenstemming in het zelfde wil len van een nieuwe heerlijke maatschappij, die niet op roof berust. Goed werk. De afd. Schiedam van de Nederl. Vereen, van Glas- en Aardewerkers verzond het volgend schrijven Aan de Gezondheid-commissie te Schiedam. Mijne Heeren. Het Bestuur der afdeeling Schiedt m van de Nederl. Vereeniging van Glas- en Aardewerkers wendt zich bij dezen tot Uw college met het verzoek stelselmatig na te gaan of, en zoo ja, in welke mate, de fabricage van loodsuiker door de Chemische fabriek alhier invloed heeft op den gezondheidstoestand der werklieden van de glasblazerij der firma Melchers. Waar het de gezondheid van een zoo groote groep werklieden betreft, twijfelen wp er niet aan, of uwe commissie zal in dezen aan ons verzoek een goedgunstig gehoor willen verleenen. Wp laten de middelen natuur lijk gaarne te Uwer keuze. Mocht onze hulp noodig geacht worden voor het opgeven van voorkomende ziektegevallen, met namen van patiënten en behande lende geneesheeren, dan zij onze medewerking U voor af verzekerd. Gaarne Uwe beschikking op ons verzoek tegemoet ziende, teekenen met verschuldigde achting. Het Bestuur. C. J. Verweij, Voorzitter. P. van Hoogdalem, Secretaris. Schiedam, Mei 1909. Glas- en Aardewerkers. Zondag 16 Mei hield de Algemeene Vereeniging van Glas- en Aardewerkers, afd. Vlaardingen, haar 7e jaarfeest in de „Vriendschap". Medewerking verleenden de Muziekvereen. „Voorwaarts" en de Tooneelvereen. „Kunst en Strijd". Heykoop sprak een pittige feestrede uit, jammer dat er achter in de zaal geen attentie was De Muziek- en Tooneelvereen. kweten zich uitmuntend van hun taak; vooral het laatste stukje der Tooneelvereeniging was prachtig. Ongeveer 12 uur was het program afgewerkt, doch toen bracht men nog een paar gezellige uren door met dansen en voordrachten. Metaalbewerkers. Donderdag 27 Mei a.s. spreekt W. F. Dekkers voor de afdeeling van den Metaalbe- werkersbond, in de bovenzaal van het „Volkskoffiehuis", Westhavenplaats. Onderwerp: „De Strijdwijze der moderne vakorganisatie." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waarde Lezers. Het ontslag van de drie conducteurs te Barneveld van de Ned. Centr. Spoorweg-Maatschappp is u zeker wel bekend. De pogingen, zoowel door de vakorganisatie als door enkele particulieren aangewend, om deze men- schen in dienst van de Staatsspoor te doen overgaan, zpn mislukt. Ze zijn en blijven geslachtofferd. Twee hunner blijven in Barneveld, waarvoor wij hun, ter wille der arbeidersbeweging, niet dankbaar genoeg kun nen zijn. Een van hen zal een kruidenierswinkel en brandstoffenzaak opzetten en de tweede opent een pen sion. Voor hem nu roep ik uw hulp in. Voor den eerste moet ik beproeven hulp in Barneveld en om streken te krpgen door middel van klanten, de tweede moet steun van buiten de plaats krjjgen. En nu vraag ik allen die zoo gelukkig zijn, dat zy in de zomer maanden voor langer of korter tijd in pension kunnen gaan, den ontslagen strijdmakker te bevoordeelen. Barneveld. is een mooi plekje van ons heerlyk Gel derland, het pension is prachtig gelegen met uitzicht op het kasteel de Schaffelaar, heeft drie groote en twee kleine slaapkamers, heeft een suite met serre en een lieve tuin. De prijs is vanaf twee gulden per dag en per persoon. Het adres is E. van Scherpenzeel, Pension Parallelweg, Barneveld, terwijl ik gaarne bereid ben nadere informatiën te verstrekken. L. M. HERMANS. Hommelscheweg 179, Arnhem. STEUNPENNING. Schiedam. Vorige weekR. 2 ct. moet zijn K. 2 ct.O. 10 ct. Deze weekT. W. 10 ct.P. d. Br. 2 ct.Op het Rott. Oranjefeest 2 ct. K. 2 ct.De Moker 10 ct.; O. 10 ct.te veel 4 Va cent. In de bus. Vorige week A. 10 ct.B, 10 ct.C. 9 ct.D. 1 ct. Deze weekA. 10 ct.B. 10 ct.C. 9 ct.D. 1 ct. Verkiezingsfonds, v. d. Z. 10 ct. CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie moest een gedeelte van de „Vlaardingsche IJzerkoekjes" blijven liggen. S. D. A. P. AFD. SCHIEDAH. BROCHEREN- BOEKHANDEL. Voorradig de werken van ZOLA, geb. in rood linnen band, prys f 0.75 en f 1.— per deel. Geheele stellen (20 deelen) voor f 15. „De kunst van uitbuiten", Soc. Prenten boek voor oude en jonge arbeiders, prys f 0 10. Het Officiéél Congresverslag 1909, prjjs f 0.30. Ook nog de nieuwe brochures van Schapee en Vliegen, „De Tienurendag in de He Kamer" en „Op voor 't Staats pensioen". Verder nog verschillende soorten brochures en boeken. De Broch.-handelaar. Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni gingen fO.10 voor anderen fO.BO. Inrichting voor Blienw Malthusianisme Middelen. Irragatoren vanaf f 1.50 tot flO.— Dagelijks geopend van 9—lOnnr. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. MASEREEUW BOUTEN LEVERING VAN DRUKWERKEN kunnen op schriftelijke aanvrage bij het Hoofdbureau van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, Verhulststraat 9, Den Haag, gratis een boekje krijgen met inlichtingen over bewnste regeling van het kindertal met adreslijst voor praktische hulp. Ondergeteekende wenscht z'n abonnementsgeld te verkoogen van f 0.25 op per 3 maanden tot steun van De Moker. Naam Adres.. circa 30.000 Sigaren ELECTRISCHE DRUKKERIJ Binnenrotte 48—50, ROTTERDAM Telefoon Intercommun. 2505

De Moker | 1909 | | pagina 4