Arbeiders! maakt propaganda voor den candidaat der S. D. A. P No. 13. ZATERDAG 29 Mei 1909. 9e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken yoor 1 eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees Bij het nieuwe kwartaal. Kinderkoor „Excelsior.". Oproeping. De a.s. verkiezingen en wat daar mede in verband staat. Schiedamsche onderwijs-toestanden, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetalin franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bnrean van Bedaktie (icbouw „CölfSTAJiTIA", Boterstraat 30. Bareau van Administratie Rlioonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W.sfle Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Jnni begint het nieuwe kwartaal. Gij zondt het werk der admistratie verlichten indien het abon nementsgeld vóór 15 Juni opgezonden wordt per post wissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt De Administratie. Met 1 Juni begint het nieuwe kwartaal. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. Df. Administratie. De inkomsten van „De Moker" zijn niet voldoende om de uitgaven te dekken. Na onze oproeping in „De Moker", hebben zich reeds eenige abonné's bereid ver klaard hnn abonnement vrijwillig te verhoogen. Echter nog geen voldoend aantal om met volkomen gerust heid het nieuwe kwartaal in te gaan. Wij dringen er dan ook met den meesten nadruk bij dengene op aan, die maar eenigszins in de gelegenheid is een paar centen voor ons blad af te zonderen, achterstaand biljet in te vullen en op te zenden naar de Administratie of af te geven aan een der loopers. De Administrateur. (Directeur de heer L. Scheffers.) Partijgenooten en geestverwanten wekken we ernstig op hun kinderen bij dit koor te doen inschrijven en hen, die dit reeds deden, herinneren we eraan, dat een geregeld bezoek der repetitiën zeer gewenscht is. De repetitiën hebben plaats des Zondagsmorgens, voor kinderen van 810 jaar van 10—-11 nur, voor kinderen van 1012 jaar van 1112 uur. De contributie bedraagt voor 1 kind 5 cents, voor meerdere kinderen uit één gezin 3 cent per week. Het Bestuur van „EXCELSIOR". De fabrieksarbeiders, die de noodzakelijkheid van vakorganisatie erkennen en willen medewerken tot het oprichten van een afdeeling van de „Nederl. Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders" (waartoe reeds een aantal personen zich bereid verklaarden) worden nitgenoodigd aan ondergeteekenden kennis te geven. Tot gemelde organisatie kunnen toetreden de ar beiders van Apollo", der wasscherij-inrichtingen, van stoom- en windmolens, chemische fabrieken e. d. in richtingen. Voor het Dagel. Bestuur van den Schied. Bestuurdersbond, P. DE BRUIN, Voorz. J. M. VAN PELT, Secr. Lange Achterweg 357. Propaganda tocht op Zondag 6 Juni over Kethel en Overscbie. Plaats van samenkomst, „Constantia" Boterstraat, 93/4 nur vertrekken we. Excelsior zal zeker wel present zijn? Gaat „Kunst en Strijd" ook mee of willen enkele leden ons met hnn instrument begeleiden Baandag (2en Pinksterdag) 's morg. 12 nnr wor den de huisbezoekers opgeroepen. Partijgenooten en geestwanten komt in grooten getale op. Het is noodig HET BESTUUR. In het verkiezingsnummer van den volgenden week kunnen advertenties geplaatst worden. Gaarne zagen wij dat onze partijgenooten en geestverwanten (win keliers) hier een drnk gebruik van zullen maken. DE ADM. We staan aan den vooravond van de verkiezingen. Dinsdag 1 Jnni heeft de candidaatstelling plaats voor de leden der Tweede Kamer. Onze verkiezingsactie naar buiten is de vorige week Dinsdagavond geopend met eene openb. vergadering, waarin onze candidaat Dr. van Leeuwen sprak voor een 150 tal toehoorders over de a.s. verkiezingen en de S. D. A. P. Het andere verkiezingswerk is in vollen gang. Ver scheidene partijgenooten en geestverwanten z(jn al weken aan het voorbereidende werk bezig. Maar er moeten nog meer handen aan den ploeg geslagen worden! Wij allen weten wat voor werk er aan den winkel is en dat wij dus op onze mannetjes moeten kunnen fekenen. Ieder die eenigszins in de politiek thuis is, weet dat onze arbeidersbelangen op het spel staan. Wanneer ons district wederom Jhr. de Geer, of een ander der burgerlijke partijen naar Den Haag afvaardigt, zoo zijn we overtuigd dat de belangen van de arbeidende klasse evenals tot nog toe door dien afgevaardigde ver waarloosd zal worden en hij in de eerste plaats met bet kapitalisme zal rekening houden. Reeds daarom alleen zon het voldoende moeten zijn voor de arbeiders in het district Schiedam om niemand anders dan van Leeuwen naar de 2e Kamer af te vaardigen. Hij, als soc.-dem., is de eenige van de candidaten hier, wie wij met gerustheid de belangen van het proletariaat kunnen toevertrouwen. De andere candidaten doen dat niet, zij komen meer op voor het algemeen belang d. w. z. eerst de belangen van de geldzak en dan, als er nog een kluifje (zonder vleesch Ivan het sociale? menu overschiet, wordt dit den arbeider toegeworpen. Liever gaf men ze keelemaal niets, maar onze ge achte burgerlijke kamerleden worden wel eens ge dwongen om wat voor het proletariaat te doen: deden ze het niet, dan zou het te veel in de gaten loopen dat ze met onze belangen speelden en zonden de oogen der arbeiders te spoedig geopend worden. Dit mag natuurlijk niet, denken de heeren en ze worden in deze trouw gesteund door allen die in de maatschappij een gemakkelijk en weelderig leven leiden, ten koste van het proletariaat. 't Zijn zulke leeperdsmet hand en tand houden ze vast aan de heerschersuitdrukking wij zijn altijd de baas geweest, wij hebben jelni er nog onder en we zullen alle middelen te baat nemen om de macht te houden. Ze voelen evenwel al dat een georganiseerd proletariaat tegenover hen staat. Maar de groote massa der arbeidende klasse leeft nog in domme berusting voort. Ook zij voelen wel dat ze uitgebuit worden, ze mopperen ook wel, dat doen ze ook, maar niet hardop, want hun heer en meester mocht het eens hooren en dan kregen ze wellicht nog een trap toe, (in figuurlijke zin natuurlijk). Naar middelen uitzien om onder het gehate jnk vandaan te komen, doen ze niet. In dit verband moeten we iets vermelden hetgeen ons werd meegedeeld. Op den Julianadag (13 Mei) kreeg het personeel van Gemeentewerken een halven dag vrij met behoud van loon. Ook de losse arbeiders in dienst genoten dat voorrecht maarZaterdags werd hun een halve dag loon ingehouden. Sinds korten tijd is deze regeling ingevoerd, Chr. feestdagen en diverse oranjedagen moeten de losse arbeiders verletten, voor heen hadden de losse dezelfde rechten als de vaste, o.a. waren z(j ook in het genot van vrije dagen met behoud van loon. Een mooi voorbeeld voor particuliere werkgeversDe betrokken arbeiders zijn er dan ook niets over in hnn schik. Maar toch zullen er wel onder zijn, welke, wanneer het op stemmen aankomt, wel weer de candidaten van het behoud zullen kiezen. Over het algemeen genomen bestaat er onder het personeel van dezen tak van dienst zoo weinig begrip van organisatie, tenminste wat organisaties betreft, welke de belangen van de arbeider behartigen. Ziekepotjes en dergelijke zijn ze wel voor te vinden. Arbeiders, of ge bij de gemeente of bjj een particulier werkzaam zijt, schudt toch die lamlendigheid van n af. Sluit u toch aan bij uw vakorganisatie, welke op het moderne standpunt staat en bij de politieke partij, de S. D. A. P. Zjj alleen komen voor uwe belangen op. Wanneer ge u nog niet kunt, wilt of durft aan te sluiten bij deze lichamen, toont dan uw goeden wil in deze, en begint met propaganda te maken voor onzen candidaat. v. D. y. Het Ambnlantisme. B. Instructie voor de Roofden van Scholen in Schiedam. Art. 2. Zij zien nauwkeurig toe op het gelrag en den arbeid van hun personeel en stellen zich bjj her haling door persoonlijk onderzoek op de hoogte van het gedrag en de vorderingen van alle leerlingen der school. Door voorbeeld, op- en aanmerkingen, streven zij aanhoudend naar verbetering van het gehalte van hun personeel. Art. 3. Zij brengen hun personeel op de hoogte van het leerplan en geven het al die wijzigingen en toe lichtingen, die noodig zijn om geheel in dien geest daarvan door te dringen en te kunnen werken. W Dr. J. v. LEEUWEN

De Moker | 1909 | | pagina 1