Vrije Socialisten. Uit de Vakvereenigiügen. Is na een man, die zooiets aan een klasseonderwijzer durft schrijven, niet gespeend van alle eigenwaarde en is 't weer niet een bewijs, dat hij met zijn leegen tijd geen raad weet? Wat een engelengeduld moet je toch hebben om met zoo 'n man in een be-tje goede ver houding te blijven. Leve de eenheid! 't Staat toch netjes nietwaar, in elk lokaal de rooster op dezelfde Nog een andere gewichtige en verantwoordelijke taak des Hoofds van Bjjstand is het kiezen van 't personeel. Dat moet secuur geschieden. Wel is het Hoofd van Bjjstand de verantwoordelijke man en staat of valt met hem de school, maar je moet toch goede meesters heb ben. Waar zou 't anders heen met hun school. Bezoek op wordt afgelegd (de heeren hebben er den tjjd voor), op proefles wordt afgenomen, totdat eindelijk de ware Jacob is ontdekt. „Dat alleen", zei een bekend hoofd in Rotterdam, „geeft ons handen vol werk", ('t Was er een met zeer, zeer kleine handjes.) Maar toch geloof ik het goed, hoewel onpléizierig is 't niet. Zoo'n reisje naar 't hooge Noorden of 't lieflijke Zuiden in den zomer (ja bedaar maar, jelui trekt er in den winter ook wel op uit), is nog zoo kwaad niet. Maar zon 't oiet anders kunnen? Zou een permanente commissie dat zaakje niet voor elkaar kunnen brengen? Want na alle reizen en proeflessen is de benoeming toch feitelijk een kwestie van vertrouweu tusschen het Hoofd der School, waar de sollicitant werkt en het Hoofd, waar hij solliciteert. Mjj is een geval bekend dat een Hoofd een onderwijzer zooveel mogeljjk hielp bij zijn sollicitatie, om hem kwijt te worden. Bjj de benoeming van den delinquent in kwestie feliciteerden ze elkaar wederkeerig nit louter pleizier, dat ze van elkander af waren. Toch had het Hoofd van Bjjstand zich danig afgesloofd, voor hij den waren Jacob had gevonden. Als voornaamste punt volgt nu nog en hiermede willen we eindigen, de verantwoordelijkheid. Er moet toch aan een school een verantwoordelijk man zjjn Och, die verantwoordelijkheid drukt de arme Hoofden van Bijstand toch zoo. Bevalt hun bijvoorbeeld om een of andere reden een onderwijzer niet (ze beginnen met zich zelf in alles tien te geven) dan wordt die iemand o zoo stilletjes achter zjjn rug ondergraven. „Och ja", tot autoriteit, „ziet n, in 't eerst ging 't goed, maar tegenwoordig (met schouderophalen). Ja, ziet u, hjj is wel niet zoo slecht (schouderophalen), maar goed is anders. Neemt zoo geen leiding aan, heeft over alles en nog wat een eigen meening... De klas kon beter, ziet u. 'k Vrees dat 't verkeerd zal loop°n." enz. enz. Wie is er verantwoordelijk voor de klas, Ambulantis Wie heeft de schoolzaken geregeld, de lessenindeeling gemaakt, het leerplan opgesteld Alles Gfjj, en als 't dan misloopt, dan draagt toch de onderwijzer de verant woording, niet waar? Dan wordt achter zjjn rug met autoriteiten in ongunstigen zin gesproken. Maar als de klas goed loopt 1 Als de meeste klassen goed loopen Dan zijt gjj de verantwoordelijke man, dan oogst gjj gaarne de vruchten van anderer arbeid. Ja juist, als de zaken mooi loopen, dan zijt gij de man, maar anders dan ligt het aan den klasseonder- wjjzer en dan tracht ge hem te loozen, hè, of nadat ge hem door pesterij kapot gemaakt hebt en ongeschikt voor zijn werk, dan wilt ge graag het uwe doen om hem te doen ontslaan, gij, die naar Uw instructie zelf ontslag hadt verdiend. „Alleen aan mannen met een hoog gevoel van plicht kan Nederland zjjn toekomstige burgers toevertrouwen. •Ik bid u, predik aan zulke mannen niet voor, dat een ander verantwoordelijk zou kunnen zjjn voor hun han delingen", schreef de heer G. H. van Daalen, Hoofd onderwijzer. En wjj gevoelen ons dan ook zelf verantwoordelijk voor ons werk en dat verantwoordelijkheidsgevoel is mede oorzaak onzer nauwgezette plichtsvervulling. Zeg, Ambulantis, laten we afspreken, dat ieder ver antwoordelijk is voor zijn eigen werk en dat gij niet de minste verantwoordelijkheid draagt om de doodeen voudige reden, dat gij niet werkt. We willen niet verder de taak van een Hoofd van Bijstand bespreken. Alleen volgt hier nog een korte opsomming van de nadeelen, die Ambulantisme heeft. 1. Is het Hoofd van Bijstand een onderwijskracht, dan is die voor 't onderwijs verloren. 2. Een eigenlijke taak heeft een Hoofd van Bijstand liet. Die moet hij zoeken 'en bij dat zoeken stoot hij zich nu eens tegen dit, dan tegen dat en is daardoor B. De bron van tallooze groote en kleine conflicten. 4. Een Hoofd van Bijstand plaatst zich tusschen de meesters en de ouders der kinderen. 5. 't Ambulantisme is een dure liefhebberij. Hier in Schiedam was een goede f 10.000 te besparen, wanneer het baantje werd gebracht waar het behoort, n.l. bij een antiquiteitenhandelaar. De Mokerlezers hebben, hopen we, door ons beknopt artikeltje een ietwat anderen kijk op de schoolorgani satie gekregen, dan ze tot nu hadden. Zie, de ouders onzer leerlingen weten zoo goed als niets van de school. Velen zelfs meenen nog als gevolg van den reeds lang verouderden toestand op onderwijsgebied hier, dat het Hoofd dé man is, ofschoon ze hun kinderen altyd hooren zeggen: Ik zit bjj meester A, B of C. En toch, het Hoofd van Bijstand, ouders, weet van uw kind absoluut niets, dikwijls zelfs niet eens den naam. Wilt ge wat van of over uw kind weten, wendt n dan tot den meester, bij wien het schoolgaat en die zal u gaarne, na schooltijd natuurlijk, zoo volledig mogelijk inlichten. Komt ge bjj 't Hoofd van Bijstand, dan moet die toch eerst zelf gaan informeeren bij den betreffenden klasse onderwijzer. Een der grootste zorgen der. Hoofden van Bijstand is de onderwijzQrs buiten alle contact met de onderwijzers te houden. Dat gaat natuurlijk heel ge makkelijk, want de onderwijzers staan altjjd in de klas en de Hoofden zjjn op den dag ieder oogenblik te spreken. Maar wees er van verzekerd, dat de meeste klasse- ouders na schooltijd voor U te spreken zijn. In den komenden winter zal de afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers vergaderingen met ouders organiseeren om U nog veel beter als het kon in deze artikelen, in te lichten omtrent ons werk in de school en het aandeel van een Hoofd van Bijstand in het onderwijs en de opvoeding uwer kinderen. Tot slot nog deze opmerking. Mocht deze of gene christenmensch, wijzend op deze artikelen, van de ver wording van het openbaar onderwijs spreken, dan zij hem in alle bescheidenheid opgemerkt, dat dezelfde strijd tegen het ambulantisme op precies dezelfde gronden wordt gevoerd door de Christelijke onderwijzers. En dat behoeft geen verwondering te wekken, daar die strijd ons opgedrongen wordt door de wetenschap, dat het onderwijs en vooral de opvoeding onder het regiem van een Hoofd van Bijstand niet tot dat peil kan stijgen, waarop wjj het zoo gaarne willen hebben. Bij open baar en Christelijk onderwijs hebben dezelfde oorzaken dezelfde gevolgen voortgebracht. Zondag sprak Reqnders voor de vrije socialist, propa- gandaclub met het onderwerp„De Soc.-Demoeratie een gevaar voor de arbeidersbeweging." Spreker betoogde, dat de toestand der arbeiders ellendig is op elk gebied en dal er nochtans zeer weinig bewuste arbeiders zijn. Hoe komt het, dat, terwijl het socialisme reeds een halve eeuw gepropageerd wordt, het aantal dier arbeiders, welke zien en gevoelen in welke positie zij in deze maatschappij verkeeren, nog zoo gering is Er is een kwaad de arbeidersbeweging binnenge slopen en om maar met de deur in huis te vallen, dat kwaad is de sociaal-democratie. De S. D. A. P. streeft naar machtsvorming en het eenig ideaal is zetels veroveren in Raad en Kamer De arbeiders worden daardoor afgehouden van hun eigenlijken strijd en de vakbonden dienen slechts om het kiezerkorps te vergrooten. Door praten wordt echter de toestand niet beter. Liebknecht zei het reeds in 1864 toen hij nog niet verparlementariseerd was. De zaken der arbeiders worden niet uitgevochten in die zaal (bedoeld wordt parlement, Red. Mokermaar op de straat. Wanneer er op verkiezingsvergaderingen wordt ge sproken, wordt er steeds den nadruk op gelegd, dat de arbeiders te veel belasting betalen, maar dat het geld gehaald moet worden waar het is, n.l. bij de bour geoisie. Komt er dan b.v. een vrijzinnig-democraat in debat vertellen, dat, als de hoogere klassen zwaarder belast worden op de een of andere plaats, zq zich aan die zwaardere lasten onttrekken, door heen te gaan, dan wordt zoo iemand uitgelachen. En ziet, één van de plaatsen in Nederland waar de S. D. A. P. de overhand heeft, n.l. Goor, daar kwam de wethouder- sociaal-democraat Lobstein, met een nieuw belasting- ontwerp, in welk ontwerp de arbeiders nog meer moesten betalen. Verder wqst spreker op Den Brink in Breda, die stemde voor een subsidie aan een vereeniging van oud- onderofficieren en op De Bruin die stemde voor een medalje. Neen, het parlementarisme beteekent niets. Er wordt door de S. D. A. P. geijverd voor den tienurendag, voor staatspensioen, enz. Wq zeggen tot de arbeiders, laat je niet verleiden door Troelstra, die zegt, dat staatspensioneering het le punt op het program zal zijn, zoodra zij de meerderheid hebbenzeker zooals in Engeland nu, waar de arbeiders op zeventig-jarigen leeltqd drie gulden krijgen. Spreker haalt eeu voor beeld aan van een ouden arbeider in Hilversum, waar een arbeider van ruim 80 jaar nog werkzaam was „Het Volk" schreef toen, „of staatspensioen ook noodig is". Die arbeider had dan echter drie gulden ge kregen, terwijl hq er nu misschien 6 of 7 verdient. Spreker vindt het beter niets, dan zoo weinig te geven. Vervolgens de tienurenwetdeze wet zal net zoo min uitgevoerd worden als de wet op den Kinderarbeid. Men kan den patroon wel verbieden langer dan 10 uur te laten arbeiden, maar zq kunnen hem niet ver bieden, om overwerk te laten verrichten. Trouwens de S. D. A. P. zelf stelt uitzonderingen voor. Er zon een leger van ambtenaren noodig zijn om die wet te handhaven, wat ten slotte nog onmoge lijk zou zqn. De arbeiders moeten' dit alles betalen zq en niemand anders, b.v. de ongevallen wet kostte het le jaar meer aan administratie kosten, dan er uitge keerd werd. Een der ergste dingen vindt spreker het scheppen van baantjes, waardoor de beste krachten aan den strqd worden onttrokken. De menschen worden in een andere omgeving geplaatst en waar de omstandigheden den menschen veranderen, zakken deze menschen van hun partij af naar die der bezittende klasse. Als bewijs noemt spr. John Burns, Millerand, Viviani. Neen, er is maar een weg voor de arbeiders om te komen tot een betere maatschappij, en die is: zich meester maken van de productie-middelen, hetzij door opstand, hetzij door werkstaking. Spreker besloot hiermee zijn rede. Van de gelegenheid voor debat maakte partijgenoot De Bruin gebruik. Debater begint met te zeggen, dat hij er niet aan denkt in te gaan op dat gedeelte der rede, wat met de S. D. A. P. niets heeft uit te staan. Het stemmen van De Brink en De Bruin b.v. heeft niets uit te staan met het maatschappelijk vraagstuk. Hij zal zich bepalen tot het le gedeelte der rede wat het meest zakelijke is. Om te beginnen heeft spr. gezegd dat er ondanks de propaganda van een halve eeuw, het socialistische idee er nog zoo dunnetjes inzit en heeft dit geweten aan de S. D. A. P. Daarover nu kan men zeer ver schillend denken. Met evenveel recht zou hij kunnen zeggen de schuld ligt bij de Anarchie. Er was ver warring in de arbeiders beweging. Tusschen S. D. A. P. en Anarchie heerscht een hevige wrok, voor geen klein gedeelte opgeblazen door personenhaat. We hebben noodig bewuste arbeiders; wij brengen bewustzijn. Wie hebben er gewerkt om de organisaties groot te maken De Anarchisten niet. Spreker heeft gezegd dat de toestand der arbeiders niet verbeterd kan worden door praten Neen, niet met praten alleen er kunnen ook voorstellen gedaan worden, en hoe sterker de georganiseerde arbeiders zijn, des te beter zullen er naar die voorstellen geluisterd worden. Lobstein heeft zijn ziel bezondigd door het maken van een belasting-ontwerp. Inderdaad, als wethouder moest hij dat doen en kunnen wij, zelfs al is er een meederheid in den Gemeenteraad, nog niet doen zooals wij willen. De sociale wetten, welke er zijn, daar kan zeer veel aan verbeterd worden, b.v. de ongevallenwet en de wet op het arbeidscontract. Spreker heeft beweerd dat de omstandigheden de menschen veranderenen heeft daarbij aangehaald John Burns, Millerand en Viviani. De S. D. A. P-, heeft met die menschen niets uit te staan, daar zq geen partqgenooten zijn. De partq zal niet toe staan, dat er een ministersplaats bezet wordt door een der onzen, wanneer er geen meerderheid is. Rijnders repliceerde. Hij meende dat zijn rede nog onaangetast was, het was dus De Bruin niet gelukt, maar iets van zqn rede ongedaan te maken. Verder kwam hij aandragen met de bewering, dat de S. D. A. P. in de Kamer voor het staangeld had gestemd. De Bruin wees hem er even op, dat hq het betreurde dat spr., van die Thomson-leugen gebruik maakte, ter wijl hij zeer goed wist, dat er voorgesteld was, het staangeld te verbieden, en toen dat verworpen was, had de S. D. A. P. voor beperking van staangeld gestemd hetgeen heel iets anders is. Spr. erkende dat het zoo was, en voegde er bij dat die staangeld-kwestie, in de pers van zijn richting wel ietwat eenzijdig werd. voorgesteld. De verg., voornamelijk uit vreemden bestaande en voor het grootste gedeelte op de hand van Rqnders was, werd daarna door den voorz. met een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. Gemeente Werklieden. Zaterdag 15 Mei vierde de afd. Schiedam van den Bond van Ned. Gem. AVerkl. haar vierjarig bestaan. In een toepasselijke feestrede onthulde den Bonds voorzitter P.Schoonder woerd het vaandel. Eenige Dames en Heeren zongen het Vaandellied en „Morgenrood", welke zeer in den smaak vielen. „Maatschappelijk werk van de afd. Rotterdam gaf het propagandestuk Rijk en Arm ten beste, het applaus bewees hoe zeer dit mooie stuk insloeg. Met eenige komische stukjes werd deze prettige avond besloten ook het bal was zeer geanimeerd. Een hartelijk woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond' hebben bijgedragen, is hier zeker op zijn plaats. Ook de vaandelcommissie, in 't bijzonder het lid W. H. van Put, hulde voor de ijver waarmede zij hebben gewerkt tot het verkrijgen van het mooie vaandel. Eene collecte voor de stakende glasblazers te Maas- stricht bracht f 2.10 op. De correspondent. Alg. Med. Bond van Arbeiders(sters) in liet Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf. Inzake het ontslag aan een onzer leden, door de R. K. Coöperatieve Bakkerij, gevestigd Hoogstraat 67 alhier, gegeven, komt bovengenoemde" organisatie, na uitgebreid onderzoek, tot de navolgende conclnsie. 1. Dat bedoelde gezel niet in alles die opvatting

De Moker | 1909 | | pagina 3