STEUNT Stemmen verbindingen Ditjes en Datjes. Onderwijs-nootjes. wegens leugen aan de kaak trachtte te stellen, dat nu gebleken is dat van Leeuwen iets heel anders ge zegd heeft dan in dien zin stond vermeld, en dat dus Toch buit de Nieuwe van Woensdagavond dit ge valletje nog tegen van Leeuwen uit. En wij zijn er zeker van, dat men dat nog meer zal doen in deze verkiezingsdagen. Maar wat te zeggen van christelijk" zich noemende menschen, die dergelijke zedelooze middelen willen ge bruiken om met laster en eerroof te trachten, eenige stemmen van de sociaal-democraten af te trochelen en daardoor zelf de meerderheid te krijgen Mr. Jansen had volkomen gelijk, dat hij dien zin tegen van Leeuwen trachtte te gebruiken. Maar nu gebleken is, dat van Leeuwen heel iets anders heeft gezegd, nu heeft niemand het recht meer, die alinea aldus uit te buiten. Wij hebben hiermee intusschen weer een nieuwe bijdrage gekregen voor de zedelijkheidsopvattingen, die heerschen in politieke christelijke kringen. Wij benpen ze niet. Een onzer partijgenooten heeft bij de stemming in district I de verschillende stemmenverbindingen opge- teekend. Voor de aardigheid deelen wij ze mede. Inge leverd werden voor: kath. candidaten404 biljetten. vrijz. candidaten. soc. dem. candidaten vrp. cand. vrijz. cand. soc. dem. cand. soc. dem. cand. soc. dem. cand. soc. dem. cand. kath. en 1 kath. en 2 kath. en 1 kath. en 2 vrijz. en 1 vrpz. en 2 kath., 1 vrp. en 1 s.-d. cand. kath. candidaten vrpinnige candidaten. soc. dem. candidaten 1 kath. en 1 vrijz. cand. 1 kath. en 1 soc. dem. cand. 1 vrijz. en 1 soc. dem. cand. Mr. W. H. Jansen alleen A. C. A. Nolet alleen F. J. Smit alleen J. Montfort alleen J. M. van der Schalk alleen J. Dinkelaar alleen Dr. J. van Leeuwen alleen 47 64 16 5 4 5 57 23 13 6 23 3 7 5 16 3 8 4 2 19 1 17 Vrees voor rood. Onder de rechtsche partpn heerscht een geweldige vrees voor rood. En met inspan ning vertoonen zjj het roode spook in zp meest afgrijselijke gedaanten. Vermakelijk is daarbij hun houding ten opzichte der liberalen, wier onverstand breed wordt uitgemeten omdat zij liever op een sociaal-democraat dan op een clericaal stemmen. Ouder gewoonte laat de redactie der Nieuwe Schiedamsche Courant dat aan inzenders over, die dat met grootere vrijheid kunnen doen dan de redactie zelveDitmaal prijken die ingezonden stukken met de onderteekening M. J. Het eerste daarvan eindigde aldus: „En wat te zeggen van de houding der liberalen of vrpinnigen, die aldus niet enkel hun vaandel verlaten, maar het bezoedelen zelfs. In plaats van fier te strijden voor hun eigen principe, loopen zij over naar het roode kamp, naar het kamp der aasvogels, die het oog slechts hebben gericht op de beurs der bezitters, van wie zij alles en nog wat willen halen. Men leze slechts hun strooibiljet, dat één reeks van eischen bevat, aan de kas der gemeenschap gesteld. Die kas, welke gevuld wordt door de bezitters en den nijveren middenstand, willen zij ten eigen ba*e uitbuiten. Daarom mag het verbazing wekken, dat zoovele liberalen zich blijkbaar enkel door hun haat tegen de meerderheid laten leiden, en zich blind toonen voor het financieel gevaar dat ook hun van den kant der rooden bedreigt. Men zegt wel: och, zoo'n rood mannetje méér in den raad zal geen kwaad doen, maar wij weten wel hoe het gaat. Vandaag een, en morgen een, en zoo gaat het door, totdat plot seling de geheele bende aanrukt en de kinderen den vadei1 verslinden. Dat lot staat den liberalen te Wachten, die door hun „neefjes" overweldigd zullen worden. Thans willen zij, in plaats van zelf te strpen in den Raad, den politiehond er op af zenden, om den tegenstander naar de keel te springen. De kortzichtigenBinnen niet te langen tijd zullen diezelfde politie-honden ook hen aanvallen en ten onder brengen. Het is te hopen, dat de meer bezadigden en ver- standigen onder de liberalen, zij die zich niet enkel door hun haat laten vervoeren, van beter inzicht zullen bljjk geven, en zichzelven en anderen behoeden zullen voor de schande en de schade welke hun partij bedreigt! De rest sparen wij onze lezers. Prettig. In de vergadering der Roomschen op 6 Juli, den avond voor de eerste stemming, waarin de anti-revolutionairen Goslinga en von Briel Sasse zich uitsloofden om de Roomschen uit te leggen, dat Room schen en Calvinisten bijeen hooren en feitelijk één zp, sprak de voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, het slotwoord. Hij dankte de heeren Goslinga, mr. von Briel Sasse en Moerel voor hun opwekkend woord, en zei daarop; Vooral den laatste, die op zoo geestdriftige, sterk sprekende wpe allen gewezen had op hun plicht, en wel het leeuwendeel had aan het succes, riep hij niet een vaarwel maar een „tot weerzien" toe. Prettig voor de ketters onder de sprekers! De Oranje-Vereeniging. Deze Vereeniging gaf haar jaarverslag uit, dat een nadere beschouwing verdient. De inkomsten over 1908 bestonden uitf 932 65 aan contributie, f 342.aan inzameling met lijsten en f 237.10 aan gecollecteerde gelden samen dus f 1532.15, De uitgaven bestonden uitf 372.9272 nadeelig saldo en f 811.217j gewone uitgaven, zoodat 1909 begon met een kassaldo van f 348.01. Het aantal leden wordt niet opgegeven. Dat zegt meer dan een cijfer ban doen. Uit de mededeelingen van den penningmeester bleek, dat „door de feestelijkheden ter gelegenheid der ge boorte van prin es Juliana niet alleen het batig saldo van 1908, maar ook een niet onbelangrp bedrag der ontvangsten van 1909 is verbruikt." Al deze gegevens bewpen intusschen, dat de Schie damsche bevolking slechts voor een zeer, zeer klein procentje met de Oranje-Vereeniging sympathiseert een dat het een paar politieke raddraaiers zijn die met een paar stroopoppen deze vereeniging in 't leven houden ter opkalefatering van hun eigen standje. Daarom is het dubbel erg, dat de Gemeenteraad deze vereeniging nu weer f 500.subsidie heeft toegestaan, hoewel er evenmin als voor „Kunst aan het Volk" een post kan aangewezen worden op de begroo ing waaruit deze som moet worden betaald. Maar de clericale heeren nemen liever f500.uit de gemeentekas voor oranjever siering van het clericale kapitalisme dan voor ver- schaffig van kleediug en voeding aan de ergste slacht offers van dat kapitalisme. Hartvochtige partijpolitiek is ook hier aan het woord. We zullen het niet vergeten. Nog meer verkiezingen. W\j vernemen, dat het Raadslid, de heer Van der Laan de stad Schiedam zal verlaten. Dat »ou dus een nieuwe verkiezing in district II geven. Ons best Bureau voor Arbeidersrecht. Het Bureau voor Arbeidersrecht behandelde in het 2de kwartaal 1909 83 zaken, nl. betreffendebelasting 44, arbeids contract 23, ongevallenwet 5, erfenis 1, burg. zaken 4, huurgeschil 1, schuldvordering 2, militie 2, strafver volging 1. Het aantal bezoekers bedroeg 154. Voor het Bureau G. Brouwer. De Vryzinnig-Democraten. De vrijz. dem. vereeniging „Schiedam" nam in haar laatste vergade ring de volgende motie aan: „De V. D. Kiesvereeniging „Schiedam", geplaatst voor de keuze tusschen 3 kerkelijken en 3 soc.-democraten; overtuigd, dat het beginsel van algemeen staats- en gemeentebedrijf in afzienbaren tjjd zonder practische beteekenis is; dat de vaak afkeurenswaardige strijdwijze der soc.- democraten het best wordt gekeerd als hun voornemen in de besturende colleges practisch moeten werken dat van de kerkelijke conservatieven blijkens de ervaring in den Raad slechts tegenstand tegen hervor mende maatregelen als verbetering van het openbaar onderwijs, belasting naar draagkracht, verbetering dei- volkshuisvesting. enz., hervormingen, waarop het in den gemeenteraad juist aankomt, te verwachten is, en van de sociaal-democraten steun; besluit de verkiezing van de sociaal-democraten met alle te dienste staande middelen te bevorderen." Voor 't oogenblik volstaan wij met de algemeene aanbeveling, de motie aandachtig te bestudeeren. DE UITGESLOTEN EN STAKENDE SLACHT OFFERS VAN HET ARBEIDS-CONTRACT. WEKELIJKS IS ER VEERTIEN HONDERD GULDEN NOODIG. TEEKENT ZOO RUIM MOGELIJK OP DE LIJSTEN VAN HET N.V.V Jhr. de Savornin Lohman schreef „Men wil dat de openbare school hier en daar van lieverlede verdrongen is door de school der ouders, Maar ook dat is onjuist. Niet de ouders zijn begonnen met de stichting van bijzondere scholen maar in den regel althans de vereenigingen, die belang stelden in een christelijke opvoeding. Natuurlijk kunnen de ouders zich over het onderwijs of de onderwijzers beklagen, maar te zeggen of te beslissen hebben ze niets, noch in de openbare, noch in de bijzondere school." Oij, christelijke ouders, hoort ge ,t. Gij hebt niet» over Uw school te zeggen, en niet alleen over uw school, ook niet over Uw kinderen. Hoe velen van u kozen uit eigen beweging de bijzon dere school, hoevelen werden gedwongen door christe lijke werkgevers, door kerk en armbestuur, hoe velen van n hier in Schiedam ontvingen bezoek en aanmaning van dominee of pastoor. Uw priesters, nietwaar, eischen van u nakoming der doopbelofte. Maar hebt ge dan beloofd, uw kind over te leveren aau hen, wie uwe ontwikkeling een doorn in 't oog is. Het is alweer Jhr. de Savornin Lohman, die ons op de hoogte helpt van der clericalen liefde voor 't onder wijs, wanneer hij schrijftDe bijzondere school zon waarlijk vrij zijn, „indien de bijzondere school niet reeds gedwongen was geweest om haar onderwijspersoneel uitsluitend uit vakmannen te doen bestaan in plaats van althans voor sommige vakken of klassen ook uit personen, die tijdelijk en uit liefhebberij zich aan de opvoeding der jeugd wilden wijden, indien zij naar eigen goedvinden de hulp van kweekelingen mocht bezigen.' De heer Mackay zeide bij de behandeling der leer plichtwet „Ik erken, dat er elementaire vakken zijn, die op elke lagere school onderworpen moeten worden, maar op de bijzondere school bljjve de keuze aan die scholen." Mr. Everts (katholiek) sprak 12 Mei 1898. De poging het hooger onderwijs te brengen in het bereik van alle klassen der bevolking, acht ik geheel nutteloos, in sommige opzichten gevaarlijk werk'\ Dr. Vermeulen (katholiek) sprak„Welke waarde heeft voor de vrouw uit de volksklasse het onderwijs, dat zjj genoten heeft?" Pastoor A. Hoogenboom schreef: „Wel is het onder wijs zeer nuttig, doch niet voor alle kinderen zoo vol strekt noodzakelijk". Weet gij arbeiders, voor welke kinderen zulke personen het onderwijs niet nuttig vinden? Voor de Uwe\ Hoor ge 't, dat Uw vrouw geen onderwijs noodig heeeft! Weet ge, waarom het onderwijs in sommige opzichten gevaarlijk werk is? Begrijpt ge, waarom kweekelingen en liefhebberij-onderwijzers goed genoeg zijn om Ow kinderen te onderwijzen. Het is om Uw kind het eerst noodige te onthouden, noodig om later op gemakkelijke wjjze den strijd om 't bestaan te voeren. Het is, omdat gevreesd wordt voor een ontwikkeld proletariaat, dat ontwikkeld genoeg zal zijn, de politieke christelijke huichelarij te doorzien. Het is om U dom te houden, om te voorkomen dat gij, thans slechts werkbeesten, zult vragen naar een meer meuschwaardig bestaan, te voorkomen, dat ge ooit zult vragenWat deedt ge voor mij Wat doet ge voor mijn kind In België, waar de clericale regeering zijn 25-jarig jubileum gevierd heeft bestaan de vo'gende toestanden: Provincie. Oost-Vlaanderea West-Vlaanderen Henegouwen Limburg Antwerpen Brabant Luik Namen Luxemburg. Niet lezen of schrijven. 30 v/d 100 39 33 32 32 30 26 21 20 Getal vrije scholen. Getal open bare scholen. 410 453 318 261 261 270 171 200 151 361 282 977 145 282 659 725 552 500 Wat ziet ge? Waar 't aantal bijzondere scholen 't grootst is, zijn de meeste menschen, die niet lezen en schrijven kunnen, behalve in Henegouwen, maar dit komt door het groote aantal werklieden, die daar nit Oost- en West-Vlaanderen gekomen zijn. Spanje vertoont hetzelfde beeld, 't Onderwijs is daar heelemaal in de macht der kerk en ruim 60 pCt. kunnen lezen noch schrijven. In Frankrijk was het zoo erg, dat men, met groote moeite, 't onderwijs aan de kerk heeft moeten onttrekken. Ook in ons land heeft Limburg, waar de kerk zoo goed als geheel het onderwijs in handen heeft (de openbare scholen zijn gewoon Room-che scholen) het grootste aantal analphabeten en daar heerscht de-meeste dronkenschap, onzedelijkheid, moordlust enz., De bijzondere school schroomt bovendien niet het grofste stand-nverschil te handhaven en te bevorderen. En toch, in onze stad bijv., aan de Mariaschool worden de arbeidersmeisjes als de schurftige schapen gescheiden van de meer gegoede kinderen. En zoo is het overal.

De Moker | 1909 | | pagina 2