ZAALHUREN 4 4 4 Steunt het Verkiezingsfonds. Sociaal - Democratische Arbeiderspar tij AfdeelingsgebouwBoterstraat30 Vlaardingsche IJzerkoekjes A A A A A A Onze Leestafel. I Te Amsterdam staan vlak naast elkaar deze twee scholen Aantal kinderen. Rijks subsidie. Per kind. SchoolAllerh. Verlosser. 58 f2214.49 f38.60 (Klov. Burgwal.) SchoolAllerh. Verlosser. 181 f3122.80 f 17.80 (Kromboomsleot.) De eerste school is een rjjke Ini's schooltje; daar wordt per kind ruim f 20.subsidie meer betaald. Och ja, voor 't kind van den arbeider, in 't bizonder voor de meisjes is onderwijs zoozeer niet noodig de kerk. Afdeeling Schiedam IN HET lederen avond geopend. In het bezit van een mime Koffiekamer met uitmuntend Billard. Benedenzaal, f2.50 voor gewone huis houdelijke, vergaderingen. f 5.voor openbare vergaderingen. f7.50 voor feestavonden. Vergaderzaal (eerste verdieping), f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. fl.50 voor andere vergaderingen. Vergaderlokalen (tweede verdieping). f0.50 voor bestuursvergaderingen. f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. N.B. In het Gebouw is een afzonderlijke, ruime Koffiekamer, waar uitsluitend alcohol vrije dranken worden geschonken. HET BESTUUR. De uitslag. Zooals de lezers wel reeds weten is de uitslag der Raadsverkiezingen zooals wij aanvan kelijk wel hadden verwacht, dat de geheele „kerkelijke" lijst bjj eerste stemming is gekozen. De cijfers zijn District I. Geldige stemmen 719, volstrekte meer derheid 360. Drop (s.d.) 239, Rosenboom (lib.) 104, Schippers (a.-r.) 381, v. Toor (lib.) 150, IJzermans (kath.) 369. District II. Geldige stemmen 895, volstrekte meer derheid 448. v. Dam (c.-h.) 463, Dr^p (s.-d.) 212, Ro senboom (lib). Ill, Schippers (a.-r.) 476, v. Toor (lib.) 135, de Witte (Volksbelang) 320. District III. Geldige stemmen 464, volstrekte meer derheid 233. v. Dam (c.-h.) 259, Drop (s.-d.) 85, Rosen boom (lib.) 55, v. Toor (lib.) 66, de Witte (Volksbe lang) 154, v. d. Windt (a.-r.) 259. Het viertal aftredende „kerkelijke" raadsleden keert dus iu den Raad weer, terwijl daar twee hunner dubbel zijn gekozen voor twee zetels een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. De zetels van den onlangs overleden liberaal Kikkert en het aftredend lid De Witte zijn slechts voorloopig in hunne handen gevallen. Vierderlei valt uit deze cijfers te concludeerenle. een kleine teruggang bij de liberalen2e. absolute stil stand bij de „kerkelijken"3e. een prachtige stand der roode cijfers4e. het bewijs, dat de groote meerderheid, waarover de „kerkelijken" in den Raad beschikken, hen volstrekt niet toekomt. le. In I en III zijn de liberale cijfers op dezelfde hoogte gebleven, doch in II valt een daling te consta- teeren van 150 op 111 en 135 nu. De hoogere cijfers iu I zijn, zooals ten overvloede ook onze controle heeft uitgewezen, slechts veroorzaakt door de omstan digheid dat naast 2 liberalen en 2 kerkelijken slechts ééu sociaal-democraat werd gesteld, waardoor velen voor de tweede plaats hun stem aan een der liberalen gaven. 2o. Niet de minste feitelijke wijziging in de „kerke lijke" cijfers valt te constateeren. De kleine teruggang in III en de kleine vooruitgang in I worden geheel geneutraliseerd door de procentsgewijs even sterke daling en stijging van het aantal opgekomen kiezers, zoodat voor de hand ligt de conclusie, dat zij ten onzent hun hoogtepunt hebben bereikten dat terwijl om allerlei redenen o. a. om de pijnlijke crisis die het politieke deel der arbeidersbeweging te dezer stede doormaakt, een stijging met grond kon worden verwacht. 3o* In III en II handhaafden we zonder moeite onze actie in die districten bestond slechts uit een aan plakbiljet en een propagandablaadje de oude zuiver roode cijfers, door de vroegere candidaten Lafeber en Hoorweg behaald. En in I, waarop wij onze krachten hadden gecon centreerd, valt de prachtige stijging te constateeren van 145 stemmen bij de kamerverkiezingen op 239 nu. Wel mogen wjj dus spreken van een prachtige, van een hoopvolle stijging der roode cijfers. 4o. Deelen we het aantal zetels op het aantal uit gebrachte geldige stemmen, dan valt op elke 123 stem men 1 zetel. De „kerkelijken" hebben dus maar net recht op 9 zetels, de kleinst denkbare meerderheid in den Raadde gezamenlijke tegenpartijen op 8. Zij beschikken op dit oogenblik echter over 13, de anderen over 4 zetels. Het is wel een prachtig kiesstelsel dat zulke absurde verhoudingen mogelijk maakt. De heeren hebben echter van hun standpunt gezien gelijk, dat zjj inpikken wat zij krijgen kunnen, want als de roode stroom hier zijn eerste succes heeft behaald en dat heeft den langsten tijd geduurd dan volgen er meer. Een blik op hunne cijfers en op het cijfer der vol strekte meerderheid in elk district, doet ons zien, dat hunne kracht meer schuilt in hunne organisatie, dan in het aantal. Indien wij beschikten over een organisatie als de hunne, dan zou het er anders uitzien Behoeven we nauwelijks te zeggen, dat ons de niet- herkiezing van den .,Volksbelang"-candidaat De Witte spijt, dat wij gaarne hadden gezien, dat het „Volks belang" had mogen gelukken met hem in VI één der in kapitalistisch-christelijke opvattingen vastgeroeste heeren te wippen, wjj willen er direct aan toe voegen, dat wjj de socialistische beweging te dezer stede hopen te bewaren voor nederlagen, als nu de door „Volksbelang" geleidde demokratische beweging er een heeft te boeken. Velen, die ons zeer na staan, schudden bij dezen strijd het hoofd, vonden dat wjj te fel, te principieel, te rood optraden. Glimlachend hebben wij geantwoord en antwoorden wij nog: die ons te rood vindt, laat ons maar staan; wjj willen geen overwinning, die geen zegepraal voor onze beginselen zou zijn Het moge dan misschien wat langer duren vóór wij bij de Raadsverkiezingen den eersten zetel veroveren, maar wjj zullen er sterker door staan, en de grond waarop wij bouwen zal er te vaster om zijn. En nu partijgenooten en geestverwanten, binnen enkele weken staan wij opnieuw in den strijd. Volgens de cijfers hebben wij, rooden, recht op 4 zetels, in de ruimte; en wjj hebben er niet één. Dien eerste te veroveren, indien 't kan, dat is onze plicht. En dat kan, én in II, én in I Nog nooit hebben we met zóóveel geestdrift gestreden als vóór en op 9 Juli j.l., en wjj brachten onzen kandidaat in II en I zéér dicht bjj de herstemming. Straks met socialistisch vuur getracht de eerste bres in de zwarte barrière te schieten. Willem de Zwijger. Het zwijgen is een groote kunst, ha! ha! Door zwijgen wint ge ieders gunst, ha! ha! Met zwijgen krijg Je nooit g«en Al wordt men soms er door bespot. Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! hal Zoo zweeg het Raadslid v. d. Windt, ha! ha! Door velen daarom steeds bemind, ha! ha! Was altijd zoet, en zei niet veel, Nam nimmer aan debatten deel. Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ons Willempie weer ingehuurd, ha! ha! Geen raadslid gaat hem uit de buurt, ha! ha! Hij stemt weer tegen, stemt weer voor, Gaat voor een echt stuk Stemvee door! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! Ha! ha! De Antithese op den loop! Vlaardinger- Ambacht heeft zijn Raadsverkiezing gehad, ditmaal met meer opgewektheid dan voorheen. Oorzaak hiervan was, dat men trachtte het liberale Raadslid Man in 't Veld te wippen, omdathjj nu en dan zoo ondeugend is Zjjn Edel Achtbare, den Burgemeester de heer de Bordes te durven tegenspreken, iets, wat dat heer niet gewoon is, en ook niet duldt. Dat wippen was voorbereid met medewerking van Wethouder Philippus v. d. Kooi Kerkelijk met „mot", het doel in de plaats van den heer Man in 't Veld te plaatsen den ex-kastelein Jac. den Boer, thans Gere formeerd rentenier. Wat gebeurde echter. Een zeker troepje roomsch katholieke verkiezingsagenten, welke voorheen, en daarna zich verdienstelijk maakte voor al wat kerkelijk is, bezorgde thans de overwinning aan het Paganistische Raadslid de heer Man in 't Veld, vraagwaar was de Antithese. De Centrale Bond van Bouwvakarbeiders heeft in haar afd. Vlaardingen tegenwoordig een prachtige afdeeling. Door krachtige propaganda, zoowel van leden als van 't Bestuur, is het ledental thans gestegen tot c.a. 40, een getal dat nog nimmer werd bereikt. De bouwvakarbeiders gaan dan ook gelukkig meer en meer inzien, dat alleen in een hechte, klassebewuste vakorganisatie hun belangen veilig zijn. Zoo ook thans weer, nu door het ex-bondslid Spui- broek een werk is aangenomen aan de Koningin Wilhel- minahaven, en de arbeiders daar laat ploeteren van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uur. Zeer terecht komt de organisatie er tegen op, dat, nu vrjjwel die werkdag nergens meer bestaat, dit patroontje dat kleine beetje vrije tijd weer in gevaar brengt, terwijl er nog, hoewel zomer, nog bouwvak arbeiders iverkloos rondloopen. Nadat Muller van het Hoofdbestuur te vergeefs heeft onderhandeld met het patroontje, worden nu de arbeiders die daar werken, (patroontje heeft gezorgd geen bonds leden te werk te stellen), door de georganiseerden des 's avonds thuis gebracht. Dat Spuibroek aldus handelt is verklaarbaar, zijn standpunt van ondernemer zegt hem als je de arbeiders 10 uur per dag uitzuigt, dan heb je van 10 uvr winst, dus als je ze 15 uur laat werken dan heb je van 15 uur winst. Hoe langer de werkdag, hoe hooger de winst. Maar de arbeiders, hoe is 't daarmee gesteld? be grijpen zij niet, dat als zjj hun leven versleten hebben in dien onmenschelijk langen werkdag, zij dan des te eer door hun patroon zullen worden weggesmeten als te oud en onbruikbaar om winst voor woekerkapitaal te maken. Daarom arbeiders van Spuibroek, ziet in, dat uwe handeling verkeerd is, sluit u aan bij uw vakgenooten, opdat gij gezamenlijk niet door een onmenschelijke werkdag, maar door organisatie een hooger loon, een menschwaardig bestaan kan veroveren. Onder u zijn er, die de vruchten der organisatie al reeds hebben genooten, gij kent dus de kracht van 't vereenigd zijn, blijft dus niet van verre staan, maar sluit u aan VERKIEZINGSFONDS! Wjj moeten niet door geldgebrek belemmerd kunnen worden in onzen strijdNiets deden de burgerpar tijen tegen de werkloosheid. Wel knevelden zij de arbeiders nog sterker door de Wet op het Arbeidscontract. Vergeet dat niet één oogenblik en steunt ook ons De Centrale Arbeiders- Verzekerings- en Depositobank. Vijfde Jaarverslag. Nog steeds bleef dit verslag onbesproken. Oorzaak de verkiezingsdrukte. Uit het verslag bljjkt opnieuw, dat deze bank zoo volledig mogelijk in 't openbaar rekening en verant woording wil en kan doen. Alle cijfers, noodig om een goed overzicht van den stand van zaken te krijgen, worden meegedeeld. En uit die cijfers blijkt, dat ondanks de crisis, die natuurlijk ook sterk op de verzekerings maatschappijen drukt, de Centrale zjjn positie toch weer heeft weten te verbeteren en in vergelijking met zijn concurrenten een uitstekend figuur maakt. Dat is een gelukwensch waard. Onze plaatsruimte en de aard van ons blad laten een uitvoeriger bespreking niet toe. Wjj volstaan daarom hiermee en met de overneming van de volgende samen vatting, door de Directie in haar verkorte bedrjjfsmede- deeling gemaakt lo. de ontwikkeling van het bedrijf was voldoende - V

De Moker | 1909 | | pagina 3