Steunt den Bond van Han dels- en Kantoorbedienden door uw inkoopen steeds vóór 8 uur 's avon te doen. Het graf van „Reeht, Plicht en Orde". Uit het clericale kamp Op straat gezet door den heer M. Kranen. Uit het Vereenigingsleven. De anti-revolutionairen spreken over jongen van Katwijk van het Broersveld, in verfwaren, lakken en vernissen. De katholieken willen den heer J. M. Van der Schalk candidaat stellen, en als deze bedankt den heer T. Schiphorst. De vrijzinnigen zullen ook wel met den heer Van der Schalk voor den dag komen, als deze tenminste zich beschikbaar stelt, wat op dit oogenblik volgens onze berichtgevers nog onzeker is, hoewel wy voor ons er van overtuigd zyn, dat de heer v. d. Schalk een candi- datuur zal aannemen zoodra hy voor zichzelf zeker is, gekozen te zullen worden. Wij zullen ons voorloopig tot deze mededeelingen bepalen. Alleen dit bericht nogdat wij de toegezegde rubriek „clericale leugens en aanverwante artikelen", nu deze verkiezing zoo spoedig komt, nog een oogen blikje zullen laten rusten. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging „Recht, Plicht en orde" heeft verleden Dinsdagavond onder leiding van den heer Mouwens een graf gegraven voor de burgerlijke antithese. De aanwezige geestelijke weigerde het grat te wijdende heer Putters gooide er onophoudelijk bergen Katholieke beginselen inhet mocht niet baten. De kiesvereeniging volhardde onder aanvoering van haar Voorzitter en begroef die antithese. Want zjj besloot, den heer J. W. van der Schalk de candidatuur voor den Gemeenteraad aan te bieden.1) Dit is dus het resultaat van de herhaalde urenlange beraadslagingen van de heeren Van der Schalk en Nolet op het kantoor van den laatste Wjj gunnen vrijzinnigen en clericalen van harte deze verloochening hunner antithese, die hun ingegeven is door hun onderlinge echt-kapitalistische genegenheid en door hun angst voor het opdringende roode gevaar. Wjj hebben daarin een nieuw bewijs voor de juistheid van onze antithesedie tusschen kapitaal en arbeid. Toen de burgerlijke antithese nog leefde, riepen de clericalenweg met Van der Schalk Nu die antithese begraven is, roepen dezelfdenleve Van der Schalk! Dat hebben de rooden bewerktLeven de rooden i Een revolutionair anti-revolutionair. Het Rotterdamsche anti-revolutionaire raadslid, de heer Gerritson, heeft nog eens getoond wat het eeuwig schetteren van de anti-revolutionairen tegen de „revo lutionaire" sociaal-democraten waard. is. Hjj heeft nl. het uiterst revolutionaire middel der obstructie samen met een paar „geestverwanten" in toepassing gebracht. Door het opzettelijk wegblijven van den heer Gerritson en een paar zijner geestverwanten werd de avond vergadering van 22 Juli onvoltallig en kon dus geen besluit genomen worden. Deze „christelijke" haters van iedere revolutionaire daad hebben dus door toepassing van een der meest-revolutionaire middelen het dubbele bewijs geleverd van de kracht van dergelijke middelen en van de misleiding die er in hun „antirevolutionair beginsel zit. De vermoorde anti-these. Ook aan clericale zjjde begint men in te zien, dat het overloopen van een deel der vrijzinnigen en het coquetteeren van de cleri calen met die groep van liberalen een gevaar is voor de clericale antithese-politiek. De „Gelderlander" ver dedigt daarom te terugstooting dier liberalen en de handhaving van het clericale antithese-standpunt. Alsof de omstandigheden niet sterker waren dan alle „stand punten" bij elkaaren alsof de politieke verhoudingen door iets anders dan door de economische en maat schappelijke ontwikkeling werden bepaald Als een voorbeeld van het verloren gaan der burger lijke antithese is zulk Gelderlander"-geschrijf intusschen zeer leerzaam. Wij nemen daarom een der voornaamste zinnen uit dat geschrijf hi01' °ver. Gaan nu de christelijke partijen, zonder dat er van „Gegenleistung" sprake is, het liberalisme steunen, dan wordt die invloed van het liberalisme sterker, dan ontstaat in de geesten de meening, dat het liberalisme nog zoo kwaad niet is, en, wat erger is, dan verliezen de christelijke begin selen winnende kracht in liberalen kring. De Kerk in den klassenstrijd aan de zijde van den Mammon. Naar de „Covriere della Sere", een Italiaansch burgerlijk blad meldt, hebben zich nu ook bjj de beweging der landarbeiders in Perugia in Italië, geestelijken aangesloten, die voor eenige maanden al in een manifest de arbeiders opriepen om zich te verweren tegen de „misbruiken van het kapitaal". De grondbezitters hebben zich tot den aartsbisschop van Perugia gewend, die de jonge geestelijken tot „ma tiging" heeft aangespoord. Ten slotte hebben zij de zaak voor den paus gebracht, die een klerikaal propagandist, den advokaat Passamonti, gezonden heeft, maar nog niets heeft beslist. De groot-grondbezitters zitten echter niet stilde jonge geestelijken geheel onmogelijk te maken, is hun doel. „Christelijke politiek". Laat de kinderkens enz Als een bijdrage tot kennis der christelijke verkiezings- praktyken diene het volgende ingezonden stukje, dat wij vonden in de „N. R. Ct." Op den dag der stemming en ook heden bij de herstemming werden leerlingen van de school voor gereformeerd lager onderwp in de Baan, hoofd de heer J. Kruithof, gebruikt om de controle-briefjes van de stembureaux af te halen. Heden om 12 uur vertelde mij aan het stembureau in de Hoevestraat een dier jongens, dat hy en anderen dit deden op last van het hoofd der school. Vraaglaat de leerplichtwet toe, dat het hoofd der school onder schooltijd zijn leerlingen verkie- zingswerk laat verrichten B. Rosier, H. d. Sch. a/d. Hoevestraat. R'dam, 21-7-'09. Commentaar hierop is overbodig. Het spreekt immers vanzelf dat de kinderkens, die opgevoed worden in de „christelijke" scholen, vroegtijdig geoefend worden in verkiezingswerk. Dat is toch het hoogste en edelste in de oogen onzer politieke christenen. Mogelp ook was er geen geld meer in de partpas en moest het werk op een koopje gebeuren De heer Kranen heeft zyn meesterknecht Kruse op straat gezet, na hem 20 jaar in dienst te hebben gehad, waaronder 14 jaar als meesterknecht. Kruse had een paar maal bedorven gistpersen gehad. Of dat aan de fabriek lag of aan Kruse, kunnen wij niet nagaan maar beide is mogelp. In elk geval had Kruse dat slechte gevalletje gehad. Wel was hij al 14 jaar meesterknecht. Maar zoo'n gevalletje komt toch niet te pas. En dusdus De heer Kranen zette hem op straat, na 20 jaar hem te hebben gebruikt, hoewel Kruse over de 60 jaren oud is en dus moeielp elders terecht zal kunnen. Nu kan hy een jongeren, krachtigeren, meesterknecht nemen. De zaak kan daarmee alleen beter worden. Maar Kruse dan Ja, lezers, zoo is nu eenmaal het kapitalisme: wat het niet meer gebruiken kan, gooit het op straat. Want het kapitalisme vraagt alleen maar arbeidskracht, in staat om flinke kapitaalwinst voort te brengen. En dat kapitalisme drijft ook den heer Kranen op Maar de heer Kranen had hem dan toch wel ander werk kunnen geven en hem als meesterknecht kunnen ontslaan Ja, lezers, dat had de heer Kranen kunnen doen, als zijn zaak dat wenschelijk had gemaakt. Maar blpbaar was het beter voor de fabriek, dat Kruse heelemaal weg ging. Enhet kapitaal beschikt. Maar, lezers, weet ge wat ge nu over een paar weken toch zult zien gebeuren Dan zullen de arbeiders uit die fabriek op kosten van den patroon een dagje uitgaan en dienzelfden patroon toejuichen In hun hart verfoeien ze de harteloosheid van het kapitalisme, zooals zich dat ook in het ontslag-Kruse vertoond heeft. Met hun lippen juichen ze de uitvoerders van zulk een harte loosheid toe ze motten immers vreten Arbeiders, wanneer zult ge door organisatie zulke dingen onmogelp gemaakt hebben Dienstbodenorganisaties. Aan alle dienst boden van Schiedam. Medearbeidsters, het is voor een oogenblik, dat wy Uwe aandacht vragen voor het volgende Over het algemeen zullen alle dienstboden het met ons eens zyn, dat van de maatschappelijke misstanden, die het leven van de werkers maakt tot een leven vol van ontberingen, ook de dienstboden ruimschoots hun deel hebben. Het is niet ons doel hier een verzameling te geven van al die dingen, die narigheid, waaronder het huis sloofje gebukt gaat. Ons doel is de dienstboden van Schiedam te vragen, of zulks langer moet blyven voortduren, of het geen tijd wordt om door middel van een hechte, sterke organisatie, die misstanden uit den weg te ruimen, en plaats te doen maken voor betere toestanden, een menschwaardig bestaan, ook voor de dienstbode. Wij hooren al verschillende stemmen, die om het hardst roepen„Het geeft toch niets, 't is altijd zoo geweest, en het zal altyd wel zoo blyven". Medearbeidsters. Dat er door organisatie bereikt, dat er veel bereikt kan worden, dat leert ons b.v. Dene marken, waar aan de dienstboden 's avonds na zeven, vyftien ets. per uur uitbetaald wordt. Nu is dat wel geen ideaal toestand, maar het is het wel bij onzen toestand vergeleken. De verbeteringen zyn daar niet van zelve gekomen. De organisatie heeft daarvoor gezorgd. Ook hier wordt het vanzelf niet beter, ook hier moeten wy de hand aan de ploeg slaan. Wy arbeiden hier nog altijd onder het demorali- seerende fooienstelselde fooien worden gedeelte lijk als loon beschouwd, het is dunkt ons hoog tijd, dat dit stelsel verdwijne, en de fooi wordt omgezet in loon waarop wij recht hebben. Wy arbeiden voor loon en niet voor aalmoezen. Dienstboden van Schiedam, alhier hebben wy ver spreid een vierhonderdtal manifesten en vakbladen; met verschillende dienstboden hebben wij reeds ge sproken en hoewel er reeds eenige zyn waarop wj kunnen rekenen, toch bestaat er bij de massa nog een geheel verkeerde meening omtrent onzen bond. Wij laten hier dus doel en middelen van den bond volgen Art. 2. Doel. De Bond beoogt de bevordering der stoffelijke en zedelijke belangen zyner leden. Art. 3. Middelen. De vereeniging tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg door: a. het houden van huishoudelijke-, cursus en openbare vergaderingen. b. het uitgeven en verspreiden van een vakbladen van geschriften, de belangen der dienstboden rakende c. het verspreiden van vakkennis en het bevorderen van goed vakonderwijshet oprichten of helpen oprichten van bemiddelings bureaux, tot plaatsing van dienstboden d. het invloed uitoefen op de wetgeving tot bevor dering der belangen van den arbeidenden stand in het algemeen en tot wettelpe bescherming der dienstboden in het byzonder. het zich aansluiten by of samenwerken met ver- eenigingen, comité's of personen welke zich de behartiging der belangen van de arbeiders(sters) in het algemeen of groepen daarvan, langs wet tigen weg ten doel stellen, het zooveel mogelijk ijveren voor drankbestrijding; het zoodra de middelen het veroorloven, aan stellen van propagandisten. Mede arbeidsters, wy eindigen met de dringende aan sporing, wordt lid van de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Dienstbodenbond. Gy kunt U opgeven a.s. Woensdag en Donderdag 's avonds 8 uur in het Volkshuis Lange Haven 131 alhier, waar eenige leden van den Bond zitting hebben, en alle gewenschte inlichtingen verstrekken. Dienstboden, komt op die avonden naar het Volkshuis, wanneer gy bezwaren hebt komt er mee voor den dag. Wij stryden om aan den slechten toestand van de dienstboden een einde te maken. Kent Uw plicht en komt naar 't Volkshuis. Drankbestr|Jders. Donderdag, 22 Juli hield de afdeeling Schiedam der Ned. Vereeniging tot Afsch, van Alk. dranken huishoudelijke vergadering. Sinds de vorige vergadering waren vijf nieuwe leden toegetreden. Besloten werd twee afgevaardigden naar de meeting te Leiden te sturen. Een der leden nam op zich een opwekking in De Moker te plaatsen, teneinde meerdere naar Leiden te doen opgaan. (In de Blauwe Vaan van j.l. Vrijdag staat echter, dat de meeting te Leiden niet doorgaat, wegens de onwelwilende houding van den burgemeester. De afgevaardigden kunnen dus thuis blyven en de opwekking wordt niet geschreven). Naar aanleiding van een schrijven der Z. H. P. C. werd be sloten de Redactie van De Moker te verzoeken elke maand het toegezonden artikel der Prop. Comm. over drankbestrijding te plaatsen. Hierna kwam aau de orde de beschrijvingsbrief voor e. f- 9 1) Noodcandidaat is de heer Toon Schiphorst. 1) Wjj zullen zooveel mogelijk aan dit verzoek voldoen, maar willen toch even opmerken, dat reeds herhaalde malen de rubriek Drankbestrijding in ods blad is begonnen, om steeds weer opge heven te worden doordat onze medewerkers het opgaven. Redactie.

De Moker | 1909 | | pagina 2