Dmkelaar en Van Leenien No. 24. ZATERDAG.14 Augustus 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stukken foor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Noodig Grond-kapitaal tegen industrieel kapitaal. De sociaal-democratische candidaten voor den Gemeenteraad kregen bij de eerste stemming op 7 Juli 1.1. k641 van de 6250 stemmen, dus 261/4 procent. De S. D. A. P. zou dus bij een rechtvaardige verdeeling van raadszetels er 5 6 moeten hebben. Ze heeft er slechts 1. Wie aan dat onrecht een eind wil helpen maken, stemme op De burgerlijke candidaatstelling. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per kwartaal j Mj vooruithetaiing. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Ldduinastraat 38. Administratie-adres: Gcbonw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te VijAardingen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. zijn nog voor de Raadsverkiezing in District II op a.s. Woensdag verspreiders op Zaterdagavond 14 Augustas (half 9 in Constantia), geld voor het Verkiezingsfonds, en rywïelen voor den verkiezingsdag. Geld kan men kwijtraken bij den afdeelingspenningmeester, W. Hoek, en iederen avond in Constantia bij het Verkiezingscomité. Be schikbare rijwielen op te geven aan het Verkiezings comité in Constantia. Het afd. Bestuur. Een typisch kapitalistische strijd is te Schiedam uit-, gebroken, een strijd nl. tnsschen het grond-kapitaal en het industrieele kapitaal. Voor een stad als Schiedam is deze strijd van buitengewone beteekenis, omdat alleen door de industrie en den daardoor noodig wordenden handel Schiedam eenige toekomst heeft, en omdat het particuliere grondbezit die ontwikkeling kan tegenhouden als zij wil. Wij voorzien in de naaste toekomst reeds groote moeielijkheden en botsingen tnsschen het grond-kapitaal en het industrieele kapitaal en zullen daarom tot het fundament der kwestie onze uiteenzetting doorzetten. Eerst evenwel een paar woorden over de onmiddellijke aanleiding tot deze beschouwing. Deze is de stichting van een vereeniging ter bestrijding van den schadelijken invloed der glasfabrieken. Land- en tuinbouw onder vinden dien schadelijken' invloed aan hun vee en hun producten. De grondrente vertoont derhalve neiging tot Ming. Het grond-kapitaal ziet zich dus bedreigd door het industrieele kapitaal, dat zich alleen met zijn eigen rente- en winst-vorming bemoeit en zich in 't geheel niet gelegen laat liggen aan de belangen van het grondkapitaal. Vandaar dat het grondkapitaal zich tot verweer heeft gereedgemaakt, de overheid voor zijn be langen spant, althans tracht te spannen, en nu ook een vereeniging heeft opgericht ter bescherming van zijn 'rente- en winst-belangen. In 't voorbijgaan zjj hier opgemerkt, dat in alle landstreken waar een dergelijke strjjd uitbreekt, het grondkapitaal reactionair is, en dat steeds de meest reactionaire partijen aan de zijde van het grondkapitaal staan. Ook te Schiedam geschiedt dat weerhet was de clericale coalitie, die bij de oprichting van boven genoemde vereeniging de leiding in handen hadvoor zitter was bet raadslid Goslinga, door het eveneens aanwezige raadslid Mr. W. H. Jansen .ook nn voorop geschoven; en onder de „voorname" aanwezigen be hoorde ook Jhr. mr. D. J. de Geer, de clericale afge vaardigde van Schiedam. En ter loops zij tevens opgemerkt, dat bjj een der- gelijken strijd steeds over alles gesproken wordt behalve over de hoofdzaakde dreigende of reeds ingetreden daling der grondrente. Niet de hoofdbelanghebbende, de grond-kapitalist, komt op den voorgrond. Hij laat het werk doen door de van hem afhankelijke pachters en pachtertjes. En dan wordt daardoor de indruk ge maakt, dat het om niets gaat dan om de inkomentjes van die pachtertjes, terwijl het in merkelijkheid het grondkapitaal is, dat de zaak opzet.' Ook te Schiedam is dat het gevalde grondbezitters onder aanvoering van hun raadsman Mr. W. H. Jansen zijn de belang hebbende verzet-voerders. Maar die laten het werk doen door de eveneens belanghebbende, maar van het grondkapitaal afhankelijke, landbouwertjes en tuindertjes. En dat verzet wordt nu georganiseerd door de leiders der clericale reactie, de raadsleden Goslinga en Jansen, waarvan de laatste de vertegenwoordiger van het grond kapitaal is en de eerste zich door zijn politieke eerzucht laat verleiden tot het spelen van een „belangrijke rol", zeer ten genoege der reactie. Op al de hier genoemde bijzaken, die volkomen in overeenstemming met het kapitaal-belang en met de burgeljjke zedeleef als eenige hoofdzaak ter verdonkere maning der wezenlijke kwestie worden vooropgesehoven, komen wij later natuurlijk nog vaak terug1). Het spel der grondkapitaalreactie onder directie der firma Ooslinga- Jansen is pas begonnen. Voor ons is thans het doel van dit artikel, het fun dament en de beteekenis van dezen strijd iusschen grond kapitaal en industrieel kapitaal bloot te leggen, en de gemeentenaren te waarschuwen voor het gevaarlijk spel der reactie. In den tjjd, toen Schiedam leefde van de alcohol- industrie en deze behalve een belangrijken alcohol-, gist-, en graan-handel ook een uitgebreide vetweiderpj in 't leven hield, beheerschte de alcoholindustrie zoowel den handel als het omliggende platteland. Het was dus zeer natuurlijk, dat het alcoholindustrieele kapitaal, b\j zjjn snellen aanwas door overmatige winsten, zich voor een deel ook belegde in den bijbehoorenden handel en den eveneens bijbehoorenden groud. Met dien handel hebben wjj op dit oogenblik niet te maken, wél met dien grond. In dien „goeden, ouden tijd" van Schiedam bestond er dus de meest innige eensgezindheid tnsschen het grond-, het industrieele- en het handelskapitaal. Maar die „goede, oude tijd" eindigde met een ge weldigen crisis, welks nawerking nu nog zeer duidelijk te gevoelen is en die zelfs thans nog in in zjjn laatste stuiptrekkingen slachtoffers maakt. De winsten van de Schiedainsche alcoholindnstrie werden mét de producten dier industrie buiten Schiedam bekend. En overal maakte het winstbehoevende kapitaal zich op, om een even winstgevende alcoholiudustrie in 't leven te roepen. Ondernomen in een periode met grootere technische ontwikkeling dan de oorsprongstjjd der Schiedamsche alcohol-industrie, bovendien ondernomen door per sonen met een beter soort ontwikkeling dan die van den doorsnee-brander uit Schiedam, nam deze buiten- Schiedamsche concurreerende industrie een zeer snelle vlucht en bracht ze na korten tjjd reeds doodeljjke slagen toe aan de Schiedamsche Alcohol-industrie en haar ondernemers. Deze industrieele crisis vernietigde een massa kapitaal en schiep de alcohol-grootindustrie. Een paar andere gevolgen van die crisis kom*n zoometeen nog even aan de orde. Nu hebben wij in de eerste plaats te maken met de gevolgen voor het omliggende land. Deze gevolgen waren tweeledigde vetweiderjj verliep voor een deel, en de Schiedamsche weidegrond werd het eigendom van personen en maatschappijen, die slechts voor een zeer klein procent bp de alcoholindustiie waren betrokken. Hierdoor ontstond een zelfstandig grondkapitaal. En met dat grondkapitaal ontstond ook een zelfstandige grondrentepolitiek. Een der allereerste uitingen dezer zelfstandige grond- kapitaal-politiek was dat deel der Schiedamsche eigen- bouwers-politi-k, dat zich richtte tegen de uitgifte van grond in erfpacht. Het beginsel van het grondkapitaal leert, dat de grondbezitter recht heeft op de grondrente in haar vollen omvang, ook al zit in die rente de winst uit de waardevermeerdering van den grond, verkregen niet door den arbeid van den grondbezitter maar door de ontwikkeling der stad en van de stedelijke industrie en handel. Daartegenover staat het erfpachts- beginsel, dat niet slechts op den gemeentelijken grond eigendom berust maar ook leert, dat een deel van de grondwaardevermeerdering, verkregen door andere oor zaken dan den arbeid van den grondbezitter of diens vertegenwoordiger, aan de gemeenschap toebehoort. Het grondkapitaal en het gemeenschapsbelang botsen ook op dit punt met elkaar. En nu heeft men in Schiedam kunnen waarnemen, dat van de zijde van het grond kapitaal het verzet uitging tegen de toepassing van het erfpachtsbeginsel. En het grondkapitaal verzette zich er daarom tegenomdat een logische toepassing van het erfpachtsbeginsel zou moeten leiden tot den gelei delijken aankoop van allen particulieren grondeigendom, wat gelijk zou staan met de opheffing van de specula tiewinst van het grondbezit. Bjj de herhaalde behande ling der erfpachtkwestie in ons blad hebben wij daarop reeds gewezen. (Slot volgt.) Een der merkwaardigste verschijnselen in het open bare leven in een overgangstijd als den onzen (thans de overgang van kapitalisme naar socialisme) is wel dit dat de intelleclueele en de moreele kracht der regeerings- klasse sterk achteruitgaan, reeds lang voordat er nog sprake is van een belangrijken achteruitgang van haar regeeringsoverwicht. Ten deele is die incellectueele en moreele achteruitgang zelfs een factor van de levens verlenging van dat regeeringsoverwicht. Maar tevens is hjj ook een der grondfactoren van een onvermijdelijk bankroet. De candidaatstelling voor den gemeenteraad door de burgerlijke partijen te Schiedam is daarvoor weer een stevig bewijs. De vrijzinnig-democratischekiesvereeuiging „Schie dam" stelde nu de heeren J. M. vau der Schalk en J. Haima van der Wal kandidaat. De vorige maal, eenige weken geleden, waren het behalve den heer van der Schalk de heeren van Bergen Walraven, Montfoort en Stooker. Dat „Schiedam" den oud-liberaal van der Schalk, geen lid van „Schiedam" en tegenstander der vrijzinnige democratie, èn in Juni èn nu weer onmiddellijk candidaat stelt, is deze vereeniging moeilijk kwalijk te nemen, zoolang zij meer een vrijzinnig allegaartje dan een vereeniging van werkelijke vrijzinnig-democraten is. Wij behandelen dan ook de kwestie van den „schadelijken invloed" der glasfabrieken, maar znllen die dan losmaken van het gro otkapitaal- b elang.

De Moker | 1909 | | pagina 1