Dinkelaar en Van Leeuwen, Twee adviezen. STEMT OP de vertegenwoordigers van het pro letariaat, dat in Schiedam 9/i0 der bevolking omvat, doch slechts 1 ver tegenwoordiger in den Gemeente raad heeft. De kerkelijke partijen en de heer Van der Schalk. Theorie en praktijk, Het incident-Wittkampf in de laatste Kaadszitting. Zwak is het intusschen van de vrijzinnig-democraten dat zij telken jare maar weer verzuimen, behoorlek stelling te nemen tegenover de oud-liberalen. Op die manier verloopt het Schiedamsche vrijzinnigendom heelemaal in roemlooze onbegrensdheid. Maar waar schijnlijk is het niet meer tot de krachtsinspanning van een eervollen dood in staat. Wat evenwel te zeggen van die vertooning van telkens andere candidaten „Verscheidenheid doet eten", leert de gezondheidsleer voor zwakke en eet-onwillige magen. Maar in de politiek gaat dat toch niet op? Die wisselende lijst van allemaal onbekenden in 't openbare leveu is dan ook alleen een bewijs van volle dige armoede aan candidaten. Nu eens laat de een en dan weer eens de ander zich overhalen, om voor can- didaat te spelen. Maar na eenmaal dien rol van barm hartigheid te hebben gespeeld, blijken ze er allen genoeg van te hebben. Wat hun nog niet zoo kwalijk te nemen is. Zoo ook nu weer komt men met iemand voor den dag, die alleen een candidatuur aannam om „Schie dam" niet zonder een candidaat te laten, en die nu wel niet zooals de heer Montfoort per advertentie voor de eer zal bedanken, maar er toch precies eender over denkt. Arm aan kracht, arm aan menschen, sterft het Schiedamsche vrijzinnigendom een meewarigen dood. Wat de kerkelijke partijen deze keer uithaalden, be wijst nog duidelijker de intellectueele en moreele armoede van die groepen. Tegenover den heer Van der Schalk stelde ze geen candidaat, om zeker te zijn dat deze met hun hulp ge kozen zal worden. Want zp hebben den heer Van der Schalk in den Raad noodig omdat ze zelf over geen enkele fatsoenlijke financiëele kracht beschikken. Ze moeten dus den heer Van der Schalk er noodzakelijk in brengen, om hun waggelenden wagen nog een beetje in 't spoor te rijden. En met plezier gooien ze daarvoor de heele anti-these over boord. Dat de heer Van der Schalk zich voor dat spel laat gebruiken zal men hèm niet kwalijk kunnen nemen nu de heer Van Westendorp hem daarin voorging. De heer Van der Schalk blijft daarmee volkomen in den lijn der Schiedamsche vrijzinnige politiek, die zich als procuratie houder van het Schiedamsche clericalisme laat ge bruiken, daarmee zonderlinge bewijzen van politiek doorzicht gevende. Maar ergerlijk is het toch èn van politiek èn van politiek-moreel standpunt, zooveel be ginselloosheid en karakterloosheid bij een politieke partij aan te treffen. Voor de vacature-Van der Laan vonden de kerke lijke partijen niemand danden heer C. Klein, den oud-orgeltrapper van gemeentewerken, zooals hij zelf zich eens noemde. De kerkelijke partijen hebben zich met de candidaatstelling van dezen ouden man, die zich vroeger als raadslid voortdurend belachelijk maakte en toen de overtuigende bewijzen leverde van ongeschiktheid voor een dergelijk ambt, een brevet van onvermogen gegeven en van armoede aan intellectueele krachten, zooals men er geen vollediger denken kan. En als de kerkelijke partijen op dezelfde hoeveelheid kiezers kunnen rekenen als de vorige maal dan zal ook de heer Klein gekozen worden. Dan zullen zij dus den Raad „verrijkt" hebben met Mr. W. H. Jansen, A. C. A. Nolet, F. J. Smit, N. van der Velden, J. van der Meer, H. van der Drift en C. Klein. Allemaal candidaten voor poedelprijzen in den politieken kegelbaan Het ziet er treurigjes uit met het intellect der kerke lijke partijen. En met zoo'n stelletje in den Raad gaat zwart Schiedam een zwarte toekomst tegemoet. Wie zien dat vertoon van onmacht met onverholen leedvermaak aanover zooveel zetels te beschikken en toch zóó arm te zijD aan intellect en kracht 1 Maar wij zullen ook nu weer ons best doen, in 't be lang der stad en in 't belang van 't proletariaat, onze eigen mannen in den Raad te brengen. Daarvoor, partijgenooten, nn allen aan den arbeid Het advies der kerkelijke partijen voor de vacature Van der Meer in district II luidt aldus: Wjj raden onzen trouwen christelijken kiezers aan allen onmiddelijk hun stem uit te brengen op den paganist Van der Schalk. Want doen zjj dat niet, dan wordt de sociaal-democraat Dinkelaar gekozen en zooals u bp de vorige verkiezing door ons werd duidelijk gemaakt, zonden dan onze kerken worden dichtgespijkerd en zou ons geliefd Oranjehuis over de grenzen worden gejaad! Wij wijzen u er bovendien op, dat een man met de erkende capaciteiten van den heer Van der Schalk in den Raad hoort, en zijn gewaardeerde kennis aan de Christelijke meerderheid zeer ten goede kan komen. Het advies der kerkelijke partijen voor de vacature- Van der Laan in district II luidt aldus Zooals n bekend is, gaat het ook in deze ver kiezing om de eere Gods ook in het gemeentelijk bestuur. Daarin staan vrijzinnigen en sociaal-demo craten tegenover ons, want beiden ontkennen de souvereiniteit Gods in den Staat. Stemt daarom niet op den paganist J. Haima van der Wal. En evenmin op den paganist Dr. van Leeuwen. Maar stemt op den Christen, die de souvereiniteit Gods ook in het Staatsbestuur erkent, op den heer C. Klein. En laat u niet van de wijs brengen dopr de opmerking, dat Dr. van Leeuwen toch in kennis en capaciteiten ver boven den heer Klein staat. Daarmee hebt gij niets te maken. Want het gaat alleen hierom of de candidaat de ordinantiën Gods ook in het Staatsbestuur erkent of niet. Onderschrift der Redactie. Door toevallige omstandigheden kregen wij boven staande kladjes in handen. Ze zullen waarschijnlijk nog wel een beetje verbeterd en voorzichtiger gemaakt worden maar bevatten toch de grondgedachten der kerkelijke politek bij deze verkiezing. Wij hebben er niets aan toe te voegen dan de raad, de beide adviezen eens met elkander te vergelijken, goed en degelijk, en daarna zich eens het antwoord te geven op deze vragen wordt niet op krasse wijze door deze adviezen het bedrog der anti-these aan 't licht gebracht En is het niet duidelijk, dat men den heer Van der Schalk alleen stelt omdat hij zoo'n goed verdediger van het kapitalisme is en de sociaal-democraten, Dinkelaar even goed als Van Leeuwen, alleen wil weren omdat zij als sociaal democraten de klasse- politiek der „heeren" bestrijden zullen ten bate van de door die politiek benadeelden, de arbeiders, de kleine middenstanders en ambtenaren? Men leze eens nauwkeurig wat er in die beide adviezen staat, en ookwaarin ze elkander bestrijden. En een antwoord op die beide vragen is niet moeilijk. De houding der kerkelijke partijen tegenover den heer Van der Schalk is eenvoudig weerzinwekkend. Eerst maakten zij het plan, geen candidaat tegenover hem te stellen, en stelden zjj hem van dat plan op de hoogte. Toen handhaafden zij dus tegenover hem de antithese niet. De heer Van der Schalk liet zich daarop zelfs in district I van vrijzinnige zpde candidaat stellen tegen over een der zittende katholieke raadsleden. De kerke lijke partijen moesten toen wel in district II ook tegen over den heer Van der Schalk een candidaat stellen, en de voor deze gelegenheid eerst opgeborgen antithese weer voor den dag halen. En nu werd ook de heer Yan der Schalk als „man van links" bestreden, be hoorlijk ingelijfd bp de vijanden van den godsdienst, de kerk en de souvereiniteit Gods in den Staat, en als een gevaarlijk anti-rechtsch man op principieele gronden bestreden. De herstemming bezorgde de overwinning aan de kerkelijke partijen en daarmee viel ook de heer Van der Schalk 'uit. Opnieuw boden de kerkeljjken nu de candidatuur aan den heer Van der Schalk aan. Die man, kort te voren door hen als paganist en al wat daarbij hoort bestreden, zou nu hun candidaat worden Zoodat opnieuw de anti-these in 't graf werd gelegd. Maar de heer Van der Schalk weigerde de candi datuur, en de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging weigerde te voldoen aan de voorwaarde der kerkelijken om geen candidaat te stellen voor de vacature-Van der Laan. Ondanks dat alles, stelden de kerkelijken nu geen candidaat tegenover den heer Van der Schalk. De antithese bleef in 't graf. Zóó zwak voelt de kerke lijke Raadsmeerderheid zich, dat de kerkelijke partijen liever beginselen, eergevoel en waardigheid over boord gooien dan dat zp den heer Van der Schalk niet in den Raad zonden helpen. Achtereenvolgens speelden zich dus deze tooneelen af: Eerste Tooneel. De kerkelijken: Weg met de anti these Leve Yan der SchalkDe heer v. d. S. draait hun den rug toe, Tweede Tooneel. De kerkelijkenLeve dejanti-t Weg met Van dei- SchalkDe heer v. d. S. hen uit voor al wat leelijk is. Derde Tooneel. De kerkelijkenWp hebben Van Schalk verloren. Weg met de anti-theseLeve Van der Schalk! De heer v. d. S. jaagt de kerke lijken smadelijk van het tooneel af, en valt afgemat en wanhopig van zyn stokje. Vierde Tooneel. De kerkelijken alleen: Leve de roedel die ons geeseldeAanbidden wij de hand die ons I sloegDragen wij den smaad der kastijding ter wille der winstej! Weg met de anti-theseLeve Van der Schalk De. heenv. d. S. alleen't Is bedonderd. Eigen lijk moest ik mij niet aldus laten gebruiken voor de clericale politiekEigenlijk moest ik bedanken en de lui in d'r hemd laten staan! Maar Vijfde Tooneel. De kerkelijken alleen. Ziezoo, Van der Schalk is alleen candidaat tegenover een rooje, De zaak is gezond, De heer v. d. S. alleen. Ziezoo, ik ben alleen candi daat van de vrijzinnigen. Wat .de andere kiezers willen doen, daar heb ik toch niet mee te maken? De apotheose van dit burgerlijk zedenspel geven wjj in het nummer der volgende week Welk een weerzinwekkend schouwspel is dit goochelen met de antithese door de kerkelijke partijen! En hoe diep bedorven heeft de „christelijke politiek" het openbare leven, dat zooiets kan zonder dat er een algemeene opstand tegen zooveel beginselloosheid en karakterloosheid komt. De heer Verhoeve had gelijk, toen hp constateerde dat de reactie, het clericalisme, graag zpn achterste laat zien. En die achterste stinkt geducht. Vies is het politieke Christendom, door en d vies en rot. Het is koddig te zien, met welk een gemak burgerlijke partijen hun beginselen vast stellen en ovet boord gooien, al naar dat in hun kraam te past komt Men zou het best hun eenig wezenlijk beginsel aides kunnen formuleeren Ons eenig beginsel is in beginsel die beginselen voor te staan die ons oogenblikkelijk of in de naaste toekomst van nut kunnen zijn, en die be ginselen te bestrijden die ons oogenblikkeljjk of in de naaste toekomst kunnen schaden. Wp zullen deze partpen met hun eenig beginsel van het direkte voordeel nit beginsel op het punt dere» redige vertegenwoordiging eens even de revue laten I maken. De anti-revolutionaire partij spreekt in haar „Program van Beginselen" in art. 11 over „Staten en Raden", wier „samenstellingeneen krenking van het recht der minderheden opleveren". Dat is de theorie. De praktijk in plaatsen waar zij medezit aan den tafel dei meerderheid isdat zp alles doet om dat „recht dei minderheden" zooveel mogelijk te krenken. Zooals te Schiedam, waar zij bpv. de S. D. A. P., die krachtens haar stemmencpfer „recht" heeft op 5 a 6 raadszetels, zelfs een tweeden en derden raadszetel met alle mogelpke middelen tracht te helpen ontfutselen. De Alg. Bond van Roomsch-Katholieke Kiesvereni gingen stelden den 28 Sept. 1908 een 14-tal punten over het kiesrecht vast, waarvan het 11e en 12e aldus luiden„De Bond is voor de invoering van evenredige vertegenwoordiging, ongeveer zooals in België bestaat, Invoering van evenredige vertegenwoordiging is vat zooveel belang, dat een oplossing van het kiesrecht- vraagstuk zonder haar onbevredigend dient te heeten" Dat is de theorie. De praktijk is dezelfde als de bovet aangehaalde der anti-revolutionaire party. De „Christe lijke" politiek geeft zonderlinge toepassingen van de Christelijke leer in de praktijk". De Liberale Unie verklaarde zich nog in haar motie van 8 Februari 1908 voor „Evenredige vertegen woordiging". De Bond van Vrije Liberalen deed het zelfde in haar verklaring van 1 Mei 1909. De Vrij zinnig-democratische Bond heeft „de evenredige ver tegenwoordiging" zelfs in 1 van zpn Werkprogram opgenomen. Toch doen de gezamenlijke vrijzinnigen alhier onder leiding staande van de vrijzinnig-demo cratische vereeniging „Schiedam" hard mee aan de krenking van het recht der S. D. A. P., aan wie ze volgens hun beginsel 2 plaatsen behoorden af te staan, Zoo leven de burgerlijke partijen hun „beginselen" na. En dan zouden wp daarvoor nog eerbied moeten hebben Aan de orde was het voorstel-De Bruin om het I over de arbeidsbeurs en dat over het Gemeentelijk Werkloozenfonds te scheiden, teneinde het mogelijk te maken, dat de Vakvereenigingen, die o.a. op grond van art. 5 van de Arb. beurs-verordening niet met de Beurs kunnen samenenwerken, toch deelnemen aan het Gem. Werkl.fonds. De Vakvereenigingen, die hierbij in 't spel zpn, zpn die behoorende by het N. V. V. en 4

De Moker | 1909 | | pagina 2