No. 26. ZATERDAG 28 Augustus 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bericht. De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees Van ons Christelijk Gemeentebestuur. Grond-kapitaal tegen industrieel kapitaal. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj vooruitbetalmg. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 38. Administratie-adresGebouw „Constantia". ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Alle stukken voor de eerstvolgende num mers van „De Moker" moeten in de bus van „Constantia" bezorgd worden. De Redactie. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen "W. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 September begint het nieuwe kwartaal. Gjj zoudt het werk der administratie verlichten indien het abonnementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 September begint het nieuwe kwartaal. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Administratie. In het laatste nummer van „Hermes", het officiëele orgaan der Schied. Cricket- en Footballclub „Hermes", vonden wij het volgende: BERICHT. Het bestuur onzer vereeniging ontving de vorige maand (21 Juli 1909) een schrijven van Burge meester en Wethouders dezer gemeente, inhoudende de mededeeling dat op 31 Augustus as. het exer- citie-veld voor een sport feest is afgestaan aan de OraDje-vereeniging. Tevens w rd ons bestuur mede gedeeld, dat de Oranje-vereeniging met het Her- mesbestuur ten aanzien van de werkzaamheden vóór of op 31 Augustus overleg zou plegen. Dit laatste nu is geschied. Onder meer is goed gevonden en toegestaan dat de leden van „de S. C. en F. C. Hermes" op vertoon van insigne ot bewijs van lidmaatschap, genoemden 31 Angustus, vrijen toegang hebben op het terrein aan de Damlaan. Uit dit bericht blijkt, dat den 21 Juli het Exercitie veld reeds aan de Oranjevereeniging was afgestaan door B. en W., en dat toen reeds door B. en W. overleg was gepleegd met de Oranj'evereeniging, want B. en W. deelden „Hermes" mede dat deze vereeniging nadere instructies zou krijgen van de Oranjevereeniging en die zp dan ook netjes afgekomen. Wij hebben hier dus het officieele bewijs, dat B. en W. zich een recht, n.l. het recht van beschikking over gemeentegrond, hebben toeg-ëigend, dat volgens de Gemeentewet aan den Raad behoort. En dit geschiedde niet voor de eerste maal, maar alleen ten opzichte der Oranjevereeniging reeds voor de tweede maal. Het vorige jaar heeft De Bruin een der Wethouders op die onregelmatigheid gewezen. Dit jaar bracht hij de zaak in een openbare Raadszitting. Het blijkt nu dat De Brnin daarin ten volle in zijn recht was en gelijk had met de openbare behandeling van deze onwettige hande ling van B. en W. Maar erger nog dan deze onwettige daden van B. en W. is de onbetrouwbaarheid van het college van B. en W. bjj deze gelegenheid aan den dag gekomen. Immers in de Raadszitting van 17 Angustus verklaarde de Burgemeester, (na eerst even overleg te hebben ge pleegd met de wethouders, omdat hij eenige weken nit- stedig was geweest) dat er nog geen aanvrage om het Exercitieveld door de Oranjevereeniging was ingekomen, en dat B. en W. dus nog geen besluit dienaangaande hadden kunnen nemen. En nu blijkt uit een officieel stuk, dat reeds op 21 Juli het Exercitieveld aan de Oranjevereeniging was afgestaan en overleg tusschen B. en W. en die vereeni ging had plaats gehad. Wij zullen deze eenvoudige opsomming van feiten voor zich zelve laten spreken, en volstaan met de op- king: dat het ons steeds duidelijker wordt, waarom de christelijke meerderheid zoo bang was dat er nog een of meer sociaaldemocraten in den Raad zouden komen! Het schurftige schaap vreest den roskam. II (Slot.) Een tweede belangrijke uiting eener zelfstandige grondkapit aal-politiek is de nu georganiseerde actie tegen de glasfabrieken. Dat hier werkelijk een strijd tusschen grond- en industrieel kapitaal aan de orde is, bljjkt uit het dubbele feit: dat het industrieele kapitaal zich in 't minst niet bekommert om de dreigende en reeds ten deele ingetrede daling der grondrente, en dat het grondkapitaal zich niets aantrekt van de onvermijdelijk heid der opheffiing van een groot deel der Schiedamsche glasindustrie1) bij het slagen dezer grondkapitaal-actie. Scherp staan deze 2 vormen van kapitaal, wier rente- en winst-ei9chen met elkander in botsing raakten, thans tegenover elkander. En met dit feit heeft de gemeente in de eerste en voornaamste plaats rekening te houden. De gemeente wordt nu in dezen strijd betrokken, doordat het grondkapitaal en de daarvan afhankelijke landbouwers en en tHinders zich zijn gaan vereenigen om den Gemeenteraad te drijven tot maatregelen tegen de glasindustrie. Is de invloed van deze zijde sterk genoeg, dan zal het gemeentebestuur de gevraagde beperkende maatregelen tegen de glasindustrie nemen en dus feitelijk het grondkapitaal beschermen tegen het industrieele kapitaal. En daar de leiders dezer vereeniging tevens tot de leiders der Raadsmeerderheid behooren, is de kans niet ondenkbaar, dat de gewone partijgeest der Schiedamsche Raadsmeerderheid ip dit geval tot een besluit ten gunste van het grondkapitaal en t*n nadeele van het industrieële kapitaal zal voereu. Indien dat geschiedt, zal de glasindustrie zich on mogelijk te Schiedam kunnen handhaven, omdat zjj zich dan niet vrij en onbelast meer zal kunnen wijden aan den internationalen wedstrijd van glasindustrieën, die op dit oogenblik in vollen gang is. Dan zal dus de glasindustrie hier óf direkt óf geleidelijk verdwijnen. En ieder Schiedammer kan nagaan, hoe een dergelijke gebeurtenis weer na zal werken op tal van andere in- du trieëu die met de glasindustrie op de een of andere wijze in betrekking staan, en op den middenstand, wien het bestaan ten gevolge van dezen strijd tusschen grond en industrieel kapitaal nog weer moeilijker zal worden gemaakt. Bovendien kan men dan rekenen op een moreele nawerking van een dergelijke gebeurtenis: nog minder gemakkelijk dan nu reeds het geval is zullen indus- trieëlen zich dan tot vestiging van hun bedrijf te Schie dam laten verleiden! In plaats van vooruitgang zou daaruit dus een nieuwe achteruitgang voortkomen. Wat dan Moet de gemeente dan maar toelaten, dat de glasindustrie de grondrente doet dalen en de landbouwers en tuinders in hun inkomsten schaadt? Een antwoord op die vraag is tevens een antwoord op de groote hoofdvraag voor Schiedam: in welke M De heer Van Deventer maakte reeds bekend, dat hp ioo noodig zijn zaak geheel naar Delft zou verplaatsen. richting ligt de toekomst onzer stad en op welke wijze moet dientengevolge het Schiedamsche gemeentebestuur optreden De toekomst van Schiedam ligt in de groot-industrie en den groothandel. De klein-industrie, die zich te Schiedam vestigde na de crisis in de alcohol-industrie, deed dat alleen, omdat zjj goedkoop werkplaatsen en fabrieken kon koopen van de failleerende branders en dus met een minimum-bedrijfskapitaal een grooteren kans van slagen had dan de concurrenten elders, die duurder uit waren. Nu de goedkoope panden „op" zijn, houdt ook de toevoer van kleinbedrijven op2). Het is dan ook geenszins het klein-bedrjjf dat Schiedam als stad omhoog kan werken. Dat kan alleen geschieden door het groot-bedrijf, groot-industrie zoowel als groot-handel. De eerste eischen, die groot-industrie en groot-handel stellen, zjjn natuurlijk uitstekende verkeersmiddelen. Wil de gemeente Schiedam dus kans hebben, de groot industrie en den groot-handel ook hierheen te lokken, dan moet zij voor uitstekende verkeersmiddelen zorgen. En deze kan de gemeente alleen dan in voldoende mate versehaflen, indien zij de onbeperkte eigenaar is van den grond. Hieruit volgt dus, dat de gemeente als onteigenaar van den particulieren grondbezitter moet optreden. Zoo lang ze dat niet doet, zal ze bij gemis aan de vrije beschikking over den grond binnen haar grenzen steeds door het grondkapitaal in haar ontwikkeling kunnen worden tegengegaan. Is de gemeente eenmaal vrije eigenaar van al den grond binnen haar grenzen (aanvankelijk van al den onbebouwden gronddan kan zjj vrij de verkeerswegen aanleggen, die noodig zijn om den groothandel en de groot-industrie de vestiging te Schiedam mogelijk te maken. En dan zal zij al den beschikbaren grond voor die verkeerswegen en de industrieele en handels- grootondernemingen noodig hebben. Plaats voor tuin bouw en landbouw blijft dan niet over. Maatregelen ter bescherming daarvan zullen dus eveneens over bodig zijn. Alleenlijk zal de gemeente dan moeten toezien dat de aanvoer van levensmiddelen voldoende, de kwaliteit ervan goed, en billijk de prijs ervan is, en zoo noodig ook daarin als ondernemer moeten optreden, bijv. voor de levering van melk (zooals reeds tal van bnitenlandsche steden doen) en van brood. Dat is evenwel iets van een eenigszins verdere toekomst, wat wij hier intusschen dienden te vermelden in verband met de toekomstige ontwikkeling onzer stad. Hiermede is het antwoord gegeven op de vraag, wat de gemeente moet doen tegenover het grondkapitaal en of zij dat mag steunen in zijn strijd tegen het indus trieële kapitaal. Een vraag blijft nu nog te beantwoorden over, n.l. of de gemeente dan niets moet doen tegen de schade lijken invloed der glasfabrieken. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gemennte in 't belang van haar toekomst in geen geval ter wille van het grondkapitaal de in dustrie mag tegenwerken. Iets anders is het natuurlijk, maatregelen te nemen in 't belang van de gezondheid der inwoners. Zoodra blijkt, dat de een of andere in dustrie schadelyken invloed uitoefent op de gezondheid van andere personen dan de in die industrie werkzamen, moet de gemeente gebruik maken van haar wettelijke rech ten, om daaraan een eind te maken. Maar verder mag de gemeente niet gaan. En verder kan en moet de gemeente er bij een be hoorlijke regeling van toestanden voor zorgen, dat de woonstad en de werkstad behoorlijk van elkander ge scheiden zijn, althans voor zoover de werkstad de fabrieksbedrijven en wat daarbij hoort, omvat. Wjj zullen het voor het oogenblik bij deze schets in grove trekken laten. Het zal nog wel heel wat tjjd In dit verband is het plan van stichting eener eleetrisehe Centrale in den vorm en op de gronden, door de Schie damsche Courant van 25 Juli 1.1. ontwikkeld, beslist af te keuren.

De Moker | 1909 | | pagina 1