HET VOX.K Bureau voor Arleiiersreclt „DE MOKER". INVULLINGSBILJET. DE NOTENKRAKER hederi. Tentoonstelling van huisindustrie Huisindustrie. Onze Leestafel. Abonneert U op DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. Arbeiders. Abonneert U op Bureau voor Arbeidersrecht. Adverteert in DE MOKER" DAGBLAD VOOR DB ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.3Q per kwartnal 15 cent per weekf 1.95 per kwartaal Mevr. SCHAMLE, Hugo de Grootstraat 109a, Rotterdam, Bezoekt allen in JULI en AUGUSTUS de in GEBOUW „VELOX", Hobij het Rijks- museumAmsterdam. Entree f 0.25, coalitie het maatschappelijk leven zon hebben gekerstend, van den liefderijken christelijken geest zon hebben door trokken, dan zon het einde van den zwarten nacht, waarin het leeft, nog op geen stnkken na zijn te zien, want steeds duidelijker blijkt handhaving der bestaande onchristelijke wanverhoudingen de alpha en omega van haar streven te zijn. De heeren konden beter beginnen met hnn eigen partijen te kerstenen, want uit gebeurtenissen als deze blijkt een keer te meer dat de onchristelijkste machts waanzin en de meest bekrompen inhaligheid daar hoogtij vieren. De raadsverkiezing. Bij de Vrijdag gehouden herstemming voor één lid van den Raad in district II is gekozen Brouwer (a.-r.) met 245 stemmen. Kjjne (c.-h.) verkreeg er 174. Het eindresultaat der verkiezingen is dus, dat alle aftredenden in den raad terugkeeren en dat de zetel van den overleden liberaal Kikkert is gekomen in handen der anti's. De raad bestaat nu uit 7 a.-r., 3 c.-h., 2 kath., 3 lib., 2 leden der „Volkspartij". Yisscherslot. Ons partijorgaan Het Volk ontving van twee Scheveningsche visschers een klacht over de behandeling die zij van den Hollandschen consul te Grimsby ondervonden. Hun schuit, de Katwijk 2E, was overvaren door den Engelschen stoomtrawler Boston 23. Al hun have en goed ging verloren. Zij werden te Boston aan wal gezet. Daar hebben zij een shilling (60 cents) ontvangen voor eenige versnaperingen. Maar verder moesten zij naai den codsuI te Grimsby. In hun gehavend en gescheurd visschersgoed, op klompen en zonder hoofddeksel, moesten zij op weg daarheen. De Hollandsche consul, een Engelschman die geen Hollandsch sprak, beloofde te zorgen dat zij overtocht kregen naar Holland, maar toen zij om eenig geld vroegen voor een middagmaal, kregen zij ten antwoord, dat zij in Boston pas een shilling hadden ontvangen. Als rantsoen kregen zij 5 kaken en een kop thee. In dezelfde havelooze kleedi'-g werden zjj naar Holland vervoerd en hebben daar nog steeds in hetzelfde pakje, eerst nog een heel eind door Rotterdam moeten loopea. Men ziethet geestelijk heil der visschers wordt door middel van een drijvende kerk met veel zorg betracht, maar hun stoffelijke verzorging in de jam- merlijkste omstandigheden van het visschersleven, na een schipbreuk, laat nog iets te wenschen over; dan worden zij vrijwel als een soort lastige bedelaars be handeld, die men met zoo weinig mogelijk afscheept. Of zou de consul te Grimsby aldus in strijd met de wenschen van zijn Hollandschen chef handelen Dat deze, de Minister van Buitenlandsche Zaken, er dan van doe blijken. Berg jeNaar verluidt is de Vlaardingsche afdeeling van „Patrimonium" van plan, binnenkort een „traktaat" te verspreiden over de sociale toestanden van ons volk Dat kan wat moois worden Het Weversgezin. Weet gij wel wat 't linnen kost, Of uw katoenen schort Door dat werk wordt 'n geheel gezin De diepte ingestort. 't Is schrik'ljjk om deez' arbeidsliên Met 't weefgetouw aan 't werk te zien. Trik-trak trik-trak trik-trak trik-trak Zoo gaat het weefgetouw. Alles werkt, zoowel man als kind, Ja zelfs ook nog de vrouw. Toch zei de brave middenstand „'tls zoo erg nog niet in 'tland". Strjjdt meeis nu hnn kreet. Strijdt mee Is thans hun noodgeschrei. Hun roepstem plant zich in ons oor Door bosch en over hei. Luisteren naar hun angst'ge bee Mannenvrouwen strijdt mee strijdt mee 1 Argus. Voor de matrozen. Door het bestour van de Visschersvereenigiug „Vrede en Welvaart" is aan het bestuur van de Visscherijschool het verzoek gericht, om ook matrozen te laten deelnemen aan den avondcursus voor zeevaartkunde, die 's wintersavonds tot nog toe alleen door schippers en stuurlieden kon worden bijge woond. Waar onder de matrozen velen nog iets zouden willen leeren, die echter op den dag geen tijd hebben de lessen van de visscherijschool bjj te wonen, is inwil liging van dit verzoek in hooge mate gewenscht. Nog iets voor onze coöperators. Door de Maastrichtsche arbeiders-coöperatie werd in haar laatste vergadering voor de propaganda f 1000 beschikbaar gesteld. Door het bestuur werd voor de verkiezingen aan de atd. Amsterdam IX en Maastricht der S.D.A.P. ieder 50 gulden verstrekt, wat de vergadering goed keurde, benevens het geven van 500 gulden aan de stakende glasblazers plus nog een voorschot van 200 gulden. Twee afgevaardigden naar de kiesrechtbetoogiigl werden aangewezen. I Dat is werk Catalogus van de Rubriek Huisindustrie. Uitgave van het Centraal Bureau voor Sociale adviezen. Dit is een der eerste stukken van den Catalogus, die het C. B. v. S. A. begonnen is nit te geven. Voor I ieder, die een of ander deel der Huisindustrie wil be- studeeren, is deze Catalogus met zijn streng systematische inrichting een uitmuntend hulpmiddel om aan bronnes te komen. Wat wij willen\ Propaganda-brochure no. 2. Uitge-1 geven door den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond. P 2 cent. In deze brochure wordt een zeer eenvoudige en zeer I zakeljjke uiteenzetting gegeven van wat de vakbewegiig is en wezen moet. Dat de zoogenaamd „christelijke' vakbeweging krachtens haar eigen beginselen omnoge-1 lijk aan het doel eener arbeidsbeweging kan bea woorden, wordt met tal van aanhalingen en feiten bewezen. En daartegenover wordt dan eveneens i feiten en aanhalingen aangetoond, dat de zoogenaamde moderne vakbeweging dat wèl kan. Wij bevelen de le ing dezer brochure ook buiten den I kring der Metaalbewerkers dringend aan. Ieder arbeider kan er nit leeren en kan er propagandastof aan o leenen. De Mijnwerker, le Jaargang No. 1. Orgaan van j den Ned. Mjjnwerkersbond. Verschijut iedere 14 dagen, Bureau van Red. en Adm. G. Engberts, Kemkesweg, Heerlen. Abonnementsprijs 80 cent p. jaar. Wie dezen jongen bond steunen wil en op de hoogte blijven van zjju arbeid, late niet na zich te abonneeren, STEUNPENNING. Schiedam. N. N. 10 ct.de Moker 10 ct.Piet Hein 9 ct. Te veel 12 ct.Heen en weer met het bootje 13 ct,; N. 10 ct. Voor het Verkiezingsfonds. N. f 0.25 nit het busje van B 1.11 V»Tak ƒ0.25, VU AARDINGEN, - Westhavenplaats 15. A. W. HEIJKOOPen Ambtenaren: c j A BAKiTSCH Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaardingsche Bestuurdersbond. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Vj—10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied, Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen fO.lO voor anderen f0.30. De ondergeteekende wenscht kwartaal-abonnee te worden op „DE MOKER", Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. Naam Adres.. Abonnementen worden aangenomenNieuwsticht N.Z. 32, Zalmstraat 22 en „Constantia", Boterstraat 30. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAM Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V2 ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AHSTERDAH Men kan zich abonneeren b\j St. KLEPKE, Helenastraat 16. Naar aanleiding eener nitspraak van de heer Menwse.n op een vergadering der Middenstandstentoonstelling. - Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en ILandweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract lioon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigingszaken Magazijn van Verplegingsartikelen „SECURITAS". Breukbanden, Buikbanden, Suspensoirs, Bidets, Irrigateurs, Clysoirs, Ondersteeken, Urinals, em, I Hygiënische Gummi-Artikelen voor Dames en Heeren. Pillen »Esculape« per flacon f 5-,

De Moker | 1909 | | pagina 4