Ditjes en Datjes. „OUWE TOON". Vlaardingsche IJzerkoekjes, datzelfde stelsel met zijn concurrentie tot een dermate verbitterenden onderlingen strp gedwongen, datzij elkaar meer als tegenstanders en vijanden dan als belang hebbende lotgenooten moeten beschouwen. Merkwaardige dingen zeiden een paar leden. Het eerste lid had het over het verkoopen van „minderwaardige artikelen" op de markt. Hij beweerde, die niet op de markt te kunnen gaan verkoopen, omdat hij dan direkt zijn krediet in zijn winkel zou kwijtraken. Te Rotterdam zou dat wat anders zijn omdat de marktkoopers daar toch de winkeliers nit de verder gelegen wjjken niet kennen. Dit heerschap gaf aldus op onbedekte wpe een schitterenden kjjk op de burgerlijke moraal„als je de menschen minder waardige artikelen kunt verkoopen omdat ze je toch niet kennen dan ben-je een verstandig mensch, maar je bent een ezel als je dat doet wanneer ze weten wie je bent want dan raak je het crediet in je winkel kwijt" Lekker toch een maatschappij, waarin zulk soort moraal heerscht Een ander lid beweerde, dat „de Zaterdag-avond- markt op dezelfde gronden moest worden afgeschaft waarom de kermis werd afgeschaftde zedeloosheid en bandeloosheid die zich na afloop der markt door tal van opstootjes op de Hoogstraat doen kennen, en het gezondheidsbelang door het verkoopen van minder waardige artikelen op de markt". x) Wij vinden deze opmerking volkomen juistalle ondernemingen om winst of lol zp schadelijk. Maar daar de burgermaatschappij berust op winstmaking en voor de menschen geen andere „troost" beschikbaar heeft dan lol met jenever, moeten haar schadelijke ondernemingen als een gemeene stoet van hynena's elkander wel blijven opvolgen. Op deze opmerking van dit lid volgde gedachte wisseling. En anderen bestreden toen die opmerking, en betoogden dat om eerstgemelde reden dan ook Paardenmarkt en Oranjefeest zouden moeten afge schaft worden. x) Hier werden dus zonder protest Zaterdagavondmarkt, Paardenmarkt en Oranjefeest op één lp gesteld als bronnen van zedeloosheid en bandeloosheid. En toch vonden de heeren, dat al die bronnen van bederf en ontaarding moesten big ven vloeien, immers de middenstand moet ook in de inkomsten van die dingen een bestaansmiddel vinden „Deugd en ondeugd wisselen stuivertje in de praktijk onzer christelijke maatschappij", niet waar, raadslid Goslinga? r' Bjj de beraadslagingen over de kwestie der water meters bleek, dat de Middenstanders het onbillijk vinden dat in een heerenhuis slechts f 1.50 voor een closet wordt betaald en in een bedrijf tot f 7.20 toe, tengevolge van den watermeter. Maar hoe kunnen deze voorstanders van het particuliere initiatief en de bescherming van den parti culier in 't algemeen zich er nu over beklagen dat ouk de particuliere faecaliën bij de waterleiding een streepje vóór hebben boven de bedrijfsfaecaliën Dat is niet logisch van hen. En zij vergeten bovendien, dat er Verslag „Nieuwe Schied. Courant". FEUILLETON. 't Was reeds lang hommeles in het bouwbedrijf te A. Er broeide wat zei Horstman, den onderbaas, tegen z'n patroon, den rijken aannemer v. Dorsel. „Gisteravond," vervolgde hij, „had de afdeeling van de Centrede Bond een openbare vergadering uitgeschreven waar een van hun hoofdbestuurders het woord voerde. De zaal was tot aan den nok toe gevuld. Bijna alle metselaars en opperlieden waren opgekomen Zelf was hjj er natuurlijk niet geweest, doch een van de Ini had hem alles over gebriefd. Na afloop hadden de gezellen huishoudelijk vergaderd en daar zou over staken gesproken zijn." Mjjnheer van Dorsel lachte smalend. „Staken Jawel, dat ook nog. De kerels hebben zich zeker weer door dien raddraaier van den Bond laten ophitsen. Uit zichzelf zullen ze natuurlijk over zoo iets niet beginnen." „Sedert de laatste weigering van de patroons, op het verzoek van de organisatie om loonsverhooging en werktijdverkorting," ging Horstman verder, „zijn de arbeiders alles behalve goed over de patroons te spreken en 't zou mij niets verwonderen als het binnenkort tot een uitbarsting kwam. Temeer nog daar ook de ouderen onder de arbeiders zoj zijn. Zelfs de oude Toon Mulder, de oudste van het personeel, moet zich op die vergadering alles behalve malsch over de patroons hebben uitgelaten." „Wie Toon Mulder zeg je die kerel moest wijzer wezen. Een ziek wp en een hoop kinderen Wacht, daar valt me wat in. Laat de vent vanmiddag even bij me op 't kantoor komen. Ik zal er de schrik wat iDjagen, dan zullen de anderen zich wel eenige malen bedenken, voordat ze van die onzinnige bokken sprongen maken. Die „ouwe Toon." Dat had ik nooit van hem gedacht. 1) Uit „De Vrouw" bijvoegsel van 't Orgaan van den Centr. Boud van Bouwvakarbeiders. voor de doorspoeling der bedrpsfaecaliën heel wat meer water noodig is dan voor de gemiddelde particuliere. De beraadslaging stikte aldus in de faecaliën. En toen was na een korte rondvraag de vergadering uit. Schiedams Middenstand kan rustig zijn. Zp belangen zijn in uitmuntende handen. En ook de maatschappij kan er zich gemoedelijk bg neerleggen: de zedeloosheid en bandeloosheid zullen niet worden bestreden als er maar winst aan zit, maar de bedrpsfaecaliën zullen goedkooper worden doorgespoeld, als deze vereeniging haar zin slechts krijgt. Tan een sloot, een mnnr en de bonw- politie. Op den hoek van de Fabristraat en den West-Frankenlandschen laan wordt een blok huizen gezet, dat gedeeltelijk den gevel aan de Fabristraat en gedeeltelijk aan den West-Frankelandschelaan krijgt. Dit laatste stuk eindigt met een muur, in een sloot gebouwd. Die sloot was daarvoor dichtgegooid; in dat dichtgooisel waren een paar kinderpaaltjes geslagen; en zoo kreeg men een prachtigen grond voor het fundament. Nauwelijks was dan ook de eerste bintlaag aange bracht, of deze mour-in-de-sloot begon te zakken, on heilspellend. De bouwpolitie werd daarop attent gemaakt en besloot, op dien eersten bintlaag zooveel steenen op te stapelen als de zakkende muur-in-de-sloot nog voor den bovenbouw te dragen krijgt, en vergunning tot verder bouwen te verleenen als de muur onder dit gewicht van steenen niet verder zakt. Wij vermoeden intusschen dat dit besluit der bouw politie slechts e n deel is van een reeks, en dat na den drukproef met de steenen een drukproef met het benoodigde hout en ijzer zal worden genomen en daarna een drukproef met het vermoedelijk meubel- en menschen- gewicht (dit kan een nieuwe vorm van werkverschaffing wordenEn als na al die drukproeven de muur-in-de- sloot nog niet verder gezakt is, welnu, dan is de zaak in orde; dan komen steenen, hout, per, meubelen en menschen te zamen aan de beurt 'van den drukproef. En dan Wij wekken intusschen onze lezers op tot een bezoek aan deze Schiedamsche drukproefvertooning, gratis ge geven door een bouwer en de bouwpolitie. Waarachtig, Schiedam gaat Kampen achterna; alleen zullen we dan „christelijke" uien krijgen terwp Kampen slechts paganistische leverde. De poepdoos ontbreekt. Bij den aanleg van de verlenging der St. Liduinastraat zijn nu reeds eenige weken een 20 man aan het werk en nog steeds ont breekt de poepdoos. Bij het kleinste bouwwerk moet zulk een instrument aanwezig zp. Bg een werk als 't genoemde schpt dat niet noodig. Of dat uit medelijden geschiedt met de jonggeboren vliegen en muggen, die in overbodige massa's zich in deze streken ophouden. Wel kon hjj soms wat koppig wezen, maar 't is een goed vakman, en dan laat je wel eens wat door den beugel, 't Zal wel zoo'n vaart met Toon niet loopen. Hij is al vijftig en niet zoo vlug meer als de anderen. Hij zal zelf ook wel begrijpen, dat hij zoo zachtjes aan genadebrood begint te eten. We zullen vanmiddag eens zien." Toon, een metselaar, in den wandel „ouwe Toon" genoemd niet omdat hij zoo oud was, doch zp rug was tamelijk gebogen door den jarenlaugen zwaren arbeid en zp huid was door weer en wind gerimpeld, had werkelijk een oud aanzien, alhoewel wel te zien was dat hij in z'n jaren een type van een stoer arbei der was geweest, stapte het kantoor binnen, nadat op zp geklop een „binnen" was gevolgd. „U hebt laten vragen, mpheerHorstman heeft me gezegd dat ik bjj u moest komen." „O, ben jij 't, Toon Ga zitten kerel," een stoel bpchuivend. „Hoe gaat het? Een sigaar? Nou een vlammetje, ziezoo. Hoe is 't thuis gesteld, de vrouw nog altp ziek En je dochter, zeker altp nog dezelfde frissche meid. Ziet er beter uit dan je vrouw. Geloof niet dat die de tering zal krjjgen." „Nou mpheer, dat zou ik vroeger van m'n vrouw ook niet gezegd hebben," zei Toon, eenigszins verwon derd over de wpe waarop de patroon hem ontving. „M'n vrouw was vroeger even frisch en vroolp als nu m'n dochter. Maar hoe gaat dat met onze vrouwen. De eerste jaren nadat je getrouwd bent, och dan kun je het zoo even stellen, maar als er eenige kinderen komen, wordt de spoeling wat dun mpheer, en dan moet er wat bij komen. De vrouw gaat dan uit werken, tobt en slooft al wat ze kan om het huishouden in stand te houden en met een karige voeding, mpheer, moet dat een lichaam op den duur wel sloopen „Jawel Toon, maar daarvoor heb ik je eigenlijk niet laten roepen. Ik wilde je namelp over andere dingen spreken. Kijk eens. Jij weet ook wel, dat sedert die vakvereeniging hier bestaat, de metselaars en opperlie den niet meer zooals vroeger zijn. Ze doen hun werk wel, maar je kunt zoo merken dat de lui worden op- Of dat er een stuk christelijk opvoedingsstelsel in zit, om van de natuurlpe dingen geen geheim te maken. Wij kHnnen er slechts naar raden. Wij constateeren slechts dat het ontbreken eener poepdoos van zeer weinig zorg voor de betrokken werklieden getuigt. En wij schrpven ook dit feit met zwart op den balk der zonden van ons christelp stadsbestuur. Kunst aan het Volk. Onder de meest gunstige omstandigheden ging K. a. h. V. het derde seizoen in. Het ledental blijkt steeds stijgende, volgens het jaarverslagde financieele toestand is niet onbe vredigend (en dat zegt wat voor zulk een vereeniging en de Yrpagavond gehouden jaarvergadering bleek van belangstellend meeleven der leden in de zaken der vereeniging. Geanimeerde besprekingen hadden plaats en verschillende nuttige wenken werden gegeven. De uitvoering van Maria Stuart deed weer een stroom van nieuwe leden komen en Woensdag reeds werd be richt de zaal is uitverkocht. De zaal der S. O. V. was natunrlp das stgf bepakt en de gebreken van onze „Groote Schouwburgzaal", zp Maandag weer treffend gebleken, 't Was er een bpa onhoudbare temperatuur. Nadat de voorzitter Van Leeuwen met een enkel woord had gewezen op de steeds verbeterende binnen komst en er op had aangedrongen, in den vervolge toch niet zoo vroeg te komen, ging het doek omhoog. Maria Stuart is een van Schiller's werken, die naam verworven hebben. Het is een meesterwerken al is het altijd zeer moeilijk zulke letterkunde aan het groote publiek verstaanbaar te maken, we meenen te mogen zeggen, trots het gezanik van deze of genen zeurkous, die in groote bezorgdheid over het publiek haast alles „te hoog" vindt wat door ..K. a/h V". gegeven wordt, dat de onverstoorbare rust, de groote aandacht en het donderend applaus bewezen hebben, dat de Rotter- damsche Tooneelisten ook dezen avond erin geslaagd zijn, de kunst onder het volk te brengen. Het spel was fijnde hoofdrollen die het geheel dragen en zoo hooge eischen stellen, werden onberispelijk gegeven het decor was, gezien de uiterst gebrekkige hulpmiddelen, drageli:k. 'tWas voor K. a/h. V. een goeden avond. Uit den Baad. Het ging er knusjes, soms zelfs jolig toe in de Raadszitting van Dinsdag. Wel gaf de behandeling van de 150 artikelen groote ontwerp- politieverordening, die zooals begrijpelijk de hoofdschotel van deze zitting vormde, alle reden tot spotternij, maar toch: het leek weer of een verbroedering tusschen de heeren had plaats gehad, zóó kalmpjes en gezellig wikkelden de debatjes zich af; zélfs het allerschande lijkste artikel 36, dat de colportage met gedrukte stukken in allerlei vormen opnieuw verbiedt, en het afwijzend preadvies a la Théo op het adres van de afdeeling van den Centralen Bond om goede bepalingen voor degelijk geruid. Vroeger vlogen ze voor je door 't vuur bpa, terwijl ze 't nu zelfs wel durven wagen tegen te spre ken. Zie Toon, dat grieft me soms. Je weet, ik ben altp goed voor m'n personeel geweest. Ik betaal toch goed loon, geef met nieuwjaar nog een fooitje. Wat willen ze nog meer. Toen m'n vader vroeger de zaak nog had hoorde je nooit dat gemor. Niemand die er aan dacht ontevreden te zp. En dat hoefde ook niet. Nu evenmin. Zeg jg 'ns Toon, heb jy ooit reden tot klagen gehad „Och mpheer, wat zal ik u zeggen, de tijden zp veranderd. Vroeger werd er weliswaar niet geklaagd, maar „Wat, maar! Hebben die lui jou ook al aangestoken „U hebt mij niet laten uitspreken mijnheer. Ik wilde maar zeggen dat vroeger nooit gemopperd werd, niet omdat de menschen tevreden waren, och neen, dat kon den ze evenmin zp dan nu, maar de menschen wisten niet beter. Bovendien zouden ze ook niet gedurfd hebben. In deze dure tp is dat wat anders. Sedert hier een afdeeling van de Centrale Bond is gesticht, is men meer en meer gaan inzien, dat er zooveel aan onze toestand hapert, onze loonen en werktp zoo noodig wijziging behoeven." „Meen je Toon, dat die vereeniging werkelijk voor jullie verbetering zou kunnen aanbrengen. Kom, wees wpzer. Wanneer jullie wat hebt, spreek er dan zelf met ons over, dan kom je veel verder dan dat je het die lui van den Bond laat doen." „Dat hebben we vroeger ook gedaan mpheer. Zelf heeft het personeel mij eenige malen in een commissie benoemd om met u over het loon te spreken. U gaf dan ten antwoord, dat de concurrentie het niet toe liet het loon te verhoogen. We durfden dan niet tegen te Spreken, alhoewel we wel beter wisten, maar de vrees voor ontslag weerhield ons daarvan. Nu is dat wat anders. We hebben nu een Bond die eenige men schen heeft vrij gemaakt. Dat daar de patroons niet mee gediend zp, is begrpelijk. Hun kunnen ze niet met ontslag dreigen, wanneer zij onze wenschen ken baar maken." (Wordt vervolgd.) j

De Moker | 1909 | | pagina 3