HET VOLK „DE MO KEK". Sociaal-Democratische Arheiders-Parfij, S. D. A. P., Affletlii TLAARDINGEN. Bureau voor Arbciiersrecht DE NOTENKRAKER INVULLINGSBILJET. Arbeiders. Mevr. SCHA1LE, Hugo de Grootstraat 109a, Rotterdam, Ingezonden. Onze Leestafel. Abonneert U op DAGBLAD VOOB DE ABBEIDERSPABTIJ 10 cent per week; f].30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal klim- en steigermateriaal, waren niet in staat de wind stilte in de debatten in een stevige bries te doen overgaan. Kortomhet was saai, zoo saai als wij het in lang niet hebben bijgewoond. In kleine twee uur werd de gansche 150 artikelen groote ontwerp-verordening met enkele niet-noemens- waardige wijzigingen goedgekeurd, en daarmee zijn ons duizend-en-één dingen verboden die ,ons toch reeds verboden waren! Die nieuwe verordening zal dus ons leven niet op zijn grondvesten doen schudden. Ook bij de andere punten was hetwindstilte zoodat wij onvoldaan huiswaarts keerden van een zitting waar een beukenden golfslag had kunnen staan, waar een storm had kunnen waaien. Gemeentelijk brood-controle. In de ontwerp verordening betreffende de Gezondheidspositie, die waarschijnlijk in de volgende raadszitting zal worden behandeld, wordt bepaald dat het brood in den vervolge aan keuring en weging van gemeentewege zal zjjn onder worpen. Die desbetreffende artikelen luiden: Art. 34. a. Het brood tot verkoop in deze gemeente bestemd, van welke soort ook, hetzjj in deze gemeente gebakken of daar buiten, is aan keuring en gewicht onderworpen. b. Al wie een broodbakkerij of slijterij opricht, over neemt of opheft, is verplicht hiervan binnen acht dagen kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders met opgaaf van straat en huisnummer. Art. 35. a. De broodbakkers en -slijters mogen geen brood bakken, invoeren, voorhanden hebben of verkoopen dan van zuivere en gezonde bestanddeelen bereid^ zonder toevoeging van eenig preparaat en goed gaar gebakken. b. Het gewicht moet zijn als volgt van: wit brood: halve kilogram en kilogram; bruin brood of brood gebakken van ongebuild tarwemeel: halve kilogram, kilogram, een en een halve kilogram, twee kilgram en drie kilogramroggebrood, gebakken van zuiver gemalen roggemeel: halve kilogram en kilogram. c. Roggebrood gebakken voor het vee moet door den bakker gestempeld worden met een V. d. Wittebrood, niet met melk toebereid, zoogenaamd waterbrood, moet door den bakker gestempeld worden met een W. Art. 36. De bepalingen omtrent het gewicht zijn niet van toepassing op zoogenaamde kleine broodjes of pain de luxe, hieronder begrepen krentenbrood. Art. 37. a. Op aanvrage van den ambtenaar belast met de uitvoering dezer bepalingen is de broodbakker, -verkooper of -slijter verplicht terstond al het bij hem aanwezige brood of voorraad aan graan en meel aan te wjjzen, toe te laten dat brood gewogen wordt en het brood tot onderzoek der hoedanigheid doorgesneden of doorgebrokken wordt. b. Indien er na die doorsnijding of doorbreking geen overtreding blijkt te bestaan, wordt den broodbakker of -slijter desgewenscht den verkoopprijs van het door gesneden of doorgebroken brood vergoed. Van de zijde der bakkers zijn verschillende adressen over en tegen deze ontwerp-artikelen ingekomen. Komen zij intusscheu ongewijzigd tot stand, dan is de heilige burgerlijke winstmakerij weer voor een stukje aan banden gelegd. En daar moet het heen. A la Théo. Het preadvies van B. en W. op het adres van de afd. Viaardingen van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders om goede bepalingen voor degelijk klim- en steigermateriaal en streng toezicht daarop, laten wij curiositeitshal ve hier voegen Wij hebben de eer u voor te stellen aan de afd. Viaardingen van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders, in antwoord op het door haar inge diende adres mede te deelen, dat bjj eventueele wijziging der Verordening op het bouwen en sloopen en op het gebruik van erven en gebouwen, in overweging zal worden genomen in hoeverre op haar verzoek kan worden gelet. Dat is nog eens voorzichtig en diplomatisch aan Uw verzoek kunnen we nu niet voldoen maarbij een wijziging der verordening, die later eventueel kan plaats hebben, zullen wijneen, nog niet aan uw ver zoek voldoen, zóóver zijn we dan nog niet, maar wel in overweging nemen, niet of er aan kan worden vol daan, maarin hoeverre enz. enz. De gladde Theo zou 't ze niet verbeteren. IntusschenDe Burgemeester zegde toe in de raads zitting van Dinsdag jl., nadat zich het geluid van enkele rustig-kabbelende opmerkingen had doen hooren, dat B. en W. nog eens in overweging zouden nemen of zij bjj het overwegen niet nóg een overweging buiten overweging hadden gelaten. Het resultaat van dit definitief overwegen aller over wegingen kunnen we in de volgende raadszitting tege moet zien. Also: warten wir ab! Er door. De verordening op de Gezondheids- politie met de bepalingen op het keuren en wegen van brood, waarover wij hierboven schreven, is Dinsdagavond toch nog behandeld en onveranderd goedgekeurd. Viaardingen, 28.9.'09. Mijnheer de Redacteur, Als voorstander van Algemeen Kiesrecht, vernam ik met blijdschap het besluit van den Vlaardingschen Be- stuurdersbond, om ook iu Viaardingen eens een betooging te honden ten gunste van het Algemeen Kiesrecht. Want nu zou 't er op aan komen, nu zou blijken of de Vlaardingsche vereenigingen ook plaatselijk den moed zouden hebben zich achter de vaandels te scharen, en op straat te vertoonen. Nu is door my waargenomen, en uw correspondent bevestigd dat in De Moker van verleden week, dat wel alle vereenigingen bjj den VI. B. B. aangesloten present waren, maar verder ook niet één dan de onderafdeelingen der S. D. A. P.. Nu wil ik niet spreken van b.v. de Zeevisschers- vereeniging „Vrede en Welvaart" of van de Timmer- liedenvereeniging „Arbeid Adelt", dat zijn vereeniringen die zich naar mijn weten nimmer nog met A. K. inlieten, maar een afdeeling van een landelijken Bond als die der Houtbewerkers, die elk jaar op de Nationale Be tooging vertegenwoordigd was, waarom was deze Afd. niet in de plaatselijke optocht voor A.K. tegenwoordig? En de Bond van Miliciens enz. en de vereenising voor Vrouwenkiesrecht, en de afd. van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en de Kiesvereeniging „Volksbelang", dit zijn toch mijn inziens alle vereenigingen, wier zedelijke plicht het was, zich ook plaatselijk achter de banier voor A. K. te scharen?! Hoe moet ik dat nu beschouwen, geachte Redactie, op welke motieven of gronden hebben bovengenoemde vereenigingen zich aan de plaatselijke propaganda voor A. K. onttrokken? Ik hoop, dat uwe correspondent daar het noodige licht eens over ontsteekt. Dankend voor de plaatsruimte, Een voorstander van A. K. Op voor een nieuw gebouwPropagandageschrift, nitgegeven door den bond van minder marine-personeel. Deze bond heeft voor de voortzetting van zijn steeds zich uitbreidend en zeer nuttig werk een nieuw gebouw noodig. Een belangrijk deel der gelden hebben de Jantjes en hun naaste vrienden zelf bij elkaar gebracht. Maar er ontbreekt toch nog f 10.000.Het doel van bovengenoemde brochure is nu, die t 10 000.— bijeen te verzamelen door de uiteenzetting van de noodzake lijkheid en de mogelijkheid van exploitatie van zulk een gebouw. Wie wat te missen heeft, sture het aan het Bondsbestuur, Keizerstraat 7072 te Helder. Waar de militaire lasten door iedere nieuwe regeering worden verzwaard, moeten de georganiseerde arbeiders voor verlichting daarvan zorgen door een krachtige onder steuning der organisaties der mindere militairen. En wat een gebouw waard is, weten we ook te Schiedam. Arbeidersovereenkomsten uit Amsterdam of de regle menteering der loonslavernij door S. J. Pothuis uit gave in opdracht van den Amsterdamschen Bestuurders- bond, J. J. Bos Co. Amsterdam. Prijs 10 ct., franco p. post 13 cent. Wjj komen op deze belangrijke brochure uitvoerig terug. STEINPEMING Schiedam. De Moker 10 ct.Goede vriend 10 ct.N.N. 10ct; H. S. 2 ctO. 3 ct.Piet Hein 6 ct. Te veel ontvangen 12 ct. Te veel abonnementsgeld. G. O. te D. 5 ct. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 3 October, 's morgens ÏO uur. In „Congtantia". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 3. 3-Maandelijksch financ. verslag van „De Moker". 4. Verslag financ. Contributie-Commissie. 5. Benoeming lid financ. Contr.-Commissie. 6. Voorstellen betreffende „De Moker". 7. Bestuursverkiezing. 8. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. N.B. Vooral met het oog op punt 6 verzoeken wij dat niet één lid afwezig zij. op Zondag 10 October, 's morgens half elf, Bovenzaal Volkskoffiehuis, Westhavenpl. Agenda de volgende week. HET BESTUUR. VIAARDINGEN, West havenplaats 15. Ambtenaren - A- W" HEIJKOOPen Amntenaren. j A BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Landweerwet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenlglngszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaardingsche Bestuurdersbond. ABONNEERT TT Op 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. Breukbanden, Buikbanden, Suspensoirs, Bidets, Irrigateurs, Clysoirs, Ondersteeken, Urinals, en?. Hygiënische Gummi-Artikelen voor Dames en Heeren. Pillen »Esculape« per flacon f 5.—. of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 77a ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. De ondergeteekende wenscht kwartaal-abonnee te worden op „DE MOKER", Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Viaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. Naam Adres.. Abonnementen worden aangenomenNienwsticht N.Z. 32, Zalmstraat 22 en „Constanlia", Boterstraat 30. Kieswet Magazijn van Vecplegingsartikelen „SECURITAS".

De Moker | 1909 | | pagina 4