Spreker: P. DE BRUIN. OnderwerpOnbewezen beschuldigingen. op DINSDAG IS OCTOBER, 's avonds te 8 uur, in de Zaal der Officierenvereeniging. No. 32. ZATERDAG 9 October 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM Stukken toot 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensd ag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij afd. Schiedam. De kerkelijke partijen weigerden in Openbare Raadsvergadering hun beschuldigingen tegen DE BRUIN te bewijzen of, als zij dat niet kunnen, te herroepen. Wij zullen de Heeren nu de gelegenheid geven in een Openbare Vergadering voor den dag te komen en DE BRUIN de gelegen heid om zich te verdedigen. Het Bestuur. Toegang 5 cent. Debat vrij. De Moker Cursus Bestuurdersbond. De praktijk der Christelijk- politieke moraal. De Gemeentebegrooting. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitletaung. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Li du in ast raat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaakdingen: W. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Het schoollokaal aangevraagd door den S. B. B., is door den Raad welwillend beschikbaar gesteld. We knnnen dus beginnen. De cursussen zullen aanvangen, Dinsdag 19, Woens dag 20 en Donderdag 21 October, 's avonds om 8 unr precies. De vorige week hebben we medegedeeld, hoe de cur sussen verdeeld zijn, we zullen het hier nog eens herhalen. Dinsdag: Taal en Algem. Ontwikkeling voor de meest gevorderden. Woensdag: Taal voor de mindergevorderden. Donderdag: enkel rekenen. De cursisten zorgen das aanwezig te zijn op de aan gegeven avonden aan de school van den heer Teyl, waar de cursussen zullen worden gehouden. Aan de arbeiders in het Bandels- en Transportbedrijf te land. Wanneer we zoo in Schiedam rondzien naar U., arbeiders in bovengenoemde categorieën, dan bemerken wij van eenig leven, van eenig pogen om verbetering te brengen in het ellendig bestaan, om wanverhoudingen weg te nemen, wij zeggen het arbeiders, bij U bemerken we van dit alles geen spoor. Eu toch, ook uw toestand is evenals van andere arbeiders verre van rooskleurig. Ook bij U is lange arbeidstijd regel, eenige zekerheid van bestaan niet aanwezig en van eenige medezeggiDgschap in het bedrijf, onder welke omstandigheden er gewerkt zal worden, geen sprake. Medearbeiders! Moet dat langer nog voortduren? Wordt het geen tp dat Gij ontwaakt uit Uw toestand van doffe berustingmoet er geen einde komen aan liet bij de pakken neerzitten? Komaan arbeiders! wij roepen U toe „Vereenig U", alleen vermag men niets, een sterke, hechte organisatie is in staat Uwen toestand te verbeteren, en die ver anderingen te bewerken, welke noodig zijn. De Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf te Land is daar, om Uwe belangen te behartigen. Komaan arbeiders, toont dat gij ernstig er voor werken wilt, den toestand te verbeteren. Wordt lid van de organisatie. Bovengenoemden Bond kan de volgende categorieën van arbeiders omvatten. Voerlieden, Sleepers, Koetsiers, personeel in dienst bij Van Gent en Loos. pakhuisknechts, loopers, sjouwers en verder alle arbeiders welke in het transportbedrijf te land, betrokken zijn. 1 Dus* nog eens arbeiders, sluit U aan bij de organi satie zorgt dat ook in Schiedam een afdeeling van den Bond gevestigd wordt. Door organisatie tot verbetering. Zij die lid wenschen te worden, geven zich op aan onderstaand adres J. VAN PELT, Lange Achterweg 40. Het zedelijk bederf, dat in onze burgerlijke maat schappij de trouwe metgezel is van „het gezag", blijkt buitengewonen invloed te hebben op de christelijk politieke partijen zoodra deze „het gezag" in handen hebben gekregen. De invloed van dat zedelijk bederf is zelfs oneindig veel grooter op de kerkelijke partijen dan het ooit was op de vrijzinnige. En dat kan ook niet anders, omdat de „christelijke" moraal der politieke christenen Diet bernst op daden of den eisch van Christe- lijk-handelen maar op leerstellingen, woorden en vormen dienst. Een man als Dr. Kuyper, wiens geschriften en rede voeringen vol zijn van christelijke woorden, bpelsche aanhalingen en kerkelijke moraaltheorie, maar wiens daden dikwijls een geheel tegenovergesteld karakter dragen, wordt in „christeljjk-politieke" kringen uit sluitend beoordeeld naar zijn woorden en theorieëa. Hetzelfde geschiedt ten opzichte van mannen als Talma, Sybrandi, De Visser, Aalberse enz Het zedelijk bederf, dat de onafscheidelijke makker is van het burgerlijk gezag, vertoont zich bjj de „christelijke" politieke partijen in het bedriegelijk gewaad van den volleerden farizeeër. Een zeldzaam staaltje van deze farizeïstische praktijk der christelijk-politieke-moraal-verdedigers is geleverd door de christelijke meerderheid van den Schiedamschen Gemeenteraad. Deze meerderheid haalde n.l. het volgende onge looflijke stukje uit. Na eerst De Bruin 2 jaar in de Commissie voor Gemeentewerken te hebben gekozen, stiet zjj hem er nu uit, achteraf voorgevende dat dit om redenen van onbetrouwbaarheid geschiedde. De Bruin verlangde natuurlijk, dat de Heeren het bewijs van die onbetrouwbaarheid zonden leveren, en schreef het volgende briefje aan den Raad: Mjjn niet-herkiezing als lid der commissie van Gemeentewerken heeft aanleiding gegeven tot ver moedens, die later weer zjjn uitgesproken, welke mg nopen er Uw aandacht voor te vragen. Het feit op zichzelf zou men vrij onbelangrijk kannen noemen. In tal van plaatsen van Neder land worden de sociaal-democratische gemeente raadsleden van het commissiewerk uitgesloten omdat zjj sociaal-democraten zijn. Hier heeft men twee jaar lang deze methode niet gevolgd, en ze eerst nu aangenomen. Indien men dit had gegrond op het feit dat ik sociaal democraat ben, had ik dit bewijs van onverdraag zaamheid zeer gelaten verdragen. Maar in den Raad is over de motieven mijner uitsluiting niet gerept, doch het Schied. Volksblad (waarschijnlijk met de pen van den heer T. S. Goslinga) is ge komen met de bewering, dat ik wel weten zou waarom ik het vertrouwen der meerderheid als commisssielid heb verbeurd. Dit nu weet ik niet, maar zou mij nog geen aan leiding zijn geweest Uwe tusschenkomst te vragen, ware het niet dat in de sectievergadering, waarin ik zitting had en weigerde als rapporteur op te treden op grond der voormelde uitspraak, waarin ik een brevet van onbekwaamheid meende te moeten zien, door den heer F. J. Smit de meening werd geuit, dat mijn niet-benoeming een kwestie van betrouivbaarheid kon zijn. U zult begrijpen, dat het voor mij thans vrij ondoenlijk is met Uwen Raad langer samen te werken, wanneer dit geval nu niet opgehelderd wordt. Ik noodig daarom dringend de leden, die mij van onbetrouwbaarheid verdenken of beschuldigd hebben, uit, 't bewijs dier onbetrouwbaarheid te leveren opdat ik mij tenminste verdedigen kan of ter verantwoording geroepen kan worden. Niet twijfelende, of Uwe Raad zal in het belang der gemeente zoowel als in mijn belang degewenschte medewerking willen verleenen om tot opheldering te komen, heb ik de eer te zjjn, Uw. dw. dr., P. DE BRUIN. Schiedam, 1 October 1909. In plaats van nu met „feiten" voor den dag te komen, waarop de Heeren die beschuldiging van „on betrouwbaarheid" grondden, lieten zij den Bnrgemeester met allerlei formalistische redeneeriDgen de behandeling bestrijden. De met name in den brief genoemde heer Goslinga zweeg totaalde eveneens met name genoemde heer Smit vroeg wel het woord maar liet zich zonder verzet tot zwijgen dwingen; later stemde hij intusschen vóór de behandeling. Van vrijzinnige zijde eischte men behandeling dezer kwestie, die niet een gewone per- sonlijke kwestie is maar eene de betrouwbaarheid van een afgevaardigde der gemeentenaren betreffende. De heer Van der Schalk maakte zich bij deze gelegenheid van de vrijzinnigen los en schaarde zich aan de zijde der clericale farizeeërs, waar hjj zich sinds zijn val als raadslid buitengewoon thuis schjjnt te gevoelen. Wij gunnen hem het gezelschap. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de zaak hiermee niet ten einde is. Van wege onze afdeeling zal zij nu in openbare behandeling worden gebracht, te beginnen meteenOpenbareVergadering in de Officierenvereeniging. De Raadsleden zijn uitgenoodigd, daar te komen en voor zoover zjj in deze zaak betrokken zijn, hun be schuldigingen waar te maken. De Bruin zal er wezen om er het woord te voeren en zich te verdedigen. De beschuldiging van onbetrouwbaarheid in een open bare functie is er niet eene, die met een insinneerend stukje in het Schiedamsche Volksblad, een insinuatie in een sectievergadering en een doofpotstemming in den Gemeenteraad kan afloopen. Er moeten nu feiten genoemd woiden. i. De Gemeentebegrooting voor 1910 draagt nog meer dan haar voorgangers een karakter van hulpeloosheid- en onbeholpenheid. Op iedere bladzijde leest men de angst der ontwerpers, dat de bestaande middelen van inkomsten onvoldoende zullen zijn om de uitgaven te, dekken. En overal ontwaart men de sporen van de potloodstrepen der zenuwachtige bestuurders, die voor niets den naam zouden willen hebben van duur te zijn. De onmacht der burgerpartijen om het gemeente huishouden naar den eisch der omstandigheden in te richten en de zeer ontoereikende bestuursbekwaamheid van bet gemeentebestuur reikten ook bjj de samen stelling dezer begrooting elkander de hand en maakten daarvan een nieuw document van burgerlijk verval en Schiedamsche intellect- en energie loosheid. De geheele opzet der begrooting en de detailposten bewijzen dat beiden. Van verval getuigt in deze begrooting de afwezig heid van ieder voorstel, om tot een behoorlijke exploi- Openbare Vergadering

De Moker | 1909 | | pagina 1