Ditjes en Datjes. Vergadering van Gemeente- Werklieden. eea rapport van den Directeur van Gemeentewerken hebben met een berekening van schade, aan het Badhuis toegebracht door het daarbij uitgevoerde gemeentewerk. De Bruin meende dat de schade zoo groot was, dat de Gemeente niets overbleef dan een nieuw te bouwen. De heer van Westendorp daarentegen had liever de toezegging van rentegarantie door de Gemeentehet Bestaar kon dus zonder twijfel aan voldoende geld komen. Hierna werd besloten, niets te besluiten maar later tot een besluit over te gaan. Ook de behandeling van het Ontwerp Werklieden tylement werd uitgesteld. De heer de Groot had een motie ingediend, voorstellende aan een commissie van 3 raadsleden op te dragen, het ingediende ontwerp om te werken in de richting van de wenschen der werk liedenorganisaties. De heer Goslinga verklaarde evenwel, de stukken nog niet te hebben kunnen bestudeeren en dus ook over de motie-de Groot nog niet te kunnen oordeelen. Andere Raadsleden verklaarden hetzelfde. Zonder stemming werd daarop besloten, de behandeling van motie en ontwerp-reglement tot de volgende ver gadering uit te stellen. Dan keldert natuurlijk de motie. Dan wordt de behandeling over het ontwerp-werklieden-reglement ook weer uitgesteld En als er dan eindelijk zoo'n ding klaar gemaakt is, dan zal het even bruikbaar voor de betrokken werklieden zijn als de verordeningen op Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds voor de werkloozen. De aard der kerkelijke meerderheid doet niets anders verwachten. Zoo wordt het Kaïnsmerk steeds zichtbaarder op het sckaamtelooze voorhoofd van dit christelijk-politieke bestuur. Met kapitalistische wreedheid helpt het de arbeidersklasse neerdringen, steeds dieper, in het „moeras van het proletariaat", en vraagt dan met Kaïnsfarizeïsme: „ben ik mijn broeders hoeder en het voegt er Jezuitisch aan toe„help u zelf, zoo helpt u God Helpt u zelf, arbeiders, zeker, maar helpt ook elkaar. Vereenigt uSamen zijt ge sterkSterk genoeg om een eind te maken aan de macht van een Raad, die zóó met uw belangen durft spotten. Verleden Maandagavond hield de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Gem.werklieden in samenwerking met de Gem.werkl.ver. „Ons Belang" een vergadering in het Verkooplokaal ter bespreking van het ontworpen werkliedenreglement. De voorzitter van de Bondsafdeeling Winkelman opende de vergadering en deelde mede, dat de geor ganiseerde gemeentewerklieden zeer teleurgesteld waren over het ingediende ontwerp en daarom een bespreking hunnerzijds noodig achtten. Hij gaf hierna het woord aan den Bondssecretaris N. van Hinte. Deze wees op hot succes der vergadering, bestaande in de groote opkomst der gemeentewerklieden. En deze opkomst wijst op het gemeenschappelijk gevoel van werknemer te zijn en niets anders dan dat. Van Hinte zeide een uiteenzetting te zullen geven van het standpunt, door de verschillende politieke par ijen in hun programma's omschreven en waaraan natuurlijk de Schiedamsche vertegenwoordigers dier partijen gebonden zijn. Maar eerst wilde hij er op wijzen, dat het Schiedamsche ontwerp tot liet slechtste behoort, wat er in Nederland op dat gebied is ver schenen. En direct wilde hij het afkeuren, dat in de Commissie voor het Werkliedenreglement geen enkele vertegenwoordiger der arbeidersorganisatie werd opge nomen en dat het meer dan 2 jaren duurde voordat het werkliedenreglement in ontwerp klaar was. Hoe de Schiedamsche Commissie er toe kon komen, het Leidsche gemeente-werkliedenreglement tot voorbeeld te nemen, is spr. een raadsel. Hij las uit een adres van den Bond aan den Leidschen Gemeenteraad een gansche reeks van voorname grieven tegen dat regle ment voor, bewijzende hoe het oordeel der arbeiders over dat Leidsche reglement is. Indien een vertegen woordiger der arbeiders in de Schiedamsche Commissie had gezeten, zou deze de grieven tegen dat Leidsche reglement bekend hebben kunnen maken en waarschijn lijk dat voorbeeld hier niet zijn gekozen. Hierna ging Spr. na, in welke bijzondere verhouding de gemeentewerkman tot zijn lastgever staat. Hij liet sterk uitkomen het monopolistisch karakter der ge meentebedrijven, het hygiënische karakter van som mige ervan, en den maatschappeljjken aard daarvan. De gemeentewerklieden hebben dat reeds erkend door de prijsgeving van hun recht van staking. Maar daarom kunnen zij ook van een gemeentebestuur eischen, dat dit met deze bijzondere positie van den gem.werkman voldoende rekening houdt. En dat heeft de Schied. Comm. niet gedaan. Deze heeft zich op het standpunt van den particulieren werkgever geplaatst. Zeker, er zijn in het ontwerp bepalingen waarvoor wjj zeer dankbaar zijn, zooals die over uitkeering bij ziekte en bij militieplicht, en die over de boeten bij te laat komen. In tegenstelling met sommige ge meentewerklieden, die de gemeente het recht wilden ontzeggen de werklieden het volle loon als ziekengeld uit te keeren maar hen dan ook particuliere ziekte verzekering wilde verdiepen, verklaarde spr. zich met de bepalingen der Comm. zeer ingenomen. Bij art. 1 merkte Van Hinte op, dat de brugwachters vergeten waren onder de gemeentewerklieden, en dat WÜ geven in 't belang der zaak een zeer uitvoerig verslag dezer vergadering en stellen daarom ons tweede artikel over liet ontwerp-Werkliedenreglement tot de volgende week uit. de winterstokers bjj de gasfabriek en de werklieden van enkele dagen per week eveneens onder de opge- noemden ontbraken. Het standpunt der Commissie in zake het spreekuur voor de werklieden b\j de Directeuren zou volgens Spr. geen ander gevolg hebben dan de kuiperij te bevorderen. Een betere erkenning van de werkliedenorganisatie en de toekenning van groote rechten daaraan zijn meer •bevorderlijk aan de opvoeding van dit deel der arbeiders klasse dan het laatdunkend standpunt der commissie, die van converseeren met de directeuren spreekt, als 't gaat om een onder houd van de organisatie met een directeur. Zelfs de „Standaard" plaatste zich op het standpunt van erkenning der gem.werklieden en ambtenarenorganisaties. En een gemeentebestuur als het Amsterdamsche, nam na jarenlange ondervinding een art. 13 op, waarin een vast spreekuur werd ingesteld. Zoo geschiedde ook te Arnhem. Een Gronigsch wethouder, de heer Helder, wees er onlangs in een openbare raadszitting op, dat bij den stedeljjken reinigingsdienst door de werklieden-organi satie de drankgewoonte dermate bestreden was geworden, dat die nu als ongeveer verdwenen moest worden beschouwd. Dit is één voorbeeld van den invloed der organisatie. Zoo zijn er velen. Indien het Schied. Gem.bestuur slechts wilde beginnen met de erkenning der organisatie, zou het daarvan spoedig den uitmuntenden invloed ondervniden. De verplichtingeyi door het Schied. ontwerp genoemd zijn vaag beschreven. Nu staat de Bond op het stand punt, dat de meest volledige naleving van alle omschreven verplichtingen beslist noodzakelijk is. Maar dan moeten die ook voldoende omschreven zijn. En wanneer nu een reglement der gemeentewerklieden zelfs tot onderkruiperij kan verplichten, dan is daarin iets niet in den haak. Met enkele voorbeelden (o.a. de staking van 1903) toon de Spr. aan, dat dit niet slechts in 't belang der werk lieden maar, ook de gemeente is. Er moet dus in elk geval in 't reglement ingevoegd worden, dat men niet tot alle werkzaamheden verplicht is „in geval van werkstaking". Zooals bijv. de reglementen van Enschedé en Maastricht bevatten. Waarom zou dat dan ook te Schiedam niet kunnen? De werktijd, geregeld als in art. 9, is ook niet in orde. De bedrijfsdirecteur moet de regeling niet vrij kunnen maken. En al zullen de tegenwoordige direc teuren te Schiedam geen misbruik maken van hun macht, er is wisseling mogeljjk en daarmee verslechtering zoo als te Rotterdam na het vertrek van den heer Van IJselstein. Maar nog afgezien daarvan, zoowel de werk tijden als de arbeidsvoorwaarden moeten reglementair door de directie sn de organisaties samen worden ge regeld. En dan is de werkdag van 101/» uur toch ook veel te lang; zelfs de Tweede Kamer was voor een maximum van 10 uur ten hoogste. Ook de bepaling dat de directeuren willekeurig kunnen verlengen is niet in den haak. In tijd van nood, moet dat kunnen, zeker. Maar van 't eerste uur af moet liet overwerk dan worden betaald. En bovendien, alleen bij korten arbeidsdag kan de arbeidersklasse werkelijk zich aan de beschikbare ontwikkeling wijden. Het 3-Ploegenstelsel ontbreekt ook in het Schiedamsche ontwerp. In bijna geen enkele plaats van beteekenis in Nederland ontbreekt dat meer. De heeren moesten eens een proeftijd van 3 weken als stoker, 12 uur achtereen, doormakenze zouden wel anders denken. Het geldelijk bezwaar van het 3-ploegenstelsel is denk beeldig want het leidt tot een belangrijke besparing van ziekengeld en tot andere groote besparingen. Pin een billjjke eisch kan het zeker genoemd worden. Het aantal verlofdagen van 4 is ook onvoldoende. De Comm. zegt „menschen van vleesch en bloed" te willen hebben. Maar dan moet ze toch ook meer dan 4 vrije dagen toestaan. Onze Bond eischt 14 dagen. De hooge ambtenaren hebben 4, 5, G tot* 8 weken. Maar mag een werkman dan niet meer dan 4 dagen hebben Minstens G, en de stokers minstens 7. En voor extra-omstandigheden als trouwerij enz moet extra verlof mogeljjk zijn. De loonen worden in het ontwerp in minimum be paald door den Raad, maar kunnen door de Directeuren verder naar eigen inzicht geregeld. Dat nu is niet in den haak. De Gemeenteraad kan natuurlijk niet ieder jaar de loonen vaststellen. Maar op het gemeentebestuur rust toch wel de plicht tot minimumloonregeling voor alle categorieën. Het moet dat in de eerste plaats doen, om een goed voorbeeld te geven, zooals in de Katholieke Sociale Week te Rotterdam ook door Mr. Ch. Ruysch de Beerenbroek en den heer Raaymakers werd betoogd. En in de tweede plaats moet het dat doen, om een goed korps ambtenaren te krijgen. Waar zulke dingen door de Kat. Soc. Actie-mannen worden geëischt, daar verwachten iwjj van de Kath. leden te Schiedam dat zjj deze leuzen in daden zullen omzetten. Aan die bepalingen van minimum loon moeten ook bepalingen over periodieke verhoogingen worden ver bonden. En de rapporten der directeuren over de werk lieden moeten deze ter inzage gegeven worden. Die loonsverbooging is billijk omdat de diensten der werk lieden dat verdienen en omdat de levensstandaard steeds stijgt door het duurder worden van woningen, huis- houdartikelen enz. En deze stijging zal voortgaan door de verbeterende organisatie der patroons. Het gemeente bestuur heeft bovendien rekening te houden met de loonsstijging in de particuliere bedrijven ten gevolge van de actie der organisaties. Het overloon wil het ontwerp alleen bij nacht- en Zondagsarbeid uitbetalen. Dat is onbillijk. Ieder uur overwerk moet betaald. In verscheiden gemeenten betaalt men voor nachtarbeid van stokers reeds f 1 meer. En de eisch van 100 pCt. overloon bij nachtarbeid is billijk. Wat de straffen betreft, spr. juicht het niet-heffen van boeten toe, maar acht het verlies van loon bij schorsing verkeerd omdat dit op 't gezin alleen drukt, en omdat op onderwijsgebied bij schorsing looninhouding verboden is. Bovendien is schorsing bij voortbetaling van loon veel vernederender dan bij inhouding en zal den arbeider eerder genezen dan de haatwekkende inhouding. Te Zaandam is dat dan ook zoo en de directeur daar heeft verklaard dat deze bepaling uit stekend werkt. Moet men den werkman dan alleen trachten te verbeteren door aan zijn centen te komen Zeker, er zijn onverbeterlijke, maar die worden ook met zulke verkeerde straften niet beter. Het ontbreken van een scheidsgerecht is evenwel de hoofdfout. De commissie motiveert dat door de bewering dat B. en W. de einduitspraak moeten hebben omdat een „rechtsgeleerde van naam" een andere regeling verkeerd acht. Daar tegenover staan evenwel even besliste uitspraken van het tegendeel van even groote man nen. De heer Ruysch de Beerenbroek (K.S.A.) verklaarde zich beslist er voor. Dr. Kuyper schreef dat hij de verplichting aan den Gemeenteraad wilde opleggen en dat hij het in verscheidene gemeenten navolgenswaardig achtte. De Vrijz. Dem. Bond eischt het scheidsgerecht o. a. in zijn verkiezingsmanifest van Febr. van dit jaar. Het program der antirevol. (punt 7) is even beslist in zijn eisch van een scheidsgerecht. Alle pol. partijen eischen het dus feitelijk. En zou het gemeentebestuur van Schiedam dus de besluiten van alle partijen ge woon aan zijn laars lappen De door het ontwerp voorgestelde commissies hebben reeds overal fiasco gemaakt. Hoe kwam de commissie er toch toe, zulk een mislukte onderneming hier nog eens op te zetten Wjj hebben een scheidsgerecht noodig met bindende uitspraak. Het moet samengesteld worden uit 5 leden, 2 te benoemen door den Raad, 2 door de werklieden organisaties, en de 5e (de voorzitter) door die 4voorz. mag niet zijn de Burg., de Raadsleden, de Directeuren, de ambtenaren en werklieden in gemeentedienst. Uitge sloten dus zijn alle bij 't bedrijf betrokkenen, werklieden zoowel als ambtenaren en directeuren. Alleen dan is er waarborg van onpartijdige rechtspraak, zooals bijv. ook Mr. Treub verdedigt. Een paar kleine opmerkingen nog. De keuring moet geschieden bij 't in dienst treden als los werkman. De tijd van herziening (bijv. iedere 5 jaar) moet worden vastgesteld, enz. Van Hinte eindigde met een krachtig beroep op de aanwezige raadsleden zijn uitmuntend gedocumenteerde rede. Deze aanwezige raadsleden waren de heeren van Westendorp, de Bruin, de Groot, Koopmans, Ris en Smit. Aanwezig was verder de directeur van gem. werken, de heer Gerlach. Terwijl de heer van Riet schoten en van der Meer medegedeeld hadden niet te kunnen komen. Dr. Ris vroeg of er ook plaatsen waren waar reglementen bestonden voor werklieden die nog niet in vasten dienst zijn. De Bruin vroeg of politieagenten in 't reglement moeten en kunnen opgenomen worden en of Van Hinte eens wilde meedeelen waar een scheidsgerecht als het door hem bedoelde bestaat. In antwoord van Dr. Ris deelde v. Hinte mee, dat in verscheidene reglementen de losse werklieden vast worden naar den datum van inschrijving. De Bond eischt 1 jaar. Amsterdam heeft als regel 2 jaar. Wat de politieagenten betreft, dat is een moeilijke rechtskwestie. Te Rotterdam weigerde de Burgemeester iedere inmenging. Maar wenschelyk zou* een scheids gerecht voor politieagenten zeker zijn. Het scheids gerecht werkt reeds te Zaandam, Alkmaar, Arnhem en Zutfen. Dr. Ris kwam nog even terug op de kwestie van begunstiging bij benoeming en bracht daardoor Van Hinte tot de opmerking dat deze alleen te voorkomen zou zijn door ook de werkliedenorganisatie in de be noemingen te betrekken. De Voorzitter sloot hierna de vergadering met een woord van dank aan Van Hinte en met een woord van opwekking tot de aanwezige raadsleden om rekening te houden met de uiteengezette eischen. Tramtoestanden. - Sinds September j.l. veroor looft de Schiedamsche Tramwegmaatschappij zich de weelde, ook den paardendienst in eigen beheer te hebben. Tot op dien datum zorgden Gebrs. Hoek daarvoor en de koetsiers waren daarin begrepen. Vóór September reden er 4 wagens met 18 of 20 beschikbare paarden, of 3 wagens met 13 of 15 beschik bare paarden. Nu rijden er 3 wagens met 11 paarden en is bovendien het oprjjpaard met bediende vervallen. Deze veranderingen moeten volgens de maatschappij voordeelen in de exploitatie opbrengen, maar daarbij is toch evenmin aan mensch als aan beest gedacht. De paarden worden door drukker dienst meer ingespannen en door de noodzakelijkheid om den tram zonder hulp de Broersvesthol op te trekken afgebeuld. Nu zijn er wel eens vriendelijke reizigers die 't arme beest door uitstappen en meeduwen een beetje helpen, zooals voor eenige dagen weer eens gebeurde.Maar het spreekt vanzelf, dat den koetsier behoorlijk wordt te kennen gegeven, dat zulke duwpartijen vermeden moeten worden. Het gevolg daarvan is, dat de koetsiers, begrijpend dat hun broodje ervan afhangt, de paarden meer aanzetten dan goed is, dat dientengevolge de paarden bijzonder veel lijden, en daar weer tengevolge daarvan de koetsiers in moeielijkheden geraken. In den korten tijd sinds deze paarden- en koetsiers-exploitatie zijn er dan ook al 3 koetsiers ontslagen, terwijl in al de 7 jaren exploitatie

De Moker | 1909 | | pagina 3