No. 33. ZATERDAG 16 October 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stnkken yooï 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker „De Zaaier". Het ontwerp-gemeentewerklieden- reglement. De beschuldiging van onbetrouw baarheid tegen De Bruin. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Lidninastraat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticbt N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering laarvan kennis te geven aan de Administratie. Bond van jonge arbeiders(stcrs) in Nederland. Met medewerking van een paar Rotterdamsche leden van „De Zaaier", zullen eenige oud-leden van de Schiedamsche atdeeling trachten opnieuw een afdeeling ia 't leven te roepen. Wij wekken onze jonge kame raden daarom op, a.s. Zondag om 5 uur in Constantia voor dat doel bijeen te komen. II. Een goede gang van zaken en een goed zuinig be keer van alle gemeentelijke ondernemingen zijn in het belang van de gemeente als geheel even goed als van de in gemeentedienst werkzame arbeiders. Voor de gemeente wordt daardoor een der voornaamste waar borgen verkregen voor uitmuntende en zoo zuinig mogeljjk verkregen voortbrengselen en zoo goed moge- Ijken arbeid. En voor de arbeiders wordt daarbij een der waarborgen verkregen van vastheid van arbeid en dos ook vastheid van verdienste en van zoo gunstig mogelijke arbeidsvoorwaarden. Er ligt hierin een breede grondslag van gemeen schappelijk belang. Op dezen grondslag kan uitmun tend een stevige arbeidsregeling worden opgebouwd, die van gelijk belang en van gelijke waarde voor de gemeente als voor de arbeiders is. Juist de gemeenten bezitten in dien grondslag van gemeenschappelijk be lang met hun werklieden een prachtig middel tot ver mijding van de arneidsconflicten, die het economische loven verbitteren. Indien de gemeenten van dat bezit geen gebruik maken, verzaken zij moedwillig of onop- zettelijk hun maatschappelijke plicht. Dan zetten zij lick op het standpunt van den kapitalistischen werk gever en beschouwen zij de arbeiders als nit te buiten tanen van arbeidskracht en als winstleverings- machines. Het Schiedamsche ontwerp plaatst zich niet op het maatschappelijke standpunt der gemeente-werkgeefster, maar op het winstmakersstandpunt van den particu lieren patroon in onze kapitalistische maatschappij. Het is een gewoon kapitalistisch patroonscontract-ontwerp met hier en daar gnlle bepalingen, maar in wezen en karakter particulier-patroonsachtig. Daardoor houdt iet in het minst geen rekening met het maatsehappe- Ijk karakter der gemeente-ondernemingen, het maat schappelijk karakter van den arbeid der gemeente werklieden en de zeer bijzondere arbeidsomstandig- ieden van een gemeentewerkman mèt zijn maatschap- gelijken arbeid in onze kapitalistische maatschappij (zie ons eerste artikel). Zeer terecht achtte de motie-de Groot een verbetering van het ontwerp door amendementen dan ook onmogelijk ca stelde zij voor, door een Commissie van 3 raadsleden bet ontwerp te doen omwerken „in de richting van het adres der gemeente werklieden vereenigiiigen van October 1309". Daar deze motie in de eerstvolgende raads- zitting aan de orde zal komen, zal de Raad dan dus moeten beslissen of hy mèt de ontwerpers van het nn voorgestelde reglement de Gemeente den rol wil laten spelen van den particulieren, kapitalistischen werkgever, of dat hp het maatschappelijk karakter van den ge meentelijken ondernemingsarbpid wil erkennen en diens volgens een regeling wil makpn, berustend op den zniver maatschappelijken aard van c ien arbeid en het volkomen gemeenschappelijk belang ven de gemeente als werk geefsters en de werklieden in haar dienst. Wanneer wjj de woorden en daden van de tegen woordige Raadsmeerderheid nagaan, dan durven wij haast voorspellen dat de motie-deGroot na onbeduidende pogingen tot bestrijding door de rechtsche meerderheid zal worden verworpen, en dat later bp de behandeling van het aangeboden ontwerp nog enkele van de gunstige bepalingen zullen worden geschrapt en ongunstige muilkorfbepalingen zullen worden ingevoegd. De heeren voelen zich ge ducht en hebben niet weinig maling aan de maat schappelijke eischen van onzen tijd en aan de ver- beteringseischen der arbeidersklasse. Bij de behandeling van de Arbeidsbeurs en het Werkloozenfonds hebben zij hun waren aard in dat opzicht getoond. Waarom zonden zij nn datzelfde spel niet spelen Maar al voorzien wij, dat de motie-de Groot zonder veel omhaal door de kerkelijke meerderheid naar het kerkhof van de voorstellen in 't belang der misdeelden zal worden gebracht, willen wij toch nog eens in een paar trekken een schets geven van de regeling der verhoudingen in een gemeentelijke onderneming, zooals die naar onze opvatting noodzakelijk voortvloeit nit haar maatschappelijk karakter. In iedere gemeentelijke onderneming is de gemeente de werkgeefster en zijn alle in die onderneming werkenden de werknemers. De gemeente als werkgeefster heeft in die hoedanig heid de dubbele taak, ervoor te zorgen, dat de gemeente lijke onderneming de gemeente bedient zóó als deze recht heeft te eischen, en dat de gemeentelijke werk nemers hun arbeid zóó verrichten als in 't belang der gemeenschap noodig is. Zij moet dns haar ondernemingen regelen naar de behoeften der gemeentebewoners, en daarbij zorgen technisch en financieel op zuiveren bodem te staan. Ieder doel van winstmaken is daarbij uitge sloten. Deze technische en financiëele zijde der gemeente lijke ondernemingen kwestie zullen wij hier verder laten rnsten, als zyude verder van geen belang in 't verband van ons onderwerp. De gemeente als werkgeefster heeft voorts te maken met de gezamenlijke werknemers in haar ondernemingen. Daar hooren even goed de bedrijfsdirecteuren als dein de ondernemingen werkzame ambtenaren en arbeiders toe, want die staan tegenover de gemeente als werk geefster allen zonder onderscheid in de positie van werknemers. Bjj iedere regeling van verhoudingen tnsschen de gemeente en haar personeel moet dit feit, moet deze hoofdverhouding vooral niet uit het oog verloren hebben. Terwijl nu de gemeente als werkgeefster vóór alles te zorgen heeft, dat de technische en financiëele opzet eener onderneming overeenkomt met het gemeentebelang, hebben de werknemers èn in 't belang hunner gemeente èn in hun eigen belang (zooals wij straks uiteenzetten) te zorgen voor een uitstekende regeling der onderneming, waarin zij zijn betrokken, en een uitmuntenden gang van zaken daarin. Hnn belangen zijn daarin dezelfde, en ieder is er persoonlijk bij betrokken dat voor zijn aandeel de boel goed marcheert. Uit dit alles volgt, dat dns de gezamenlijke werknemers voor de arbeids regeling der ondernemingen zorgen. De grondslag der arbeidsregeling in iedere gemeente lijke onderneming is dus de algemeene samenwerking en medezeggenschap van alle daarin werkzamen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat iedere groep zich met de regeling van den arbeid van iedere andere groep zou mogen bemoeien. Dat wil alleen zeggen, dat iedere groep z'n eigen arbeidsregelingen heeft te ontwerpen maar daarvoor, in het ondernemings- en het eigen belang, overleg en samenwerking heeft te'zoeken met de medewerkende personen en groepen. En wat de arbeiders betreft, ligt het voor de hand, dat het hun organisatie is, die in deze dingen voor hen optreedt. Onze plaatsruimte laat ons helaas niet toe, deze kwestie thans verder nit te werken. In de volgende nummers behandelen wp ons onder werp verder. Waarschijnlijk zal de Raad van a.s. Dinsdag ook over deze kwestie eenig besluit nemen en kunnen wij daarmee dan rekening honden. Sinds de Raad den 5 October weigerde te voldoen aan hetverzoek van De Bruin, om helderheid te brengen in de kwestie van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van onbetrouwbaarheid als Raadslid, heeft de Rechtsche coalitie pogingen in het werk gesteld zich er nit te draaien. De Katholieke „Nieuwe Schiedamsche Conrant" trachtte het door den heer Smit gebruikte woord „onbetrouwbaarheid" te vergelijken en schreef Wij kunnen ons toch zoo voorstellen dat het woord onbetrouwbaar een wijdere beteekenis heeft dan men er aan pleegt te hechteniemand is ook onbetrouwbaar als hij misbruik van zijn ambt en positie maakt, als hij in die positie ideeën tracht te propagandeeren die hij niet geroepen is voor te staan. Hier wordt dns het woord „onbetrouwbaarheid" niet teruggenomen en ook niet als verkeerd-gebruikt opgevat, maar wel degelijk gehandhaafd, doch in zijn beteekenis verwrongen. Geheel anders poogt het Schiedamsche Volksblad, antirevolutionair, er zich nit te redden. Dit verklaart eenvoudig, dat de heer Smit niet bedoeld heeft „een kwestie van onbetrouwbaarheid" maar „een kwestie van vertrouwen", en voegt daaraan deze regelen toe Wanneer iemand het vertrouwen van een politiek college verliest, dan is hp daarom nog niet onbetrouwbaariemand die dit niet inziet of begrijpt, doet beter zich maar niet in de politiek te wagen. Nn moet men niet vergeten, dat De Bruin ook met hulp der rechtsche meerderheid 2 jaar achtereen tot lid van de Commissie voor Gemeentewerken werd gekozen en nu plotseling niet meer. Er moeten dus, indien het antirev. blad gelijk had, door de Brnin daden of hande lingen zijn gedaan, die hem het tot nu toe betoonde vertrouwen hebben doen verliezen. En die daden of handelingen kunnen dus niet anders dan van „onbe- trouwbaren" aard zijn geweest. Bovendien, het groote Woordenboek der Ned. Taal, dat in taalkwesties toch zeker wel algemeen als gezag hebbend zal worden erkend, geeft van „onbetrouwbaar" een omschrijving met dezelfde woorden als door het Sch. Volksblad" worden gebruikt niaar volgens dat blad niet op „onbetrouwbaar" zouden slaan. Tegenover het Woord, der Ned. Taal telt het taalkundig oordeel van een blad als het Sch. Volksblad natuurlijk niet mee. Het Woord. d. N. T. geeft nl. deze omschrijving van „onbetrouwbaar" niet betrouwd kunnende worden, niet te betrouwen, te valsch of te wuft om vertrouwen in te boezemen. W\j kunnen in deze pogingen van katholieke en antirevolutionare zijde om zich door middel van Schrift geleerdheid te zuiveren dan ook niets anders zien dan een bewijs van zedelijke lafheidmen heeft er daar niet op gerekend, dat dit muisje zoo'n staart zou kunnen hebben, en nn mist men de zedelijke kracht om ongelijk te bekennen en rondnit te verklaren, verkeerd te hebben gehandeld. u oeiu per Kwariaai u- vooruiibetaling. In het eerste artikel over dit onderwerp in ons nnmmer tin 2 Oet. behandelden wjj het voorbijgaan der gemeentewerk- liedenorganisaties bij de samenstelling van het ontwerp en gaven ij een omschrijving van de positie van den gemeentewerkman. Be vorige week gaven wjj een uitvoerig verslag van de rede van Tan Hinte en bleef daarom dit tweede artikel liggen.

De Moker | 1909 | | pagina 1