Ditjes en Datjes. Werkloosheidsbestrijding. Vlaardingsche IJzerkoekjes„ Het besluit van den Schiedamschen Gemeenteraad van 5 October j.l. heeft als eerste gevolg gehad, dat de afgevaardigden van den Schiedamschen Bestuurders- bond zich uit het Comité tot Bestrijding der Werk loosheid hebben teruggetrokken en Van Leeuwen als voorzitter van dat Comité heeft bedankt. Na het be sluit der moderne vakvereenigingen om in geen geval zich aan te sluiten bjj het Gemeentelijk Werkloozen- fonds, indien .de verordeningen op Arbeidsbeurs en Gemeentelijk Werkloozenfonds niet veranderd werden, was iets anders voor de afgevaardigden van den S. B. B. en voor Van Leeuwen niet mogelijk. Wij achten het ter vermijding van verkeerde gevolg trekkingen gewenscht, den ontslagbrief van Van Leeuwen geheel mee te deelen. Hij luidt als volgt Mijne Heeren, Tot mijn leedwezen acht ik mij verplicht, ontslag te nemen als lid en als voorzitter uwer Commissie. De wjjze waarop in nwe Commissie steeds is samengewerkt, zon voor mij een reden zijn geweest om in geen geval te bedanken. Maar het is mij onmogelijk, na de be sluiten van den Gemeenteraad over Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds in zijn zitting van 5 October 1.1. lid uwer Commissie te blijven. Dat het college van B. en W. en de Gemeenteraad uwe voorstellen, die toch in opdracht van den Gemeen teraad werden samengesteld, tot onherkenbaar wordens toe hebben verminkt, dat B. en W. en de Gemeenteraad in de thans aan genomen verordeningen op Arbeidsbeurs en Werkloozen fonds de bestaande, uit de maatschappelijke omstandig heden logisch voortgekomen, arbeidersorganisaties niet hebben willen erkennen, en dat B. en W. en de Gemeenteraad in die veror deningen bepalingen hebben opgenomen, die van be sliste vijandschap tegen de arbeidersorganisaties getuigen, dat alles moge in de hoogste mate grievend en teleurstellend zijn geweest voor uwe Commissie, op zich zelf lag daarin ook voor mij geen dwingende reden om mij nit uwe Commissie terng te trekken. Den 5en October heeft de Gemeenteraad evenwel besluiten genomen, waarvan hij wist dat het nood zakelijk gevolg zou zjjn dat de omvangrijkste en be langrijkste groep van vakvereenigingen niet aan het Werkloozenfonds zou kunnen deelnemen. En deze uit sluiting van een belangrijk deel der arbeidersorganisaties is het, die voor mij een dwingende reden is om mjj uit uwe Commissie terng te trekken. Ik dank n bij deze gelegenheid van harte voor de wjjze waarop gij mjj den arbeid als Voorzitter Uwer Com missie steeds aangenaam hebt gemaakt. De R. K. Volksbond heeft het ten slotte op zijn geweten, dat de eenheid der verschillende vormen van arbeidersorganisaties in zake werkeloosheidsbestrijding is verbroken geworden. Indien de K. K. Volksbond op den vraag van het Gemeentebestuur (in opdracht van deu Raad overeenkomstig het voorstel van Dr. Ris), of de scheiding van Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds volgens het voorstel-De Bruin gewenscht was, beves tigend had geantwoord, zouden B. en W. de scheiding hebben voorgesteld en zou de Raad hoogst waarschijnlijk met dat voorstel zijn meegegaan. Maar de R. K. Volksbond antwoordde ontkennend, opmerkende dat hjj geen reden vond, van het oorspronkelijk standpunt van de Commissie tot Bestrijding der Werkeloosheid af te wjjken. De R. K. Volksbond vergat daarbij evenwel deze alles beslissende omstandigheid: dat de door den Raad aangenomen verordeningen hemelsbreed afweken van de ontwerpen van de Commissie, en de grondslagen dier ontwerpen in de vastgestelde verordeningen ten eenenmale ont braken. Door in het geheel geen rekening te houden met de ten eenenmale omgekeerde omstandigheden, werd de R. K. Volksbond oorzaak van het treurig besluit van den Gemeenteraad van den 5en October. Wjj denken hierbij allerminst aan opzet. Maar van weinig doorzicht getuigt deze houding van den R. K. Volksbond zeker. De Vakvereenigingen zullen zullen nu zelfstandig de werkloosheidsbestrijding ter hand moeten nemen. In het nummer der volgende week zullen wij een uitvoerig plan daartoe ontwikkelen. Thans ontbreekt ons daar toe de ruimte. Schiedamsche Bestuurdersbond. Vergadering van 14 Oct "'09. Deze vergadering ken merkte zich niet door druk bezoek. Afwezig waren zonder kennisgeving de Bouwvakarbeiders, Drankbe- reiders en Onderwijzers. Wat drukker bezoek zou wel gewenscht zijn. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend en de notulen onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de afd. der Houtbewerkers, welke zich wenschen aan te sluiten bij den S. B. B. Bij de ballotage werd dit met algemeene stemmen goedgevonden, waarna zij door den voorzitter opgewekt werden tot trouwe en jewuste medewerkers voor de vakorganisatie. Ook was ingekomen een rapport van de onderwijzers, belast met de leiding der cursussen in den afgeloopen winter waarin van enkele klassen op prachtige resul taten werd gewezen en den heer Tjjl dank wordt ge bracht voor de verwarming der lokalen enz. Medege deeld wordt dat door den Raad wederom een school lokaal is disponibel gesteld, terwijl van de afd. der- Onderwijzers zich wederom 3 onderwijzers beschikbaar stelden om de leiding der cursussen op zich te nemen. De animo is thans wederom groot. Het aantal deel nemers bedraagt thans 52. De voorzitter sprak den wensch uit dat de deelnemers nu niet zullen wegblijven zonder opgaaf van redenen evenals 't vorig jaar wel geschiedde doch dat zij flink zonden medewerken om de cursussen zooveel mogelijk te doen slagen. Vervolgens wordt medegedeeld dat is verschene de brochure „Zwart Schiedam", rapport over de gehouden enquête naar de wijzigingen in loon en arbeidsduur alsook in den levens standaard der arbeiders in de laatste 10 jaren, en a 10 Cts. is verkrijgbaar gesteld. De besturen worden vorzocht deze belangrijke brochure zooveel mogelijk onder hun leden en verdere vakgenooten om te zetten. Besloten werd de wintercampagne in te zetten met een lezing van Dr. Heijermans van Amsterdam met een hygiënisch onderwerp. Over het Gem. Werkloozenfonds werd nog het woord gevoerd, en de behandeling, die het in den Raad ondervonden heeft, besproken. Het bestuur wekte de aanwezigen op wanneer zij een verzoek tot deelname aan dit fonds ontvangen, zich niet laten verleiden door eenig geldelijk voordeel doch evenals zjj tot nu toe gedaan hebben, het verzoek tot deelname af te wijzen en niet hun medewerking aan zulk een niet te aan vaarden instelling te verleenen. Met het oog op de verkiezing voor de Kamers van Arbeid werd besloten, dat de vakvereen., welke onder de resp. kamers vallen, candidaten zullen stellen en de S. B. B. dit per circulaire aan de kiezers zal bekend maken. Verwacht wordt, dat men dan ook ernstig aan die verkiezing zal deelnemen. Het Volkshuig. Een Goudsch Operette-Comité gaf Zaterdagavond voor de leden van het Volkshuis „De dochter van Madame Angot". Met een frissche, stemmende inleiding door een flink bezet orkest, wordt al dadelijk het drukke karakter dezer operette ingevoerd. In den aanvang vooral scheen Clairette ons ietwat zwak om zulk een zware eischen stellende hoofdrol te vervullen, doch van lieverlede werd zjj krachtiger en vooral in de laatste akte was ze goed. De bezetting is in het algemeen zeer gelukkig. De majestueuse Lange is zeer sympathiekPomponnet is een uitmuntend type van den uit medeljjden genomen echtgenoot; Larivoudiere hoort men gaarne, alleen Ange Pitou is niet voor zjjn werk bestand. Zijn stem is te zwak en herhaaldelijk schiet hjj tekort, wanneer eenige krachtige uitbeelding vereischt wordt. De muziek is heel mooi en de begeleiding draagt oneindig veel bjj tot het succes, waarmede de operette wordt opgevoerd. Het geheel, toch reeds zoo kleurig en varieerend, wordt door de wisselende tooneelen in dit opzicht nog belangrjjk versterkt. Vooral het laatste tooneel, het calypso-bal, biedt een eigenaardigen aanblik. De totaal-indruk is dat het Volkshuis met deze uit voering een gelukkigen greep gedaan heeft. De uitvoering duurde van half acht tot half twaalf en trots de ondragelijke temperatuur in de zoo stjjf bepakte zaal werd het spel tot het eiüde toe met de grootste aandacht gevolgd. Kunst aan het Volk. Wjj kunnen meedeelen, dat de Vereeniging „Kunst aan het Volk" op 3 Nov. een muziekavond zal geven met de Heeren Wolff, Verhey en Eberlé en Mejnff. Russer, waarop niet uit sluitend Beethoven-muziek zal worden ten gehoore gebracht, en een muziekavond op 19 December met het koor van den Heer Arnold Spoel eu de pianisten Ober- stadt en Textor uit Den Haag, terwjjl eind November nog een voordracht- eu tooneel-avond te wachten is. Wij bevelen onze lezers aan, die dato's al vast op te teekenen. Dc muur-in-de-sloot. Eindeljjk is het bevel gegeven tot afbraak van dezen veelbesproken muur. Hij is onder de Moker-slagen bezweken. De coöperatie. Het Bureau voor Arbeidsrecht van den S.B.B. kreeg ook dit jaar f50.— van de Coöperatie. Het voorstel om ook f 50.te geven aan het Bureau van Consultatie van Patrimonium werd verworpen, omdat over dat Bureau ieder gegeven ontbreekt. Fabrieksarbeiders. Er is te Schiedam een afdeeling van den Fabrieksarbeidersbond opgericht. Daarin kunnen volgens het H B. opgenomen worden de arbeiders der kaarsenfabriek, der meelfabrieken, der chemische en medicamenten-fabriek, der wasscherijen en de gistbewerkers. In Constantia en bij het bestuur van den S.B.B. kan men zich voorloopig opgeven. Bestuurdersbond, S. D. A. P. en een woordje vooraf! I. Met niet geringe verbazing namen we kennis van het ingezonden stuk van den secretaris van het Hoofdbestuur van den Houtbewerkers- bond Drop. Schrijvende naar aanleiding van het stukje van „Een voorstander van Algemeen Kiesrecht" en ons artikeltje over Bestuurdersbond en S. D. A. P., acht onze partijgenoot het een „bedenkelijk verschijnsel" voor de „vierschaar te worden gedaagd", sommeert ons aan te toonen waar zijne vak-afdeeling de S. D. A. P. voor stalmeid gebruikte en toont zich op grond der beide epistels zeer gebelgd. We hadden tot nu in onzen vriend niet zulk een kruidje-roer-me-niet ontdekt. We wezen zelfs niet met den vinger naar hem Immerser is ten eerste geen kwestie van, dat de afdeeling van zijn vakbond door ons of door wien dan ook, voor de vierschaar zou worden gedaagd. Wjj schreven in ous verslagje geen woord van afkeuring over het niet-deelnemen der afdeeling van den Hout- bewerkersbond, hoewel daarvoor toch zeker wel reden zou zjjn geweesten de „voorstander van A. K." vroeg in zijn ingezonden stuk aan ons wat toch wel de reden van het niet-deelnemen van de door hem genoemde organisaties kon zijn. Ook had in dit verband het stekeligheid je van die „bescheiden uitnooiiging", om niet te lang op het „met zoooveel belangstelling verbeide antwoord" te laten wachten, achterwege kunnen blijven. Onder correspon dentie in het vergeefs doorzochte „Moker"-nummer had onze vriend het „antwoord" kunnen vinden. Ten tweede bestaat de beschuldiging, die wij waar zouden moeten maken, geheel in Drop's verbeelding. Wjj hebben er bjj het schrijven van ons artikeltje zelfs niet aan gedacht de afdeeling van den Houtbewerkers- bond te verwijten, wat hij verlangt dat wij waar zullen maken. Er staat„Wjj moesten te midden van een uit de meest heterogene elementen bestaande en opkomende beweging, die de sociaal-demokratie enz. enz." Drop zal toch wel genoeg onderscheidingsvermogen bezitten, om niet „de beweging" met „den Hontbewerkersbond" te verwarren? En ten derde moeten wij er tegen op komen, dat mede als basis van kritiek op ons wordt gekozen niet hetgeen ivij hebben geschrevendoch hetgeen den eersten den besten ingezonden stukkenschrijver uit de pen is gevloeid. De kritiek, die ons geldt, slaat slechts op het artikel „V. B. B." en „S. D. A. P.", en vloeit boven dien voort uit iets, dat er niet staat. Wjj gelooven, dat onze partijgenoot na kalme over weging met ons van meening zal zjjn, dat hij zjjn stuk beter in de pen had kunnen houden. En bovendienal ware hjj het met de strekking van ons betoog niet eens, dan nog schrijven partijgenooten niet direct tegen elkaar in hun krantje, doch zoeken elkaar op en stellen ten slotte zoo noodig langs organisatorischen weg meening tegenover meening. Waren wij zoo dom geweest een deel van ons strijdend leger, zijn vakbond publiek een veeg uit de pan te gevep, er ware reden, hem ons met woeker terug te geven. Waar dat niet zoo is, daar bestond geen reden van dien door ons zelf gekozen weg af te wjjken. Intusschenwaar wjj reeds ons voornemen te kennen gaven terug te komenlo. op de afscheiding onzer partjjafdeeling van den V. B. B., 2o. op de daaruit voortvloeiende nieuwe verhoudingen, daar willen wij met genoegen terloops de kritische opmerkingen van onzen partijgenoot, voor zoover ze deze beide punten raken en dus van meer algemeen belang zijn, onder de oogen zien. Want niets is ons aangenamer, dan onbe- teekenende, tot groote geschillen opgeblazen futiliteiten tot haar ware afmetingen terug te brengen. 't Allereerst aan de principiëele kant van de af scheiding en de vraag of in het standpunt van den B. B. door onze uittreding in eenig opzicht wijziging is gebracht. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat bij de uitvoerige discussies over ons voorstel geen enkel be zwaar van principiëelen aard is gehoord. Laat ons er echter aan toevoegendat zou ook moeilijk hebben gekund, want wat was allerwegen het standpunt, dat door de Bestuurdersbonden werd ingenomen? Dit: dat zij waren de vertegenwoordigers, de plaatselijk-centrale lichamen der moderne arbeidersbewegingde beweging die den klassenstrijd erkennend en voerend, beseft, dat slechts door onverzoenljjken strijd tegen het kapitaal duurzaam verbeteringen voor de arbeidende klasse zijn te veroveren; die bovendien erkent, dat zoowel op politiek als op industrieel gebied slag aan het kapitaal zal moeten worden geleverd; die het ten slotte in de koppen der arbeiders wenscht te hamereD, dat vak- en politieke strjjd onafscheidelijk aan elkaar zjjn verbonden, elkaar aanvullen en steunen, die ook in harmonie met elkaar hebben te opereeren.

De Moker | 1909 | | pagina 3