Vergadering Spreker: Dr. J. van Leeuwen. OPENBARE Klassenstrijd in Zweden en Spanje. op Zaterdag 30 October, 's avonds te half 9 ure in „Censtantia" No. 35 ZATERDAG 30 October 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stukken Yoor 't eerstvolgenc 1 nummer moeten uiterlijk ïïoensda g a. s. 's middags 12 unr in het bezit der Redactie zijn. gewijd, aan den De Moker Klassenstrijd in Zweden en Spanje. De werkloosheidskwestie te Schiedam. Van onze vroede Vaderen. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7,.. franco per post 30 cent blJ vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bg abonnement belangrijke korting. Het afd. Zangkoor „Excelsior' zal eenige strijdliederen zingen. Toegangsprijs 5 cent. Debat vry. HET BESTUUR. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Aan de Schiedamsche arbeiders. De nog steeds voortdnrende reazenstaking der Zweedsche arbeiders en de revolationaire beweging in Spanje hebben de aandacht der geheele wereld op zich gevestigd. De burgerklasse ziet er, te recht, een waar schuwing aan haar adres in de klasse-organisatie van het proletariaat begint sterk te worden. En de arbeiders klasse ziet er, te recht, een belofte van een beteren tijd ia: de burgerklasse is niet meer in 't bezit eener onbeperkte oppermacht. Arbeiders, die Zweedsche stakers en uitgeslotenen, die Spaansche proletarische strijders, zjjn Uw klasse- genooten. Zjj leven onder den druk van hetzelfde burger lijk maatschappelijk stelsel als gij. Zij voeren denzelfden strjjd voor de vrijmaking der arbeidersklasse uit dien drnk van het kapitalisme als gij. Internationaal is het kapitalisme, internationaalis ook Uw klassenstrijd. Gebeurtenissen als de Zweedsch staking en de Spaan- revolutie trekken dat internationale karakter ook van Uw klassenstrijd in 'en scherp licht. Maar hoeveel sterker zouden onze makkers in Zweden ,en Spanje staan, indien het proletariaat der andere landen hen niet slechts steunen kon met geld maar ook door een daadwerkelijke bestrijding van de kapitalisten klasse in die landen! Niet wat plaatselijke of landelijke voordeelen, maar de krachtsvergrooting van de gansche internationale arbeidersklasse is het wezenlijk einddoel van onzen organisatiearbeid. Deze gedachte, deze over tuiging, kan niet krachtig genoeg in n leven. Door die gedachte, die overtuiging, kunt gij niet krachtig genoeg aangezet worden tot grootere krachtsinspanning ten behoeve van den klassenstrijd van het proletariaat. De openbare vergadering, a.s. Zaterdag in „Constantia" aan den klassenstrijd in Zweden en SpaDje gewijd, kan er toe bijdragen Uw solidariteitsgevoel en Uw strijdkracht te vergrooten. Komt daarom in groote getalen daarheen, dat is Uw plicht tegenover Uw klasse. Het Bestuur van de atd. Schiedam der S. D. A. P. De leden der St. Nic. Commissie worden uitgenoodigd Zondagmiddag half een in Constantia te komen ter bespreking der werkzaamheden. De lijsten, welke uit gegeven worden voor het feestje, bevelen wij een ieder ten zeerste aan. De Secr. De Zaaier. Cursusvergadering op Zondag 31 October 's morgens ten IOV2 ure in Constantia. Zie verder het bericht op de 3e pagina. De Secr. In dit artikel willen wij alleen nagaan, wat er tegen den nood der dreigende en reeds ingetreden werkloos heid in onze stad gedaan kan worden, nu het Gemeente bestuur geweigerd heelt den raad en de medewerking der vakvereenigingen te aanvaarden. Wij gaan daarbjj nit van de meening, dat de arbeidersklasse zich niet gevoelloos en onverschillig mag neerleggen bjj de mis dadige hardvochtigheid van den Raad tegenover de werkloozen, maar dat zij met alle middelen, die haar ten dienste staan, ervoor moet zorgen, dat de burger klasse, die haar ieder bezit ontnam en niet voor vol doenden arbeid voor haar zorgt, baar óf arbeid verschaft óf haar voor honger bewaart. Nu heeft de Gemeente raad geweigerd, den weg te bewandelen dien het Comité tot Bestrijding der Werkloosheid heeft gebaand. Er moeten dus andere wegen worden aangelegd. De vakvereenigingen en de S. D. A. P., vereenigd in den Schiedamschen Bestnnrdersbond, zijn de lichamen, die de zaak nu ter hand moeten nemen. Misschien zal deze en gene zeggen, dat de vakvereenigingen door hun werkloosheidsverzekering reeds doen wat zjj moeten, en dat zij niets anders kunnen of mogen doen. Wij zijn het er volkomenmee eens, dat de werk loosheidsverzekering der vakvereenigingen een uitstekend en onmisbaar middel is, om het vakvereenigingsleven te bevorderen, omdat het tegelijkertijd den band tusschen de leden aanhaalt en de leden voor absoluut gebrek vrijwaart. En in zeer vele gevallen zullen de vakver eenigingen niet veel meer kannen doen. Maar wij betwijfelen toch of de vakvereenigingen werkeljjk geen andere middelen tot bestrijding der werkloosheid kunnen en mogen gebruiken en vinden. Over den invloed op de samenstelling der vele regeeringslichamen, die van hen uit kan gaan, en over de vraag of het al of niet wenschelijk is dien invloed te gebruiken, spreken wij thans niet. Op dit oogenblik zelf is er geen gelegenheid een dergelijken invloed aan te wenden en is het dus niet van dringend belang er over te sprekendie kwestie komt bij een andere ge-' legenheid wel eens aan de orde. Er is evenwel nog wat anders te doen voor de vak vereenigingen, en het komt ons voor, dat zij thans te Schiedam verplicht zijn tot de maatregelen en daden, die wij nu znllen gaan noemen. WerkloozentellingIn de eerste plaats is het, gegeven de omstandigheden te Schiedam, zeer noodig, regelmatige werkloozentellingen te honden. Wanneer eenmaal een goed verspreid strooibiljet de arbeidersbevolking in kennis heeft gesteld van het plan tot geregelde werk loozentelling door den S. B. B. en van de andere plannen van den S. B. B. tot bestrijding der werkloosheid, dan zijn een paar aanplakbiljetten verder voldoende om de zaak bekend te maken en te honden. De technische regeling der telling is eenvoudig genoeg en behoeft geen nadere uiteenzetting. Werkloozendemonstraties. Aan de werkloozentellingen moeten geregelde werkloozendemonstraties worden ver bonden, ten deele in vergaderingen, ten deele op straat en door aanbieding van adressen aan de overheid. De bevolking moet door dergelijke demonstraties van den weikloozheidsnood overtnigd worden. De openbare mee ning moet daardoor worden wakker geschud. En aldus moet men komen tot ingrijpende maatregelen ter ver betering. Werkverschaffing. De werkloozentelling en de werk loozendemonstraties moeten aan een practisch voorstel van werkverschaffing worden vastgekoppeld. Voor Schiedam is de aard van die werkverschaffing door de omstandigheden aangewezen: die kan deels in wegen aanleg bestaan, en deels in den bonw van arbeiders woningen. Schiedam heeft groote behoefte aan een flinken wegenaanleg, zoowel ten behoeve van zijn gewone bevolkingsuitbreiding, als ten behoeve eener behoorlijke bedrijfstoeneming. En de particuliere bouwers zien in den bonw_ van weinig huur opbrengende arbeiderswo ningen weinig heil, zoodat die bouw, waaraan zulk een groote behoefte is, totaal achterwege blijft. (Later kan aan dien woningbouw krotopruiming worden verbonden.) Het ligt voor de hand, dat de voorstellen daartoe bg den Raad moeten worden ingediend, en dat, althans aanvankelijk, niet de vorm van het particuliere initiatief en de particuliere vereeniging moet worden aangenomen, omdat de genoemde werken, nit te voeren ten behoeve van en door de werkloozen, zuiver het gemeenschappelijk belang raken en de maatschappelijke taak der gemeente. Indien de S. B. B. zoo spoedig mogelijk krachtig de hand slaat aan de uitvoering dezer plannen, dan kan spoedig onder leiding der vakvereeniging een flink stuk werk in zake werkloosheidsbestrijding zijn verricht. De volgende week komen wij op enkele onderdeelen nog nader terng. 26 en 27 Octobe.1. De begrootingsvergaderingen van den Gemeenteraad hebben uit den aard der zaak de neiging om saai en snf te zijn. De meeste posten, die op zulk een begrooting voorkomen, zijn noodzakelijke uitvloeisels van ver ordeningen, regelingen en besluiten, door den Raad vroeger, soms al lang geleden vastgesteld. Volgens de wet moeten ook die posten ieder jaar opnieuw door den Raad worden goedgekeurd, al kan hij er op dat oogenblik feitelijk geen wijziging in brengen. Al die posten gaan dus onbesproken de rij langs, nummer na nummer, zooals ze in volgorde staande voorzitter noemt de nummers op, alle leden zwijgen, de voor zittershamer klopt de goedkeuring af, al maar voort, totdat er een post komt, waarover een of meer leden inlichtingen verlangen of waarin zij verandering wen- schen. Dan wordt de eentonigheid voor korter of langer tijd verbroken en meer of minder opgewekt gedebat teerd, komt er soms zelfs even een spannende stemming. En dan gaat de eentonige rg van nummers en hamer- kloppen weer voort. Voor het grootste deel is de begrootingsarbeid van dan Gemeenteraad dan ook formeel werk, een vorm door de wet geëischt om nauwkeurigheid en orde in het gemeentelijke huishouden te brengen en te houden. Het voornaamste werk is reeds vóór de begrootings vergaderingen van den Raad verricht door de afdeelingen van het stadhuis en het college van B. en W.. Voor een klein deel is de begrootingsarbeid van den Gemeenteraad evenwel meer dan formeel werk. En dat deel kon in sommige gevallen van zeer groot belang wezen, voor zoover het nl. de critiek is op het beleid van B. en W. en de verschillende commissies van be heer, voor zoover het te oordeelen heeft over de alge- meene grondslagen en de algemeene richting der ge meentelijke politiek, en voor zoover het kan ingrijpen in den gang van zaken in den een of anderen tak van dienst of in eenig onderdeel daarvan. Uit ons verslag zullen wij alles wat van geen be lang was in de beraadslagingen weglaten, omdat dat evenmin invloed uitoefende op de begrooting zelve als van beteekenis om de meeningen der Raadsleden te leeren kennen. Nadat de Raad eerst van een prachtig gelegen stuk grond aan de Warande de mooiste perceelen voor den belachelijk lagen prijs van fll.— per M2. had ver-

De Moker | 1909 | | pagina 1