Uit de Partij. Vlaardingsche IJzerkoekjes, commissie kan samenstellen, die een plan van arbeid als door ons bedoeld kan ontwerpen en de leiding van de uitvoering op zich kan nemen. De S. B. B. immers beschikt over goedgeschoolde vakarbeiders (geschoold in de organisatie) en over voldoende inteïlectueele krachten. Er zijn bovendien bij de aangesloten vakver- eenigingen werklooze leden genoeg om het noodzakelijke schrijf- en loop- en verder werk te verrichten. En wat de kosten betreft, indien die over de aangesloten ver enigingen pondspondsgewijze worden omgeslagen, kan daarin voor geen enkele vereeniging bezwaar bestaan. Dit bezwaar is das slechts denkbeeldig, indien slechts het vaste voornemen en de zekere wil bestaan om zulk eea plan ter hand te nemen. In de tweede plaats kan de bedenking worden ge maakt, dat de vakvereenigingen met zulk een arbeid buiten hun eigenljjk arbeidsveld zouden komen. Deze bedenking heeft naar onze meening geen recht van bestaan. Immers het doel der vakbeweging is, de arbeidersklasse naar de door het burgerlijk voortbren- gingsstelsel gevormde vakgroepen te organiseeren voor den klassenstrijd, en door dien strijd eerst betere arbeidsvoorwaarden te veroveren en daarna den over gang tot het socialistisch voortbrengingsstelsel voor te bereiden. Hoe sterker de organisatie, hoe beter en sneller dat doel bereikt kan worden. Ieder middel om de buitenstaanden binnen het organi- satieverband te brengen moet dus worden aangegrepen. En na is de werkeloosheid een dier maatschappelijke verschijnselen, die de vakvereeniging in 't belang barer organisatie kan gebruiken en haar daardoor aan kracht kan doen winnen. Bovendien zal het ontwerpen en toezien op de uit voering van een plan tot werkloosheidsbestrijding de vakvereeniging reeds die maatschappelijke functie doen vervullen, die voor haar (in eenigszins gewjjzigden vorm) weggelegd is in de komende maatschappij. Een derde bedenking, die wij hoorden, is deze: Dat werkloozendemonstraties nutteloos zijn en in strijd met de taktiek van het N. V. V. Over 't algemeen kan men naar onze meening evenmin zeggen dat demonstraties nuttig als dat ze nutteloos zijn. Een demonstratie, weergevende en uitsprekende wat er leeft en omgaat in bepaalde groepen der bevolking op een tijdstip dat de machthebbers daarmee in 't geheel geen rekening willen houden, is o.i. het tegendeel van nutteloos, zelfs indien de machthebbers ook de waarschuwing van een dergelijke demonstratie in den wind slaan. Luisteren de machthebbers er wel naar, dan is het doel der demonstratie onmiddellijk bereikt. En luisteren zij er niet naar, dan versterken zij daardoor de arbeiders organisatie op belangrijke wijze en ziet deze zich daar door zooveel nieuwe kracht toegevoegd, dat haar kansen van slagen bij een volgenden aanloop bijna zeker zijn geworden. Te Schiedam zijn naar onze meening de omstandig heden buitengewoon gunstig voor een dergelijke gevolgen- rjjke demonstratie. De werkloosheid is groot. De pogingen der vereenigde arbeidersorganisaties om den Gemeenteraad de leiding der werkloosheidsbestrijding in handen te doen nemen, zjjn mislukt. De verbittering over die volledige afwijzing der arbeidersrechten is in ruime kringen zeer groot. De tijden zjjn dus gunstig om de arbeiders tot groote demonstraties te vereenigen. Over het plan van werkverschaffing zullen wjj het een ander maal hebben. Thans is het voldoende, den weg der actie te hebben aangewezen. En wij rekenen er vast op, dat de vereenigingen aangesloten bjj den S. B. B. dezen arbeid, die naar onze meening een plicht voor hen is, ter hand zullen nemen. De arbeidersklasse zal er mee gediend zjjn. De arbeiders-organisaties zullen er door groeien. St. Xicolaas Kinderfeest. Zondag 31 Oct. vergaderde de commissie voor de eerste maal ter ver kiezing van een bestuur en bespreking der voorbe reidende werkzaamheden. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden respectievelijk gekozen M. J. vau Dijk, Jb. van Wagtendonk en W. Boender. Wederom werd besloten met lijsten te werken en de partijgenooten en geestverwanten op te wekken deze steunlijsten zoo goed mogelijk te gedenken. Partij genooten welke hun kinderen aan dit feestje wenschen te laten deelnemen kunnen geven wat ze willenkan men niets geven, men late zijn kinderen er niet voor thuis, maar geve hen toch op. Voor geestverwanten is het volgende tarief vastgesteld; in eens, of in weke- lijksche termijnen kan het bedrag worden afgedragen voor 1 kind 3(f cent, 2 kinderen 55, 3 k. 75, 4 k. 90 en 5 k. f 1.Nu is dit het minste waarvoor de kinderen van geestverwanten kunnen meedoen, wij ver trouwen dat de meeste geestverwanten (welke het ten minste missen kunnen) wat meer zullen geven. Het feestje zal op 5 Dec. in Constantia plaats heb ben en wij zullen voor, als het kan een ander, maar zeker niet minder amusant programma als verleden jaar, zorg dragen. Wij vertrouwen dat partijgenooten en geestverwanten welke plan hebben hun kinderen mee te laten doen, niet te lang zullen wachten met opgeven. A s. Zater dagavond van 87jj10 uur en Zondagmiddag van 56 uur bestaat er gelegenheid tot inschrijving en verder lij de leden der commissie aan huis. De adressen zijn M. J. van Dftk, Dwarsstraat 602. Jb. van Wagtendonk, Stationstraat. W. Boender, Hagastraat. Mej. As, Villastraat 18. Mej. Verdjjsseldonk, Brouwerstraat 5 b. Mej. van Woerkom, Bejjerlandschestraat 24. P. Ooms, Bakkershaven 43. Besloten werd voorts, de 7 aandeelen in het ameuble ment van het gebouw, welke verleden jaar van de resteerende gelden zijn gekocht, aan de afdeeling cadeau te doen. Klassenstrijd in Zweden en Spanje. De Openbare Vergadering van onze afdeeling, gewijd aan den Klassenstrijd in Zweden en Spanje, is uitstekend geslaagd. Excelsior zong een drietal zijner mooiste strijdliederen. En Van Leeuwen behandelde het aan gekondigde onderwerp. Hij deed daarbjj vooral uit komen, dat onder de meest uiteenloopende omstandig heden in alle kapitalistische landen de klassenstrijd voortgaat en zich verscherpt, en dat de tijd in 't zicht komt, waarin de internationale samenwerking der nationaal-georganiseerde arbeiders mogelijk en nood zakelijk zal worden. Een collecte voor de Zweedsche en Spaansche strijders bracht f 8.18 op. „De Zaaier". Zondagmorgen om half 11 cur susvergadering met Van Gigh als spreker over „de grondslagen der sociaal-democratie". De str^d om de melkkoe. I. Eindelijk dan is de strjjd om de melkkoe, de waterleiding, in het volle licht gestreden. Sinds maanden werd er onderzocht, „gerapporteerd," doch Jan Publiek had zijn neus er buiten te houden. Totdat nu voor veertien dagen ein delijk de „geheimhouding" werd opgeheven behalve voor de juridische rapporten: dat is nog geen spekje voor ons bekje De zaak is by het in exploitatie brengen der water leiding op 1 December 1885 werd in artikel 30 der consessie-voorwaarden bepaald, dat „de gemeente bevoegd is de waterleiding met „alle gebouwen, inrichtingen, machinerieën, buizen „en in het algemeen al wat er toe behoort, tot „zich te nemen op 1 Januari van het 26e jaar „na aanvang der exploitatie. (1 Januari 1911.) „De gemeente zal, indien zjj van deze bevoegd heid tot overname op den bedoelden termijn „gebruik maakt, daarvan een jaar te voren aan „de concessionarissen schriftelijk kennis moeten „geven. (1 Januari 1900.) „Het bedrag hetwelk de Gemeente als vergoe ding voor deze overname aan de concessionarissen „zal hebben te betalen, zal door drie deskundigen, „te benoemen als omschreven in art. 35, worden „bepaald, welke te dien einde de geheele zaak als „indnstrieele onderneming zullen taxeeren, en bij „die taxatie rekening zullen moeten houden met „de winstgevendheid der zaak op het tijdstip der „overname, alsmede met de waarde op gemeld „tijdstip van alle roerende en onroerende goederen, „de onderneming rakende. „Het in de vorige alinea bedoeld bedrag zal „echter in geen geval minder zjjn dan het bedrag „van het maatschappelijk kapitaal. „Onder maatschappelijk kapitaal wordt verstaan „het kapitaal blijkens deugdelijke bescheiden „werkelijk ten behoeve van de oprichting dezer „onderneming uitgegeven. „Uitbreidingen van het maatschappelijk kapitaal „tijdens den duur der concessie, zullen bjj de „berekening van het maatschappelijk kapitaal, in „de vorige alinea bedoeld, in aanmerking worden „genomen, mits door concessionarissen nit deugde lijke bescheiden kan worden aangetoond, dat die „uitbreidingen werkelijk hebben gestrekt ten behoeve „van de uitbreiding der zaak." Summa summarum: wil dus de gemeente de water leiding annexeeren, dan moet zjj daartoe het verlangen te kennen geven met 1 Januari a.s. Teneinde het al of niet wenschelijke dezer overname te onderzoeken, benoemde de Gemeenteraad in zijne vergadering van 13 Mei j.l. een commissie, bestaande uit de heeren De Bordes, Hoogendjjk en Schippers, de laatste als voorzitter. Het resultaat van het wetk dezer commissie, een meerderheids(Schippers-De Bordes)- en een minderheids (Hoogendjjk)-rapport, benevens de rapporten van den Directeur van Gemeentewerken, den Gemeente-Accoun tant, van Burgemeester en Wethouders, Gezondheids commissie etc., aanvullings-rapporten van deze en gene, en Joost zal weten wat meer, de geheele rompslomp, minus de juridische paperassen, ligt thans voor ons, en heeft ons een kwaden achtermiddag bezorgd Wij hopen niet, en gelooven trouwens ook niet, dat wij onzen lezers met ons twee- of drietal artikeltjes over deze zaak even zooveel kwade avondjes zullen bezorgen, want èn de streek van de commissarissen der Vlaardingsche Waterleiding-Maatschappij om de melkkoe te blijven bezitten, èn het diplomatisch geredeneer in het meerderheidsrapport, èn de zaak zelf, zijn belangrijk genoeg om er aandachtig bij, stil te staan. Wij intusschen benijden den lezer, die met een paar kolommen van ons blad niet veel minder van de zaak zal weten dan wij met 150 pagina's druks. De voornaamste, de allesbeheerschende vraag ook voor ons is, of de stand, de resultaten, de vooruit zichten van het bedrijf van dien aard zijn, dat de ge meente bij redelijke overnemingsvoorwaarden aan de overname geen strop zal kunnen hebben. Ten einde deze vraag te beantwoorden slaan wjj een blik op de „winstgevendheid" der onderneming. De cijfers ontleenen wij aan het rapport van den Gemeente- Accountant. In de laatste vijf jaren bedroeg de winst: 1903 1904 1905 1906 1907 28.021.38 35 921.17 29.605.837, 24.459.39 33.112.997, f 151.120.77. of gemiddeld f 30.224.15 per jaar. Bovendien werd echter in deze 5 jaren aan intrest van de obligatieleening, groot f 52.000.betaald de som van f 11.900.of gemiddeld f 2.380.per jaar. De gemiddelde bruto-winst bedroeg dus in de laatste 5 jaar f 30.224 15 en f 2.380.dat is t 32.604.15 per jaar. Om te komen tot de zuivere ondernemers-winst zouden wij van dit bedrag moeten aftrekken ten eerste de afschrijving op de werkende eigendommen der maat schappij, die door de maatschappij zelf in de balans van 1907 is gesteld op f 13.000.ten tweede een rente van 4 pCt. van het gemiddelde kapitaal. Dat bedroeg in 1903 f 339.000.— 1904 ....- 336,000.— 1905 ....- 335.000.— 1906 ....- 330.000.— 1907 - 327 000.— f 1.667.000.— gemiddeld f 333.400.— a 4 pCt. f 13.336.— Afgetrokken dient dus van de bruto-winst, groot f 32.604.15, aan afschrijving f 13.000.f13.336. aan rente van aandeelen-kapitaal en obligatie-leening, zoodat de zuivere ondernemerswinst bedroeg f 6.268.15 per jaar. Geen wonder, dat bjj zulke finauciëele resultaten zoo goed als allen tot de slotsom komen, dat overname ge- wenscht is wat nog niet zegQen wil, dat zij ook zal plaats hebbenl Want men voelt het, vooral bjj het lezen van het meer derheids-rapport der Raads-commissie: slechts schoor voetend stemt men toe. Ja-knikkend bij het aanschouwen dezer cijfers, argumenteert men neenen stapelt be zwaren op bezwarenzoodat met recht van dit rapport kan worden gezegdde conclusie slaat op het aange voerde als een tang op een varken. Doch daarover in ons volgend artikel. Hoofdzaak is voor 't oogenblik, dat met deze enkele cijfers is bewezen, dat de onderneming genoeg oplevert, om lo. de waarde-vermindering van het materiaal te kunnen vergoeden, 2o. op het geheele er in gestoken kapitaal een rente van 4 pet. te kunnen behalen, 3o. nog een zuivere winst van ruim 6000 gulden af te werpen. En 4o., zouden we willen zeggen, blijft er bovendien nog wel wat aan den strijkstok hangen. Niet voor he,t lagere personeel, natuurlijkMaar daar is bijv. een directeur, die zoo'n uurtje per week z'n achterwerk laat zien, en daarvoor f 2000.per jaar of f 40.per week opstrijkt. Daar zit ook nog menig honderdtal guldens, dat bij het winstcijfer behoorde te worden getrokken. Zelfs was de geheele raadscommissie het er over eens, dat op dit salaris wel f 1000 was te besparen, wijl de directie bij Gemeente-exploitatie, volstrekt niet aan een afzonderlijk Directeur behoefde te worden opgedragen. Wat de vooruitzichten betrefttegenover de nood zakelijkheid voor de gemeente, om na de overname tot herstelling en uitbreiding van verschillende onderdeelen van het bedrijf over te gaan, welk feit door de vóór- knikkende tegenstanders op schrikkelijke wijze als een zeer bezwarende omstandigheid wordt uitgemeten tegenover deze noodzakelijkheid staat, dat door het toenemend gebruik ook de inkomsten stijgen. In het minderheids(Hoogeudijk)-rapport vinden we het volgend staatje over het meerder watergebruik in de laatste 10 jaren. in 1899 10768 kub. 1900 24994 1901 40101 1902 38184 1903 56865 1905 1695 1906 15320 1907 2305 1908 56920 247152 1904 8555 Meerder verbrnik in 10 jaren 238597 kub. M.

De Moker | 1909 | | pagina 3