v"r D. MEIJER. HET volk =- „Ilffi's Gei. Encyclopaeflie". Bran voor ArleiisrecK DE NOTENKRAKER Zangvereen. Excelsior Adverteert in „DE MOKER DELFT. Opgericht 1885. ÖP TERMIJNBETALING. ■V DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Dat ook in de toekomst een steeds toenemend gebrnik valt te verwachten, misschien dan in niet zoo sterke mate niemand kan dat zeggen, daarover zwijgen de lezwaren-uiimetende voor(!)standers der overname geheel. Doch één van beidenöf er valt geen gebruikstoename te verwachten, doch dan behoeven de kosten voor uit breiding niet te worden gemaakt, öf zy valt wel te verwachten en dan gaat de opbrengst van het meerder verbruik haar gewicht in de schaal leggen tegenover de uitbreidingskosten. En bovendienindien de uitbreiding, die voor de deur staat, werkelijk een groot gevaar voor de financiëele resultaten der onderneming in zich borg, dan zouden de aandeelhouders der maatschappij wat bly zyn, dat zy zich van de zaak kunnen ontdoen. De houding der commissarissen leert echter wel anders. Om dit eerste artikeltje te besluiten: zijn wy uit be ginsel vóór overname van elk gemeentelijk monopolie, omdat de gebruikers in den regel de speelbal zp of kunnen worden van de niet voor concurrentie beduchte, geheel oppermachtige ondernemers, die nooit nalaten van hunne zaak een geldwinning ten koste van wien ook te maken, zooals ook deze ondernemers heel goed hebben verstaan, de financiëele resultaten en de vooruit zichten van dat bedrijf zp van dien aard, dat wij hadden wij stem in het kapittel geen oogenblik zouden aarzelen, om tot de overname mede te werken. 't Is voorloopig de vraag, of wy er voorioopig veel beter op zouden zijn geworden. Want de vroeden, die van het melkkoetje der duitenplatende heeren een ge meentelijke melkkoe zouden willen maken, zijn legio! Een christ.-democraat over de arbeiders beweging. De „Goedkoope Ylaardingsche Caurant", die tegenwoordig de vaan der christ.-democratie weer hoog schijnt te willen houden, heeft een medewerker. Eén die heel wat in zp doosje schijnt te hebben. Zoo heeft hij deze week de laatste van een vijftal artikelen geleverd over Sociale toestanden en drank gebruik" waarin hij de oorzaken en de gevolgen van het drankgebruik, in het licht der maatschappelijke toe standen, onder de oogen ziet. Nu zou men verwachten dat na zoo'n breedvoerige beschouwing we zouden krijgen een aanbeveling om tegen het geconstateerde kwaad te velde te trekken. Inderdaad dat krijgen we ook! Maar blijkbaar moet van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om onze arbeidersbeweging, de sociaal-democratische, zegt de schrijver een trap te geven. Hij zegt: „Laat men de christelijke arbeidersbeweging steunen, welke zich tot taak heeft gesteld verbete ringen te bewerken en wanverhoudingen te bestrijden. „Het is een zegen, dat naast de sociaal-demo cratische arbeidersbeweging, die in den regel tegen het evangelie zich kant, meer en meer de christe lijke arbeidersbeweging veld wint en het vertrou wen der arbeiders krijgt." Hier verdwijnt de christen-democraat en gaat hij op in bewondering voor de chris-te-lijke-ar-bei-ders-be-we- ging. Hij gevoelt er wel iets van, dat het toch niet heelemaal in orde is en dat men, niet zonder eenig recht, zou kunnen zeggen: toon ons daden van uw christelijke arbeidersbeweging, toon ons dat ze niet menigmaal de belangen der „zwakkere partij" verried, voor, ja, voor een schotel linzenmoes en de gunst van de machtigen der aarde. Immers hy zegt: „'t Gaat hier om „het recht". En dat vooral moet de christelijke arbeidersbeweging in het oog houden, 't Lijkt vaak of dit niet zoo is." Maar 't komt er blijkbaar op aan de „christelijke" arbeidersbeweging te zetten tegenover de „sociaal democratische". Wat hij daaronder verstaat is niet duidelijk. Onze politieke beweging Maar laat hij ons dan ook toonen waar wij, als politieke partij, daden deden die zich tegen het evangelie kanten, laat hij ons toonen dat onze woordvoerders niet hebben gewerkt en ge streden, vaak tegen de vertegenwoordigers der „chris telijke arbeidersbeweging", voor een der sociale maat regelen, die hy in zijn artikelen-reeks als noodig aanprijst. Of bedoeld hij de algemeene vakbeweging en is het hem te doen om met het „roode spook" te werken, 't Heeft er allen schyn van. Waarde vrind, ga gerust uw gang, maar begin dan, wanneer gij de vakbeweging als sociaal-democratisch wil doodverven, eerst eens met aan te toonen, dat de „christelijke arbeidersbeweging", langs andere wegen en met andere middelen dan de algemeene vakbe weging en de sociaal-democratische party (want dat zijn er twee), verbeteringen kan bewerken en wan verhoudingen kan bestrijden. Zoolang gij dat niet doet, is al uw geschetter over de christelijke arbeidersbeweging larie! D. Honderduizenden-rit. In de vervolg-vergade- ring van den Raad van verleden week Woensdagavond werd de begrooting afgehandeld. Slechts enkele malen kwamen de tongen los. De post van ruim f 4.400.voor het onderhoud der plant soenen, kon niet door den beugel. De liberaal Van Gelderen 'n aardig nummer, een versteening nota-bene indertijd door arbeiders in den raad gebracht stelde voor den post met f 400.— te verlagenHet begon te veel te kosten. Hij kreeg echter 11 tegen 4 stemmen de kous op den kop. By de voorstellen tot verhooging der jaarwedde van weer andere „hoogeren", zoo bijv. van den Directeur der Gemeentereiniging, werden eenige vinnige debatjes gevoerd echter zonder resultaat. De verhoogingen gingen er door. Vermelden we ten slotte nog, dat met ingang van l Januari a.s. de oude Vlaardingsche „beddeklok" tot de antiquiteiten zal behooren. Het luiden der Stadhuis- klok 's morgens en 's avonds is alsdan afgeschaft. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastge steld op een bedrag van f 522.704.121/,, waarbij rnim f 4.400.pop voor „onvoorzien". De kinderen tegen het roode gevaar. —In navolging van Maastricht en andere plaatsen ait het zwarte zuiderland, worden ook hier de kinderkens gemobiliseerd voor den stryd tegen het roode gevaar, Tot tweemaal toe hadden onze plakkers en ook die der vryen biljetten geplakt ook in den omtrek der zusterschool aan de Hoflaan, en tot tweemaal toe werd geconstateerd, dat kinderen dier school onder schooltijd met een schoolbankje bij de biljetten klommen en ze afscheurden. Op het vragen naar de reden waarom zy dat deden werd door de kinderen geantwoord, dat het hen door de zusters was bevolen. Zoo worden reeds de kinder-zielen misvormd en vergiftigd, 'n Fraaie boel Ferrer-vergaderingen. Onze Ferrer-meetiug van verleden week Donderdagavond was ondanks het hondenweer heel goed bezet. Er hadden er meer in gekend, doch de zaal was vol. Van Vorst hield een rede, prachtig van inhoud, voor dracht en een-voud. Het herhaaldelijk applaus bewees, dat zijne woorden instemming vonden. Voor de Spaansche sociaaldemocraten werd f 4.11 gecollecteerd. De vergadering der „vryen" was bezet, hoewel minder goed dan de onze. De voorzitter der „vrije"-vergadering kon, naar men ons meedeelde, niet nalaten in zyn openingswoord be- dektelyk een trap naar ons te geven, 't Is ook het eenige waarop ze teren: haat jegens de S.D.A.P.! STEUNPEMIN6. Schiedam. „De Moker" 10 ct.; Piet Hein 6 ct.; V. 10ct.;N.N. 10 ct.Te veel ontvangen 13 ct.O. 2 X 3 ct. Espe ranto 10 ct. Vorige week. A. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 ct. Deze week. A. 10 ct B. 9 ct.C. 1 ct. op Maandag 8 Nov. as., des avonds 8 uur, in „Constantia". Agenda op de Vergadering. Allen presentHET BESTUUR. N.B. De gewone repetitie zal deze week Woensdag-avond plaats hebben. Wie een leerzaam boek weftscht, dat tevens een machtig hulpmiddel is ter ontwikkeling, teekene in op De prijs is spotgoedkoop, 10 cent per aflevering, en is in 35 afl. in Mei 1910 compleet. Losse banden 25 cent. Geb. f 3.90. Ieder ontwikkeld nienscli moet zich zoo'n boek aanschaffen. Verdere aan beveling is beslist overbodig. Ieder, die het leest, gevoelt behoefte aan zoo'n werk. Proetafleveringen worden door onder- geteekende gaarne ter inzage verstrekt en aan huis bezorgd. Met de aflevering is reeds een aanvang genomen, gelieve dus !zoo spoedig mogelijk te bestellen. De Agent, M. J. VAN DIJK. Dwarsstraat 60'. VL AARDINGEN, Westhavenplaats 15. J. C. HOORWEG en Ambtenaren C. J. A. BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie en Landweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Iioonvorderingen Gemeenteverordeningen V ereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Eet Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersbond. HALSTEEG 7. Telefoon 287. Oudste en grootste Magazijnen Heeren-Confectie. - Dames-Confectie. - Dames-Hoeden. - Manufacturen. Schoenwerk. Pelterijen enz.Groote keuze in Ameublementen in iederen prijs. Kachels. - Fornuizen. - Lampen enz. Zeer gemakkelijke betalingsconditiën. Agentschap voor Schiedam en omstreken Overschieschestraat 14, SCHIEDAM. gevaar dreigt ieder oogenblik. Weest dus voorzichtig en verzeker U by de Onder linge Brandwaarborg-Maaty. „Neerlandia", (opgericht 1880). Vertegenwoordiger: P. DE BRUIN, Oosterstraat 91. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V9 ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX.KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren by St. KLEPKE, Helenastraat 16. Brand

De Moker | 1909 | | pagina 4