No. 38 ZATERDAG 20 November 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensda a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Verkiezing P.-B. St. Nic. Kinderfeest. ?e Zaaier. Van onze vroede Vaderen REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j franco per post 30 cent j blJ voorwtbetahn9- Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Li dn in astraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bp abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoem ie adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De stembiljetten voor de verkiezing van een lid voor het P.-B. moeten niteriijk Zondagmorgen 12 uur in de lokerbus van „Constantia" of bp ondergeteekende bezorgd zijn. Laten we nu allen eens aan deze stemming deelnemen. Namens het Bestuur Dwarsstraat 603. M. J. van Dijk Secr. Wij vragen nogmaals de aandacht van partpgenooten en geestverwanten voor dit feestje. Zooals bekend is, worden de partijgenooten vrijge laten om hun bijdrage zelf te bepalen, wanneer han kinderen aan het feestje deelnemen. Voor geestver wanten is het volgende tarief vastgesteld: voor 1 kind 30 cent; 2 k. 55 c.; 3 k. 15 c.; 4 k. 90 c. en 5 k. f 1— Het is te begrijpen dat we geen minder bedrag konden vasstellen. Wp verwachten, dat partpgenooten en geestverwanten, wier portemonnée wat beter gespekt is zich aan dat mini mam niet zullen vasthouden. Toch hebben zich weer gevallen voorgedaan, dat partpgenooten en geestver wanten van wien wij dachten dat ze wel iets meer konden missen dan het minimum, zich precies aan het tarief hielden. Op zoo'n manier komen we niet waar we wezen willen. Wp zouden de kinderen zoo graag flink tracteeren en wat er zoo bij komtnet als vorige jaren. Wanneer degenen die wat meer kunnen geven het eens deden, dan zouden wp een heel eind in de goede richting komen. Wp vertrouwen dat belanghebbende in de eerste plaats rekening houden met hun bears, maar ook in de 2e met de onze. Wie nog geld wenscht af te dragen, of kinderen op te geven, bestaat gelegen heid hiervoor Zaterdagavond van half 9 tot 1(J en Zondagmiddag van 5—6 uur. Laatste datum van in schrijving Woensdag 24 November. Geeft Uw kinderen voor dien datnm op, dan maakt ge het ons zooveel te gemakkeliikker. Wie volgt? Van den heer G. kregen we bericht, dat hp voor dit feestje disponibel stelt: 100 halve kogel- fleschjas ot 4 flesscben Limonade-siroop. Een van beide znllen we in dank aauvaarden. Nog ontvangen: Van den heer t. D. f 5. De Commissie. Zondag 21 November om 11 unr cursusvergadering in „Constantia" met Dr. J. Van Leeuwen als spreker over „Wat verstaat men onder de burgermaatschappij?" 16 November. Het vleeseh is wel gewillig, maar de geest is zwak. Van kwart over 2 tot kwart over 6 zat het wel varend gezelschap onzer vroeden bijeen. Volharding was er dns. Maar de beraadslagi gen lietenop enkele oogenblikken na, toeer alles te wenschen over. Het is natnnrlpk mogelijk, dat de behandelde onderwerpen buiten den gezichtskring der meeste Vroeden liggen, doordat zij veel te weinig lezen en studeeren. Maar herhaaldelijk blijkt toch ook, dat de meeste raadsleden eerst door de beraadslagingen op de hoogte komen van de zaak waar het op dat oogenblik om gaat. En telken male worden daardoor besluiten genomen, waarop men na korten tpd verplicht is terug te komen, en ver ordeningen vastgesteld die al weer spoedig na hun vaststelling veranderd moeten worden. De heer De Groot gaf zpn misnoegen daarover te kennen door van „de slingering in 't beleid van B. en W." te spreken; een fl nke burgemeester zou dat verwpt naar den Raad zelf hebben tet uggekaatst. Maar het voorzitterschap van den Schiedamschen Raad laat ook alles te wenschen over. De Voorzitter weet eenvoudig nooit leiding te geven aan 'de beraadslagingen. Komen er argumenten of kwesties in het debat, die hjj niet heeft voorzien, dan weet hij nooit wat Lij daarmee aan moet; en dan gebeurt er een van deze 3 dingenI. óf de Voorzitter herhaalt in allerlei tonen en wijzen de argumenten voor het voorstel van B. en W. zonder op de onvoorziene argumenten of kwesties in te gaan, II. óf de Voor zitter laat het debat op de meest onzinnige manier verloopen en wacht af, tot de een of andere vroede hem in den vorm van een voorstel of een motie of een wenk een reddingsplank toeduwt, en dan gaat hij daar parmantig als een kikker op zitten, III. óf de Voor zitter maakt op het meest onverwachts een eind aan alle beraadslagingen en brengt het voorstel van B. en W. zonder meer in stemming, daarbp telkens de dom heid begaande ingediende amendementen en voorstellen van Raadsleden te vergeten. Voor den belangstellenden hoorder zijn de raads vergaderingen door dit alles ergerniswekkende bijeen komsten, waar men steeds vandaan komt met het be wustzijn, dat de Gemeentezaken bij den tegenwoordigen gemeenteraad en zijn tegenwoordigen Voorzitter in zeer slechte handen zijn, en dat de onbekwaamheid van ons Gemeente bestuur onze Gemeente nog duur te staan zal komen. Het verslag van het nu behandelde zal ons de ge legenheid geven, een en ander met de feiten op nieuw te bewpzen. Het eerste debat was een baggerdebat. Bp de begrooting werd door De Bruin gevraagd, of de over brenging van de bagger naar zee werkelijk noodig was en of er niet te Schiedam zelf of dicht er bp een terrein te vinden was, waar de bagger kon worden geloosd. De Burgemeester beweerde toen, dat er tevergeefs naar een derg lijk terrein was gezocht, zoodat er niets overbleef dan de overbrenging van de bagger naar zee. En nu kwam diezelfde Burgemeester niet slechts met de mededeeling, dat zulk een terrein toch gevonden was, maar ook met de bewering, dat het uitstorten der bagger op dat gemeentelijk terrein de gemeente behalve een jaarlijksche uitgavenbesparing van f 2700.de groote winst van prachtig bemesten grond zou bezorgen. Bp de Begrooting verdedigde de Burgemeester de zeer hooge kosten van baggerberging als onvermijdelijk. Nu verdedigde hij het tegendeel als onvermijdelijk. En de Vroeden slikten dat als zoete koek. De heer Wittkampf vond het wel vreemd, dat men die bagger ging uitstorten op een stnk grond (bp het Spuikanaal), dat later voor den haven moet worden uitgegraven. En de heer van der Schalk meende wel, dat Schiedam evenals Leiden haar bagger kon exploiteeren. Maar zonder voet bp stuk te houden, lieten ook zp toe dat de Burgemeester volgens methode I (zie boven) de zaak afhamerde. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Wanneer zal de Raad nu daarop weer terugkomen? De benoeming van den havenmeester viel vol komen uit zooals De Bruin in een openbare vergadering kort na de ontslagverleening aan den heer Bitter reeds had aangekondigd: de heer Goslinga werd met 11 van de 20 stemmen benoemd. De kerkelijke meerderheid heeft een partijbenoeming te meer op haaf geweten, en bewees daarmee op nieuw dat haar theorie en haar praktijk als deugd en ondeugd stuivertje wisselen. Voor de verzameling van Raadslid Goslinga is dit feit een waardevol nummer. Hij geve het een eereplaats 1 Bp de voorstellen tot ontheffing van plaatse lijke inkomstenbelasting brak De Bruin een lans voor de werkloozen, die misschien wel wettig moeten worden aangeslagen, maar ook beslist onvermogend zpn te betalen. Met de toezegging van den Voorzitter dat op deze kwest;e gelet zou worden, nam De Bruin ge noegen. Het komt ons voor, dat een Raadsuitspraak over kwijtschelding bij lange werkloosheid voor den Ge meente-Ontvanger gemakkelijker zou zpn geweest, en voor de lang-werkloozen beter. Maar de Voorzitter heeft de hebbelijkheid, ieder oogenblik de persoonlijke kwestie van vertrouwen te stellen en maakt daardoor het verder behandelen van de'opdoemende onderwerpen pijnlijk of onmogelijk. Toch zal de Raad daar maar eens door moeten bpten en den Voorzitter aan z'n verstand brengen, dat verschil van inzicht en opvatting nog geenszins een bewp's van wantrouwen is. Langer duurde de beraadslaging over de Gemeen telijke Politie-Verordening, die na de besluiten bp de Begrooting genomen, aan de orde moest worden gesteld. Eerst kwamen de algemeene beschouwingen. De Bruin betreurde, dat in de verordering iedere regeling van een maximum-diensttpd ontbrak en stelde voor, dat er in zou worden opgenomen een maximum van 10 uren over dag en van 8 uren bp nacht, benevens een bepaling over Zondagsrust. Hij stelde voor, de be handeling dezer verordening een vergadering uit te stellen, ten einde B. en W. gelegenheid te geven, eenige wijzigingen erin aan te brengen, o. a. de door hem ge noemde. Hoewel dit denkbeeld van De Bruin ondersteund werd door de heeren Goslinga en Ris, werd het toch door de meerderheid venuorpen (II tegen 9 stemmen). De Bruin, alle vrijzinnige (de heer Gouka was af wezig door ziekte) en de kerkelijke raadsleden Goslinga en Van der Meer waren er voor; alle tegenstemmers waren kerkelpken. En het werd verworpen, nadat de Voorzitter als hoofd der politie verklaard had, dat een regeling van den diensttijd onuitvoerbaar was en dat hij niet van zins was er aan mee te werken. De heer Goslinga kreeg bij die gelegenheid van den Voorzitter een onhebbelijk standje als een ondeugende schooljongen. En Mr. Von Briel Sasse beïnvloedde de stemming, door zonder aanvoering van eenig bewijs te verklaren, dat deze zaak alleen den Burgemeester aanging. Toch staat in art. 190 al. 2 der Gemeentewet, met even zooveel woorden te lezen: De gemeentepolitie rust op de plaatselijke ver ordeningen en bevelen, die tengevolgde dezer wet, in het huishoudelijk belang der gemeente zpn gegeven. Een regeling der arbeidsvoorwaarden van het politie personeel valt dus wel degelijk onder de rechten van den Gemeenteraad. De wensch van den heer Van Wes tendorp, deze zaak daarom eens flink onder de oogen te zien, was dus alleszins natuurlijk. Maar de Burge meester, geholpen door Mr. von Briel Sasse, schoof de zaak van de baan, volgens methode I. Bp de artikelen-behandeling kreeg de heer Koopmans gedaan, dat bp niet toekenning van een bevordering of verhooging van agenten 2e en le klasse en de hoogere ambtenaren de gemotiveerde mededeeling daarvan schrif telijk zal geschieden (art. 2), maar gelukte het hem niet, voor een diploma zonder aanteekeningu f 15. toegekend te zien. De beraadslagingen over die diploma kwestie waren, dank zij den Voorzitter, in hooge mate verward en ten deele zeer onaangenaam. De opzet van het voorstel-Koopmans was deze„blijkens de voorge stelde verordening achten de Schiedamsche politie autoriteiten een diploma van den Alg. Ned. Politiebond een jaarlijksche toelage van f 30.— waardnu is het evenwel ook mogelpk een gewoon diploma van dien bond te krijgen, zonder aanteekeningdit is natuurlijk niet dezelfde toelage als het betere diploma waard, maar toch wel eenige toelage, stel f 15.Een heel logische opzet. Waarom de Burgemeester niet met het voorstel- Koopmans mee wilde gaan, is niet duidelijk geworden.

De Moker | 1909 | | pagina 1