vo,Lrr D. MEIJER. HET VOLK Voor TERMIJNBETALING is je aires OverscMesctatraat 14 SCHIEDAM. Voor TERMIJNBETALING is je aires liesctatraat 14 SCHIEDAM. Voor TERMIJNBETALING is je aires: OverscMesctatraat 14 SCHIEDAM. Voor TERMIJNBETALING Is je aires: ïiescheslraat 14 SCHIEDAM. DE NOTENKRAKER DELFT. Opgericht 1885. ÖP TERMIJNBETALING. DAGBLAD VOOB DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; f3.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal bij de goegemeente den indruk moeten vestigen van onze bombastische woordenkeus oordeelt bescheidenlek dat ik mij zelf in een allertreurigst en ongnnstig dag licht plaatsmeent dat ik overstuur was en bevestigt in een beeld, alweer zonder eenig bewjjs, op zijn wijze, de eenheid van S.D.A.P. en „arbeidersbeweging" met de krant waarin men schrijft. Ik volg hem niet op dezen weg. Zachtmoedigheid is ook een deugd die vooral behoort gevonden te worden bij hen die zeggen op specifiek christeljjken grondslag te staan. De heer Toet, afkeerig van „knaleffect" en mijn opmerkingen „-onbescheiden" vindende, meent dat ik onder den invloed van het „deugd en ondeugd, die stuivertje wisselen" aan het verdacht maken ben geslagen en walgt daarvan. Hij gaat intusschen op myn aan merkingen niet rechtstreeks ingeeft, a priori, een reeks stellingen, vult dat aan met een handvol citaten, en noodigt mij ten slotte uit te bestrjjden dat het „klassestandpunt het volksleven vergiftigt". Neen, geachte heer, mag ik u even herinneren dat u het had over de maatregelen die moeten worden genomen tegen het drankgebruik en dat u toen de „christelijke" arbeidersbeweging aanbeval. Dat was uw rechtmaar tegelijkertijd spreekt gjj over de „sociaal-democratische" arbeidersbeweging, die „zich tegen het evangelie kant". Dat was, op deze wijze, uw recht niet. Hier deed u tweeërlei. In de eerste plaats iets zeggen zonder bewijs te leverenin de tweede plaats alles wat niet behoort tot de, voor u, christelijke gemeen schap, buiten de deur zetten. „Dit zijn we, hoe ongelooflijk ook, al gewoon." Maar nu ben ik gewoon, niet alleen het uitgangspunt te bekijken, maar ook te zien naar de vruchten van het beginsel. De boom kent men immers aan de vruchten, zegt de Schrift. Welnu, ik heb gevraagd, toon ons aan dat de sociaal democraten niet werkten voor een der maatschappelijke verbeteringen, die gij in uw artikelenreeks als nuttig en noodig aanprees en dat vaak deden moesten doen tegen de vertegenwoordigers van het specifieke christendom in. Ik heb gezegdtoon ons dat de sociaal-democratie, als partij, zich kant tegen het evangelie. Moet nu het citaat van Loopnit daarvoor dienst doen? Och, geachte heer, ik ga nog verder dau Loopuit en acht de klassestrijd niet alleen in strijd met het chris tendom, maar zelfs met elk begrip van humaniteit. Wij hebben haar echter niet uitgevonden en zoo min als u of ik dat hebben gedaan, deed de sociaal-demo cratie het. Ze is gegroeid uit de maatschappelijke verhoudingen. Gij ook erkent dat de belangen van den groot-indu strieel gansch andere zijn dan die van den arbeider gij ook ziet in dat het allesverslindende monster „de concurrentie" bezig is het levensgeluk van honderden en duizenden te vernietigengij ook weet dat de stij gende oorlogsuitgaven der natiën beteekenen, uitstel van sociale hervormingen voor de maatschappelijk zwakken. Ook gij roept de kleine luyden op tot „den strijd voor het recht" Of heb ik het mis en vindt gij de maatschappij van heden in de lijn van Gods ordonnantiën Een ding is zekerin „den strijd voor het recht" laten niet zelden de invloedrijke „beginselmannen" u alleen staan. En als ik „moet uitgaan van het beginsel van onmid dellijke verantwoordelijkheid aan God, den plicht om in allen arbeid en in elk vak God te eeren en te ver heerlijken", dan vraag ik toch of men zich dan ver zetten mag tegen de daden van den werkgever. Als wij dat doen staan wij dan niet op tegen God Dan mag men bidden voor de verandering van de gezindheid van de machtigen der aarde, maar ons organiseeren met onze lotgenooten, ons sterk maken tegen de macht die het tegenovergestelde doet van wat men als recht vaardig voelt, dat is opstand die zulken christenen niet past. Ja, „toornen tegen onrecht" mag men dan, maar strijd onverzoenlijke strijd er tegen aanbinden, totdat het kwaad is uitgeroeid, is zonde, is prediken van den klassenstrijd. Dat dit kan voortkomen uit den aandrang om mede te helpen de hooge beginselen van rechtvaardigheid en liefde, die niet door de kerk maar door Christus gepredikt zijn, tot verwezenlijking te brengen, is iets, wat in het raam van hen, die zoo graag het woord „christelijk" gebruiken als een etiket, dat ze overal kunnen opplakken, niet van pas is. Terecht,schreef onlangs De Blijde Wereld: „Ergerlijk oppervlakkig en geheel onjuist is de bewering, dat haat het beginsel van den klassen strijd is. De twee groote motieven van den klas senstrijd zjjn eigenbelang en rechtsbesef en daarom kan een christen aan dien strijd deelnemen, gelp ieder die onbevooroordeeld de werkelijkheid van het maatschappelijk leven inziet." En ik heb den heer Toet verder gevraagd onder scheiding te willen maken tusschen de sociaal-democratie en de algemeene vakbeweging en voorts aan te toonen dat de christelijke arbeidersbeweging langs andere wegen en met andere middelen, meer en beter kan bereiken dan wij. Het eerste weigerde hij. Zijn stelling is: „de arbei dersbeweging is een stuk marxisme, ten doel hebbende de klassenstrijd te propageeren en te verdedigen". Dat kunnen we, in het licht van wat wij boven schreven, laten voor wat het is. De arbeidersbeweging is de vakbeweging niet. De vakbeweging stelt zich geen verandering van maatschappijvorm ten doelstreeft niet naar opheffing van het privaatbezit en socialiseering van grond en productiemiddelenkan dat niet en is daarom niet sociaal-democratisch. Dezelfde Oudegeest, waarvan de heer Toet met zoo veel welgevallen een citaat aanhaalt, zegt in zijn bro chure over „De Vakbeweging" „Die socialisatie is niet door te voeren door de vakvereeniging, omdat geen enkele vakvereeniging ooit de macht zal bezitten de verhoudingen zoo danig te maken dat de productiemiddelen, waarvan den persoonlijken eigendom door zoo velerlei inrich tingen beschermd wordt, in gemeenschappelijk bezit te nemen." En als Polak de crisis in zijn vak bespreekt, de maatschappelijke weeën waaruit zij voortkomen in het oog vat, dan roept hij ten slotte uit „Eén uitkomst is er slechts: het socialisme. Dat te verwezenlijken is de taak der arbeidende klasse Door middel harer vakvereenigingen vermag zij dat niet. Want de sttijd tegen het kapitalisme is een politieke strijd. Ja, zeker, de klassenstrijd is ons uitgangspunt, maar niet de theorie die gij er van maakt, en die, inderdaad, zoolang gij dat doet „het volksleven vergiftigen zal". Neen, de strjjd die de werkgevers ons aandoen, hun gezagsmanie, hun tegenhouden van, ook door hen, billijk en rechtvaardig genoemde verbeteringen en ons vechten daartegen, dat is de klassestrijd die ons uit gangspunt is. Ons doel is, niet zooals bij u, het vormen van een arbeidersbeweging, in hoofdzaak om het „drijven" van anderen tegen te gaan, maar om door voortdurende organisatie, binnen het raam dezer maatschappij verbe teringen te veroveren voor en met de arbeiders. En ons uitgangspunt is, dat te bereiken langs ordelieven- den weg. Kijk daarvoor maar eens naar wat de A. N. D. B. op dit oogenblik doet. Maar de werkgevers demon- streeren hun klassestandpunt op ondubbelzinnige wijze bij hen moet gij zijn met uw verwijt van klassestrjjd- predikers te zijn. Wanneer u verder uit het feit, dat vakbeweging en politieke partij op sommige urgente punten samengaan en hun strijd paralel loopt, de eenheid van beiden wilt bewijzen, dan „wondt dit wapen den man die het gebruikt". Want sterker aanklacht tegen de leiders en de ver tegenwoordigers der christelijke arbeidersbeweging is niet denkbaar. Laten de christen-democraten en de rechtsche „beginselmannen" in 't parlement maar eens werken voor den 10-urendag en z\j zullen zien hoe dankbaar onze vakbeweging die hulp aanvaardt. Het tweede (aanwijzen van andere middelen en andere wegen) daarover zwijgt de heer Toet. 't Zou ook moeilijk gaan, na de rede van den heer Stins, in de vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, andere mid- d* len en andere wegen, dan de onze, aan te wijzen. En toch, als het uitgangspunt voor de christelijke vakbeweging niet is de klassestrijd, maar de specifiek christelijke beginselen, dan mogen niet, zooals bjj ons, machtige, weerstandskrachtige organisaties machts vorming dus maar dan moeten er andere middelen zjjn. Tot slot nog dit. Als de heer Toet een bewijs voor de noodzakelijkheid der scheiding volgens het beginsel wil bijbrengen, dan moet hij met het éene gekozene toch nog wat voorzichtiger zijn. Want als ia Rotterdam een nieuwe havenarbeiders- vereeniging werd opgericht omdat de oude zich niet aansloot bij het N. V. V. dan is dat een halve waarheid. Immers ia de aansluiting bij het N. V. V. ligt, en lag, niet de aansluiting bij een sociaal-democratische arbei dersbeweging, maar het volgen van een nieuwe methode: die van de gecentraliseerde organisatievorm tegenover de federatieve. Terwjjl toch de heer Toet ook wel zal weten dat de.-e vereeniging niet door het N. V. V,, maar door de arbeiders zelf is opge-icht. Twee wenschen heb ik nog. Ten eerste deze dat ik hoop dat de Redacteur Uitgever van de Goedkoope Vlaardingsche Courant ook dit an: woord zjjn lezers zal voorzetten. Ten tweede deze, dat als de heer Toet be hoefte gevoelt om verder hierover t'e debatteeren, hg zich dan ook by zjjn onderwerp bepale. Wanneer hij, zooals nu, in „De Mokerslag" het be staansrecht der christelijke arbeidersbeweging niet zoekt in de meerdere deugdelijkheid harer middelen, maar in het bestaan van een andere arbeidersbeweging en niets beter weet te doen dau de begripsverwarring onder de arbei ders nog wat te bestendigen, dan ziet het er nog recht droevig uit. W. DROP. 'n Debat-vergadering. Zooals onze lezers zich zullen herinneren sprak in de afgeloopen week de „chris telijke" heer Diemer van Rotterdam in een vergadering van den Christe ijken Bestnurdersbond over de „Chris telijke Vakbeweging", en kamde daarbij natuurlijk zeer braaf de algemeene beweging af. Debat werd niet toe gestaan, doch de spreker verklaarde zich bereid met een onzer sprekers te debatteeren. Onze Bestuurdersbond heeft den Heer Diemer aan zijn belofte herinnerd en uitgenoodigd tot een debat met onzen partijgenoot J. v. d. Tempel, den 2den Secretaris van het Nedelandsch Verbond van Vakvereenigingen. Deze uitnoodiging is aangenomen en de avond vastge steld op Maandag 5 of 12 Januari a.s. Dat belooft dan een goeden avond te worden. Welkom! Zaterdagavond werd na een rede van onzen partijgenoot Kerkhof van Rotterdam opgericht een afdeeling Vlaardingen van den Machinisten- en Stokershond. Was de toetreding staande de vergadering voldoende om tot de oprichting over te gaan, meerderen nog, die door omstandigheden onafhankelijk van hun wil niet tegenwoordig konden zijn, hadden toetreding bij oprich ting toegezegd, zoodat de pogingen bovenmate geslaagd genoemd mogen worden. Een openbare propagandavergadering werd reeds vast gesteld. Cursus Spiekman. Zondag j.l. gaf partijgenoot Spiekman de eerste zijner cursus-vergaderingen voor onzen Bestuurdersbond. De uitmuntend bezochte vergadering luisterde met onverdeelde aandacht naar de heldere uiteenzetting van het onderwerp. „De aard en het wezen der moderne vakbeweging". De tweede vergadering wordt Zondag gehouden op de bovenzaal van „De Hollandsche Tuin". CORRESPONDENTIE. Inzendster. Zal er de volgende wtek een artikel aan wijden. Red. STEEN PENNING. Schiedam. „De Moker" 10 ct.O. 3 ct.Verantwoord 6 ct. Constantia 3 ct.Te veel ontvangen 12 ct Mej.A. 5ct. HALSTEEG 7. Telefoon 287. Ovxeiste en grootste Magazijnen Heeren-Confectie. - Dames-Confectie. - Dames-Hoeden. - Manufacturen. Schoenwerk. Pelterijen enz.Groote keuze in Ameublementen in iederen prijs. Kachels. - Fornuizen. - Lampen enz. Zeer gemakkelijke betalingsconditiën. Agentschap voor Schiedam en omstreken Overschieschestraat 14, SCHIEDAM. HPartljg-eriooten en Q-eestver-wanten ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7lJt ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren by St. KLEPKE, Helenastraat 16. Wordt lid van de Sociaal Dem. Gemengde Zangvereenigïng „EXCELSIOR" Repetitie 's Maandagsavonds 8 uur in „Constantia". Contributie 8 cent per week. Laat uw kinderen (815 jaar) inschrijven als lid van ons KINDERKOOR. Repet. Zondagsochtends van 10 12 uur in „Constantia". Contrib. 5 ct. p. kind en elk kind meer uit een gezin 3 ct. p.week.

De Moker | 1909 | | pagina 4