No. 40 ZATERDAG 4 December 1909. 9e Jaargang. spreekt op Vrijdag 10 December in de Groote Zaal der Officieren- Vereniging in een Openb. Vergade- ex-pater Coelestinus, ring van de afd. Schiedam der S.D. A.P. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stukken voor t eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensda g a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Enfrée 10 cent, voor arbeiders 5 cent. - DEBAT VRIJ. het bestuur De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees A fdeelingsnieuws. V erkiezingsfonds. De arbeider loonslaaf REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j bij ^ruitbetalmg. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te VlaardingenW. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen* worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 December is het nienwe kwartaal ingegaan. Gij zoudt het werk der administratie verlichten indien het abonnementsgeld vóór 15 December opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 December is het nienwe kwartaal ingegaan. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. De Administratie. Cursus over het program der S. D. A. P. op 19 en 26 December, 's morgens te 10 ure, in Constantia, met Van Leeuwen als inleider. Entree vrij. Het Bestuur. „Zangver. Excelsior". De gewone repetitie zal deze week niet MaaDdag-, maar a.s. Woensdag avond plaats hebben. Het het oog op de a.s. uitvoering zorgen allen present te zijn. Het Bestuur. Partijgeuooten en geestverwanten, ons verkiezings fonds is uitgeput. Binnen kort staan wij weerjvoor een Raadsverkiezing in district II. Met een leege kas is de actie daarvoor onmogelijk. Zorgt dns voor geld. Verzamelt in eigen kring wekelgks een grooter of kleiner bedragiedere cent is er een. En houdt dit flink vol. Of zendt van tijd tot tijd nw bijdragen, hoe meer hoe liever. Steunlijsten zijn te verkrijgen bij den penning meester, H. Erkelens, Prins Hendrikstraat 1 steungelden kunnen behalve bij den pennngmeester ook bjj de administratie van „De Moker worden afgedragen. HET BESTUUR. IK heb gezegd Ik, de firma Smulders, heb gezegd, dat ik de baas ben in mijn fabriek en dat ik dat blijven wil. Ik heb gezegd, dat ik beslissen zal, hoe mijn arbeiders met mijn machines de door mij gekochte grondstoffen zullen verwerken voor mijn klanten. Ik heb gezegd, dat de arbeiders, die ik haarde om te werken in mijn fabriek, door mij beschouwd worden als onderdeelen mijner onderneming en voor mij geen j andere waarde hebben dan mijne machines en werktuigen. Ik heb dat gezegd aan mijne arbeiders en aan ieder 1 die dat hooren wilde. Ik heb daarom ook gezegd, dat de arbeiders, die werken in mijne onderneming omdat ik ze daarvoor huurde, voor mij alleen bestaan gedurende de nren hunner werkzaamheid in mijn dienst, en dat zjj daar buiten, buiten mijn fabriek, voor mij als niet bestaande zijn. Ik heb gezegd, dat ik de baas wil big ven in mijn fabriek, en daarom koop ik de machines en werktuigen die ik noodig acht voor het welslagen mijner onder neming en ontdoe ik mjj van de machines en werktuigen, die mij daarvoor niet meer kunnen dienen of minder goed. Daarom ook huur ik die arbeiders, die ik voor het welslagen mijner onderneming noodig heb, en ontsla ik hen zoodra ik hen daarvoor niet meer noolig acht of in hun blijven eenig gevaar zie voor het welslagen mijner onderneming of voor mijn onbeperkt baas-zijn in mijn fabriek. Ik heb gezegd, dat ik van mijn arbeiders dezelfde winstvormende werkzaamheden verwacht als van mijn machines en werktuigen. En ik heb gezegd, dat ik baas wil blijven in mijn fabriek. Omdat ik dat gezegd heb en wil handelen naar mijne bepalingen, kan ik niet dulden, dat mijne arbeiders in mijne fabriek vergeten, dat zij voor mij niets anders kunnen en niets anders mogen zfin dan mijne machines en werktuigen. Ik heb gezegd, dat ik de baas wil blijven in mijn fabriek. En daarom ben ik verplicht, diegenen mijner arbeiders te ontslaan, die meer of wat anders willen zijn dan mijne werktuigen en machines. Ik heb gezegd, dat het mij onverschillig is, wat mijne arbeiders doen bniten mijne fabriek, maar ik heb ook gezegd dat ik baas wil blijven in mijne onderneming en wil das, dat mijne arbeiders ook onverschillig zijn omtrent hetgeen ik wenscb te doen en te bepalen in mijn zaak. En omdat ik dit alles gezegd heb en steeds gehandeld heb naar deze mijne woorden, hooren georganiseerde arbeiders in mijn fabriek niet thuis, en zal ik, verder handelende naar hetgeen ik gezegd en besloten heb voor mijne onderneming, voortgaan, mjj van de geor- ganiseerden, die meer willen wezen dan mijne machines en werktuigen, te ontdoen. Ik heb dit alles gezegd, ik, de firma Smulders, ik die de eenige rechthebbende ben in mijn fabriek over mijne machines, mijne werktuigen, mijne arbeiders. Zóó is de gedacbtengang van den kapitalistischen ondernemer, onverschillig wie en wat hij is, Er is slechts één begeerte in hem als ondernemer, als drijfkracht van al z\jn handelingen werkzaam, dat is de begeerte om zijn kapitaal aan rente en zoo groot mogelijke winst te helpen. Alles wat die winst-kansen kan helpen ver- grooten is in zijn oogen goed, alles wat daarentegen die winstkansen zou kunnen helpen verkleinen is in zjjn oogen slecht en verkeerd. En de kracht van die begeerte naar winst, die be hoefte aan winst, die het levensbeginsel is van het geheele kapitalistische stelsel, is zóó groot en onweer staanbaar, dat zjj ook de persoonlijk beter gezinde ondernemers meesleept en tot handhaving en aanschroe ving der loonslaverjj voor hun arbeiders dwingt, Wat is bij de best-betalende ondernemers het loon der arbeiders nog? SlaveD, onderworpenen aan de beschikkingen en de winstbehoeften van het kapitalisme zijn de arbeiders. Loonslaven zjjn ze en niets meer. Want meer dan arbeiders voor loon naar de bepalingen van het „ik heb gezegd" van den ondernemer kunnen ze niet en mogen ze niet overeenkomstig de eischen der ondernemersklasse. En wee de arbeiders, die tegen de loonslavernij durven opkomen en durven strijden voor de erkenning van het ook mensch-zijn der arbeiders! Wee de loon slaven, die hun klassegenooten durven opwekken tot aaneensluiting, tot organisatie, tot gemeenschappelijke actie, om op het kapitalisme een menschwaardig bestaan te veroveren. Wee hen, want zij bedreigen daardoor de kapitaalwinst van den ondernemer, en zij kannen door de ondernemersklasse gestraft worden met werk loosheid en das met gebrek! Slaven zjjt ge en slaven znlt ge blijven! dat is de eisch van de kapitalistenklasse, van het kapitalisme zelf! Zegt nu niet, dat de firma Smulders toch nog zoo slecht niet is voor haar werklieden, zooals deze en gene uit een zekere gulheid bij ziekte en ongevallen en nit betalen van niet de laagste loonen wil afleiden Wij willen die „goede" dingen niet ontkennen. Maar gij begrijpt toch zeker ook wel, dat het „betalen van niet de laagste loonen" de firma het voordeel verschaft van steeds over de beste werkkrachten de beschikking te kannen krijgen? en dat haar „zekére gulheid" haar onbeperkte macht over haar loonarbeiders versterkt, omdat ze in die loonarbeiders de- hondendankbaarheid, die den mensch ontsiert, aankweekt? Wij willen hierbij geenszins ontkennen, dat er wel degelijk ook goede menschelijke gedachten en gevoelens bij een firma, die „niet de laagste loonen" betaalt en „zekere gulheid" betracht, werkzaam zijn. Maar zij kan, dank zij de grondeischen van het kapitalisme, alleenlijk dan daarnaar luisteren en handelen, indien haar onder neming er geen nadeel door zal lijden. Wat is beter voor den loonarbeider dan de organisatie? wat is meer in staat om tegelijk zijn arbeidswaarde en zijn menschenwaarde op te heffen dan zijn klasse organisatie? hem te ontrukken aan de bedervende, ont aardende invloeden van het kapitalisme? Niets, niets, niets. Maar de ondernemers, die de organisatie wezen lijk vooruit willen helpen en goed gezind zijn, zijn met een lantarentje te zoeken; wantdie organisatie is in strijd met de winsteischen van hun ondernemingen. De „goedheid" van den ondernemer wordt begrensd door de eischen van zijn zaak. Hij kan „gul" zijn, „goede" loonen betalen, enz.als dat niet in strijd, met zijn ondernemersbelang is. En anders is hij schrap, betaalt wel de laagste loonen, en is hardvochtig, zooals ook de firma Smulders zoo dikwijls. De firma Smulders heeft de Schiedamsche arbeiders een prachtige les in den klassenstrijd gegeven door den woest-ingezetten strijd tegen de organisatie. Wij zijn haar daar buitengewoon dankbaar voor, niet met hondendankbaarheid zooals sommigen harer loonslaven, maar met hartstochtelijke revolutionaire klassendank- baarheid. Honderd artikelen over den klassenstrijd en de klasseplicht der arbeiders kunnen niet zooveel uit werken als deze eene daad der firma Smulders, deze onverhoedsche aanval van den krachttrotschen onder nemer op de organisatie der arbeiders. Het klassebe- wustzjjn wordt onder'de arbeiders door zulk een klasse daad van een werkgever op rnwe wijze wakker geschud de oogen van tal van arbeiders die den klassestrijd nog niet zagen, worden daardoor geopendde klassesolidariteit wordt door zulk een brntalen werkgeversdaad als een stroom van nieuw leven door de rijen der loonslaven heengestuard. Het is de arbeidersorganisatie alleen, die daarvan de voordeelen kan plukken. Wat ons betreft, wij zullen niet nalaten, zóó veel als ons mogelijk is gebruik te maken van dit wapen, dat de firma Smulders ons tegen haar zelve en de heele ondernemersklasse heeft verschaft. En wij zallen het onze doen om de organisatie zóó snel als mogelijk is de kracht te doen verkrijgen, die noodig is om een ïï.j.

De Moker | 1909 | | pagina 1